Skocz do zawartości

Nagłe zniknięcie dysku (SATA) (Win 7)


DONDE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pojawił się u mnie nie lada problem.  Kilka dni temu po włączeniu komputera, Windows nie wykrył mi drugiego dysku twardego ( kilka partycji z danymi), widzi tylko dysk C z systemem. Po wymianie kabli i zmianie portów, komputer po restarcie pokazał że znalazł nowy sprzęt, zaczął instalować sterowniki do tego drugiego dysku, przez chwilę pojawiły się wszystki partycje, jednak gdy pojawiło się okienko że zainstalowano sprzęt i mam uruchomić komputer ponownie, partycje zniknęły.... :( Niestety po restarcie nie wróciły. W menadżerze urządzeń dysku nie ma, w żadnym programie do sprawdzanie hdd też go nie ma. Po wejściu do biosu, w ustwieniach,  jest widoczny ten drugi dysk, jednak nie mogę ustawić np bootowania z niego (poprostu nie ma go do wyboru).

 

Windows 7 Proffesional 64-bit

Dysk z systemem : WDC2500AAJS-00VTAO (sata)

Dysk który zniknął: Samsung HD502IJ (sata)

Płyta : Asus P8P67 LE R3.0

Pamięć:  Corsair DDR3 2x4048MB 1333MHz CL9.0

Zasilacz : OCZ Stealthxstream 2 500W

Procesor: Intel Core i5 2500K 3.3 GHz

 

Co robić? Dane na tym dysku są BARDZO WAŻNE . Nie mogę ich stracić, więc odpada format itd

 

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dysk zewnętrzny jest przed przydapek, akurat podpięta była mp3ojka...

Co znaczy kontroler Sata w biosie, lub gdzie to znalezc? W Biosie widziałem że S.M.A.R.T Jest włączony. Dyski podpięte są pod 2 ostatnie wejscia, bodajże 7 i 8.

Teraz zrobiłęm też restart. Podczas uruchamiania, włączyło się sprawdzanie partycji G:, czyli tego dysku którego winda nie widzi. Po uruchomieniu dyski są, ale strasznie długo trwa przeglądanie zawartości i wejście do nich (często gęsto zawiesza się explorer).

 

 

EDIT:

 

Dodaje zdjecie z zarządzania dyskami z włączonymi dyskami oraz benchmark z HD Tune, wydaje mi się że ten wykres nie wygląda dobrze

 

post-10551-0-17364900-1367776382_thumb.jpg

post-10551-0-24422300-1367776591_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Z jakiego powodu partycja D: jest Aktywna?

 

Dyski podpięte są pod 2 ostatnie wejscia, bodajże 7 i 8.

A to oznacza, że te dyski są podpięte pod kontroler Marwella a nie Intela. Pierwsze cztery - niebieskie- Intel; Szare - 6 GB - Intel; następne dwa Marwell (to inny kontroler i wymaga stosownych sterowników).

 

Dla jasności - nigdy nie miałem płyty pod Intela.

Poczytaj manuala - str 2-22.

 

EDYTA

Ostatni obrazek niczego nie wyjaśnia bo nie wiadomo w jakich warunkach wykonany test.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Pojawil się nowy problem. Dzisiaj do południa dysk działał, i nagle znowu zniknął. Przepialem dyski tak jak mówiłeś. Przy włączaniu pojawia mi się czarny ekran z bledem ze plik ntoskernel.exe jest uszkodzony. Chciałem wejść f8 w odzyskiwanie systemu, i bach, pojawiło się coś bardzo dziwnego! Pojawił mi się wybór systemu i jest tylko 1 opcja - Windows XP home edition :o nie wiem o co chodzi, moze na tym dysku zostały jakieś pliki ze starego systemu, kiedyś XP był zainstalowany na nim

Odnośnik do komentarza

Bo dysk 500 GB jest ustawiony jako dysk startowy. Jak ruszy system to usuń na nim Aktywna.

Zmień w BIOS (UEFI) na start systemu z dysku 250 GB a dysk 500 GB wogóle wyłącz z sekcji BOOT (ale tylko tu).

 

Dodatkowo sprawdź dokładnie kable zasilające i sygnałowe dysków. Szczególnie ten 500 GB.

 

EDYTA

Kolejność boot dysków - BIOS - BOOT Override - Pierwszy SATAxxxx ma być dysk z W7 (250 GB).

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

System ruszył po odpieciu tamtego dysku. Potem reset, w biosie ustawilem boot jako pierwszy dysk działajacy, potem CD, innych opcji nie ma. Wszedzie gdzie byly opcje z bootwaniem przy tym dysku 500 dałem na Disabled. Niestety to już któryś reset i zmiana kabli i dysków nie widać....

 

EDIT:  Spróbować podłączyć ten dysk metoda "hot swap" ? Może wtedy zaskoczy od razu ?

 

EDIT 2: Podłączyłem dysk hot swapem, i w kilka minut pojawiły sie wszystkie partycje. Jak mam zmienić tą pratycje aktywna? W ustawieniach , w zarzadzaniu dyskami, nie widze takiej opcji

Odnośnik do komentarza

Napisałeś dysków. Zakładam, że chodzi o ten jeden 500 GB.

Możesz tak spróbować. Nie wiem czy to da efekt. Może się okazać, że ma on jakąś wadę.

Jeśli masz możliwość to podłącz go do innego kopma.

Inna próba to MU - Kontrolery IDE ATA - PPM - Usuń + Restart. System powinien odbudować tą gałąź po restarcie.

Jestem teraz w pracy i nie mam dostępu do W7. Po 20:00 sprawdzę inny sposób podejścia do tematu - przełączenie kontrolera SATA w tryb AHCI ale wcześniej należy dokonać pewnej zmiany w rejestrze.

Odnośnik do komentarza

Coraz gorzej z tym dyskiem... Wczoraj jeszcze troche pochodził i dało się coś z niego zgrać. Dzisiaj po podłączeniu na "gorąco" wczytuje dyski, mija minuta i znowu znikają....

 

EDIT: Dysk ma bad sectory . Udało mi się linuxa z cd uruchomić. Widzi wszsytkie partycje, jednak nie umiem ich zamontować żeby coś zgrać z tego dysku

post-10551-0-93014700-1368007551_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...