Skocz do zawartości

Zawieszanie się i czarny ekran...


sotiv

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie.

Mam XP Pro z SP3. Problem polega na tym, że dysk sobie działał normalnie i nagle się zwiesił (niebieski ekran). Po zresetowaniu kompa i uruchomieniu się systemu (prawdopodobnie) dysk zaczął "tykać" w sensie, że raz na tam powiedzmy minute czy dwie robił "tyk" i na jakieś 3,4 sekundy komp się zwieszał by potem znowu działać i tak w kółko aż do momentu kiedy się zwiesił kompletnie (niebieski ekran). Wtedy po restarcie niestety już się nie uruchomił do końca, czyli zatrzymuje się w momencie, powiedzmy zaraz przed logowaniem bądź wczytywaniem plików systemowych(?) wyskakuje czarny ekran z kursorem i nic się dalej nie dzieje. Niestety w systemie awaryjnym dzieje się dokładnie to samo :( Próbowałem uruchomić ostatnią dobrze działającą konfigurację - to samo, jak i również przez VGA, też nic...

 

Podpiąłem stary dysk i ten działa więc płyta sprawna. Ustawiłem stary dysk jako Master, a ten "popsuty" na Slave i jestem w stanie przeglądać jego zawartość więc szlag go chyba nie trafił.

Jakieś propozycje?

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jest pewien problem... Podłączyłem dysk na SATA 0, bo z SATA 1 nie chce w ogóle wystartować. Mam BIOS EV91510A.86A.0482 i niestety nie doszukałem się Sata Configuration aby przełączyć na IDE. Jedyne co znalazłem to ATA/IDE Conf. i zmieniłem na Legacy i wyskoczył dodatkowy pasek o nazwie LEGACY IDE i tam zmieniłem na SATA P0/P2, P1/P3. Ustawiłem botowanie na napęd zapisałem zresetowałem i...wyskoczył ERROR 106 :/ Coś gdzieś źle zrobiłem czy jak?

Odnośnik do komentarza
Przypuszczasz, że może to być wina zasilacza który nie dostarcza odpowiedniej mocy do "nowego" twardziela?

 

Przypuszcam że on w ogóle nie daje właściwych napięć. Znajduje się na czarnej liście. Zamów sobie pod choinkę markowy zasilacz. Tu masz podobny temat https://www.fixitpc.pl/topic/14783-problem-z-karta-graficzna/

 

Tu drugi temat o zasilaczu https://www.fixitpc.pl/topic/14617-zasilacz-przestal-reagowac-nie-wlacza-sie-komputer/page__fromsearch__1

 

Zrób kopie danych z tego dysku.

Odnośnik do komentarza

Czekać. Teraz nie mogę.

 

1. Masz 9 uszkodzonych sektorów.

2. Z pierwszego smarta przed skanem miałeś 901 błędów, które zostały naprawione przez korekcję błędów.

3. Smart po skanie pokazuje już tą wartość jako monstrualną 260441503 !!!!

4. Masz 5355 błędów wynikających z transmisji między kontrolerem a dyskiem.

5. Akurat te błędy mogą być prawdopodobną przyczyną wszystkich poprzednich.

6. Dysk nie pracował zbyt długo więc warto podjąć próbę naprawy. Dopiero jeżeli to nie pomoże to wymiana.

7. Konieczne jest skopiowanie ważnych danych z tego dysku na inny bo w trakcie naprawy utracisz wszystko włącznie z podziałem na partycje.

8. Do tego mógł się dołożyć wadliwy zasilacz, który proponuję wymienić przed próbą naprawy dysku.

 

Naprawa:

 

1. Wymień zasilacz.

2. OBOWIĄZKOWO wymień taśmę SATA na nową, popraw wtyk zasilający dysk.

3. Podepnij tylko ten dysk do pierwszego portu SATA - jest oznaczony na płycie i może to być SATA0 lub SATA1.

4. Uruchom MHDD - wybierz dysk i zamiast klawisza F4 w wierszu polecenia wpisujesz erase + Enter.

5. Kolejno zatwierdzasz początkowy i końcowy sektor proponowany przez soft.

6. Zgadzasz się na wymazanie dysku i czekasz na zakończenie operacji - tyle co skan.

7. Po zakończeniu wciskasz F4 -> przechodzisz strzałką w dół do opcji Remap i spacją zmieniasz status na ON i ponownie F4.

8. Po tej operacji ponownie wykonujesz skan metodą F4 - F4 ale zwróć uwagę czy nie jest zaznaczona opcja remap na ON. Ma być OFF.

9. Robisz fotkę skanu , wykonujesz SMART + 2 fotka i pokazujesz do oceny obrazki.

 

Jeżeli coś nie jest jasne - pytaj.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...