Skocz do zawartości

Losowe wylaczanie PC bez przyczyny.


Anonim6

Rekomendowane odpowiedzi

Informacyjnie - moze ktos bedzie mial podobne problemy;

- nagly reset PC-ta i po chwili ponowny rozruch

- najpierw kilka razy w kolko i potem mozliwa praca przez dwie trzy minuty po czym ponowne resety

- brak niebieskiego ekranu

- brak jakichkolwiek komunikatow

 

Pierwszy podejrzany - zasilacz CTG 500 80P - czyli pomiar napiec miernikiem. Wszystkie w normie jak najbardziej.

Nastepnie grafika EVGA GTS 8800 320MB (slabe spoiwo, temat znany) - czyli podmiana na pozyczona od kolegi GTX8800. Wszystko w normie :) - wylacza sie jak wczesniej.

Kolejno pamieci, dyski przycisk zasilania itp. i juz mialem wywalac CPU, ale cos mnie tknelo posluchac odglosow z budy. Przy wylaczaniu slychac wyraznie "trzaski" slabe i dziwne.

Okazalo sie, ze winny byl wentylator 120 mm. Wywalilem wszystkie trzy (stare i dostarczone z obudowa wiec nie mialem ochoty testowac ktory to z nich padl) i po zamontowaniu nowych wiatrakow maszyna pracuje normalnie.

 

Moral - objawy bywaja mylace.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie ma mowy o urazie. W oleju silnikowym nie ma

są opiłki metalu, nagar, woda, rozrzedzone paliwo i piorun wie co jeszcze

nic z tych rzeczy. :) Gdyby byly to konstruktorzy filtrow olejowych (nie tylko silnikowych, ale i innych maszyn) wisieliby za j...ja na drzewach przy kazdej autostradzie :D .

Jest to najlepsze czym mozna posmarowac lozysko slizgowe wentylatora za 10 zloty. Te za 50 zloty i wiecej nie wymagaja ingerencji.

Moje sie nie zatarly i jak chcesz (mam je jeszcze w smietniku) to moge to udowodnic, ale mam nadzieje, ze mi wierzysz kociasty.

Polecam w dalszym ciagu przepracowany olej silnikowy.

Odnośnik do komentarza

Teraz dopiero coś skojarzyłm z hasłem "wentylator". Jakieś pół roku temu wstecz toczyłem bój z z moim starym komputerem (płyta główna socket 478), który po 3-5 minutach samoczynnie wyłączał się. Po włączeniu - 3-5 minut pracy i powtórka zachowania.

Nie będę opisywał moich hericznych zabiegów w celu dojścia 'o co kaman'. Ostatnie co mi przyszło do głowy to wymiana wentylatora na radiatorze. No i pomogło. Od tamtej pory zero problemów z samowyłączaniem się dziada. Ubiegam spekulacje - wentylator

działał "normalnie", tj. obracał się z prędkością fabryczną a radiator w chwili padu był tylko 'ciepły'. Mało jest na forach wskazań, że przyczyną padów kompa może być głupi wentylator na obudowie czy też radiatorze...

 

BTW - Ja obstawiam, że do smarowana wentylatorów chłodzących w komputerach najlepszy jest olej do konserwacji maszyn do szycia.

Odnośnik do komentarza

Co jest przyczyną nagłych resetów, jeśli wiatrak pracuje "normalnie" i nie przegrzewa się procesor lub chipset? I jeszcze może: jak rozpoznać wadliwy wiatrak poza oczywistym przypadkiem, gdy się nie obraca?

 

To wg mnie problem zatarć i chwilowego wzrostu prądu. To może być trudne do zauważenia. Nawet nie da się tego zmierzyć miernikiem. Jedynie coś w stylu oscyloskop.

Zabezpieczenia płyty, systemu mogą skutkować resetem w celu zapobieżenia uszkodzeniom.

Odnośnik do komentarza

Sprawa ma dalszy ciag. Wlasnie rozebralem dziada do golasa i;

- podmienilem plyte glowna

- zasilacz

- GPU

 

Po paru dniach od wymiany wentylatorow problem wraca. Wlacza sie na kilka sekund i wylacza. Potrafi wlaczyc sie sam bez naciskania -start-. Dla pewnosci plyta glowna na stole i tylko CPU. Dla pewnosci sprawdzilem organoleptycznie proca i plyte, nie ma nadpalen, zweglen , nic nie widac. Wymiana pasty. Zero poprawy. Dalej to samo.

Wlasnie kupilem na allegro CPU i za kilka dni napisze jaka zupa sie ugotowala. Ladna jazda - no nie mam szuflady z wszystkimi bebechami na podmianki.

Odnośnik do komentarza
Wlacza sie na kilka sekund i wylacza. Potrafi wlaczyc sie sam bez naciskania -start-.

 

Marek

To mi się kojarzy z sytuacją gdzie mam np. włączony TV i zniknie sieć. Po powrocie zasilania TV samoczynnie startuje. Miałem tak wiele razy.

Gdzieś jest podtrzymywana ta informacja.

A spróbuj sprawdzić co się dzieje na złączu EATX na pinach: + 5VSb; Power OK; PSON oraz stan Przycisku Start + ewentualnie złącze Front Panel.

Odnośnik do komentarza

Wieslaw przetestowane dwie plyty z tym CPU-E6600 2.4GHz;

- P5QD Turbo

- P5Q SE

 

Dwa zasilacze;

- CTG 500 80P

- S12II 520 bronze

 

Miernikiem sprawdzone napiecia. Wszystko na stole (juz pisalem). Zrobilem wlacznik na krotko wiec obudowa nie rzutuje.

Nowy stary CPU E6750 juz jedzie. Za tydzien 10 dni zamontuje i jesli nie zaskoczy to znaczy, ze obie plyty poszly sie ..... . Sam jestem ciekawy czy procek moze sobie ot tak wykitowac. :)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Sprawa rozwiazana. Wlacznik -pstryczek elektryczek- za kilka zloty. Dodatkowo sprawdzony, taki sam resetujacy PC. Oba po kilku wlaczeniach dawaly / nie dawaly odczytu na omomierzu czyli byly po prostu do wyrzucenia. Pstryczek reset zastosowany zamiast wlaczajacego przy testach na pajaka dawal wlasnie identyczne zachowanie PC-ta. Zmyla totalna.

 

Co ciekawe jak pstryczki polezaly w pudelku kilka dni to zaczely pracowac poprawnie (omomierz) czyli to

 

Najciekawsze z tego jest to, ze wywalajac wentylatory natychmiast odzyskal sprawnosc i chodzil jak zegarek przez kilka dni.
zostalo wyjasnione.

 

Po wymianie CPU z E6600 na E6750 i braku poprawy wrocilem do punktu wyjscia czyli - po wydaniu 139 zloty na CPU i braku poprawy walnalem sie w pusty leb i po tym jakze otrzezwiajacym manewrze znalazlem problem.

 

@edit

temat do zamkniecia. Moze komus pomoze.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...