Skocz do zawartości

BIOS nie widzi urządzeń podłączonych do portów SATA 3Gb/s


qk1

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko zaczęło się od "mrugania" napędu DVD - raz był, po restarcie komputera go nie było, po kolejnym reboocie znów się pojawił, aż po kilku dniach całkiem zniknął. Myślałem, że wina była po stronie kabla, jednak zmiana na inny nie pomogła. Aktualnie tak to wygląda na płycie głównej:

screenshotlb.png

 

Wszystkie urządzenia z białych portów działają, żadne podłączone pod niebieskie nie działa. Aktualnie podłączone jest tak:

- niebieskim kablem - dysk 1TB z systemem

- czerwonym - napęd, który wcześniej był na lewym, górnym niebieskim porcie (jak "mrugał")

- żółtym - dysk 1TB, którego (jak w temacie) nie wykrywa w BIOSie

 

Płyta to Gigabyte GA-H67M-UD2H. Z góry dziękuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Żółty do SATA3-1, czerwony do SATA2-2.

 

+ Load Bios defaults.

 

Wydaje mi się, że kolory kabli nie są bez znaczenia (niebieski to chyba SATA2).

Pamiętam co pisałeś w poście #1.

 

Chyba szukałbym przyczyny w opcjach Bios. Możliwe, że gdzieś jest ustawienie związanie z tworzeniem macierzy RAID.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

O to mi chodziło. Problemem byłby XP.

 

Sytuacja jest taka:

Kompletnie nie znam płyt, Biosów z Intelami i pod Intela.

Ponieważ jest do d..y a nikt inny nie próbuje pomóc to zaproponuję zmiany w Bios, które zawsze możesz zresetować przez Load Bios defaults:

 

1. Nie podoba mi się pierwszy obrazek - chipset nie jest ustawiony dla dysków SATA.

2. Drugi obrazek - Quick boot -> Enabled; Smart -> Enabled; Full Screen logo -> Disabled

3. Trzeci obrazek - PCH Control Mode -> AHCI; SATA port (0-3) Native Mode -> Disabled

 

Zapisujesz zmiany w Bios + Restart + Bios i pokazujesz pierwszy obrazek.

 

Żółty miałeś przepiąć pod białe gniazdo.

Odnośnik do komentarza

Zrobiłem tak jak Pan kazał i... Komputer nie chciał mi wejść do BIOSu :confused:

 

W przypadku naciśnięcia DEL komputer:

a) sam się wyłączał i włączał (nie resetował, tylko tak jak napisałem)

b ) wyświetlały się artefakty (jakieś losowe znaki w losowych miejscach, pół ekranu robiło się białe)

dsc00197gn.jpg

 

Ostatecznie nie udało mi się do BIOSu dostać.

Żółty miałeś przepiąć pod białe gniazdo.

 

I tak zrobiłem, tylko żółty był podpięty do dysku na którym nie miałem żadnego systemu.

 

EDIT: Po restarcie udało mi się dostać, wszystko jest na none

Odnośnik do komentarza

Przeczytaj poprzedni post. PIERWSZY EKRAN po wejściu do BIOS.

Mam nadzieje, że o to chodzi:

screenshotdr.png

A komputer wogóle startuje bez dysku systemowego, który wg. poprzedniej informacji jest odłączony?

 

Dysk musiałem podłączyć, inaczej nie mógłbym tutaj pisać (na ustawieniach, które Pan podawał, wykrywało tylko dysk ST31000520AS zdj. w poście #5, na którym nie mam systemu). Aktualnie jest tak podłączone:

 

-SATA3_0. kablem niebieskim dysk z systemem

-SATA3_1, kablem żółtym napęd DVD

-SATA2_2, kablem czerwonym dysk z danymi

Odnośnik do komentarza

Przepraszam. Jestem przyzwyczajony do innych okien BIOS. Chodziło oczywiście o Standard CMOS.

Jaka jest w tej chwili sytuacja? Podłącz oba dyski i CD. Ale dokładnie sprawdź wtyki kabli sygnałowych z obu stron oraz kabli zasilających.

 

Po sprawdzeniu wchodzisz do BIOS i bazując na obrazkach z postu #5 wykonaj takie zmiany:

1. Drugi obrazek - Quick boot -> Disabled; Smart -> Enabled; Full Screen logo -> Disabled

2. Trzeci obrazek - PCH Control Mode -> AHCI; SATA port (0-3) Native Mode -> Enabled

Zapisujesz ustawienia + Restart.

 

W trakcie POST - kiedy pojawią się wszystkie informacje o kontrolerze (dyski) wciśnij klawisz Pause/Break. Zatrzymasz POST.

Zrób zdjęcie i pokaż - jak w poście #9. Tylko pokaż cały ekran.

Enter wznawia POST.

Wejdź do BIOS i pokaż obrazek ze Standard CMOS.

Restart i uruchamiasz system.

 

Jeżeli nie wystartuje - wracasz do BIOS i Trzeci obrazek - PCH Control Mode -> IDE + Restart.

Opisz wyniki.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Kable sprawdzone, wszystko w porządku. BIOS ustawiony według instrukcji, dużo nie musiałem zmieniać, bo było poustawiane według tego co Pan napisał wcześniej (#8). Pierwszego ekranu po włączeniu nie udało mi się złapać, ale oprócz 2 napisów "Detecting IDE drivers" (jeden pod drugim) nic tam związanego z dyskami nie było. Poniżej zdjęcia, które kazał Pan zrobić (przepraszam za jakość...)

 

screenshotoi.png

screenshotpnz.png

Odnośnik do komentarza

1. Zakładam, że jest tryb AHCI i system pracuje poprawnie. System powinien znaleźć nowe urządzenie i zaproponować restart przy pierwszej zmianie IDE na AHCI.

2. Uruchom - diskmgmt.msc - Enter - pokaż obrazek z Zarządzania dyskami (górne i dolne okno razem).

3. Wejdź do BIOS i w zakładce Standard CMOS -> Enter na każdym kanale IDE -> Czy jest AUTO? Jeżeli nie to zmień na Auto.

Odnośnik do komentarza

1. Tak było, zrestartowałem. Przy okazji powiem, że zainstalowałem Win 8 nakładkowo. Wykrycie nowych urządzeń i restart był jeszcze na 7.screenshotjxy.png

2.

 

 

Partycja 20GB to partycja z Linuxem, 500MB to SWAP. CD-ROM 0 to napęd fizyczny, CD-ROM 1 to napęd wirtualny.

 

3. Wszystko jest na auto.

Edytowane przez qk1
Odnośnik do komentarza

1. Wyjmij płytę z napędu CD.

2. Wyłącz kompa.

3. Wepnij dysk systemowy do SATA3-0, Drugi dysk 1TB do SATA3-1 a CD do SATA2-4 + Restart i pokaż ponownie obrazek z Zarządzania dyskami.

4. Czy dysk wymienny 1-4 to nie jest przypadkiem czytnik kart? Jeżeli tak to spróbuj go fizycznie odłączyć.

 

Dodatkowo pokaż obrazek z Menadżera Urządzeń (Devmgmt.msc)

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...