Skocz do zawartości

Dwa Windowsy, bootowanie


Rekomendowane odpowiedzi

wyjasniejcie mi prosze zapewne banalna kwestie:

partycje c, d, e.

c - zainstalowany xp

d - tu sie instaluja wszelkie programy

e - magazyn

Z e: zostanie wykrojona wolna czesc i utworzona partycja F.

Na nowej F: chce zainstalowac albo drugi XP, albo w7.

 

Pytania:

 

1.

Co sie teraz stanie w sprawie bootowania? Chce miec reczny wybor systemu przy boot. Musze doinstalowac jakis bootmanager sprytny?

 

2.

A jesli chce narzucic ktory system ma byc samobootujacym, czyli wybrac ktorys, zafiksowac wybor i juz przy bootowaniu potem nie kombinowac z wyborem - mozliwe?

 

3.

A teraz zalozmy, że likwiduje ktorys z dolozonych systemow, np. w najprostszy sposob - kasuje/formatuje jego partycje.

Co teraz dzieje sie w sprawie bootowania (caly czas jest pierwszy xp)?

Przypominam,że dodatkowym systemem moze byc i XP, i w7 - jest roznica czy skasuje dodatkowy XP i pozostawie pierwszy xp, albo skasuje dodatkowy w7 i pozostawie pierwszy xp?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows7/Install-more-than-one-operating-system-multiboot

 

Przy instalacji nowszej wersji systemu zostanie dodana plansza wyboru na starcie, łącznie z odliczaniem czasu po którym domyślny OS sam się uruchomi. Ten menadżer rozruchu jest wystarczający i nie potrzeba innego.

Rada ode mnie, jako drugi system instaluj zawsze nowszy, a nie będzie żadnych problemów.

Twoje kombinacje z dublowaniem wersji są bezcelowe i o ile z dwoma XP nie będzie kłopotu, to z nowszymi wersjami na dokładkę już tak. Po co Ci to ? Bootloadery niekompatybilne i kłopoty ze startem, któregoś z systemów. Jak czujesz się na siłach przywracać właściwe bootloadery po różnych kombinacjach, nie ma problemu.

Polecam do XP dodać 7 lub 8 i będzie spokój. W takim układzie masz wybór OS'a na starcie. Jak usuniesz nowszy, menadżer pozostanie, natomiast po usunięciu XP, nie wystartuje, bo starsza wersja ma bootloader nowszej w spadku.

Nie kombinuj za bardzo i poczytaj co tam Microsoft prawi.

Odnośnik do komentarza

nie do końca zgadzam się z Flame, gdyż zawsze stosowałem rozwiązanie z podwójną instalacją XP, jeden systemowy najczęściej na C: lub D: i jego kopia (albo odrębna instalacja) na odrębnej partycji, bo już parę razy to mi się bardzo przydało, gdy padał XP systemowy w wyniku jakichś eksperymetów przez które wszyscy dziś przechodzimy nawet nieświadomie, to przynajmniej z tej drugiej partycji mogłem naprawiać problemy z pierwszą, albo po prostu kontynuować pracę odkładając naprawy na później bez zbędnej rozpaczy i paniki, że coś tracę bezpowrotnie - z XP to była dobra strategia, wystarczał drugi wpis w boot ini, ale czasem przydawał się także i trzeci według porad picasso - bezpośrednio do "Konsoli odzyskiwania XP", aby nie szukać płyt z XP, gdy nie było na to czasu,

 

tak więc w przypadku dwóch instalacji XP na jednym albo na dwóch odrębnych dyskach, sprawę doskonale załatwiał boot.ini, który dla przykładu mógł wyglądać, jak niżej:

 

[boot loader]

timeout=15

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP on C:\" /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Windows XP on D:\" /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Windows XP on E:\" /fastdetect

C:\CMDCONS\BOOTSECT.DAT="Konsola odzyskiwania XP" /cmdcons

 

gdzie timeout=czas oczekiwania na wybór systemu startowego (tu=15s), default=domyślny system startowy po upływie timeout, jeśli użytkownik nie wybierze innej opcji, w tym przypadku default=XP na C:\ zainstalowany na pierwszej partycji (1) pierwszego dysku (rdisk(0)), a do wyboru przez użytkownika, w tym przykładzie, pozostawał XP na D:\ zainstalowany na drugiej partycji (2) pierwszego dysku (rdisk(0)), albo XP na E:\ zainstalowany na pierwszej partycji (1) drugiego dysku (rdisk(1)), no i "Konsola odzyskiwania XP", przy założeniu, że została uprzednio skopiowana na dysk c:\ do katalogu CMDCONS - a tutaj instrukcja picasso, jak to zrobić,

 

natomiast w przypadku XP z Win7, to już aż tak prosto nie jest, a przynajmniej wcale nie jest aż tak prosto, jak pisze Flame, gdyż teoretycznie jeżeli XP masz już zainstalowany, to przy instalacji Win 7 nowy bootmanager Win 7 powinien uwzględnić instalację XP - u mnie tak nie było, bo instalowałem XP po fabrycznej instalacji Win 7, a więc odwrotnie, ale przynajmniej tak wielu twierdzi na wielu forach, że powinien,

 

z Win 7 jednak trudno dojść jak to działa, bo po pierwsze Win 7 przypisuje litery dyskom inaczej i trudno zrozumieć od czego to zależy nie będąc expertem od Win 7, a po drugie w przypadku zamiany dysków zmienia ich ID i wtedy opcje wyboru systemu startowego zapisane w BCD przestają działać, no i wtedy trzeba odbudowywać od początku BCD odpowiedzialne za wybór systemu startowego przy rozruchu - nie wiem, czy tak mają wszyscy użytkownicy Win 7, ale mam tak u mnie, jak dotknę tych partycji, albo wyjmę dysk, to najczęściej są już problemy ze startem i trzeba odbudowywać BCD - nie mam też pewności czy zainstalowanie programu EasyBCD jest dobrym rozwiązaniem, bo niby ułatwia dodanie opcji startowych w BCD, ale też sam je zmienia, jeśli nie wykryje określonego dysku lub partycji - u mnie to prowadzi to tego, że nawet jak wyjmę na jakiś czas drugi dysk, z którego mam opcję startową z XP, a po drodze przeładuję system, to po ponownym włożeniu dysku, już nie wystartuję z tego XP bez ponownego wpisu tego XP w BCD - nie wiem czy bootmanager Win 7 bez programu EasyBCD też tak zmienia wpisy startowe w BCD w zależności od tego, czy jakiś dysk podepniesz, czy nie, lecz dla mnie dualboot pod Win 7 to ciągła katorga z ciągłymi zmianami wpisów startowych - i chyba tylko to jest tym sednem i celowym zabiegiem magików z MS, że jeśli już jesteś tym "szczęśliwym" posiadaczem nowego, genialnego Win 7, abyś już nie śmiał niczego zmieniać, ani dotykać na własnym komputerze bez zgody tych magików z MS, za którą jeszcze trzeba będzie im słono zapłacić - to też moja odpowiedź dla Flame na jego zapytanie "Po co ci to ?" oraz na jego rady w stylu "...i będzie spokój" - nie wiem, bo z tym spokojem, to może mieć rację, ;), q

Odnośnik do komentarza

Jestem za, a nawet przeciw.

Sam mam XP i Windows 7 na jednym komputerze. Pierwszy czysto z sentymentu i dla przygodnych wielbicieli. Wszystko działa pięknie wg scenariusza MS.

W sytuacjach awaryjnych stawiam na brute force i cała polityka panów z Redmond bierze w łeb. Wystarczy prosty boot z ulubionego LiveCD i pozamiatane. Nawet zaciemnianie kodu nie pomoże, LOL.

Odnośnik do komentarza

moze ten artykuł cos wyjaśni w związku z niewłaściwą kolejnościa instalacji systemów

 

http://traxter-onlin...zruchu-windows/

tak właśnie to wygląda,

lecz budowa magazynu rozruchu BCD z linii poleceń to strasznie mozolna i koszmarna robota, jakby nie można było zrobić tego prościej - można, tylko po co gawiedź ma coś majstrować przy rozruchu - niech pracuje na ustawieniach domyślnych, to łatwiej będzie można przewidzieć jej zachowania i ją kontrolować, no ale cóż, można jeszcze z tym sobie poradzić tyle, że większym problemem są zmiany ID dysków po ich wyjęciu, a przecież od ID dysków uzależniono rozruch w BCD,

 

u mnie Win 7 najpierw nadał dyskowi ID {419e9716-0f4f-11e2-9427-c6eac8671564}, a po ponownym włożeniu {4f684934-17b7-11e2-aaed-c01885dd4d75}, więc i wpisy w BCD przestały być aktywne, a zabawa z odszukiwaniem aktualnych ID i tworzenie od nowa wpisów w BCD z linii poleceń typu:

bcdedit.exe /create {4f684934-17b7-11e2-aaed-c01885dd4d75} /d "opis systemu" - to już sport tylko dla najbardziej wytrwałych "miłośników" MS,

wygląda mi więc na to, że tym razem magikom z MS chodziło tylko o upokorzenie tym wszystkich, którym zamarzy się odrobina wolności i np. wyjęcie dysku z Win 7, albo np. rozruch Win 7 z kopii zapasowej z innego dysku, jeśli np. padnie mu Win 7, bo przecież XP zawsze bez problemu startował z dowolnego dysku, no ale czegóż to nie robi się w imię tzw. "postępu" ;)

Odnośnik do komentarza

nie do końca zgadzam się z Flame, gdyż zawsze stosowałem rozwiązanie z podwójną instalacją XP

tak,jak pisalem w root poscie, planowalem tak zrobic: mam xp 32bitowy na c:\, na druga partycje np. F:\ zainstalowac xp 64bitowy, ustawic wedle zyczen i wyobrazen swoich, to troche czasu zabierze (dlatego chce miec jeszcze 32 bitowy). I teraz - zainstalowac na 64bitowym wszelkie aplikacje zainstalowane juz na 32bitowym na d:, także na partycji d: tzw instalacyjnej. No bo wywolywanie ich z 64bitowego da info ze NIE są zainstalowane,jak mniemam :) Rejestr dla 64bit. jest na innej partycji - F.

I jak juz wszystko bedzie gralo, to.... ciach zlikwidowac partycje z 32bitowym xp.

I mowisz, ze to przechodzi bez bólu? Zabootuje sie 64bitowy? Bo ztcw, to pliki bootowania dla 32 i 64bitowego sa od xp32bitowego, bo od wczesniejszego systemu... Więc po jego likwidacji...Jak to wiec jest?

 

w przypadku dwóch instalacji XP na jednym albo na dwóch odrębnych dyskach, sprawę doskonale załatwiał boot.ini

czyli... musze podzialac z boot.ini?

Ale kiedy? mam xp32bitowy + instalacja xp64bitowego - kiedy mam te wpisy sprytne do boot.ini porobic?

 

natomiast w przypadku XP z Win7, to już aż tak prosto nie jest,(.....) bo instalowałem XP po fabrycznej instalacji Win 7

ano wlasnie, czyli odwrotnie, niz piszą, instalowales :)

Odnośnik do komentarza

covo, nie wiem na ile coś ci mogę doradzić, gdyż tu opisałem tylko moje spostrzenienia i doświadczenia i tylko z tego powodu tu je zamieściłem, bo od ponad 10 lat nie znalałem lepszego forum, od takiego, jakie prowadzi picasso, gdyż to dzięki niej wcześniej nie musiałem nikomu zawracać głowy z XP, ale jak już przymuszony przez MS musiałem już teraz przejść z XP na Win 7, to już się poddaję, bo już nie mam pojęcia co z tym robić

 

niestety nic ci nie doradę z XP 64, bo nigdy nie miałem do czynienia z XP 64, gdyż mam tylko kilka licencji XP 32, choć wydaje mi się, że pod tym względem sama konfuguracja wyboru systemu startowego w boot-ini nie powinna mieć znaczenia, gdyż to ten sam bootloader systemu,

 

wydaje mi się, że w tym przypadku jedynym problemem, jaki może cię spotkać, może być odmowa XP-64 zainstalowania niektórych programów 32-bitowych, jaka też mnie spotkała pod Win 7 z żądaniem zakupu upgradów i aktualizacji tych programów do wersji 64-bitowych - bo to fajny trick na wyciąganie dodatkowej kasy, za coś, za co już komuś zapłaciłeś poprzednio,

 

poza tymi uwagami, XP-32 i XP 64-bit powinny więc razem startować bez problemów po wprowadzeniu ich wpisów rozruchu w boot.ini, ale weź też pod uwagę, że piszę to tylko z mojego doświadczenia i nie jestem expertem od XP, jakimi jest wielu na tym forum, lecz próba pożenienia XP z Win 7 to już w ogóle inna bajka...,i tylko Flame mnie zaskoczył tylko tym "jestem za, a nawet przeciw", więc tego rodzaju dywygacje, to już chyba możemy pominąć, jak sądzę...,q

 

ano wlasnie, czyli odwrotnie, niz piszą, instalowales :)

tak, instalowałem odwrotnie - jak zainstalujesz XP po instalacji Win 7 (tzn. po Viście i następnych), to XP nadpisze sektor startowy na dysku i bootloader XP (ntldr) będzie uruchamiał tylko instalację XP z tego dysku, a nowszych nie zobaczy, gdyż był tworzony chyba ponad 10 lat przed Win 7,

 

i co wówczas należy począć, aby odzyskać rozruch Win 7 ? - wtedy najlepiej zrobić ponowny rozruch z płyty instalacyjnej Win 7 albo ze środowiska recovery (np. z obrazu winRE.wim) z opcją wyszukiwania instalacji Win 7 i naprawy sektora startowego - ta opcja nadpisuje booloadera Win 7 zakłada magazyn rozruchu BCD i dopisuje do BCD znalezioną instalację Win 7 z dopiskiem "naprawiony" - i wtedy już możesz zrobić ponowny rozruch z Win 7 ale, o ile dpbrze pamiętam, nie wykrywa i nie dopisuje do BCD automatycznie XP, który uprzednio zainstalowałeś i ten dodatkowy wpis w BCD do rozruchu XP trzeba wprowadzić ręcznie, co jak wyżej opisałem, graniczy z nie lada akrobacją,

 

ja skorzystałem z EasyBCD i dodałem wpis rozruchu XP z automatycznym wykrywaniem litery napędu i to u mnie zadziałało, bo jak ręcznie wskazywałem tą samą literę napędu (u mnie D:\), to zawsze przy próbie rozruchu XP otrzymywałem komunikat o braku ntldr, którego bootloader Win 7 nie wykrywał nie wiadomo dlaczego..., nawet jak miałem wszystkie pliki rozruchu XP na wszystkich trzech partycjach (fabrycznie ukrytej rozruchowej, C:\ z Win 7 oraz D:\ z XP), bo już nie mogłem dojść, z której partycji bootloader XP (ntldr) jest odczytywany przez Win 7, to i tak mi krzyczał, że go nie ma,

 

mam nadzieję, że się przyda i postawisz XP bez większych niespodzianek, a te wpisy w boot.ini to już możesz dodać ręcznie z poziomu jednej lub drugiej instalacji XP - po prostu dopisując je w notatniku tyle, że XP odmówi ci zapisania zmian w pliku boot.ini, bo chroni ten plik rozruchu przed zapisem, więc trzeba system kiwnąć, zapisać zmieniony boot.ini pod nową nazwą (np. new), a następnie zmienić nazwę boot.ini (np. na old) i wtedy już można zmienić nazwę nowego (new) na boot.ini :thumbsup:

Odnośnik do komentarza

nigdy nie miałem do czynienia z XP 64, gdyż mam tylko kilka licencji XP 32, choć wydaje mi się, że pod tym względem sama konfuguracja wyboru systemu startowego w boot-ini nie powinna mieć znaczenia, gdyż to ten sam bootloader systemu,

kluczowe pytanie:

po doprowadzeniu do stanu uzywalnosci xp64 (zainstal na osobnej partycji jako drugi w kolejnosci) - czy xp64 przezyje likwidacje partycji z xp32?

 

może być odmowa XP-64 zainstalowania niektórych programów 32-bitowych

a niby jest w xp64 mechanizm emulowania dla takich programow srodowiska xp32...;

czyli wypada miec xp64 i do tego na wszelki wypadek - xp32 na wirtualu.

Tylko co z programami narzedziowymi dla systemu, ktore uzywam w xp32 i maja sluzyc narzedziowo w xp64, wirtual jest tutaj akurat bez sensu.

 

poza tymi uwagami, XP-32 i XP 64-bit powinny więc razem startować bez problemów po wprowadzeniu ich wpisów rozruchu w boot.ini, ale weź też pod uwagę, że piszę to tylko z mojego doświadczenia i nie jestem expertem od XP, jakimi jest wielu na tym forum, lecz próba pożenienia XP z Win 7 to już w ogóle inna bajka

dobra dobra :) nie jestes ekspertem, ale zastosowales metode wpisowa i dzialalo .

Ja chce to wykonac tylko dla wczesniej istniejacego xp32 i na innej partycji potem zainstalowanego xp64.

I dopytalem,ale odpowiedzi niet :) - kiedy te wpisy w boot.ini wykonac? w ktorym momencie?

Odnośnik do komentarza

covo, widzę, że borykasz się z podobnymi problemami, jak ja, i tak samo po omacku medotą prób i błędów jak ja, dlatego też próbuję opisać to co mi się udało w mojej walce z Win 7 i XP, a robię to tutaj, bo to najlepsze forum na całym świecie, na jakie trafiłem od 15 lat, więc z mojej strony jest to tylko pewien rodzaj podziękowania i uznania dla tej całej roboty, jaką od lat robi picasso i jej sprzymierzeńcy, bo przez te lata wiele mi pomogła jej poradami, tutoraliami, wpisami na tym forum i na poprzednim też,

 

a sam aż tak z tym namęczyłem się, że chciałbym mieć nadzieję, że ktokolwiek z tego ogromu mojej mordęgi też będzie mógł skorzystać bez tego co sam przeszedłem, może to będziesz ty, albo może ktoś inny też, może również właśnie z tego powodu już dość alergicznie sam reaguję na komentarze, które rad konstruktywnych nie dają żadnych, albo dają cyniczne w przeciwnym kierunku, albo tylko ironizują tutaj z takich wypowiedzi jak moje,

 

przejdźmy do rzeczy,

 

moim zdaniem po likwidacji XP-32 (choć nie wiem, jak chcesz tego dokonać), to XP-64 powinien "przeżyć" normalnie - w pliku boot.ini, a w konsekwencji i w menu startowym XP powinna pozostać już tylko dodatkowa i nieaktywna opcja do rozruchu z XP-32, który chcesz usunąć, bo tej opcji z boot.ini też chyba nic ci nie usunie automatycznie,

 

ale moim zdaniem, jeżeli masz komfort miejsca na dysku, co dziś nie jest już aż tak wielkim wyzwaniem, jak wczoraj, to może jednak zostaw ten XP-32 na odrębnej partycji i nie usuwaj instalacji XP-32,

 

dlaczego ? choćby dlatego, że ta emulacja MS XP-64 nie zadziała we wszystkich przypadkach i nie zainstaluje ci wszystkich programów 32-bitowych, jakie legalnie posiadasz, tylko odeśle cię w sufit, abyś kupił sobie nowsze 64-bitowe wersje programów, jakie już kupiłeś parę lat temu,

 

mam tak pod Win 7-64, więc przypuszczam, że to samo może cię spotkać także pod XP-64,

dlatego sam trzymam moje konfiguracje XP fizycznie na dyskach, na wypadek awarii, a nie na vitualu,

paradoksalnie na virtualu też je trzymam na wszelki wypadek, ale pod Parallels na Macu, bo lepszego rozwiązania dotąd nie znalazłem, choć pewnie lepsze rozwiązania już dawno istnieją, tylko doskwiera mi brak czasu na takie zabawy i eksperymenty,

 

ale straciłem też ponad tydzień na instalację i testy tego "XP mode" w Win 7 i moim zdaniem jest to totalna porażka Microsoftu, bo jeśli mam porównywać XP pod Parallels na MacBook Pro, jakich używam bardzo rzadko od ponad 3 lat, to ten "XP mode" nie ma się nijak ani pod względem funcjonalności, ani pod względem jakości, ani też szybkości, więc dla mnie to tylko totalna ściema MS, że coś takiego jak "XP mode" ma dziś jeszcze rację bytu,

 

a odnośnie wprowadzenia zmian w pliku boot.ini, to już opisałem w poprzenim poscie, najlepiej zrób je, jak już będziesz miał obywie instalacje XP-32 i XP-64, albo z jednej, albo z drugiej instalacji XP, albo nawet z poziomu Win 7

Odnośnik do komentarza

moim zdaniem po likwidacji XP-32 (choć nie wiem, jak chcesz tego dokonać)

jak to - jak? z poziomu xp64 po prostu zlikwidowac partycje z xp32.

 

w pliku boot.ini, a w konsekwencji i w menu startowym XP powinna pozostać już tylko dodatkowa i nieaktywna opcja do rozruchu z XP-32, który chcesz usunąć, bo tej opcji z boot.ini też chyba nic ci nie usunie automatycznie)

czyli trzeba to sobie wykasowac recznie z boot.ini z poziomu xp64

 

może jednak zostaw ten XP-32 na odrębnej partycji i nie usuwaj instalacji XP-32)

te programy 32bit ktore nie zadzialaja na xp64 (jednak...) wole uruchamiac na wirtualu, po co bootowac do drugiego systemu... Chodzi mi o max szybkie docieranie z xp64 do xp32. Chyba, ze czegos nie czuje w wirtualiach, nie wiem, nie uzywalem, dopiero poprobuje

 

a odnośnie wprowadzenia zmian w pliku boot.ini, to już opisałem w poprzenim poscie, najlepiej zrób je, jak już będziesz miał obywie instalacje XP-32 i XP-64, albo z jednej, albo z drugiej instalacji XP

czyli czegos nie wyczulem, bo wlasnie zastanawialem sie: trzeba zrobic wpisy w boot.ini, ale najpierw zainstalowac drugi system, móc botowac z wyborem systemu ktoregos, czyli po co potem wpisy reczne...? :) najwyrazniej czegos nie czuje.

Odnośnik do komentarza

musisz dojść metodą prób i błędów, a z wirtualami niewiele pomogę, bo rzadko korzystam i tylko na Macu, bo "XP mode" pod Win 7 do moich potrzeb w ogóle się nie nadaje,

 

jak masz już obydwie instalacje XP-32 i XP-64 postawione całkowicie niezależnie jedna od drugiej, to nie pamiętam czy instalator XP sam doda drugą instalację do pliku boot.ini, bo może zostawi tylko tą, którą zainstalujesz, jako ostatnią, lecz to żaden problem, gdyż boot.ini niezbędny do rozruchu XP jest zwykłym plikiem tekstowym, który możesz edytować w dowolnym edytorze tekstowym pod dowolnym systemem operacyjnym,

 

aby mieć przy rozruchu XP opcję wyboru dwóch lub więcej systemów, musisz tylko wskazać w boot.ini na której partycji, którego dysku zainstalowany został dany system, odrębnym wpisem pod nagłówkiem [operating systems], np: multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP on C:\" /fastdetect

 

i nic więcej, więc te linie można sobie ręcznie dopisać po postawieniu niezbędnych instalacji, ewentualnie w dowolnej chwili zmodyfikować jeśli pomyliłbyś numery dysków lub partycji, których przecież explorator nie wyświetla, tylko trzeba się trochę pomęczyć w wierszu poleceń z diskpart list disk, list partition, aby je wyświetlić, co niekoniecznie dla każdego użytkownika jest takie oczywiste,

 

za to z Win 7, to już nie mogę dojść do ładu - jest wpis w BCD do instalacji XP, a krzyczy mi, że nie ma NTLDR, choć przecież jest jak byk, robię więc drugi wpis przez EasyBCD, który ma identyczne ID i literę dysku i drugi wtedy wchodzi, a ten pierwszy nie, więc kasuję ten nieaktywny, ale po pewnym czasie jak ponownie chcę wejść do XP, to znów mi krzyczy, że nie ma NTLDR i tak w kółko... :wacko:

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...