Skocz do zawartości

Długie uruchamianie systemu Windows 7


aenwu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę o pomoc w analizie długości uruchamiania systemu myślałem że powodem była usługa MBAM Service programu Malwarebytes Antimalware usunąłem owy program i potwierdziło się system zaczął się szybciej uruchamiać, ale nie na długo dzisiaj gdy uruchamiałem komputer znowu problem powrócił znacznie dłuższego startu systemu niż to zwykle bywało. Link do loga z Windows Performance Analyzer http://www.mediafire...x4bcc7343lvclee

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A. Fazy

Nazwa		   | start(ms)|koniec(ms)|  suma(ms)
-------------------------------------------------
Pre Session Init|		 0|	 30835|	 30835
Session Init	|	 30835|	 50817|	 19982
Winlogon Init   |	 50817|	 84316|	 33498
Explorer Init   |	 84316|	163306|	 78990
Post Boot	   |	163306|	234606|	 71300
TraceTail	   |	234606|	303049|	 68442
-------------------------------------------------
System gotowy po:					 224,606 sek

 

B. System startuje długo, każda z faz trwa dłużej, niż powinna. Składa się na to wiele rzeczy:

- duża ilość usług oraz aplikacji w autostarcie;

- duże wymagania wobec dysku;

- praktycznie martwy prefetcher (100% misses)

 

C. Zacznijmy od wyłączenia / odinstalowania usług i aplikacji (odinstaluj, lub przełącz usługi na manual. W przypadkach skrajnych - disabled):

1. Acronis TrueImage: afcdpsrv (Usługa Acronis Nonstop Backup), AcrSch2Svc (Usługa Acronis Scheduler2);

2. Ralink Media Server: RaMediaServer (Ralink UPnP Media Server), RalinkRegistryWriter64 (RalinkRegistryWriter64), RalinkRegistryWriter (RalinkRegistryWriter);

3. Windows Search przestaw na 'automatyczne - opóźniony start';

4. NIS - odinstaluj. Być może później wrócisz do niego, ale na razie zżera Ci masę zasobów;

5. CTAudSvcService (Creative Audio Service);

6. PerfectDisk - odinstaluj.

 

Po wykonaniu tych kroków poproszę o ponowny log, tym razem wykonany następującym poleceniem:

xbootmgr -trace boot -traceflags latency+dispatcher -stackwalk profile+cswitch+readythread -notraceflagsinfilename -postbootdelay 180 -resultpath m:\xperf -prepsystem

 

System uruchomi się 6-krotnie, zależy mi na pliku boot_1.etl, który powstanie jako scalenie dwóch plików .etl w ostatniej fazie. Nie należy systemowi przeszkadzać w tych restartach, ale prefetcher lubi jak się rusza myszką ;)

 

Super, że log zapisałeś na M: na innym fizycznym dysku - nie widzę praktycznie w ogóle narzutu na tworzenie pliku .etl na partycji systemowej!

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

Dziękuje za odpowiedź i doceniam chęć pomocy. :)

 

Usługa Nortona od momentu gdy go zainstalowałem było to jakieś 2-3 miesiące temu nie miała większego wpływu na szybkość startu systemu poza tym każdy program tego typu raczej zżera zasoby tym bardziej podczas startu systemu wtedy kiedy są ładowane właśnie usługi i programy w autostarcie których mam niewiele co do PerfectDiska wolałbym się go nie pozbywać gdyż używam tego defragmentatora jako zamiennika do systemowego i zamiast tego testowo przestawiłem jego usługi w tryb manual też był dawno temu zainstalowany a konflikty miedzy usługami jeżeli można mówić tu konflikcie w tym wypadku od tak sam się nie stworzył.

 

Pozostałe wymienione usługi tj Acronisa, Creative Audio Service i Ralink przestawiłem w tryb manual jedynie Windows Search zostawiłem tak jak było czyli Automatycznie(opóźnione uruchomienie) sprawdzę jak się teraz system uruchamia po przestawieniu trybu uruchamiania podanych usług.

 

Proszę rozwinąć kwestie "- praktycznie martwy prefetcher (100% misses)" w jaki sposób można go naprawić jakie wartości w rejestrze zmienić żeby spełniał swoje zadanie? może dlatego gdy wykonuje log Windows Performance Analyzer mam błąd "

Gave up waiting for Win7RTM physical prefetcher after 300 seconds.

Could not wait for prefetcher."

 

Edit

 

Przestawienie trybu uruchamiania wymienionych usług dało niezły rezultat system startuje teraz zauważalnie szybciej.

Odnośnik do komentarza

A. Fazy

 

Nazwa | start(ms)|koniec(ms)| suma(ms)
-------------------------------------------------
Pre Session Init| 0| 13762| 13762
Session Init | 13762| 24008| 10245
Winlogon Init | 24008| 25727| 1719
Explorer Init | 26218| 37957| 11738
Post Boot | 37957| 69457| 31500
-------------------------------------------------
System gotowy po: 59,457 sek

 

B. Istotnie jest to znacząca poprawa :) Zszedłeś z 224 sek na mniej niż 60 - gratuluję! :)

 

C. Dalsze sugestie:

1. Sidebar.exe - generuje stałe (co 1 sek) 10% piki wykorzystania procesora, związane z bibliotekami jscript9.dll i mshtml.dll -> pomyśl o wyłączeniu sidebara.

2. Powalcz jeszcze z przestawieniem WSearch na opóźniony start, podobnie AdobeFlashPlayerUpdateSvc oraz VMUSBArbService, które opóźniają start (WSearch aż o 21 sek, pozostałe nieco mniej), nie spodziewaj się jednak dużych zysków - na tym etapie to głównie dysk jest wąskim gardłem.

3. Pamiętaj, że wyłączone usługi nie włączą się same i jeśli jakaś aplikacja będzie ich potrzebować, to będziesz je musiał włączyć ręcznie. Z drugiej strony - usługi przestawione na 'ręczne' powinny wystartować w momencie, gdy będą potrzebne, więc nie powinieneś się o nie martwić. W przypadku problemów - wiesz co zmodyfikowałeś :)

 

D. Odnośnie Twojego pytania o martwy prefetcher, niech ilustracją będą dwa wykresy:

- początkowy log

readyboot_1.png

 

- po procesie 'uczenia' prefetchera (opcja -prepsystem i właśnie 6 restartów)

readyboot_2.png

 

przy czym czarny kolor oznacza to, że system do załadowania jakiegoś pliku musiał sięgać bezpośrednio do dysku, a nie do cache'a prefetchera, zielony natomiast - dane pochodziły z cache'a. Więcej możesz poczytać choćby tu: [KLIK], zachęcam :)

 

E. Co do plików ace - chodziło mi o to, żebyś użył np. 7-zipa i spakował plik .etl do .zip, ewentualnie .7z, a następnie wrzucił na speedyshare.com.

 

Jeśli jesteś zadowolony z takich zmian i nie chcesz się dalej bawić, to po zmianach z pkt C nie musisz tworzyć kolejnego logu. W przeciwnym wypadku - poproszę o kolejny.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

Dziękuje za pomoc i wyjaśnienie sporo mi Pan pomógł jak będę dysponował chwilą wolnego czasu to wrzucę kolejny log by zobaczyć o ile się poprawiło po przestawieniu tych usług wymienionych niżej w tryb manualny.

 

Nieźle z 224 sekund zejść do 60 :) przełączyłem te usługi AdobeFlashPlayerUpdateSvc oraz VMUSBArbService i były tam jeszcze inne VMAuthdService VMnetDHCP VMware NAT Service VMwareHostd w tryb manual czy twórcy oprogramowania muszą tyle tego cholerstwa pchać do autostartu i usług <_<

 

Wiem że gdy usługa będzie potrzebna to powinna się sama uruchomić. A co do Windows Search to jest przestawiony na Automatycznie (opóźnione uruchomienie) o czym wspomniałem zresztą parę postów wyżej. Nie spodziewałem się że Sidebar daję co sekundę 10% wykorzystania procesora co do wyniku to już teraz jest zadowalający.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...