Skocz do zawartości

Prawdopodobnie spalona sieciówka i brak nagrywarki w biosie


jareo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i od razu przejdę do rzeczy. Moja konfiguracja to:

-płyta Asus P5k Pro

-grafika GF 260

-zasilacz Chiftec 650 modularny

-procek Cor2Duo E8400

-pamięci 2x 1gb 800Mhz goodram

Kilka dni temu była BIG burza :( i jakoś blisko mojego domu tak błysnęło że w obudowie kompa zauważyłem jasny błysk... Dodam że komputer był wyłączony i pstryczek na zasilaczu był na 0 tylko listwa była włączona i router. Następny dzień naprawa: komp resetuje się przy sprawdzaniu sprzętu i czasami przy ładowaniu windy. Zasilacz sprawdziłem miernikiem i wszystkie wartości są OK. Wymieniłem grafe i zasilacz na inne i zadziałało. Więc płytę wykluczyłem (nie zauważyłem aby kondensatory były wylane) . Wsadziłem z powrotem grafę i stary zasilacz i komp jak Łazarz zmartwychwstał :huh: . Zrobiłem dla pewności obciążenie programami OCCT i Video Card Stability Test oraz StarCraftem II na full detalach i wszystko z systemem git. I dalej kolejne hopki: bios nie wykrywa nagrywarki a za to w ,,Mój komputer,, jest i nawet czyta płyty!!. Przy starcie jest komunikat (komunikat za szybko przelatuje więc nie wszystko będzie gramatycznie): MARVELL 88SE61xx ADAPTER BIOS VERSION 1.1.0.L64 initiation disk information

. not hard disk detected. I system nie widzi karty sieciowej (może spalona ??) Czy to możliwe że płyta dostała po kablu LAN -> a następnie po sieciówce?? Poratujcie bo już nie mam pomysłów.. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Przerabiałem takie kinderniespodzianki około 2 lata temu. Wszystko co było w domu szlag trafił skutecznie. Nawet wyrwało środek plastiku na procesorze płyty głównej od pieca gazowego (tam gdzie siedzi chip) a korki wytrzymały. Fotorezystor w czujniku zmierzchowym (duży z widoczną strukturą) odparował w wyniku wydzielenia się dużej mocy wywołanej samym błyskiem.

Odtworzenie sprzętu przy własnej pracy - ok 15000 pln.

 

Piszę celowo abyś zdał sobie sprawę co mogło nastąpić.

Jeżeli zauważyłeś błysk w środku kompa to obowiązkowo rozbierz go na czynniki pierwsze i obejrzyj dokładnie każdy element (karta, płyta, procesor itd). Nawet zalecam skorzystanie ze wzmacniacza oka na słupku.

Dodatkowo przegląd kabli i wtyków + czyszczenie złącz. Przypalony wtyk lub złącze może powodować efekt pasów na przejściu dla pieszych - białe czarne (działa nie działa).

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Przy starcie jest komunikat (komunikat za szybko przelatuje więc nie wszystko będzie gramatycznie): MARVELL 88SE61xx ADAPTER BIOS VERSION 1.1.0.L64 initiation disk information

. not hard disk detected.

Nie wiem z jakim interfejsem jest napęd CD-DVD, ale ten komunikat mówi, że nie ma żadnego urządzenia bootującego podpiętego do gniazda/kontrolera PATA (IDE). Za LAN jest odpowiedzialny inny chipset, choć też MARVELL (inny numerek chipsetu). Z kolei SATA, o ile się nie mylę, oparte jest na chipsecie Intela. To możesz sprawdzić w tzw. manualu płyty głównej. Jeśli nie masz nic podpiętego pod kontroler PATA to możesz wyłączyć go w BIOS-ie. Chociaż nie jestem pewien, czy to wyłączy ten komunikat przy starcie.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem z jakim interfejsem jest napęd CD-DVD, ale ten komunikat mówi, że nie ma żadnego urządzenia bootującego podpiętego do gniazda/kontrolera PATA (IDE). Za LAN jest odpowiedzialny inny chipset, choć też MARVELL (inny numerek chipsetu). Z kolei SATA, o ile się nie mylę, oparte jest na chipsecie Intela. To możesz sprawdzić w tzw. manualu płyty głównej. Jeśli nie masz nic podpiętego pod kontroler PATA to możesz wyłączyć go w BIOS-ie. Chociaż nie jestem pewien, czy to wyłączy ten komunikat przy starcie.

 

Nagrywarkę mam podpiętą pod IDE. W biosie jest opcja która wyłączy jakieś funkcje MARVELLa. Jak je wyłączyłem to rzeczywiście komunikat zniknął ale bios nadal nie wykrywa nagrywarki. Możliwe że kontroler/port IDE jest walnięty??? Jeżeli tak to dla czego widzę ją jako sprawną w systemie :blink:

Odnośnik do komentarza

Raczej nie powinieneś tego kontrolera wyłączać skoro masz coś tam podpięte. Nie wiem dlaczego nie wykrywa Ci nagrywarki, ale to raczej nie w miejscu tego komunikatu powinna być wykrywana. Włóż instalkę windows lub jakąś bootującą płytkę i zobacz jak pójdzie. Ewenrualnie spróbuj przepiąć napęd na inną końcówkę taśmy, bądź wymień taśmę i sprawdź efekty. Jeśli nagrywarka jest wykrywana w systemie, a co ważniejsze działa/nagrywa poprawnie, to bym się nie przejmował póki co.

Odnośnik do komentarza

Raczej nie powinieneś tego kontrolera wyłączać skoro masz coś tam podpięte. Nie wiem dlaczego nie wykrywa Ci nagrywarki, ale to raczej nie w miejscu tego komunikatu powinna być wykrywana. Włóż instalkę windows lub jakąś bootującą płytkę i zobacz jak pójdzie. Ewenrualnie spróbuj przepiąć napęd na inną końcówkę taśmy, bądź wymień taśmę i sprawdź efekty. Jeśli nagrywarka jest wykrywana w systemie, a co ważniejsze działa/nagrywa poprawnie, to bym się nie przejmował póki co.

 

 

 

 

Wkładałem już płytki bootujące (memtest i winxp) a biosie jak chciałem ustawić bootowanie z napędu to w liście wyboru był tylko dysk, stacja dyskietek i ATAPI CDROM. Anomalia konkretna z tym sprzętem :confused:

Odnośnik do komentarza

Na ATAPI CDROM nie bangla bootowanie? :)

Jeśli nie to po prostu wymień taśmę (wcześniej spróbuj przepiąć na inną końcówkę - nie wiem czy w tej chwili masz master czy slave). I spróbuj też na innej nagrywarce, albo wymień ją na SATA.

 

 

Spróbuje zrobić jak mówisz gdy wrócę z pracy do domu. Zapraszam do kontynuowania tematu.

Odnośnik do komentarza

Nie znalazłem żadnych opalonych styków czy innych elementów. Karta sieciowa została spalona więc ją wymieniłem na nową. Ale pozostaje dalej problem z nie wykrywaniem nagrywarki w biosie. Chyba będę musiał kupić nową na port SATA.

Edytowane przez picasso
16.02.2011 - Temat zostaje zamknięty. Wygasła jego żywotność ustalona zasadami. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...