Skocz do zawartości

Ciągła praca dysku, TDSS, stronki xxx, brak ikon w trayu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Znajomy poprosił mnie o pomoc w zdezyfekowania komputera, jednak przeskanowałem system OTL i Gmerem i postanowiłem się zwrócić do Was bo chyba nie wygląda to za ciekawie.

Oprócz tego co w logach to z takich widocznych objawów wystepują:

 

- ciągła praca dysku po załadowaniu systemu

- otwierają się stronki o treści xxx w IE ale dopiero jak się wejdzie w IE, a jak się go nie uruchomi to się nie odpalają - zauważyłem ze jest IE ma w wersji 6.0 to zrobie aktualizację

- otwiera się po kilka okien linii poleceń z różnymi plikami z c:\windows\temp\ np neqlua.exe, obscior.exe,ebhupsf..exe

- w trayu nie ładują się te ikonki co zwykle tylko jedna od głośności i aktualizacje, a wcześniej było gg, narzedzie od dysku WD, ikonka od sieci,

- uruchomiłem Drweb antiwirus to wykrył TDSS,

 

Oto logi

 

Extras.Txt

OTL.Txt

gmer.txt

 

 

Załączym jeszcze log z USBFix bo na pewno jest zainfekowany jeden z pendrivów bo są jakieś podejrzane pliki o dziwnych nazwach których nie mogę usunać.

UsbFix.txt

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

TdssKiller wykrył 3 zagrożenia. Dwa automatycznie ustawił na Skip, jedno na Cure. Tak go uruchomiłem i z tego przedstawiam skan.

 

W czasie uruchamiania ComboFix otrzymałem komunikat, że posiadam aktywną ochronę rezydentną PCtools Spyware Doctor + Antiwirus. Z tym, że ja go odinstalowałem przed uruchomieniem, wiec nie wiem dlaczego taki komunikat dostałem. Druga sprawa, że po Combofixie przestał mi działać internet. Internet mam z netii, podłączony przez router. wpisując ipconfig nie mam żadnych informacji tylko wyskakuje linijka Konfiguracja IP systemu windows czy jakoś podobnie, W ogole nie wyświetla jakie mam sieciówki. Kiedyś pamiętam, że miałem tak jak był zawirusowany plik ndis.sys. Nawet chyba z tą infekcją zwracałem się o pomoc do Was ale chyba jeszcze na SE. Udało się wtedy to wyleczyć chociaż był jakiś problem bo raz na jakiś czas wspomniany PCtools podmieniał mi plik na starą wersję i wtedy internet nie działał, ale jak ręcznie sobie podmieniałem na czysty plik podesłany przez Was to działało. I nie było problemu z podmianą pliku a teraz nie da rady i nawet nie można go skopiować w inne miejsce bo brak dostępu. A ten plik co miałem do podmiany to inny rozmiar miał, także coś chyba jest na rzeczy. Naprawianie połączenia sieciowego z prawokliku i Napraw nic nie daje.

 

 

TDSSKiller.2.4.1.2_25.08.2010_21.33.23_log.txt

combofix.txt

 

 

Dodatkowa informacja.

 

Okazało się, że znajomy ma jeszcze jeden komputer który chodzi w tej samej sieci. Oczywiście przeskanowałem go i też nie jest czysty. Załozyłem dla niego oddzielny temat. Być może taka informacja pomoże w diagnostyce. A oczyszczenie jednego chyba mija się z celem.

 

oto ten temat: KLIK

Odnośnik do komentarza

Pytanie wstępne, czy tak na "goło" zastartowałeś ComboFix, czy może masz alternatywne dojście do Konsoli dlatego ominąłeś jej instalację (?):

 

UWAGA - TEN KOMPUTER NIE MA ZAINSTALOWANEJ KONSOLI ODZYSKIWANIA !!

 

Oba komputery wykazują pewne podobieństwo, ale infekcje nie są identyczne. I tu jest trojan zajmujący się łowieniem haseł i będzie wymagana zmiana danych dla pewności. W Kasperskym te dwa obiekty, którym przypisał akcję Skip, to są trojany (ComboFix częściowo się z tym rozprawił w póżniejszej fazie):

 

2010/08/25 21:33:38.0968	Detected object count: 3

2010/08/25 21:34:16.0015 Locked file(AtapiDrv) - User select action: Skip

2010/08/25 21:34:16.0046 PCIIde (f842286f765afe89869fbec960d46306) C:\WINDOWS\system32\DRIVERS\pciide.sys

2010/08/25 21:34:16.0046 Suspicious file (Forged): C:\WINDOWS\system32\DRIVERS\pciide.sys. Real md5: f842286f765afe89869fbec960d46306, Fake md5: 2ecdc493d42934422ae613f28d23e55a

2010/08/25 21:34:27.0718 Backup copy found, using it..

2010/08/25 21:34:27.0734 C:\WINDOWS\system32\DRIVERS\pciide.sys - will be cured after reboot

2010/08/25 21:34:27.0734 Rootkit.Win32.TDSS.tdl3(PCIIde) - User select action: Cure

2010/08/25 21:34:27.0750 Locked service(pduhrrju) - User select action: Skip

 

Plik NDIS.SYS jest zainfekowany, ComboFix nie może przeliczyć sumy kontrolnej, a plik wykazuje modyfikację:

 

------- Sigcheck -------

 

[-] 2010-08-22 22:42 . !HASH: COULD NOT OPEN FILE !!!!! . 210816 . . [------] . . c:\windows\system32\dllcache\ndis.sys

[-] 2010-08-22 22:42 . !HASH: COULD NOT OPEN FILE !!!!! . 210816 . . [------] . . c:\windows\system32\drivers\ndis.sys

[-] 2008-04-13 23:50 . !HASH: COULD NOT OPEN FILE !!!!! . 182656 . . [------] . . c:\windows\ERDNT\cache\ndis.sys

 

[-] 2008-04-15 . ACCF5A9A1FFAA490F33DBA1C632B95E1 . 361344 . . [5.1.2600.5512] . . c:\windows\system32\dllcache\tcpip.sys

[-] 2008-04-15 . ACCF5A9A1FFAA490F33DBA1C632B95E1 . 361344 . . [5.1.2600.5512] . . c:\windows\system32\drivers\tcpip.sys

 

Plik TCPIP.SYS też będę podmieniać.

 

W czasie uruchamiania ComboFix otrzymałem komunikat, że posiadam aktywną ochronę rezydentną PCtools Spyware Doctor + Antiwirus. Z tym, że ja go odinstalowałem przed uruchomieniem, wiec nie wiem dlaczego taki komunikat dostałem.

 

Jest ustęp w opisie ComboFix temu dedykowany. To mogą być niezgodne dane w Repozytorium WMI, czyli błędnie wyrejestrowany program. W nagłówku ComboFix jest adnotacja, że program jest ciągle zarejestrowany we WMI:

 

AV: Spyware Doctor with AntiVirus *On-access scanning enabled* (Updated) {D3C23B96-C9DC-477F-8EF1-69AF17A6EFF6}

 

Załączę usuwanie tego.

 

Druga sprawa, że po Combofixie przestał mi działać internet.

 

Zobaczymy jak się zmieni sytuacja po przeprowadzeniu poniższych kroków.

 

 

******************************************************

 

Urządzenia USB, które były podpięte podczas tworzenia loga z USBFix, też mają być podpięte.

 

1. Pobierz paczkę czystych plików wyekstraktowanych z pakietu SP3 PL (zgodnie z nagłówkiem w logu): KLIK. Pliki umieść w katalogu C:\pliki, bo taką ścieżkę dobieram w komendach. Pliki daję pod zmienionymi nazwami 1.sys i 2.sys, ponieważ wg wszelkiego prawdopodobieństwa nazwa "ndis.sys" jest tu zablokowana.

 

2. Otwórz Notatnik i wklej w nim:

 

FCopy::
C:\pliki\1.sys | c:\windows\system32\drivers\ndis.sys
C:\pliki\1.sys | c:\windows\system32\dllcache\ndis.sys
C:\pliki\2.sys | c:\windows\system32\drivers\tcpip.sys
C:\pliki\2.sys | c:\windows\system32\dllcache\tcpip.sys
 
Driver::
pduhrrju
RasMandmadmin
RasManWDSmartWareBackgroundService
 
File::
c:\windows\system32\drivers\ndisrd.sys
c:\windows\system32\drivers\pduhrrju.sys
c:\windows\Twoxub.exe
c:\windows\Twoxua.exe
H:\autorun.inf
H:\abk.bat
H:\myfolder
H:\Recycled
I:\myfolder
I:\autorun.inf
 
Folder::
c:\documents and settings\All Users\Dane aplikacji\19547504
 
DirLook::
c:\documents and settings\LocalService\Ulubione
c:\documents and settings\All Users\Dane aplikacji\TEMP
 
Registry::
[-HKEY_LOCAL_MACHINE\software\microsoft\shared tools\msconfig\services]
[HKLM\~\services\sharedaccess\parameters\firewallpolicy\standardprofile\GloballyOpenPorts\List]
"10282:TCP"=-
"15385:TCP"=-
"26814:TCP"=-
"25424:TCP"=-
"25283:TCP"=-
"16703:TCP"=-
"6284:TCP"=-
"29456:TCP"=-
"11544:TCP"=-
"28115:TCP"=-
"12087:TCP"=-
"12366:TCP"=-
"13474:TCP"=-
"25781:TCP"=-
"18657:TCP"=-
 
SecCenter::
{D3C23B96-C9DC-477F-8EF1-69AF17A6EFF6}

 

Plik zapisz pod nazwą CFScript.txt. Przeciągnij go i upuść na ikonę ComboFixa.

 

cfscript.gif

 

[Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach]

 

3. Prezentujesz: log wygenerowany przez ComboFix oraz nową serię logów uzupełniających OTL + GMER i przyda się też nowa lista co jest na urządzeniach USB.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o konsolę odzyskiwania to po prostu się nie zainstalowała. Podczas uruchomienia Combofix w momencie jak ma instalowackonsole wyskoczył komunikat, że "Nie udało się pobrać wymaganych plików. Anulowanie" Dodatkowo wystąpił problem z Gmerem. Jak wcześniej uruchamiał się bez problemu,tak teraz tylko prescan przechodzi. Nawet w trybie awaryjnym. Dodatkowo zrobiłem loga z RootRepeal

 

ps. Internet dalej nie działa. W ipconfig otrzymuję komunikat:"Konfiguracja IP systemu Windows" natomiast jakbym chciał na połączeniu sieciowym zrobić napraw to: "Nie można zbadać ustawień protokołu TCP/IP dla teg połączenia. NIe można kontynuować.

 

Dołączam pliki z logami:

 

combofix.txt

 

UsbFix.txt

 

OTL.Txt

Extras.Txt

 

RootRepeal report 08-26-10 (14-16-15).txt

 

gmer_preskan.txt

Odnośnik do komentarza

Według logów wszystko się wykonało pomyślnie, pliki systemowe podstawione a szkodliwe usunięte. Nic więcej stricte czynnego w raportach nie widzę .... Przed finalizowaniem dezynfekcji i szminkowaniem weźmy się więc za to:

 

natomiast jakbym chciał na połączeniu sieciowym zrobić napraw to: "Nie można zbadać ustawień protokołu TCP/IP dla teg połączenia. NIe można kontynuować.

 

Spróbuj zastosować automatyczny naprawiacz Fix it prowadzący reset TCP/IP: KB299357. Zgłoś się tu z wynikami.

Odnośnik do komentarza

OK. Czyli drobnostki na koniec:

 

 

CZĘŚĆ SPRZĄTAJĄCA:

 

1. Drobne resztówki do wyrzucenia. Uruchom OTL i w sekcji Własne opcje skanowania / skrypt wklej:

 

:OTL
O3 - HKU\S-1-5-21-2025429265-1844823847-1177238915-1004\..\Toolbar\ShellBrowser: (no name) - {A057A204-BACC-4D26-C39E-35F1D2A32EC8} - No CLSID value found.
O16 - DPF: {00000161-0000-0010-8000-00AA00389B71} "http://codecs.microsoft.com/codecs/i386/msaudio.cab" (Reg Error: Key error.) 
[2009-06-22 23:00:44 | 000,000,000 | ---D | M] -- C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\99557496
[2010-08-25 19:32:32 | 000,000,000 | ---D | M] -- C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\TEMP
 
:Commands
[emptyflash]
[emptytemp]

 

Uruchom przez Wykonaj skrypt. Log z tego powstały mi pokażesz. On wystarczy.

 

2. Sprzątnij kwarantanny i flaki pozostałe po używaniu narzędzi:

 

  • Odinstaluj USBFix
  • W OTL wywołaj funkcję Sprzątanie. To usunie OTL i jego kwarantannę.
  • W Start > Uruchom > wklej polecenie "c:\documents and settings\Meblewaldi\Pulpit\logi2\ComboFix.exe" /uninstall. To usunie ComboFix, jego kwarantannę oraz zresetuje foldery Przywracania systemu.

Akcje z OTL i ComboFix wpływają też na przestawienie widoczności ukrytych plików i rozszerzeń, ale to już ręcznie wedle gustu dopasujesz.

 

3. Przeskanuj cały system dla pewności przez Malwarebytes' Anti-Malware.

 

 

CZĘŚĆ ZABEZPIECZAJĄCA:

 

1. Jak zaznaczyłam na początku: pozmieniaj wszędzie hasła.

 

2. Wykonaj aktualizacje oprogramowania mającego wpływ na bezpieczeństwo (czyli przeglądarki i ich "wtyczkowanie"): INSTRUKCJE. Internet Explorer aktualizowany bez względu na to czy w ogóle ręcznie go uruchamiasz (zbyt duża integracja z systemem).

 

Internet Explorer (Version = 6.0.2900.5512)

 

========== HKEY_LOCAL_MACHINE Uninstall List ==========

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall]

"{26A24AE4-039D-4CA4-87B4-2F83216011FF}" = Java™ 6 Update 11

"{AC76BA86-7AD7-1045-7B44-A81200000003}" = Adobe Reader 8 - Polish

"{C619B312-19F3-460A-9F7B-443248379F18}" = Opera 9.25

 

3. Wprowadź zabezpieczenie przez infekcjami z USB przy udziale Panda USB Vaccine: Computer Vaccination (zabezpieczenie systemu) + USB Vaccination (zabezpieczenie po kolei wszystkich urządzeń).

 

4. Brak tu antywirusa i zapory sieciowej.

 

Jedyne co dziwnego jeszcze zauważyłem to, że w cmd nie wyświetla polskich liter tylko jakieś krzaczki jak np uruchamiam komendę ipconfig /all

 

Wystarczy przestawić stronę kodową konsoli na 852 (w przeliczniku dziesiętnym). Możemy od razu to zrobić przez import do rejestru. Wklej do Notatnika:

 

Windows Registry Editor Version 5.00

 

[HKEY_CURRENT_USER\Console]

"CodePage"=dword:00000354

 

 

Z menu Notatnika > Plik > Zapisz jako > Ustaw rozszerzenie na Wszystkie pliki > Zapisz jako FIX.REG > Uruchom ten plik

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Wykonałem skrypt OTL. Wszystko chyba poszło ok chociaż windows zawiesił się podczas restartu po skrypcie. A dokładnie na ekranie Zamykanie systemu windows.

 

otl_po_skrypcie.txt

 

 

Wykonanie odinstalowania Combofix się nie powiodło bo nie odnalazł pliku. Pewnie przez wykonanie Sprzatania w OTL. Foldery przywracania systemu opróżniłem recznie przez wyłączenie i włączenie Przywracania systemu.

 

Poniżej jeszcze log z MBAM:

 

mbam-log-2010-08-27 (11-51-23).txt

Odnośnik do komentarza

Wszystko co pokazał MBAM do usunięcia.

 

Wykonanie odinstalowania Combofix się nie powiodło bo nie odnalazł pliku. Pewnie przez wykonanie Sprzatania w OTL. Foldery przywracania systemu opróżniłem recznie przez wyłączenie i włączenie Przywracania systemu.

 

No tak, coś mnie zaćmiło. Kolejność zadań nieprawidłowa. Sprzątanie wcześniej niż deinstalacja uniemożliwia to drugie. Zadania jednak wykonałeś poprawnie.

 

Czy przeprowadziłeś resztę zaleceń? Czy w CMD już działają polskie znaczki? Czy wszystko już w porządku?

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Wyglada na to że wszystko ok. Znaczki już są. Komputerek śmiga jak należy.

 

Zauktualizowałem wszystkie aplikacje. Zainstalowalem Comodo Internet security bez antyvira i do tego Avire. Mam nadzięję, że na jakiś czas będzie spokój z tym kompem.

 

Dziekuje bardzo za pomoc.

Edytowane przez picasso
Temat jako rozwiązany zamykam. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...