Skocz do zawartości

Jaki system do gier i programów: Ubuntu, Windows 7?


Krzycho92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Obecnie użytkuję Windows XP. Zastanawiam się jednak nad zmianą na "siódemkę" z powodu jej szybkości i większej stabilności i niezawodności. Jednak rozważam też Linuxa Ubuntu, gdyż jest on darmowym systemem ale mam pewne obawy dotyczące:

-sterowników (na stronie creative nie ma sterowników pod linuxa)

-czy na ubuntu działają wszystkie lub większość gier ??

 

Mam konsolę do gier ale czasami na PC też w coś gram.

 

Na co lepiej się przesiąść z XPka: Windows 7 czy Ubuntu jeśli komuś bardziej zależy na przeglądaniu stron, czasami coś napisać w wordzie, wydrukować ewentualnie w coś pograć ??

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Mógłbyś sprecyzować do jakiego urządzenia szukasz tych "sterowników Creative"?

Jeśli chodzi o porównanie wydajności w grach pomiędzy Windows XP a "Siódemką" to w Internecie dostępnych jest wiele testów np. tu (klik).

Co do kompatybilności gier pod Ubuntu to polecam bazę danych (klik) najpopularniejszej aplikacji zapewniającej kompatybilność gier - aplikacji WINE.

 

Jeśli chcesz "ewentualnie w coś pograć" to myślę, iż Ubuntu w tej chwili odpada - w grach pisanych pod Windows nie jest w stanie dorównać mu w kwestii wydajności, a przede wszystkim w poruszonym wyżej temacie kompatybilności.

 

Przesiadka z XP na 7 zależy od kilku czynników - głownie twoich subiektywnych preferencji (zakładając, że masz w miarę wydajny komputer). Należy się jednak zastanowić czy jest sens w wydawaniu pieniędzy na nowy system, który tak naprawdę nie zapewni bardzo wielu innowacji w porównaniu do staruszka XP.

Odnośnik do komentarza

To może rzeczywiście podam konfigurację:

-Intel Core 2 Duo E7200 @2,53 Ghz

-Asus P5KC

-Kingston 2x1GB DDR2 800Mhz (mam też w pudełku OCZ 2x1GB DDR3 1333MHZ ale nie wiem czemu chodzą na 1066)

-Gainward Geforce 8800GTS 512MB

-Creative Audigy 2 ZS Platinum (szukałem na stronie creative i nei ma sterowników pod linuxa)

-Zasilacz Tagan 600W

 

Tak się zastanawiam i po przeczytaniu na wielu forach, to wnioskuję, że Ubuntu jest raczej dla osób które albo stawiają serwery albo jakieś programy cos, a nie dla przeciętnego użytkownika.

 

Windows 7 widziałem u kolegi, tylko on ma 4x lepszy komp od mojego (Core 2 Quad 3ghz, 4GB 1666mhz, hd 4870 x2 2GB, rampage extreme X48) no i u niego "siódemka" w porównaniu (u niego) do XP chodzi dużo szybciej: kopiowanie z dysku na dysk o ponad połowę szybciej, mówi, że od pół roku ani jednego błędu i system podobno ma jakiegoś wbudowanego antywirusa, czy coś w tym stylu.

 

A i ewentualnie jaką brać wersję, żeby wyszło najtaniej ale i "dobrze": OEM czy BOX i Home Premium, Proffessional czy Ultimate ??

Wiem, że OEM jest licencjonowana tylko na komputer, na którym jest instalowana, czyli w razie formatu albo zmiany podzespołów chyba trzeba nową licencję kupić.

Odnośnik do komentarza

@Krzycho92 Twojego kolegę poniosła trochę wyobraźnia.

 

Myślę, że na takim sprzęcie jak masz nie odczujesz wzrostu wydajności (ewentualny spadek wydajności w grach).

 

Jeśli chodzi o OEM lub BOX, to sprawa ostatnimi czasy dosyć się pokomplikowała (artykuł) - wygląda na to, że kupując system OEM nadal uważany jesteś za "pirata".

 

Tutaj (klik) znajduje się porównanie poszczególnych wersji "Siódemki".

Odnośnik do komentarza

Dlaczego nie zauważę wzrostu wydajności ?? Mój komputer przekracza wymagania zalecane, czyli powinien system śmigać, a nie jeszcze wolniej chodzić.

Opłaca się wydać blisko 1.000 zł na wersję BOX ?? Może lepiej zaopatrzyć się w piracką wersję.

 

[EDIT]

Pozatym jest jeszcze aplikacja Microsoftu "Windows 7 Upgrade Advisor", którą właśnie pobieram i może ona mi "powie", czy mój PC spełnia wymagania, choć pewnie to nie jest 100% miarodajne sprawdzenie wydajności sprzętu ale zawsze coś.

Odnośnik do komentarza

bench42090.jpg

^^ To dotyczy magicznego zmniejszenia czasu kopiowania.

[źródło]

 

Co do wydajności w grach - wiele oczywiście zależy od rozdzielczości ekranu.

Jeśli grasz w FullHD to karta graficzna może mieć problemy z niektórymi tytułami - Windows 7 domyślnie "pracuje" w DX10, który powoduje spadki klatek na sekundę w porównaniu do DX9 bez różnicy w wyświetlanej jakości obrazu.

 

Może pomyśl o zakupie aktualizacji (Upgrade) z XP do 7 - wyniesie o wiele taniej.

 

[Edit]

To, że spełniasz wymagania systemu jest pewne i w codziennej pracy będzie sprawował się równie dobrze jak XP (pomijając czas uruchamiania i zamykania systemu).

Ja mam na myśli wydajność w grach.

 

Czemu nie ściągniesz wersji trial (link) i nie przekonasz się sam ;-)

Odnośnik do komentarza

Czy ten Upgrade z XP na Windows 7 działa także jeśli mam XP pirata, bo tak jest i teraz się właśnie zastanawiam nad oryginalnym OSem ??

 

Nie gram na FullHD, gdyż mój monitor obsługuje max 1680x1050, więc na takiej gram. A w ogóle to na kompie gram praktycznie w nic: pykam czasem w Shifta, albo w strzelanki MW2 i starsze, więc nie liczę na to, że na 7 mój komp obsłuży Mafię 2, czy Just Cause 2 na full wypas grafice, bo od tego mam konsolę.

Chce tylko mieć legalny system (tylko nie za tysiąc pln), który będzie wydajny i stabilny - jak chyba 3/4 Polaków ;)

Odnośnik do komentarza

No niestety - z pirata XP nie uzyskasz oryginalnego 7 :)

 

Kwestię tego, czy chcesz posiadać oryginalny system czy kopię pobraną z sieci pozostawiam tobie.

 

Jeśli jednak jesteś zdecydowany porzucić granie na komputerze, to Ubuntu (jak zasugerowałeś na początku) lub inna dystrybucja Linuksa może być dobrym wyjściem.

Odnośnik do komentarza

Pożyczyłem od kumpla Windowsa 7 Ultimate 32bit żeby zobaczyć jak będzie chodzić i wszystko jest ok (mam wersję testową bo jest, że 30 dni i muszę aktywować).

Mam takie problemy (jak na razie):

-nie mogę znaleźć sterowników do mojej karty dźwiękowej ale żeby był aplikacje typu eax console, speaker settings itd (mam płytkę ale na xp tylko, bo na 7 komunikat, że sterowniki nie do 7)

-mimo, że mam konto "administrator", to nie mogę robić rzeczy, które może robić admin tzn. zmieniać nazwy partycji, przy instalacji jakiegoś sterownika, pokazało komunikat że nie mam praw administratora.

 

Proszę o pomoc, bo tak to system działa super ale na razie mam takie problemy.

Odnośnik do komentarza
mimo, że mam konto "administrator", to nie mogę robić rzeczy, które może robić admin tzn. zmieniać nazwy partycji, przy instalacji jakiegoś sterownika, pokazało komunikat że nie mam praw administratora.
Programy tego typu uruchamiasz rzecz jasna z menu "Uruchom jako Administrator"?

 

Sprawdź może te drivery: http://ccftp.creative.com/manualdn/Drivers/AVP/9497/0x193D93A7/SBAX_WBUP2_LB_2_09_0016.exe

Odnośnik do komentarza

Dźwięk już zrobiłem, bo jednak jest opcja Creative Audio Console i tam jest wszystko co chciałem.

 

Nadal nie mogę zmienić nazwy partycji C, bo teoretycznie system twierdzi, że nie mam uprawnień admina. Partycje D zmieniłem przez zmień nazwę.

Nie wiem też jak na górze zrobić taki "ruchomy" pasek, na którym widać wszystko co jest uruchomione.

Gdy chce usunąć np. folder programu który miałem na XP i wciskam Shift+Del to znowu komunikat, że nie mam uprawnień administratora !!?? O co mu chodzi, przecież moje jedyne konto ma admina, bo patrzyłem w kontach :(

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...