Skocz do zawartości

KasztanowyJim

Użytkownicy
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez KasztanowyJim

  1. Raport net-log z drugiego komputera.

     

    Ponadto na innym forum ktoś napisał coś takiego: (średnio to rozumiem, ale chyba coś pokrywa się z Twoim pomysłem)

    Sterownik jest poprawnie zainstalowany, widać, że jest odpowiedź na ping localhost, sprawdź na stronie producenta czy jest nowsza wersja i jeśli tak, zaktualizuj sterownik, albo sprawdź aktualizacje w Windows Update. Problem polega na tym, że laptop nie może otrzymać adresu od serwera DHCP, system ustawia adres typu link-local, czyli taki adres, który pozwala Ci łączyć komputery ze sobą bezpośrednio w sieć lokalną, powodem braku przyznania adresu IP przez serwer DHCP może być wyłączenie serwera DHCP, umieszczenie w innej podsieci (ale jeśli jest uruchomiony na routerze, to można to wykluczyć), włączono filtrowanie MAC adresów lub wyczerpała się pula adresów przyznawanych przez DHCP.

     

     

    W okolicy widać niezabezpieczony router TP-LINK_ED0DBC. Proponuję skorzystać z niego na chwilę w celu sprawdzenia czy karta funkcjonuje poprawnie.

    Dzięki za pomysł - faktycznie, z tą siecią mogę się połączyć.

    net-log.txt

  2. Mam drugiego, starszego laptopa i z nim nie było żadnych problemów z połączeniem - pan z vectry przyszedł, zamontował router, a po kilku godzinach bez problemu połączyłem się z internetem poprzez starego lenovo. Z kolei pan w informacji twierdził, że do routera można podłączyć dwa komputery. Wcześniej jednocześnie podłączone były laptop lenovo i telefon lub kindle. Nie chciałbym się też bawić w ciemno z ustawieniami routera, bo nie znam się zbyt na tym i nie chciałbym pozbawić się całkiem internetu. Poczekam na jakieś dalsze wskazówki.

  3. Kupiłem laptopa ACER Travel Mate model TM5760Z (specyfikacja). Zainstalowałem na nim Windows 7 Professional 32-bit. Po wgraniu podstawowych sterowników (chipset etc.) zainstalowałem sterownik do karty sieciowej Broadcom 802.11n ze strony producenta. W menedżerze urządzeń sterownik wyświetla się jako zainstalowany poprawnie, karta widzi sieci bezprzewodowe dostępne w moim domu. Łączę się ze swoją domową siecią (dostawca Vectra, model routera Cisco EPC3925, w sieci może być do 2 komputerów - inny laptop łączy się bez problemu i można normalnie korzystać z internetu) - po połączeniu nie ma jednak internetu w żadnej z przeglądarek, wyświetla się komunikat 'brak dostępu do internetu'.

     

    Oto co wyświetla się po wpisaniu w terminalu ipconfig/all:

    ipconfigj_rqrawpw.jpg

     

    Starałem się poradzić sobie sam na podstawie już istniejących postów na forach, niestety poległem. Nie wykluczam że to wina sterownika lub jego braku, ale podejrzewam jakiś myk z routerem, na czym za bardzo się nie znam. Dodam też, że nie wiem jak dostać się do konfiguracji routera (nie mam do niego żadnej książeczki, na pudełku też nie jest podane IP). Będę bardzo zobowiązany za pomoc z moim problemem.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...