Skocz do zawartości

rumburaq

Użytkownicy
  • Postów

    37
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez rumburaq

  1. Bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie. Mimo, że nie udało uratować się dysku to jednak przedstawione przez Ciebie wskazówki pozwoliły mi na zrozumienie wielu zagadnień związanych z zapisem danych. Oczywiście pytań pojawiło się wykładniczo więcej ale to materiał na inne tematy. Pozdrawiam i dziękuję. Temat zamykamy.
  2. załączam zdjęcie po skanowaniu MHDD
  3. Witam Pisząc o braku podglądu zdjęć, nie miałem na myśli zawartości swojego dysku lecz podgląd zdjęć w instrukcji obsługi MHDD, według której miałem postępować. Po prostu w tej instrukcji wyświetlały się tylko krzyżyki zamiast zdjęć i nie wiedziałem jaki ma być wizualny efekt poszczególnych moich czynności. Stąd umieściłem zdjęcie, które pokazywało wynik mojego (błędnego) działania. Poradziłem sobie i uruchomiłem już skanowanie dysku. Właśnie trwa. Pytanie: Jeśli piszesz "zdjęcia" to rozumiem, że trzeba będzie trybem typu PgUp/PgDn uruchamiać kolejne widoki stron do fotografowania. Czy tymi właśnie ( PgUp/PgDn) klawiszami?
  4. Dziękuję. Chodziło mi raczej o to czy uruchamiać bezpieczne usuwanie sprzętu przed wyłączeniem komputera, a w zasadzie czy procedura zamknięcia komputera zawiera bezpieczne usuwanie sprzętu.
  5. Korzystam często z zewnętrznych nośników podłączanych przez USB do komputera (pendrive, dysk zewnętrzny WD itp.). Samo włączanie nie budzi moich wątpliwości, bowiem za każdym razem system je zauważa i udostępnia lub instaluje odpowiedni sterownik. Gdy fizycznie odłączam je, to używam bezpiecznego usuwania sprzętu. Zdarza się, że wylogowuję się i wyłączam komputer bez fizycznego odłączania tych nośników. Czy należy przed wyłączaniem komputera uruchamiać bezpieczne usuwanie sprzętu? Teraz tak robię, bowiem zdarzyło mi się, że po uruchomieniu komputera z podłączonym wcześniej dyskiem 2TB system zalecił mi przeskanowanie tego dysku z powodu niewłaściwego odłączenia nośnika. Od tego czasu problem nie wystąpił lecz wolę dmuchać na zimne. Jest to uciążliwe bowiem skanowanie dość długo trwa i uniemożliwia dostęp do zapisanych na tym dysku danych. Jeśli ten temat był już omawiany będę wdzięczny za wskazanie miejsca.
  6. Czy to właściwy widok? Widzę że program gdzieś zapisał LOG\smart.log. Ciekawe gdzie jeśli dysk C jest niedostępny?
  7. Dziękuję, bo już zamierzałem postępować według pełnej instrukcji. Czyli: "Pierwsza czynnosc jaka nalezy wykonac to F8 - czyli SMART dysku. Caly wynik (czasem podzielony na ekranie) nalezy sfotografowac i wkleic zdjecie na forum."
  8. Nagrałem właśnie płytę z MHDD. Po włożeniu do napędu uszkodzonego komputera, uruchamia się zgodnie z instrukcją. Zanim rozpocznę proces, jeszcze raz przygotuję się z materiałów informacyjnych, bo jak czytałem w zalecanym temacie łatwo tu o błąd a i sam proces potrafi trwać co najmniej 2 godziny. Nie otwierają mi się pliki zdjęciowe z instrukcji, może dlatego, że trzeba użyć innej przeglądarki? Jeszcze dzisiaj przystąpię do działania. Czy na coś zwrócić uwagę przed uruchomieniem procesu?
  9. Wyłączenie opcji AHCI w biosie, w moim przypadku, powoduje ustawienie opcji Compatibility. Cały fragment dotyczący napędów w tabeli biosu wygląda teraz tak: DRIVES I/0 Built - in HDD = Primary IDE (1F0H/IRQ14) CD-ROM = Secondary IDE(170H/IRQ15) SATA Controller Mode = Compatibility Trochę to odbiega od opisu Instrukcji. Czy można przyjąć, że jest to inny opis tego samego ustawienia?
  10. Chyba rozumiem W instrukcji napisano: Program pracuje z dyskami ustawionymi na MASTER. W przypadku problemów z detekcją dysku SATA: 1. Dyski w trybie AHCI są niedostępne dla programu. Czyli wyłączamy opcję w ustawieniach bios-u. 2. W przypadku laptopów (o ile istnieje możliwość) włączamy emulację P-ATA <> S-ATA Nie chodziło o fotografię ekranu lecz wykonanie powyższych czynności, czyli zdjęcie (usunięcie) opcji AHCI. Tak?
  11. Druga strona biosu. Może się przyda.
  12. Gdzieś mi to umknęło. W biosie mam taką informację: DRIVES I/0 Built-in HDD = serial ATA Port 0 CD-ROM = Primary IDE 91F0H/IRQ14) SATA Controler Mode=AHCI Czyli kontroler dysku do przestawienia w tryb IDE to kontroler CD?
  13. U mnie ta opcja brzmi: sprawdź płytę pod kątem uszkodzeń. i najwyraźniej sprawdza płytę w napędzie bo dioda dysku HD nie błyska ani się nie świeci. Natomiast świeci się dioda w napędzie CD. Może to bez znaczenia lecz po ustawieniu w biosie uruchamiania ze sprawdzaniem zespołów komputera wyświetla przy HD - ok? Płytę MHDD zapisałem w postaci iso. Jak przejść do wersji bootowalnej, która zawiera plik uruchomieniowy? Rozumiem, że najpierw sprawdzić dysk MHDD a później ewentualnie potraktować go Recovery?
  14. HdTune to inny program czy funkcja MHDD? Bo rozumiem, że MHDD instaluję na drugim komputerze, podpinam przez adapter badany dysk i uruchamiam program MHDD. Czy też uruchamiam bootowalną płytę z MHDD na uszkodzonym komputerze i uruchamiam sprawdzanie? Rozumiem, że po uruchomieniu płyty Recovery usunięte będą wszystkie dane z dysku HD czy też tylko z jego części "C" (partycji) gdzie był system? Na tej (systemowej) części oprócz Windows Vista trzymałem także MSOffice bez dokumentów lecz z plikami poczty Outlooka. Trzymałem także foldery z podręcznymi obrazami. Te pliki Oulooka i obrazów zapisane były w folderze USERS na dysku (partycji) C. Sam folder dał się skopiować na drugą (magazynową) partycję E, lecz z niego na zewnętrzny dysk już nie. Czy tę sprawną partycję, Recovery też usuwa?
  15. To jest dość stara płyta. Była dostarczona z komputerem. Czy nie lepiej byłoby ściągnąć obraz VISTy ze strony Microsoft w najbardziej aktualnej wersji z SP2? Czy jeśli okaże się, że jest dużo badsektorów to może pomyśleć o nowym dysku? Czy po założeniu nowego HD wystarczy włożyć do napędu płytę z obrazem i zainstalować system na nowo? Ustawiłem w bios uruchamianie z CD.
  16. Mam płytę RECOVERY dostarczoną z komputerem. Nie otwierałem jej jeszcze i sprawdzę dzisiaj czy zawiera Recovery dla systemu narzędziowego Toshiba czy też jest tam także VISTA do odtworzenia (wg dostawcy była tam). Płytę z MHDD nagram jak podłączę się do szybszej sieci.
  17. Tak jak wcześniej pisałem, pod kontrolą systemu wczytanego z płyty Kasperski Rescue, mogę eksplorować dysk z systemem Windows. Wszystkie foldery i pliki z tego dysku przepisałem na dysk zewnętrzny za wyjątkiem folderu Windows, który nie chciał się przepisywać. Otworzyłem ten folder i w ten sposób sporządziłem posegregowaną według dat, listę folderów i plików. Ostatnie, tj z dnia awarii zmienione foldery to INF, LASTGOOD.TMP, INSTALLER, PREFETCH, TEMP. Ostatnie tj. z dnia awarii zmienione piki w katalogu WINDOWS to bootstat.dat, WindowsUpdate.log, epplauncher.mif, PFRO.log, ntbtlog.log. Załączam jedynie ntbtlog bo tylko ten dał się umieścić w tym liście. Mam nadzieję, że ta informacja będzie pomocna. ntbtlog.txt
  18. Chyba mam patową sytuację bo na moim Ubuntu nie znalazłem opcji sprawdzanie dysku. Ponadto obawiam się, że tak jak wcześniej pokazywałem na zrzucie z ekranu dysk C nie będzie widoczny. Foldery found 005 ...itp. widoczne na załączonym zdjęciu pochodziły z Kasperski Rescue, który ten dysk widzi. Niestety też nie ma funkcji sprawdzania dysku. Może jedynie przeskanować dysk pod kątem infekcji. Ma jednak tę paskudną cechę że po ok. 5 minutach bezczynności zamraża ekran a później uruchamia hibernację komputera i nie wiadomo czy dalej prowadzi jakieś sprawdzania czy nie bo nie reaguje na żaden ruch. Być może źle przeszukuję to ubuntu.
  19. Załączam zrzut z ekranu Ubuntu. Tak jak wcześniej pisałem dysk (partycja) z systemem operacyjnym nie otwiera się. Dlatego zrobiłem zrzut z komunikatami. Drugi dysk E (partycja) otwiera się bez przeszkód. Dołączam także zdjęcie ekranu otworzonego pod Kasperski Rescue (także pracującego pod linux'em). Niestety nie da się tutaj zrobić zrzutu, dlatego zrobiłem zdjęcie. Dołączam dlatego, że tutaj widać zawartość dysku C (tego z systemem operacyjnym VISTA).
  20. Uruchomiłem płytę z UBUNTU w trybie try... Pojawił się zgrabny pulpit z ikonami. Pokazuje mi dwa dyski (dwie partycje). Jedna (E), na której były same dokumenty jest otwieralna, natomiast ta część © dysku na której jest system Windows wprawdzie pokazuje swoją nazwę (Vista) lecz nie otwiera się. Warto nadmienić, że ta nieotwieralna partycja C łatwo daje się oglądać na tej wersji Linuxa, która służy do uruchamiania płyty Kasperski Rescue. Płyta ma tę wadę że po ok. 5 minutach bezczynności zamraża ekran i nie widać postępu uruchomionych czynności ani nie można uruchomić go w żaden sposób chociaż w tle słychać pracujący dysk. Podobnie tutaj włącza się wygaszacz ekranu, który przecież jest sterowany z dysku C ( w końcu nieczynnego)? Oczywiście C jest całkowicie zamknięta przy otwieraniu(pod windows) dysku HD podpiętego przez adapter. Wpiąłem nośnik flash z programem FRS.exe. Po uruchomieniu wyświetlił komunikat ARCHIVE Manager: An error occurred while loading the archive. Podczas próby uruchomienia dysku C z poziomu otwartego pendrive pojawia się następujący komunikat: Unable to acces "VISTA" Error mounting/dev/sda2 at /media/ubuntu/Vista: Command-line mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=999,gid=999,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda2'' "/media/ubuntu/Vista"" exited with non-zero exit status 13: $MFTMirr does not match $MTF(record 0). Failed to mount '/dev/sda2': Input/output error NTFS is either inconsistent, or there is hardware fault, or it's a SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate it and mount a different device under the /dev/mapper/directory, e.g. /dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation for more details. Oczywiście nie wykonuję żadnych ruchów bez Twojego potwierdzenia.
  21. Adapter ma swoje zasilanie. Podczas uruchamiania mogę po wciśnięciu klawisza F12 uruchomić system z płyty. Dzisiaj wymontuję HD i przepiszę z użyciem adaptera. Próbowałem przepisywać na pendrive 64GB mając w system z płyty Kasperski Rescue, lecz trwa to całą noc. Tak na marginesie, przypadkiem na stronie Toshiba New Zeland znalazłem informację, że uruchamianie dołączonej do komputera płyty Toshiba Recover wiąże się z całkowitym usunięciem istniejących na niej danych.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...