Skocz do zawartości

Dysk na ważne dane


Grisza

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba pierwszy raz piszę w tym dziale :P

Do rzeczy: szukam dysku zewnętrznego o pojemności 250-640GB do przechowywania jakże ważnych danych jakimi są zdjęcia :)

Zależy mi na tym, aby był niezawodny = nie psuł się. Wiem doskonale, że nie ma rzeczy idealnych i każdy dysk może "paść". Zależy mi na małej/ braku awaryjności jak to bywa z dyskami WD, Segate, mam do nich zaufanie, ale że kompletnie nie znam się na rynku tych produktów, to i nie wiem jaki model wybrać.

Oczywiście oprócz dobrej mechaniki, musi mieć porządną obudowę (ale to sobie sam znajdę np. na ceneo, ale ceneo mi nie powie czy dysk "gubi" dane, albo czy ten model jest trefny).

 

Jakimi parametrami mam się kierować podczas szukania takiego dysku, żeby spełnił moje oczekiwania? Czy szybkość obrotowa talerzy ma wpływ na żywotność dysku?

 

Może dość uciążliwy problem, ale nie chcę kupić bubla, z którym będą problemy. Dotychczas wszystkie dyski jakie miałem są/ były zamontowane fabrycznie lub wybrane bez mojej wiedzy przez znajomego informatyka, i żaden z nich nie zawiódł (chodzą bez problemów po kilka lat).

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Niech poczyta i niech wezmie poprawke na statystyke. http://nvision.pl/Ra...6-ndetails.html

Nie ma tak dobrze :) sam podejmie decyzje (i bedzie sie modlil, ze byla dobra) http://www.benchmark...ze-dyski-twarde + http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Dysk_twardy_-_poradnik_jak_wybrac-3582.html

Mam rozne dyski i tez chodza po pare lat. Zasilacz, kontroler, sterowniki to wszystko ma wplyw.

 

Nie ma takiej odpowiedzi - najlepszy - http://www.cdrinfo.p...ardy-9042192100

Traktujemy jakies parametry wzgledem innych.

Odnośnik do komentarza

Dla poprawienia humoru i dobrego samopoczucia.

1. Słowo klucz - zewnętrzny.

2. Interfejs zapewne USB - i tu ważne są parametry p.t. pobór prądu.

3. Jeżeli ten dysk będzie wymagał wydajności na porcie USB na poziomie 400 mA lub wyżej to obowiązkowo kabel V-USB i podłączenie pod dwa porty i najlepiej nie sąsiednie (w sensie numeru) lub najlepiej zewnętrzny zasilacz (może być w zestawie).

4. Obowiązkowo Bezpieczne usuwanie sprzętu.

5. Nie dotykamy dysku w trakcie pracy oraz tuż po odłączeniu.

6. Nie wykonujemy żadnych gwałtownych ruchów - czytaj "ostre" położenie dysku na twardej powierzchni.

To minimum.

Odnośnik do komentarza

Dzięki :)

Co do tego czy 2,5 cala czy 3,5 to nie mam obiekcji, bo dużej różnicy mi nie zrobi czy zajmie miejsca tyle co książka czy nie.

Spodziewałem się odpowiedzi, że nie ma "najlepsze" :P, trochę naiwnie je zadałem. Zwyczajnie ma służyć latami. Poczytam artykuły (teraz nie dam rady, dopiero rano).

No i Twoje rady Wiesławie, dziękuję, bo "doradca" w sklepie, by mi nie powiedział nic o tym (najlepsze jest o nie dotykaniu, ciekawe, czyżby ładunek elektrostatyczny?).

 

EDIT: Przejrzałem artykuły, ciekawe. Co do firmy Maxtor to teraz jest z Seagate. Wybrałem 3, nad którymi się zastanowię, mają korzystny stosunek pojemności do ceny (wczoraj dowiedziałem się, że ma być 500GB), przyszłościowe złącze USB 3.0, lekkie, niski pobór energii.

Jeśli można mieć do nich jakieś zastrzeżenia, czego ja mogłem nie zauważyć to proszę poinformujcie mnie :)

Seagete

WD My Passport

WD Elements

Edytowane przez Grisza
Odnośnik do komentarza

Parametry transferu danych beda zalezaly w takim samym stopniu/zaleznosci od parametrow platformy czyli PC/Lapka. Z danych technicznych lepszy bedzie z predkoscia obrotowa 7200 niz 5400 prawda? Wynikow na sieci jakos nie moge znalezc, a info 10 razy szybszy od USB2.0 to wiesz gdzie mozna ...

Grisza, pisza, ze ten Slim Segate ma nie zle transfery, ale... tylko w jedna strone. Tak czy siak z tych trzech to Segate bym bral.

Odnośnik do komentarza

Koko spoko, wiem o chwytach marketingowych z USB 2.0 vs USB 3.0, więc to mnie nie rusza. Mam nadzieję, że znajdę adapter USB 3.0 ---> eSATA w normalnej cenie (chyba, że to nic nie zmieni w szybkości transferu).

Z drugiej strony dysk, który ma służyć jako archiwum na multimedia nie musi być zabójczo szybki.

Skoro nie piszesz, że wybrane przeze mnie dyski mają jakieś wady, oprócz kruczków z transferem, to nie pozostaje mi nic jak tylko szukać opinii o nich, testów i wybrać, któryś z nich.

 

Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...