Skocz do zawartości

Raid 1


Arctus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące konfiguracji RAID 1, otóż, czy możliwe jest aby tworząc z dwóch dysków o pojemności np. 200GB wyciągnąć jedynie na potrzeby RAID'u po 100GB, a niewykorzystane z każdego dysku 100GB - co razem daje 200GB - używać do normalnej pracy w systemie. Czy po stworzeniu RAID'u bez maksymalnej pojemności dysków nieużyte miejsce poprostu przepada i nie można z niego korzystać.

Dodam, że płyta główna to Gigabyte P965 DS4, a RAID będzie stawiany na SATA II. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Intel ma takie rozwiązanie - nazywa się ono Intel Matrix RAID http://www.intel.com/design/chipsets/matrixstorage_sb.htm#perf Wg danych ze strony Gigabyte twoja płyta ma kontroler dysków ICH8 R a więc jest możliwe stworzenie takiej macierzy. Dyski muszą być podłączone do tych pomarańczowych portów SATA. W kwestii samej procedury tworzenia niestety Ci nie jestem w stanie pomóc.

Odnośnik do komentarza

3.3 a dokładniej 3301. Postawiłem sobie RAID 0 i Raid 1 w systemie SATA za pomocą dwóch dysków, tylko zastanawiam się jak będzie wyglądała awaria jednego z dysków. To co zapisałem jako Raid 1 z pewnością zostanie zachowane na drugim dysku, a to co na RAID 0 przepadnie, tylko czy aby uzyskać dostęp do "wolnego" - przeznaczonego na RAID 0 - miejsca na dysku wystarczy wyłączyć konfiguracje RAID w biosie?

Odnośnik do komentarza

Postawiłem je ale jeszcze nie zainstalowałem systemu ponieważ waham się, czy spróbować tak jak opisałem wyżej zrobić RAID 0 i RAID 1 na dwóch dyskach twardych, czy poprostu RAID 1 i spać spokojnie. Hmm...... więc może opisze:

Używając wspomnianych kontrolerów SATA utworzyłem w ramach dwóch dysków twardych o pojemności 200GB:

RAID 1 - 100GB

oraz

RAID 0 - 100GB + 100GB

 

System i dokumenty planuje przeznaczyć w RAID 1, a reszte badziewi w RAID 0. Ale w przypadku awarii będę miał do dyspozycji jedynie 100GB z RAID 1 - system i dokumenty. I jak teraz będę mógł "dostać się" do pozostałej części dysku aby ją "zaśmiecić"??

I czy wogóle taka konfiguracja jest........ "mądra"?

Odnośnik do komentarza

Nie do konca. Proponowalbym RAID0 - 100GB (50+50) na system i programy + reszte w RAID1 na dane. Teoretycznie awaria dysku w RAID1 nie powoduje utraty danych, a drugi sprawny dysk przejmuje wszystkie dzialania. Praktycznie na sieci mozna odszukac mase problemow z tym zwiazanych. Dodatkowo FakeRAID jaki tworzymy na kontrolerach Intela to nie do konca to samo co alternatywa sprzetowa.

 

Ale w przypadku awarii będę miał do dyspozycji jedynie 100GB z RAID 1 - system i dokumenty. I jak teraz będę mógł "dostać się" do pozostałej części dysku aby ją "zaśmiecić"??
w przypadku awari jednego z dyskow w tym momecie bedzie kaplica calkowita bo bedziesz mial dane na RAID0. No chyba, ze na RAID1 bedziesz trzymal strategiczne / wazne dane. Matrix czyli RAID 0 +1 tylko na dwoch dyskach na tak starym sprzecie to igranie z ogniem.

Sprawdz SMART tych dyskow najpierw + czy masz porzadny zasilacz?

Odnośnik do komentarza

No nic, nie przedłużając dyskusji - skoro to ryzyko to poprostu postawię RAID 1 wykorzystując całą powierzchnię dysków nie kombinując. Jedyne moje pytanie na sam koniec to czy postawienie go pod Intelowskim oprogramowaniem tuż przed instalacją systemu jest najlepszym rozwiązaniem? A jeśli nie to co radzisz?

Odnośnik do komentarza

Kombinacja klawiszy przy starcie powinna uruchomic oprogramowanie zawarte w BIOS (jesli jest Intelowskie to takie zatrybi). Tam stawiasz macierz wybierajac pasek. Potem w zaleznosci od OS-a dogrywasz przy starcie instalacji dodatkowe stery lub nie. Poczytaj poradniki. Po zaistalowaniu OS-a jesli sa nowsze stery do RAID to mozesz zaktualizowac tak jak kazde inne albo ze strony Gigusia albo Intela.

Odnośnik do komentarza
Jedyne moje pytanie na sam koniec to czy postawienie go pod Intelowskim oprogramowaniem tuż przed instalacją systemu jest najlepszym rozwiązaniem?

A ja przewrotnie zaproponuję zamiast RAID (te wersje) regularny backup partycji na drugim dysku przy zastosowaniu odpowiedniego softu.

Ja używam Easeus ToDo Backup Workstation. Płyta bootowalna do odtworzenia systemu po padnięciu dysku systemowego na nowym dysku.

Wydaje mi się, że takie rozwiązanie jest lepsze niż te wersje RAID bo trzeba mieć wyjątkowe szczęście aby padły jednocześnie dwa dyski.

Przy powyższym rozwiązaniu wystarczy, że jeden z dysków działa i jest OK. Ważne: systematyczne kopie systemu i najlepiej dwie ostatnie.

Ja stosuję zasadę, że mam zawsze trzy poprzednie na drugim dysku + dodatkowo ostatnia na trzecim dysku (ale mogę sobie na to pozwolić przy 3 fizycznych dyskach).

Odnośnik do komentarza

Brnac dalej w rozwazania to RAID0 tylko jako dopalacz szybkosci. Sens stawiania RAID na starych dyskach i wiekowej platformie to po pierwsze slaba wydajnosc, a po drugie ryzyko.

Czy czytales mozliwosci Win7 budowa RAID http://www.purepc.pl...1_5_10?page=0,6 , naprawa http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/poradnik_raid_teoria_budowa_naprawa_i_testy_raid_0_1_5_10?page=0,7

Warto sie pobawic nawet dla zdobycia doswiadczenia .

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...