Skocz do zawartości

Starsza płyta główna a nowa karta graficzna GTX 460


Slavoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na wstępie zacznę od tego, że nie znam zbytnio na sprzęcie.

Posiadam płytę główną GigaByte GA-945GZM-S2, rev.3910 (12ME-945GZMS2-3901R), procesor Intel Dual Core E2160. Chciałbym do tej płyty dokupić jakąś dobrą, nową kartę graficzną. Myślałem o najnowszej GTX 460 na przykład ASUS'a (mam obecnie GeForce 8500GT). Czy jest możliwe w ogóle, że ta karta będzie działać z tą płytą, którą mam?? Jeśli nie, to proszę polecić mi jakąś płytę w rozsądnej cenie z procesorem około 3GHz. Ewentualnie płytę z socket 775 na którą mógłbym przełożyć procesor, który posiadam. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2467#sp

I wg manuala:

1 PCI Express x16 slot (Note 1)

 

(Note 1) The GA-945GZM-S2 supports up to PCI Express x4 mode. (please refer to the VGA cards support list on page 16)

 

Problemem Twojej płyty głównej jest slot PCI Express x16 pracujący w trybie max. x4, więc nawet gdyby karta poszła to i tak nie skorzystałbyś na wydajności. Rozsądniej byłoby wymienić płytę główną. Kilka propozycji znajdziesz poniżej (niestety większość z obsługą DDR3).

http://pclab.pl/art38767.html

Ewentualnie wymiana płyty i pamięci RAM (na DDR3)... do tego masz USB 3.0, np.

http://pclab.pl/news40793.html

 

Wspomniana przez Ciebie karta to już nie demon prądożerności, ale musiałbyś zweryfikować możliwości swojego zasilacza.

http://pclab.pl/art42441.html

 

Najlepiej byłoby gdybyś sprecyzował w jakiej kwocie chciałbyś się zamknąć... :)

Odnośnik do komentarza

Reszta konfigu to 2GB DDR2 bo inne na tą płytę się nie nadają. Zasilacz 400W ale wiem że do wymiany na 600W Tagan u33 na przykład. :)

Co do ceny, nie za droga (płyta, procek). Milionerem nie jestem. Z drugiej strony nie znam cen sprzętu, co jest tanio bądź za tanio a co jest drogo, bądź za drogo.

Generalnie średnia cena mnie interesuje. Kupując poprzednią konfigurację, kierowałem się tym ze komputer będzie używany do gier i taką konfigurację mi złożono 3 lata temu. Do tej pory byłem zadowolony.

No ale czas coś zmienić. Chciałbym żeby to był sprzęt, który posłuży mi przez kolejne 3 lata, czyli potrzebuję: sensowną kartę więc wybrałem GTX 460 no i do tego sensowną płytę z prockiem. Jak pisałem nie znam się na tym i co mi napiszecie to kupię. Nie podawajcie mi 10 rzeczy do wyboru, bo nic nie wybiorę ze względu na moją znikomą wiedzę o sprzęcie. Dziękuję z góry.

Odnośnik do komentarza

Napisz jaki to zasilacz. Porządny zasilacz 400W starczy do GTX460. Niestety ostatnio ceny podskoczyły, a wymieniając płytę i procek warto też wymienić pamięci.

Jeśli ma to starczyć na dłuższy czas, to warto włożyć przynajmniej Phenoma II X2 i 4GB Ramu. Koszt całości byłby w okolicach 2000zł, czyli jednak dosyć sporo. Określ lepiej górny limit, to się będzie kombinowało.

Odnośnik do komentarza

Zasilacz jest Tracer'a :D więc raczej nie ma o czym gadać :)

 

Te 2000 to liczyłeś razem z kartą GTX 460? Chyba nie? ;)

 

Płyta + procesor jakiś 1000 max, no do 1200. Oczywiście wiadomo, im mniej tym lepiej, ale za coś z sensem, bo jak ma być bez sensu to wolę dać więcej. Logiczne. Musi mi zostać na kartę i zasilacz. Kartę i zasilacz liczę 1000zł. Karta Gainward'a albo Asus'a będzie najprawdopodobniej bo tylko te dwie firmy wchodzą w grę.

No i jak pisałem, sprzęt ma być na dłużej. 3 lata, może więcej, ale nie sądzę, bo wszystko strasznie szybko idzie do przodu. Komputer służy do gry i obróbki video (filmy z kamery) więc priorytetem dla mnie jest karta graficzna, czyli inaczej mówiąc muszę kupić płytę z prockiem pod tą kartę a nie odwrotnie.

Co do pamięci to nie wiem jakie DDR. Karta jest na DDR5

 

Napisałem 1000 ale jeśli nie było by w tej cenie nic naprawdę sensownego to podaj coś droższego. Generalnie nie potrzebuję HDD i DVDrom

Tylko płyta, procek, pamięci, zasilacz i karta graficzna, czyli cały komp :))

Odnośnik do komentarza

Około 2000zł liczyłem ze wszystkim. Mogłoby to wyglądać mniej więcej tak:

Płyta główna Asrock M3A770DE AMD 770 Socket AM3 231,00zł

Procesor AMD Phenom II X4 955 Quad Core (AM3,125W) 592,99zł

Zasilacz do obudowy Fortron FSP500-60GHN 80+ 222,99zł

XFX GeForce GTX260 896MB DDR3/448b D/H PCI-E ce 737,26zł

Gainward GeForce GTX460 1G DDR5/256b D/H PCI-E GS 889,56zł

Pamięć DDR3 Goodram 2GB PC1333 CL9 x2 341,98zł

 

Ceny z ram.net.pl

Taki zestaw powinien wytrzymać jakiś czas. Trudno powiedzieć jak długo, bo na tym rynku wszystko się szybko zmienia, ale jakieś 2 lata przynajmniej powinien dawać sobie radę całkiem nieźle. Jeśli to za dużo, to możesz zaoszczędzić i wziąć procesor AMD Phenom II X4 945 Quad Core, będzie ~70 zł taniej. Już bardziej ciąć się nie opłaca, choć jeśli się mocno uprzeć jeszcze trochę można tą cenę zmniejszyć, niestety już będzie się to odbywało kosztem czegoś. Jeśli natomiast mógłbyś jeszcze trochę dołożyć, to warto wziąć chłodzenie na procek, np.

Chłodzenie CPU Zalman CNPS10X PERFORMA (121 zł w ram.net)

lub lepiej

Chłodzenie CPU Zalman CNPS10X Flex (126 zł) oraz Wentylator Fander Roxo Ultra Silent 120x120x25mm (16zł).

Procesor warto podkręcić, wersja 955 ma odblokowany mnożnik i kręci się naprawdę łatwo, dlatego zresztą to ją poleciłem.

Edytowane przez Sevard
Odnośnik do komentarza

Co do overclockingu (bo tak to chyba sie nazywa) to dla mnie to czarna magia.

A tak generalnie WIELKIE DZIEKI za pomoc. Przeanalizuje sobie to co napisałeś i jak coś to jeszcze napisze. Na razie jest OK.

Co do karty napisałeś: XFX GeForce GTX260 896MB DDR3/448b D/H PCI-E ce 737,26zł

ale musi być GTX 460! Więc ta płyta będzie pasować??? http://pclab.pl/news42362.html

Odnośnik do komentarza

Racja, źle przeczytałem model, czyli w takim razie będzie jednak drożej. Poprawiłem zestaw.

Możesz poszukać w innych sklepach, może gdzieś będzie taniej. Z tańszych sklepów, które mają jako taką renomę masz np: morele.net i esc.pl. Ze względu na zmiany kursów walut różnice w cenach mogą być znaczne.

Odnośnik do komentarza

GTX 460 jak najbardziej włożysz na tą płytę i nie to powinno Cię martwić, ale liczba złączy/wtyczek PCI-E zasilacza gdyż z tego co widać w specyfikacji GTX 460 ma on dwa dodatkowe 6-pinowe złącza zasilania. Co prawda zawsze można posiłkować się przejściówką np. Molex - PCI-E, ale chyba lepiej dla świętego spokoju zainwestować w zasilacz z odpowiednią liczbą złączy. Proponowany Fortron ma 1 złącze PCI-E. Nic mi nie wiadomo o dodatkowych przejściówkach w zestawie.

 

Skoro ma to być zestaw na kilka lat bez wymiany podzespołów to może warto byłoby pokusić się o czterordzeniówkę Intela Core i5-750. Niższe TDP (a więc pobór prądu) niż proponowanego AMD, a wydajność wyższa (cena niestety też).

http://pclab.pl/art38488.html

Pod proponowaną podstawkę procesora (LGA 1156) są procesory dwurdzeniowe, ale ich zakup przy obecnych cenach to raczej nieuzasadniona inwestycja. Od razu dodam, że podstawka tego procesora nie wydaje się przyszłościowa, gdyż następnej generacji procesory Intela ponoć będą miały inną podstawkę. Zakup nowego procesora wiązałby się z koniecznością zakupu nowej płyty głównej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli byłoby więcej kasy, to i tak można by zaszaleć z Intelem. Niestety jednak Intele są zdecydowanie droższe, choć porównując zegar w zegar szybsze od AMD. Co prawda podstawka LGA1156 wkrótce odejdzie w niepamięć, ale procki pod nią powinny dać radę jeszcze przez dosyć długi czas. Jednak zamiast i5 750 brałbym Xeona X3440, który co prawda jest ciut droższy, ale i bardziej podatny na OC, no i ma HT, które w przyszłości może się przydać.

 

Z OEMami Fortrona rzeczywiście może być loteria, jeśli chodzi o wtyczki (szczerze wątpię, by dane podane na stronie sklepu były zgodne z rzeczywistością, ale nie wiem, jakie Fortrony GHN mają). Z innych zasilaczy można się zainteresować modelami takimi jak:

Fractal Design Integra 500W (konstrukcja FSP),

Bequiet PurePower L7 530W (również konstrukcja FSP)

OCZ ModXStream 500W (świetna konstrukcja odpowiada za nią Sirtec, niestety dosyć droga, ale ma odpinane kable),

AMACROX FREE STYLE 450 WATT BOX CABLE MANAGEMENT (konstrukcja FSP, tak naprawdę jest to Fortron GLN w przebraniu i również ma odpinane kable, czasem oznaczany jako Amacrox AX450-EP, w sumie biorąc pod uwagę cenę, to jest wart uwagi),

Seasonic SS500-ET (fajny model za rozsądną cenę),

Najsłabszy z wyżej wymienionych zasilaczy ma 408W na linii +12V, co powinno być wartością wystarczającą do dosyć wymagających zestawów.

Odnośnik do komentarza

Czyli tak to miałoby wyglądać ostatecznie??

 

Płyta główna Asrock M3A770DE AMD 770 Socket AM3 231,00zł

Procesor AMD Phenom II X4 955 Quad Core (AM3,125W) 592,99zł - Xeon X3440

Zasilacz do obudowy Fortron FSP500-60GHN 80+ 222,99zł - AMACROX FREE STYLE 450 WATT BOX CABLE MANAGEMENT

Gainward GeForce GTX460 1G DDR5/256b D/H PCI-E GS 889,56zł

Pamięć DDR3 Goodram 2GB PC1333 CL9 x2 341,98zł

 

Na niebiesko to co zmieniamy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz Xeona to trzeba również będzie zmienić płytę główną.

Jeśli zostaniemy przy AMD, to i ta płyta może zostać, jeśli przejdziemy na Intela, to i płytę trzeba zmienić. W sumie zamiast GTX460 możnaby wziąć GTX465, różnicy w wydajności nie ma, różnią się poborem prądu, GTX465 zjada około 20-30W więcej, a jest tańszy.

Dwi propozycje. Pierwsza jeśli zostaniemy przy AMD:

Procesor: AMD Phenom II X4 955 Quad Core (AM3,125W) 593zł,

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS10X Performa - 122 zł,

Płyta Główna : ASRock M3A770DE - 231 zł,

RAM : GoodRam 2x2GB 1333MHZ - 369 zł,

Karta Graficzna : Gainward GeForce GTX465 1GB DDR5 - 836 zł,

Zasilacz: OCZ Modxstream Pro 500W - 255 zł.

Razem: 2284 zł.

I do tego warto dorzucić chłodzenie:

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS10X Performa - 122 zł.

 

Lub na Intelu można sklecić coś takiego:

Procesor: Intel XEON X3440 BOX - 865,00zł

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS10X Performa - 121,19zł

Płyta Główna: Gigabyte GA-P55-USB3 - 433,99zł

RAM: GoodRam 2x2GB 1333MHZ - 368,99zł

Karta graficzna: Gainward GeForce GTX465 1GB DDR5/256b D/H PCI - 836,16zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 254,55zł

Razem: 2879,88zł

 

Tu OC jest wręcz obowiązkowe, bo ten Xeon kręci się naprawdę nieźle. Ewentualnie można zaoszczędzić i wziąć i5 750, choć jeśli postanowisz podkręcić procek (a w przypadku Intelów jest to wysoce wskazane), to jednak lepszym wyborem będzie Xeon. Bez OC lepszy będzie i5, ale i i5 warto trochę pogonić.

 

Tu masz całkiem fajny poradnik, jak podkręcać procesor. Do Intela naprawdę warto dopłacić, jeśli zdecydujesz się na OC, jeśli nie, to jednak AMD powinno być szybsze.

 

[edit]

Ceny z ram.net.pl, ale warto sprawdzić również ceny podobnego zestawu na esc.pl, morele.net i techplanet.pl.

Odnośnik do komentarza

Hmm... Ja bym był nieco ostrożny z braniem za pewnik wsparcia proponowanej płyty z podstawką LGA 1156 dla Xeon'ów. Proponowany Gigabyte nie ma ich wymienionych w zakładce CPU Support List, za to ma swoje serwerowe płyty http://www.giga-byte.com/products/list.aspx?s=92&ck=101 gdzie wsparcie dla Xeon'ów z danej serii jest wymienione. Niby drobiazg, ale może sprawić problem. :)

Odnośnik do komentarza

Działa. Nie dalej jak przedwczoraj komuś to tłumaczyłem. To jest tak naprawdę i7 z obniżonymi taktami, ale za to jest selekcjonowany. Jak chcesz dokładniejszych wyjaśnień, to się odezwij na PW, to podeślę Ci link. Jednak nie chcę tu dawać linku do innego polskojęzycznego forum. Ale dam za to do anglojęzycznego. Proszę. Generalnie warto poszukać na anglojęzycznych forach informacji.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...