Skocz do zawartości

Laptop HP Compaq nx7400 nadzwyczajnie zamula


pakeroso

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Laptop znajomego odmówił posłuszeństwa - system ładuje się kilka minut, aplikacje również, a do tego nieliczne problemy systemowe. Obstawiam tutaj uszkodzenie dysku lub infekcję.

 

Jeśli chodzi o diagnozę dysku, to MHDD z Ultimate Boot CD nie widzi twardziela, tylko CDRom, test diagnostyczny dysku spod biosu sygnalizuje błąd odczytu i nie chce się uruchomić.

SMART i szybki test powierzchni dysku wygląda tak:

29maja20121453.th.png29maja20121503.th.png

Pełny skan powierzchni znalazłby więcej, ale trwałoby to kilka godzin.

 

Jeśli chodzi o infekcję, to próbowałem OTL, ale przez 2 godziny nie skończył skanowania, więc przerwałem.

 

Proszę o poradę :)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dysk nie jest wykrywany ponieważ najprawdopodobniej masz włączony tryb AHCI w BIOS-ie. Przed testem MHDD należy wyłączyć AHCI i zrobić test. Dane które są dostępne teraz pokazują że dysk pada więc zrób kopię zapasową danych. Ze względu na liczbę uszkodzonych sektorów raczej nie uda się remapowanie i zerowanie więc prawdopodobnie potrzebny będzie nowy dysk.

Odnośnik do komentarza

Powinno byc w Bios-e cos "ala" - SATA Native Mode (ENABLE/DISABLE). Disable i powinno zadzialac IDE. "Powinno" to dobre slowo. Jak sie uda odpalic MHDD (jesli cenne dane to kopia posektorowa dysku wskazana przed jakimkolwiek dzialaniem http://www.google.pl/#hl=pl&sclient=psy-ab&q=kopia+posektorowa+dysku&oq=kopia+posektorowa&aq=1&aqi=g4&aql=&gs_l=hp.1.1.0l4.14906.16331.1.25411.6.0.0.6.6.0.0.0..0.0...0.0.H-FLujgUIaU&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=f9d32d44c2ea0ce5&biw=1256&bih=696 ) to mozesz wkleic Smart + scan czyli 2xF4. Znajdziesz poradnik w dziale hard. Nic dobrego jak juz zostalo napisane oczekiwac nie mozna, ale.....czasem cuda sie zdarzaja.

Odnośnik do komentarza

Opcja SATA Native Mode faktycznie pomogła.

Po kilku godzinach skanowanie przerwałem, bo do końca musiałbym czekać pewnie z 2 dni.

 

dsc00769c.th.jpgdsc00770x.th.jpg

 

Kopii dysku niestety nie mogę zrobić, bo nie mam kieszeni 2,5", a system na laptopie jest już tak uszkodzony, że nie chce instalować sterowników urządzeń podłączanych przez USB.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...