Skocz do zawartości

Problem wyborem płyty głównej


Uzda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

 

Mam już kilkuletniego kompa i zauważyłem, poprzezIndeks wydajności Win7, że najsłabszym ogniwem jest płyta.

Zdobyłem inną i tu pojawia się problem. Próbowałem robić zestawienie, robić tabelki "za" i "przeciw" etc.

Dalej nie wiem czy wogóle warto zabierać za wymianę. :/

 

Płyta którą mam obecnie to: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-945gzm-s2_30 z 4 gb RAMu (2x2gb) GOODRAM DDR2 PC2 6400DIMM z tym, że Win wykrywa 3,00gb ("Pamięć RAM - 4,00Gb (dostępne 3,00 Gb)

 

A plyta do wymiany to: http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5KPLAM_SE/ z 4gb RAMu (2x2gb) BUFFALO 800Mhz PC2-6400U-555

 

+ dochodzi karta grafiki która będzie współpracować z którąś z powyższych płyt: Geforce gigabyte GT 440

 

Proszę o spojrzenie na powyższe karty i podpowiedź którą wybrać, a coza tym idzie, czy warto wymieniać (Chodzi mi przede wszystkim o spojrzenie pod kątem wydajności sprzętu)

 

Z góry dziękuję za poświęcony czas.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zależy Ci na wydajności, a wybierasz sprzęt na pamięciach DDR2 (drogie i nieopłacalne) i mocno budżetową kartę grafiki - coś mi tutaj nie pasuje. Najlepiej podaj resztę Twojego sprzętu, łącznie z marką i oznaczeniem modelu zasilacza.

Poza tym - w jaki sposób, sugerując się indeksem wydajności, wpadłeś na to, że to wina płyty głównej? Nie jest wyszczególniona na liście.

A 3 GB RAM wykrywa Ci dlatego, że korzystasz z systemu 32-bitowego, chcesz wykorzystać cały - emigruj na wersję x64.

Odnośnik do komentarza

Wymiana nieuszkodzonej płyty głównej nie winiesie niczego nowego jeśli chodzi o wydajnosć Twojego sprzętu i będą to raczej zmarnowane pieniądze. Pokazany przez Ciebie sprzęt nadaje się do zastosowań biurowo-multimedialnych i przeglądania netu, płyta, którą dysponujesz w takich zastosowaniach świetnie się sprtawdza. Jedynie tak jak wspomniano wyżej, zmiana systemu na x64 da wymierny efekt w postaci zwiększenia ilości pamięci jaką widzi system ale wydajności (np większa ilość FPS w grach) to nie zmieni. Jeśłi zależy Ci na prawdziwej poprawie wydajności to tak naprawdę musiałbyś kupić nowy komputer ;)

Odnośnik do komentarza

Cały "bajer" polega na tym, że ja mam System x64 --->http://12421655666.patrz.pl

 

Gdzieś wyczytałem, że ta płyta Gigabyte (obecnie zamontowana) "wykrywa" tylko do 3 gb, no ale jeśli to i tak nic nie da ("uwolnienie" tego 1 gb) to w sumie szkoda zachodu.

 

Co do kompa, jest to już staruszek z modyfikacjami przeróżnymi. Miał już wymieniany zasilacz, karte graficzną, hdd więc z oryginału została już tylko płyta.

Odnośnik do komentarza

Po pierwsze - Service Pack 3 do Windows 7?! Śmierdzi mi to jakąś mocno "witamizowaną" wersją z możliwym malware w samej instalce.

Można wiedzieć z jakiego źródła masz ten system? Nie pytam tutaj o oryginalność, ale chciałbym wykluczyć istnienie tutaj jakiejś wykastrowanej przeróbki - dla pewności wygeneruj logi z programu OTL i dołącz do posta.

Ściągnij program CPU-Z, uruchom i pokaż wycinek okna programu z zakładki Mainboard.

Obrazek wrzuć tym razem na jakiś inny hosting np. tinypic.com

Odnośnik do komentarza

Cały "bajer" polega na tym, że ja mam System x64 --->http://12421655666.patrz.pl

Gdzieś wyczytałem, że ta płyta Gigabyte (obecnie zamontowana) "wykrywa" tylko do 3 gb,

Chyba nie w specyfikacji:

 

Pamięć

2 x DDRII DIMM slots up to 4GB

Supports dual channel DDRII 533 / 400 DIMM

Obsługa pamięci 1.8V DDRII DIMM

Pewnie masz niekompatybilne pamięci, bądź któraś kość jest uszkodzona. Ale najpierw sprawdź czy masz najnowszą wersję biosu. Którą masz rewizję tej płyty? Jeśli tę, którą podlinkowałeś czyli (3.x) to obowiązuje Cię bios FI (622.4 Kb 27/11/2007).

Odnośnik do komentarza

Na początku stanowczo zaznaczam, że Win jest oryginalny, kupiony w Vobisie za 555 zł. Wersja BOX. Plus standardowo włączone aktualizacje automatyczne. Nigdy Win nie był przerabiany, przegrywany, dogrywany etc. Jest to pełny legal. Paragonu nie pokaże :)

 

jeszcze co do RAMu - już przy wczytywaniu RAMu po włączeniu kompa jest 3gb.

 

Szczerze mówiąc coś mnie tknęło na format, ale jak widzę, jak sytuacja się rozwinęła, to sma jestem ciekaw co jest nie tak z tym kompem.

Wobec tego przesyłam skany z OTL oraz link do GPU-Z---> (profilaktycznie zrobiłem screen wszystkiego): http://i45.tinypic.com/28tw0ly.jpg

 

Nie wiem czy ma jakieś znaczenie, ale przy zapisywaniu loga z OTL musiałem zmienić kodowanie, bo nie chciało się zapisać.

123.txt

Odnośnik do komentarza

Rewizję płyty masz nadrukowaną na laminacie. REV: X.X PCB MADE IN TAIWAN nad tymi długimi białymi gniazdami (PCI) Ściągnij program http://www.hwinfo.com/download64.html Zrób screena z System summary (okienka, które otwiera się na początku tylko nie kompresuj za bardzo obrazka bo literki są małe i nie będzie się dało odczytać), na wklejkę wklej raport z HWINFO (zakładka REPORT -> CREATE. Kości przetestuj odpalając system na każdej z osobna ,sprawdź czy każda jest odczytywana prawidłowo tzn 2048 MB. Co do logów to zapoznaj się z http://www.fixitpc.p...orty-systemowe/ przeczytasz tam jak prawidłowo zamieścić log z OTL i poproś o pomoc picasso. Widziałem w logu jakieś śmieci ale za bardzo się na tym nie znam więc nie wypowiem.

 

Gdyby się okazało na przykład, że wyjmiesz kość z pierwszego slotu, a druga wykazuje 1024MB to przełóż ją do pierwszego slotu w celu weryfikacji czy to wina kości RAM, czy jest jakaś inna przyczyna. W razie jakichś anomalii napisz dokładnie na forum co i jak robiłeś.

Odnośnik do komentarza

Kopnąłeś się z modelem płyty: GA-945GM-S2 - niech Cię nie kusi przypadkiem wgrywanie BIOS z któregoś posta wyżej. Druga kwestia, Twoja płyta nie obsługuje pamięci o częstotliwościach powyżej 677MHz:

1. Supports dual channel DDRII 667 / 533 / 400 DIMM

 

co raczej nie powinno odbijać się na wydajności - trzeba ustawić w BIOS dzielniki pamięci, tak by częstotliwość wynosiła ok. 667 MHz i zmniejszyć timingi (opcjonalnie) - ale o tym pomyślimy później. Wymianę płyty i pchanie się w chipset P35/P45 przy obecnej reszcie sprzętu uważam za nierozsądne i najzwyczajniej dziwne ;)

 

Masz 4 sloty na RAM - czy pamięci na pewno są włożone do slotów tego samego koloru?

 

Konieczna aktualizacja BIOS: Pobierasz @BIOS, następnie plik BIOSU w wersji FC - myślę, że nie trzeba tutaj za dużo tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza

1. Czy format i nowy Win wiąże się z koniecznością wgrywania BIOSu na nowo? Bo format będzie, już do tego dojrzałem :) (Więc wsparcie z OTL będzie niepotrzebne).

 

2. RAMy są w żółtych slotachc (patrząc od procka slot 1 i 3)

 

3. Mam też RAMy: BUFFALO Select D2U800C-2G/BJ

PC2-6400U-555 2Rx8 DDR2 SDRAM

2GB 800Mhz CL5 NonECC Unbuffered (dwie sztuki)

Może sama wymiana RAM wystarczy?

 

 

Link do HWiNFO64: http://i45.tinypic.com/23hlt79.jpg

 

Bios zauktualizowany - Tzn. tak mi się wydaje... Sanstalowałem program @BIOS, opaliłem, wybrałem opcję "upgrade from file", wskazałem plik z drugiego linka, coś pomiszał, resnał kompa.. i dalej mam 3,00Gb Ram :)

Odnośnik do komentarza

1. Czy format i nowy Win wiąże się z koniecznością wgrywania BIOSu na nowo? Bo format będzie, już do tego dojrzałem (Więc wsparcie z OTL będzie niepotrzebne).

Ten Service Pack 3 mnie trochę niepokoi, dlatego sam na Twoim miejscu bym ten format zrobił - ale jeżeli nie czujesz takiej konieczności, wstrzymaj się i poczekaj na pomoc - na tym (i innym) forum, Picasso nie raz robiła z użytkowników króliki doświadczalne, potrafiąc wyczyścić niejedną stajnię Augiasza. ;)

Jeżeli chodzi o wgrywanie na nowo - nie, układ BIOS ma swoje miejsce na płycie głównej i nie ma nic wspólnego z zainstalowanym systemem.

 

Może sama wymiana RAM wystarczy?

Nie zaszkodzi spróbować, a nuż nie będą się gryzły z tą płytą.

Odnośnik do komentarza

Format będzie i to jeszcze dzisiaj na pewno. Sprawdzę bo wgraniu "świeżaka" +aktualizacje, jak wygląda sprawa z Service Packiem 3 (czy jest).

 

Co do Picasso i spółki, to miałem już okazję zaznać ich magicznych mocy :) . Widziałem (chociażby z autopsji) próbkę ich mocy. Dawno tak często nie przecierałem oczu ze zdumienia i zachwytu :) Ale tym razem to będzie format, bo już się by przydał, tak czy inaczej.

 

Dziękuję wszystkim za poświecony czas i chwilę uwagi nad moim problemem. Wychodzi na to, że trzeba doinwestować kompa, ale nie będę tego robił, bo od lipca przechodzę na laptopa, z dużo lepszymi parametrami. może dlatego nie mam takiej "spinki" ażeby to działało.

 

Wrzucę screena z właściwościami kompa jak zrobię format i doprowadzę "Winde" do zaktualizowanych łatek.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję...

 

Zrobiłem mały eksperyment... Kości GooDRAM wsadziłem w sloty 1 i 3, później w 2 i 4, później wziąłem kości BUFFALO i zrobiłem jak wcześniej. Zero reakcji - w każdej z konfiguracji 3,0 gb RAM w Windzie i ch.. ;)

 

miłego weekendu dla nas wszystkich :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...