Skocz do zawartości

Poważny problem z optymalizacją sprzętu


Dekakura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatnimi czasy mój komputer zaczął dziwnie się zachowywać mianowicie, muli się niemożebnie na każdej, nawet najprostszej czynności. Gdy używam internetu to strony przy przewijaniu klatkują jakby nie było sterowników karty graficznej, przy przewijaniu strona robi się "czarna" (czasami nawet tak zostaje), filmy, muzyka się tnie,spowalnia,klatkuje(tak jakby cały czas FPS spadał) i tym podobne akcje.

Moim zdanie jest to wina dysków twardych(są 2, ale o tym za chwile) ponieważ procesor działał i działał bez zarzutu(mimo że się tnie programy nie wykazują by przekraczał 20% swojej mocy obliczeniowej(w normalnym użytkowaniu, bez obciążania go niczym konkretnym).

Tak jak mówiłem mam 2 dyski (Samsunga) jeden jest Sata (Był to główny dysk w komputrze) i drugi o takich samych parametrach tylko ATA. Gdy zaczęło ciąć win był na SATA i stwierdziłęm że może to wina Win, wieć zrobiłem formata, który nic nie dał( Spisałem już ten dysk na straty). Więc gdy stwierdziłem że jeden dysk jest coś niesprawny zainstalowałem Wina na drugim dysku, co dało taki efekt że muzyka/filmy nadal się tną ale strony daje rade w miarę oglądać.

Gdybyście mogli wspomóc mnie swoją wiedzą byłbym bardzo wdzięczny. Myślę że prędzej czy później dojdziemy do jakiejś konkretnej konluzji.

P.S Proście o Logi a będzie wam dane, tylko napiszcie jakim programem:)

Edytowane przez picasso
Zasady działu Hardware do wglądu, tam jest podane co jest obowiązkowe. //picasso
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Pisząc o MHDD liczyłem na wyniki skany powierzchni (tzn po starcie wybieramy dysk, potem naciskamy F4, patrzymy czy Remap i Erase Delays są na OFF i naciskamy jeszcze raz F4. Robi się skan i po jego zakończeniu otrzymujemy coś takiego http://img375.imageshack.us/img375/6928/mhdd3.jpg Takie screeny dwa (bo masz dwa dyski) proszę załączyć. Możesz też podać dane SMART tych dysków (np CrystalDiskInfo umie to zrobić więcej https://www.fixitpc.pl/topic/881-podstawowa-diagnostyka-dysku-twardego-smart/

Odnośnik do komentarza

Tak więc myślę że można przyjąć że winne są dyski. Zapomniałem wcześniej powiedzieć żebyś podał dane najważniejszego komponenta komputera czyli zasilacza - możesz podać producenta i moc albo po prostu zrobić zdjęcie tabliczki znamionowej. Co do dysków - po pierwsze zrób kopie zapasową tak abyś mógł odtworzyć dane w razie gdyby oba nagle padły. Jak już to zrobisz to raczej trzeba będzie na każdym z dysków odpalać MHDD z włączoną opcją remap i erase delays (dwa skany każdy z jedną z tych opcji) plus jeszcze jedne skan aby stwierdzić czy się poprawiło. Kiedy dostarczysz nowe skany zobaczymy co dalej. I na koniec jeszcze raz wspomnę o kopii zapasowej danych z tych dysków.

Odnośnik do komentarza

SS dla pana wiesława

beztytuuilc.png

 

A jeśli chodzi o zasilacz to jest to normalny Mode Com ATX 400(więc nie ma możliwości że za mało prądu podaje, jeśli o ot ci chodziło).

 

Jeśli chodzi o naprawę ingerującą w dane na dyskach to chciałbym narazie tego nie robić bo w tej chwili nie mam ani czasu ani gdzie zrobić tej kopii zapasowej.

Odnośnik do komentarza

Trochę trudny temat. Popatrz na układ partycji (Rozruch, System,Aktywna).

To skutek zmian instalacji systemów z podpiętymi dyskami ATA i SATA.

Przy tym układzie i ilości wolnego miejsca zastanów się nad zwolnieniem miejsca usuwając zbędne rzeczy i soft aby gdzieś przenieść istotne dane przed naprawą dysków.

 

Jednak podaj dokładne dane elektrowni bo to może być powód Twoich problemów.

Odnośnik do komentarza

Odniose sie do innych rzeczy;

- byloby dobrze zalaczyc jednak zdjecie tabliczki znamionowej zasilacza, a jemu samemu zmierzyc napiecia miernikiem, pod obciazeniem rowniez

- log z "system summary" moze wskazywac na dwa dodatkowe problemy;

--- czujnik termiczny uszkodzony lub problem z temperatura CPU - zalacz log z HWinfo "sensors"

--- zle ustawione kosci RAM - powinienes miec 266 MHz masz 275MHz - potwierdzone w logu

- objawy jakie podales kwalifikuja weryfikacje temperatury rowniez na GPU

Wszystko to z fatalnym stanem dyskow jest do sprawdzenia. Proponuje rowniez zresetowac BIOS do ustawien fabrycznych i sprawdzic ustawienia RAM po tym zabiegu.

 

@edit

razem pisane :)

Odnośnik do komentarza

Temperatura na CPU jesli zmierzona bez obciazenia jest zbyt wysoka. Prawidlowa dla tego proca to okolice 40*C bez obciazania. Max dopuszczalna to okolo 75. Gorna do pracy- 65*C (w zaleznosci oczywiscie od modelu)

Czyli wymiana pasty termoprzewodzacej jak najbardziej wskazana dla zdrowotnosci + czyszczenie radiatora. Reszta temperatur w normie. Co do zasilacza nie wypowiadam sie na temat napiec nie mierzonych miernikiem i pod obciazeniem. Jakosc to inna sprawa i tu opinie sa podzielone. Jak reset biosu i ustawienie RAM.?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o zbicie temperatury to wystarczyło go porządnie wydmuchać kompresorem(teraz przy normalnym użytkowaniu nie przekracza 35 stopni[na starej paście termo przewodzącej])

A jeśli chodzi o przycinanie to napiszę wieczorem jak już trochę go poużywam, ale chyba powinno być już dobrze...

 

@Edit: po całym dniu pracy komputer się nie przycinał za bardzo ale pod koniec temperatura skoczyła do 45 stopni więc stwierdziłem że skoro mam pastę to ją zmienię. Gdy odpiąłem radiator to wyszedł razem z procesorem(stara pasta zamiast skruszeć skleiła radiator z prockiem), po akcji wymiany pasty odpaliłem komputer i jak na razie temperatura waha się w granicach 35-40 stopni. A jeśli chodzi o przycinanie to jest lepiej ale czasami mu się zdarzy przyciąć.

 

Więc teraz zostaję sprawa z błędami na dyskach, i w tym temacie liczę nadal na waszą nieocenioną pomoc!

Odnośnik do komentarza
Więc teraz zostaję sprawa z błędami na dyskach, i w tym temacie liczę nadal na waszą nieocenioną pomoc!

 

Pisałem w poście #9

 

Przy tym układzie i ilości wolnego miejsca zastanów się nad zwolnieniem miejsca usuwając zbędne rzeczy i soft aby gdzieś przenieść istotne dane przed naprawą dysków.

Musisz zacząć od zwolnienia miejsca na dyskach aby wykonać kopie partycji a najlepiej dysku systemowego.

Naprawa przy pomocy remapowania zawsze niesie ze sobą ryzyko a szczególnie przy tak małej ilości wolnego miejsca i pewnie dużej defragmentacji plików.

Zobacz, że masz wartości na partycjach 0% wolnego miejsca. To też może i zapewne jest powodem "przycinania i klatkowania".

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Wracam do tematu:

- Pousuwałem pliki na tyle że każda partycja ma co najmniej 15% miejsca

- Zrobiłem defragmentacje wszystkich partycji

- zrobiłem w MHDD remap obydwu dysków(na pierwszym są 4 bad sectory a na drugim[ATA z nagranym systemem] 2 bad sectory])

 

Po tym wszystkim nadal klatkuje i spowalnia dźwięk(w tych momentach użycie procesora waha się pomiedzy 50-65%.

 

I teraz tak

prawdopodobnie w najbliższym czasie zbliża się zmiana jednostki na lepszą, a z tego komputera chciałbym zrobić swój serwer plików, czy to dobry pomysł?(dorzucę do niego później kilka dysków)

 

więc czy jest szansa żeby coś z tym komputerem zrobić, ponieważ będzie jeszcze użyteczny.

Jestem w stanie zrobić wszystko co zaproponujecie łącznie z zakładaniem tablicy partycji od nowa.

Odnośnik do komentarza
- Pousuwałem pliki na tyle że każda partycja ma co najmniej 15% miejsca

 

Cienizna. Nie wierzę w porządną defragmentację.

 

- zrobiłem w MHDD remap obydwu dysków(na pierwszym są 4 bad sectory a na drugim[ATA z nagranym systemem] 2 bad sectory])

 

Nadal są?

 

Po tym wszystkim nadal klatkuje i spowalnia dźwięk(w tych momentach użycie procesora waha się pomiedzy 50-65%.

To nadal może być skutek małej ilości wolnego miejsca na dysku (partycji)

Bo zapewne masz włączone indeksowanie i procek musi zajmować się tym co masz na dysku.

Przy takich ilościach wolnego miejsca bez indeksowania będzie nadal spowanianie systemu.

 

Na resztę pytań odpowiedz sobie sam.

Odnośnik do komentarza

Cienizna. Nie wierzę w porządną defragmentację.

 

 

 

Nadal są?

 

 

To nadal może być skutek małej ilości wolnego miejsca na dysku (partycji)

Bo zapewne masz włączone indeksowanie i procek musi zajmować się tym co masz na dysku.

Przy takich ilościach wolnego miejsca bez indeksowania będzie nadal spowanianie systemu.

 

Na resztę pytań odpowiedz sobie sam.

 

Szkoda że nie zrobiłem screena po defragmentacji...

tu masz tylko ss z zarządzania dyskami

zarzdzanie.png

 

 

co do bad sectorów to tak nadal są i zawsze po wystąpieniu bad sectorów następny sector był zaznaczony na granatowo

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...