Skocz do zawartości

Pamięć w trybie DUAL ale o połowę wolniejsza


Markiz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Tak sobie przeglądałem dane z AIDA 32 i zacząłem się zastanawiać nad dokupieniem jeszcze 2 kości pamięci. Zagłębiłem się w temat i na Allegro znalazłem RAM DDR2 5300 667 MHz w dwóch kościach i napisałem do gościa czy będzie współpracować z moją pamięcią. Odpisał mi, że:

"Z parametrów które Pan opisał ,pana kości nie pracują w dualu ,gdyż pracują na 64 bitach.

Moje kości pracują w dualu na 128 bitach, gdyż są sparowane. Pytanie jest czy Pana płyta obsługuje dual ?"

Zacząłem sprawdzać i wyszło mi, że moja pamięć pracuje w trybie DUAL ale o połowę wolniej - zamiast 667 MHz to 333 MHz. Czy może to być spowodowane tym, ze szerokość magistrali płyty głównej wynosi 64 bity a pamięci 128 bitów?

Dlatego prędkość pamięci została zredukowana?

Czy może trzeba by gdzieś coś "podkręcić" aby RAM pracował w 128 bitach?

Czy jeżeli dokupię 2 kości DDR2 5300 667 MHz to też prędkość zostanie zredukowana ale będzie wszystko działać?

I czy warto zwiększać ilość pamięci do 4 GB?

Pogubiłem się już w tym wszystkim :)

 

Pozdrawiam

proceki.jpg

pytad.jpg

cpuzl.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Więc zaczynając od końca - 4 GB RAM będzie przydatne jeżeli grasz (levele mogą się szybciej ładować) lub używasz aplikacji do obróbki grafiki lub filmów. W takim codziennym użytkowaniu tego nie odczujesz za bardzo (bo już teraz możesz sobie zrobić RAMDisk który jest zazwyczaj fajnym przyśpieszeniem http://www.fixitpc.p...p__174#entry174 ) Oczywiście musisz mieć 64 bitowego Windowsa.

Wklej prosze screna z sekcji SPD CPU-Z dla każdej kości. Dobrze by było żeby cały twój RAM chodził jako 800 MHZ . Pytanie czy twój RAM chodzi jako 667 bo tylko tyle może czy też ktoś go tak niefortunnie ustawił. Jeżeli będziesz mieć 4 kości po 1GB to tryb DualChannel powinien być aktywny na twojej płycie głównej.

Odnośnik do komentarza
"Z parametrów które Pan opisał ,pana kości nie pracują w dualu ,gdyż pracują na 64 bitach.

Moje kości pracują w dualu na 128 bitach, gdyż są sparowane. Pytanie jest czy Pana płyta obsługuje dual ?"

"Pana" zadal pytanie podstawowe pewnie dla tego, ze nie dostal jednoznacznej informacji jaka masz plyte.

Co do technicznych wyjasnien to sa nastepujace:

- Interfejs pamięci układu Bearlake P-35 składa się z dwóch 64-bitowych szyn, z których każda jest w stanie obsłużyć po dwa moduły pamięci DDR2 (lub DDR3, to poza konkursem)

- Ram jako kosc pracuje na 64bit-ach , dwie "sparowane" kosci w trybie Dual beda pracowaly na 128 bit-ach

- tu troche wiecej co do parowania RAM (nie chcialo mi sie pisac wiec kopia z Wiki)

Technologia dual-channel wymaga umieszczania modułów pamięci parami, w skorelowanych ze sobą gniazdach (gniazda te na płycie głównej oznaczone są najczęściej odpowiednimi kolorami). Moduły pamięci tworzące parę powinny być takie same. Możliwe jest także używanie podobnych modułów RAM różnych producentów, pod warunkiem, że mają taką samą wielkość pamięci (dopuszczalne są różne timingi (opóźnienia) oraz różne częstotliwości - w takim przypadku płyta główna ustawi częstotliwość pamięci zgodne z częstotliwością najwolniejszej zainstalowanej pamięci RAM). W przypadku platform opartych na chipsecie nForce2 możliwe jest osiągnięcie trybu dual channel na trzech modułach pamięci np. 2x256 pracujące w pierwszym kanale i osobno 512 DDR lub trzech o takim samym rozmiarze. W pierwszym przypadku trzecia pojedyncza kość powinna mieć rozmiar równy dwóm pozostałym np. 2x512 i 1024 lub 2x1024 i 2048, w drugim np. 3x256 włożonych w odpowiednie złącza według instrukcji. Płyty główne oparte na nowoczesnych chipsetach obsługują tryb dual channel również, gdy użyjemy do jego budowy dwóch par pamięci o różnej pojemności (np. 2x256 MiB + 2x512 MiB).

 

- Na czerwono wazne dla Ciebie - Na zielono ciekawostka (mamy taki temat na forum aktualnie http://www.fixitpc.p...epox-ep-8rda3i/ z plyta o takim ukladzie )

- zakladki o jakie prosi MatiK pomoga ocenic dokladnie jaka masz pamiec obecnie i doradzic zakup nastepnych kosci.

 

Czy może trzeba by gdzieś coś "podkręcić" aby RAM pracował w 128 bitach?
odpowiedz udzielona wyzej
Czy jeżeli dokupię 2 kości DDR2 5300 667 MHz to też prędkość zostanie zredukowana ale będzie wszystko działać?

nic nie jest redukowane. Bedziesz widzial 333MHz oraz Dual tak samo jak przy dwoch kosciach.

Istnieje tylko ryzyko, ze cztery kosci x 1GB (do tego jeszcze roznych producentow) beda troche mniej podatne na OC. Nie ma na to jednoznacznych dowodow i wszystko zalezy od konfiguracji calej platformy.

Odnośnik do komentarza

 

Przede wszystkim dzięki za zainteresowanie i wyczerpujące wypowiedzi.

Ale do rzeczy:

 

- zakladki o jakie prosi MatiK pomoga ocenic dokladnie jaka masz pamiec obecnie i doradzic zakup nastepnych kosci.

 

slot3i.jpg

slot1o.jpg

 

Istnieje tylko ryzyko, ze cztery kości x 1GB (do tego jeszcze różnych producentów) będą trochę mniej podatne na OC. Nie ma na to jednoznacznych dowodów i wszystko zależy od konfiguracji całej platformy.

 

No właśnie dlatego pytam, ze chciałbym dokupić jak najbardziej podobne kości - skoro mam Kingstony to takie też szukam.

 

Sprawdziłem też wersję BIOS-u - mam F6 a na stronie Gigabyte jest dostępna F9.

Może też warto by było zaktualizować?

Odnośnik do komentarza

No to mamy takie buty; http://www.powersourceonline.com/buy-equipment/kingston-Parts/9905316005A04LF/31777038-9905316005A04LF-cy-en.jsa

czyli drogi sklep http://www.komputronik.pl/search/pl/run/showProducts/1/searchString/S1ZSNjY3RDJONSUyRjFH/category/1/ oraz reszte podgryzajacych go konkurentow http://www.okazje.info.pl/km/komputery/kingston-1024mb-kvr667d2n5-1g.html lub Pana z allegro. <_<

Co do BIOS-u zaczekaj na reakcje PC-ta. Jak bedzie trzeba to zaktualizujesz. Zanim zakupisz dodatkowe RAM-y przeloz te ktore masz do wolnych slotow i sprawdz czy pracuja stabilnie. Wyeliminujesz potencjalne niespodzianki.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...