Skocz do zawartości

STOP: c000021a {Błąd krytyczny systemu}


Mistiqe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

na wstępie chciałbym pogratulować Picasso nowego forum. Cieszę się, że w końcu można poczytać coś uporządkowanego. Ale dosyć "cukrzenia", czas na pracę ;p

 

Znajomy dał mi laptopa do naprawy, ponieważ mu się wyłączał tuż po uruchomieniu systemu. Pomyślałem: BSOD. Nie spodziewałem się niczego trudnego do naprawy, czego nie udawało mi się rozwiązać wcześniej...jak się później okazało - przerosło mnie to. Treść błędu była następująca:

 

Stop: c000021a {Błąd krytyczny systemu} Proces systemowy Windows Logon Process zakończył się niespodziewanie ze stanem 0xc0000005 (0x00000000 0x00000000). System zostanie zamknięty

 

Jako, że wcześniej nie byłem świadkiem tego błędu to zapytałem wujka Google o ewentualne rozwiązanie. Wypróbowałem kilka, włącznie z kb* ze strony MS. Kierując się rzekomymi rozwiązaniami podmieniłem kilka plików z płyty instalacyjnej XP SP3 Pro:

 

winlogon.exe

gdi32.dll

msvcrt.dll

comctl32.dll

ntldr

ntdetect.com

 

Skasowałem boot.ini i zastąpiłem go nowym. Te kroki nic nie dały. Nadal występował BSOD. Użyłem więc Hiren's Boot CD, żeby sprawdzić czy w gałęzi HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon nie ma czasem obcego wpisu odnośnie GinaDLL (również opisane na MS), ale go nie było. Na wszelki wypadek dodałem sugerowany przez MS wpis, ale to też nic nie dało. Powoli zaczynały mi się wyczerpywać pomysły (mnie lub Google ;p) więc zastosowałem bardziej drastyczny krok. Zrobiłem kopie zapasowe plików default, SAM, SECURITY, software, system z folderu C:\Windows\System32\config i zastąpiłem je świeżymi z C:\Windows\repair. Po tym zabiegu system w końcu wstał. Nie byłoby mnie tutaj gdyby coś jednak nie poszło nie tak, prawda? Jako, że przywróciłem rejestr do stanu surowego to wszystkie ustawienia systemu się pokopały. To nie robiło dla mnie różnicy. Zainstalowałem jedynie sterowniki do grafiki (ATI), karty sieciowej bezprzewodowej i normalnej sieciówki. Po restarcie komputera mym oczom ukazał się znajomy BSOD c000021a. Jeszcze raz użyłem Hiren's Boot CD, ponownie skopiowałem pliki z C:\Windows\repair, znowu uruchomiłem ponownie komputer i system wstał. Tym razem nie instalowałem nic, tylko uruchomiłem komputer ponownie. System oczywiście nie wstał. Znowu skopiowałem pliki i odpaliłem system. Tym razem zapuściłem OTL i Malwarebytes AntiMalware. OTL nic podejrzanego nie wskazał (ale mogę się mylić), Malwarebytes wykrył i usunął kilka wpisów syfu i tyle. Chciałem jeszcze odpalić Dr.Web CureIT! ale się niestety nie odpala. Zauważyłem też, że jeśli zostawię stare pliki default, SAM, SECURITY i system (czyli mój backup z początku pracy) i dorzucę do nich software z C:\Windows\repair to system wstaje...do ponownego uruchomienia. Domyślam się, że powoduje to jakiś syf lub inny, dziwny program. Nie jestem jednak w stanie zdiagnozować co konkretnie dlatego proszę Was o pomoc. Siedzę nad tym już 8 godzin kombinując na różne sposoby ale nie jestem w stanie dojść do rozwiązania problemu. Mogę pójść na łatwiznę i zrobić reinstalkę systemu, ale wolałbym powalczyć i jednak wygrać z bezduszną maszyną :)

 

 

Wiem, że powinienem teraz załączyć jakieś logi, ale mam jedynie z OTL, z różnych przedziałów czasowych i różnymi opcjami więc nie wiem które wkleić. Dlatego wolałbym aby ktoś mi powiedział konkretnie co mam wkleić, a z chęcią to zrobię.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Był to jeden z punktów które próbowałem wykonać. Niestety Dr. Watson nie generuje zrzutów więc nie mam co analizować. Wykorzystałem też http://support.microsoft.com/kb/241215/PL/ czyli userdump.exe, ale też nie generuje plików *.dmp. Pliki minidump również nie są generowane po błędzie STOP, mimo iż mam ustawione, żeby system robił zrzut pamięci po BSOD. Próbowałem już wszystkiego co wyświetliło Google odnośnie tego błędu, nic nie pomogło. Dlatego właśnie postanowiłem napisać tutaj. Może ktoś jednak będzie wiedział co się dzieje i jak to naprawić.

 

Myślałem też, że może być to wina jakiegoś programu który właściciel laptopa ostatnio zainstalował i który coś namieszał. Zadzwoniłem więc do niego ale powiedział, że nie pamięta czy coś instalował czy nie. OTL nie wykazał żadnych podejrzanych nowych plików utworzonych, powiedzmy, w ostatnim tygodniu. Jedynie jakieś pliki tekstowe czy zdjęcia.

 

Aktualnie robię reinstalację systemu poprzez jego aktualizację. Wątpię, że coś to da ale warto spróbować, bo mi pomysłów brakuje...

 

***EDIT***

 

Nakładka systemu zakończyła się spodziewanym failem. Od 10 minut wyświetla się znajomy obrazek "Windows Microsoft XP Czekaj..." z klepsydrą. O dziwo tryb awaryjny działa bez zarzutu, wcześniej występował wspomniany BSOD. Czyli jakaś iskierka nadziei jest.

 

***EDIT2***

 

A jednak działa. Po ponownym uruchomieniu z trybu awaryjnego do normalnego system wstał normalnie, beż żadnego BSOD. Czyli w moim przypadku na wspomniany błąd pomogła zwykła reinstalacja systemu poprzez jego aktualizację. Gdybym to tylko wiedział wcześniej... Temat uważam za zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...