Skocz do zawartości

Zawieszanie komputera i monity o sprawdzanie dysku


Rekomendowane odpowiedzi

dzień dobry,

Zastanawiałem, się gdzie umieścić problem myślę, że ten dział jest odpowiedni, bo problem jest nietypowy.

Mam laptopa Lenovo Y530, vista 32-bit. Otóż od pewnego czasu mniej więcej tygodnia zauważyłem, że komputer zawiesza się, w momencie ładowania autostartów, wyłączyłem wszystkie, nic, nadal po uruchomieniu pulpitu zawieszał się, ale nie zawsze. Czasami uruchamiał się bez problemu. Otóż nieraz przed wczytaniem windowsa wyświetlał komunikat o potrzebie sprawdzenia dysku potwierdziłem i skanował, uruchomił się komputer i jak były tak są problemy, a monit o sprawdzenie dysku wyświetla się nadal. Gdy w trybie awaryjnym chciałem dostać się do linii poleceń ładowanie trybu awaryjnego zawsze zawieszało się na pliku crcdisk.sys

No to albo dysk, z naciskiem na dysk, albo pamięć, zanim użyje winRE, chciałem sprawdzić mhdd potem memtestem. Otóż najpierw musiałem przestawić w biosie sata na ide bo było na ahci, jak mhdd zobaczył dysk, to f4 i uruchomił się skan. Zostawiłem na noc, rano widziałem, że chciał jechac lap 8, a na innym forum czytałem gdzie ktoś się wypowiadał, że jak nie zatrzymuje się przy lap 2 to przeważnie już nic nie da się zrobić. Więc zatrzymałem mhdd i piszę tutaj, bo nie wiem co powinienem zrobić (memtest nic nie wykrył), wiem, że powinienem umieścić raport informacyjny, ale nie jest w stanie go zrobić bo bym musił cały czas przez guzik włączania włączać i wyłączać laptopa aż będzie wczytanie na którym się nie zatnie. Wolał bym tego nie robić. Będę wdzięczny za wszelkie pomoce.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Możesz wyciągnąć go z lapka, podpiąć pod jakiś stacjonarny i wtedy wkleić screena smarta z MHDD.

W sensie sprawdzić w ten sposób czy winą jest dysk, tak ? bo chyba niema znaczenia gdzie go podłącze...

 

Lap to okrążenie, w sensie że mhdd skanuje dysk i jak dojdzie do 100% pokazuje okrążenie 2/lap 2 i zaczyna skan od nowa, znów dojdzie do 100% wyświetla okrążenie 3 i znowu skanuje od 0-100. Lap 8 w sensie, że wykonał osiem pętli i wcale nie zamierzał kończyć. To był problem.

Odnośnik do komentarza
MHDD tak skanuje

Tak, nawet sugerowałem się tą samą stroną którą wskazałeś. Może to jest jakoś powiązane z trybem ide i ahci ?

 

Teraz już jestem pewien, że to dysk bo:

1.) Memtest i skan pamięci winRE - nie znalazły błędów.

2.) Mhdd wykazuje dziwne zachowanie podczas analizy dysku (praca w nieskończoność)

3.) Skan dysku z opcją naprawy z linii poleceń winRE, wyświetla błąd, mianowicie "Failed to transfer logged messages to the event log with status 50."

4.) Opcja naprawy komputera z winRE, wyświetla błąd, mianowicie: "Application Error: The exception breakpoint - a breakpoint has been reached. (0x80000003)occurred in the application at location 0x73cd764a. Click ok to terminate program. "

Może znasz jakiś inny sposób naprawy dysku tym programem, lub pokrewnym - byle nie przez smart - który jakoś mógł by zaradzić... ?

Odnośnik do komentarza

Sprawdziłbym jak pisałem, na innym kompie, dysk SATA więc problemu nie powinno być. Co do trybu ahci, MHDD nie pracuje z dyskami w tym trybie. Do naprawy również jest MHDD ale zaraz zaraz, po wciśnięciu jeden raz F4 (bo do testu jest drugi raz F4) pokazuje się okienko , sprawdź czy przypadkiem funkcja "Loop test/repair" jest ustawiona na OFF , bo z tego co piszesz wynika, że jest "ON".

Tak, nawet sugerowałem się tą samą stroną którą wskazałeś.
chyba przeczytałeś ją dość pobieżnie inaczej wiedziałbyś, że w MHDD jest coś takiego jak "REMAP" i "ERASE" mają odpowiednie zastosowanie.
Odnośnik do komentarza
chyba przeczytałeś ją dość pobieżnie inaczej wiedziałbyś, że w MHDD jest coś takiego jak "REMAP" i "ERASE"

Przeczytałem pobieżnie, bo mnie nie interesowały :), moim celem jest próba naprawy dysku a nie jego zerowanie.

sprawdź czy przypadkiem funkcja "Loop test/repair" jest ustawiona na OFF

Faktycznie, pamiętam, że jakoś tak szybko przeleciałem przez to okno wyboru, tam chyba namieszałem. Włączę jeszcze raz skanowanie i zwrócę uwagę na odpowiednie zaznaczenie. Wielkie dzięki bo nie zauważyłem takiej opcji, Jeżeli przykładowo wykryje problem to sam go naprawi ?

Odnośnik do komentarza

Nie potrafię, czy mógł byś spojrzeć na moje wyniki ... czy coś "mówią" ? bo pierwsze 4 mam taki sam kolor jak na stronce, potem mam tylko zamiast czerwonego i brązowego, brązowy i różowy, log jest raczej nie pełny ale nie znalazłem pliku gdzie niby go zapisano, czy trzeba to jakoś zaznaczyć, zmienić, napisać - znowu będę musiał uruchomić skanowanie, żeby utworzyć ten log ?. To co mam to daje z obrazków bo będzie lepiej widoczne.. na wszelki wypadek linki gdyby było za małe(http://naforum.zapod...2047dc.jpg.html)(http://naforum.zapod...1fa2c6.jpg.html)

. zdjcie0260d.jpg

zdjcie0263e.jpg

Odnośnik do komentarza
Jestes szybki Bil, bedzie piecioro moze szescioro za pare lat i domysl sie czego :).

chyba "kogo" :)

Jesli masz wiecej niz jedna kosc to wywalaj i testuj oddzielnie

Kurcze jest tak późno nie chce mi się bawić w odkręcania, czy mogę zostawić obydwie i jak by były ewentualne błędy wtedy rano bym jeszcze raz puścił na oddzielnych ?

Memtest sam się uruchamia, to prawidłowo ? czy nie trzeba nic ustawiać, włączać ? czytałem że 300% to dobry próg gdzie można dać sobie spokój z dalszym testem jak niema żadnych błędów, to prawda ? - a już wiem dlaczego mój wcześniejszy test był taki szybki, bo po pierwszy skanie wyświetlił się napis "Pass complete, no errors, press Esc to exit" - dlatego zakończyłem dalszy ciąg, a nie powinienem, tak ? mimo to powinno dalej iść, tak ?

Odnośnik do komentarza

Rano (teraz) :) wstałem i nic nie wykryło. Moja wersja to jakaś v4.0a - myślę, że to niema znaczenia. Jest sens, ściągać te ramy ? robiłem jeszcze wczoraj przed testem przywracanie w viscie i przywróciło ale nic nie dało, może pacnąć viste od nowa i wtedy przy takim problemie będę wiedział, że to nie oprogramowanie ... no bo już się pogubiłem, nie wiem co mogę jeszcze sprawdzić ...

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...