Skocz do zawartości

Monitor czasami wariuje


Ventussi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam monitor Samsung BW 943, egzemplarz ok 1,5 roku. Wszystko zaczęło się od tego, że wymieniłem w komputerze płytę główną, bo stara padła. Wybór padł na AsRocka N68C-S UCC ze względu na starszawy procek, którego nie chciałem się pozbywać (Athlon 64 X2 4200+). Podłączyłem wszystko i w zasadzie nie ma żadnych problemów poza tym, że czasami podczas uruchamiania, podkreślam CZASAMI, występuje taki problem, że na monitorze pokazują się takie dziwne zakłócenia, białe kropki migające, kreski poziome, monitor się włącza i wyłącza w kółko, dopiero na ekranie logowania sytuacja się albo stabilizuje, tj. wszystko wraca do normy, albo monitor wówczas przechodzi w tryb stand-by i pomaga tylko reset. Nadal podkreślam, że w 90% przypadków wszystko uruchamia się normalnie, tylko czasami monitor nie startuje jak powinien.

 

Świeżo po zakupie miałem identyczny problem, no dosłownie kropka w kropkę, wówczas problemem był kabel DVI tragicznej jakości. Wtedy go wymieniłem i monitor działał sprawnie przez 1,5 roku aż do teraz, kiedy po wymianie mobo zaczęły się dziać identyczne hece. Znowu wymieniłem kabel, niestety monitor nadal się tak samo zachowuje, więc tym razem to nie kabel DVI. Próbowałem podłączyć przez DSub, to tutaj jest jeszcze gorzej, raz się uruchamia, raz nie. Oczywiście cały system startuje, windows, itd, jest muzyczka, tylko obrazu nie ma na monitorze. Pomyślałem, że to karta graficzna (GeForce 9600GT), wyjąłem, włożyłem starego 7600GT, który leżał na składzie - dokładnie to samo. Wyjąłem wszystkie karty, podłączyłem pod zintegrowanego GeForce 7025 za pomocą DSub - wszystko działa bez problemu.

 

W związku z tym co to może być? Czyżby płyta główna nie dawała rady takim kartom?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Podaj jeszcze info o zasilaczu (producent, model - ewentualnie fotka jego tabliczki znamionowej). Sprawdź stan jego wtyczek, czy są ewentualne napalenia, zabrudzenia. Poprzednia płyta padła, a co z zasilaczem? Ta druga karta też kiedyś była w konfigu ze starym zasilaczem? Innymi słowy jaki był powód wymiany płyty?

 

Spróbowałbym testowo podpiąć inny monitor (pod integrę i te dwie karty).

Odnośnik do komentarza

Tzn. ona w sumie nie padła, tylko kondensatory na niej i przez to napięcie w CPU spadało, zwiechy, resety, itd. No i postanowiłem po prostu wymienić na nowszą. Wcześniej był ASUS M2N-E. Zasilacz to Modecom Feel 1 500W. Dosyć nowy, bo ma tylko 2 miesiące, wszystkie wtyczki wyglądają elegancko. Tak, wiem, nie jest to szczyt możliwości, ale testowo pożyczyłem od znajomego OCZ StealthXStream 2 500W i efekt jest ten sam.

 

Jakbym pracował w sklepie komputerowym, to bym podpiął inny monitor, ale w obecnych warunkach to raczej niewykonalne.

Odnośnik do komentarza

Wydawało mi się, że pożyczenie monitora od rodziny lub sąsiada, znajomego nie powinno być problemem. :) Ale w sumie to tylko profilaktyka, nie obstawiałbym, że to monitor jest winien.

 

Karty proponuję przetestować na innym kompie, będziesz miał pewność czy są "całe". Ta "zapasowa" mogła dostać po garach od poprzedniego zasilacza, albo na skutek niewłaściwego przechowywania. Natomiast z tego co piszesz obstawiałbym, że to raczej płyta główna jest uszkodzona (gniazdo PCI-E). Chociaż masz jeszcze do wyeliminowania RAM, co możesz sprawdzić memtestem (test powinien trwać kilka godzin lub do pierwszego błędu) http://www.memtest.org/

Procesor - zakładam, że jest sprawny.

Odnośnik do komentarza

RAMy testowałem memtestem dokładnie, wszystko OK. Procesor... nie wiem jak sprawdzić czy jest sprawny. Temperatury są ładne, nie przekraczają 46 st (AC Freezer 7 Pro + AC Silver 5), nie mam żadnych problemów ze stabilnością komputera, żadnych zawieszeń, BSODów, cały system chodzi wzorowo, tylko ten monitor... Gry też chodzą zupełnie normalnie, karta graficzna się rozgrzewa do 66-67 st. Tyle tylko, że czasem po prostu monitor nie wstaje, albo dostaje zakłócenia, taki jakby śnieg na TV, jak się kanału nie dostroi za dobrze. Wsio. Dobra, pokombinuję jeszcze z kartami, ale nie widzę w nich raczej problemu... Pewnie ta mobo, ale czego się spodziewać po płycie do biura za 150 zł... ale kanał... Chyba po prostu dam tego starego ASUSa do naprawy i do niego wrócę. Stary, bo stary, ale za to jary.

 

Przeglądałem trochę internet i widzę, że niektórzy mają problemy z grafiką na PCI-E na tej płycie :(

Odnośnik do komentarza

Z listy aktualizacji BIOS-u tej płyty nie widać, żeby coś gmerali przy stabilności. A BIOS masz pewno aktualny.

Wymiana kondensatorów nie wydaje się aż takim dużym kosztem, aczkolwiek to zależy od "miasta" i serwisu. Najczęściej spotykałem się z ceną kilka PLN/sztukę + koszty serwisowania. Tyle, że ponoć dobrze jest wymienić wszystkie w linii.

Edytowane przez picasso
8.03.2012 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...