Skocz do zawartości

Błąd dysku


jarecki007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dziś zajrzałem zupełnie przypadkowo do podglądu zdarzeń mojego systemu i tam o dziwo występuje jakiś błąd "disk" hmm wszystko działa prawidłowo stąd moje zaskoczenie. Ostatnio podłączyłem sobie dysk 80GB i tam zainstalowałem windows xp więc mam teraz dwa systemy załączam screeny jak wygląda ten błąd oraz sytuację z menadżera dysków łącznie mam ich trzy, nie wiem może to coś niepokojącego?

 

Pozdrawiam Jarek

 

PS.

I podłączyłem dwa dni temu takie wyprowadzenie na możliwość podłączenia z tyłu np zewnętrznego dysku ze złączem ESATA miałem to w pudełku od mojej płyty głównej tak to wygląda (miniatutka 12) planuje kupić zew dysk ok 1- 2 TB

post-829-0-37997500-1316544603_thumb.jpg

post-829-0-06086000-1316544623_thumb.jpg

post-829-0-64413400-1316544638_thumb.jpg

post-829-0-71191600-1316544655_thumb.jpg

post-829-0-34714800-1316545636_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Pokaż profilaktycznie S.M.A.R.T. wszystkich dysków. Np. CrystalDiskInfo (pobierasz wersję portable) lub HDDScan. Być może będzie wymagany skan z MHDD konkretnego dysku, a ten program znajdziesz na płytce z Parted Magic - która jest Ci chyba znana? Przy bootowaniu wchodzisz tam w Extras Menu. Nie uprzedzajmy na razie faktów.

 

A tak z czystej ciekawości, jaki masz zasilacz (producent, model - ewentualnie fotka jego tabliczki znamionowej)?

Odnośnik do komentarza

OK. Ale przeedytuj post i wstaw takie załączniki, żeby było widać wszystkie kolumny.

Wcześniej w menu Funkcje przestaw opcję Advanced Feature > Wartość Raw > 10 [DEC] - to ułatwi "odczyt" z jednej kolumny.

 

Zasilacz CHIEFTEC GPS-550 A AB

MAX 550W

 

 

Miniaturki poprawione

 

Obciąłeś obrazki a ostatni z #1 postu to nie jest śledź do ESATA.

 

Aj sorki może się pomyliłem z nazwą tego łącza al jest to takie jak na screenie na 100%

Odnośnik do komentarza

Aczkolwiek nie jest to atrybut krytyczny...

Atrybut #07

Częstotliwość występowania błędów podczas wyszukiwania przez głowice. Ilość błędów wyszukiwania szybko wzrasta w przypadku uszkodzenia systemu pozycjonowania,

silnika serwo, lub w przypadku wystąpienia uszkodzeń termicznych (rozszerzenie się powierzchni dysku w wyniku wystawienia na niebezpieczne temperatury).

Dysk 80 GB w zasadzie jest OK. Wartości 'Bieżący' i 'Najgorszy' atrybutu #07 nieco spadają. Jeśli któraś z nich osiągnie wartość 'Próg' to możesz spodziewać się alertów (chyba). IMHO raczej wspomnianych problemów z nim nie ma, a jeśli to najprawdopodobniej z uwagi na temperaturę. Atrybut #C2, odnotowana 'Najgorsza' wartość 52oC. W dyskach 500 GB podobnie, ale tutaj wartości temperatur są OK.

 

Odnośnie dysków SATA 500 GB to należałoby wspomnieć, że jest dostępny dla nich update firmware'u. Natomiast co on "poprawia" trudno stwierdzić. Raczej nie jest to problem z wadliwym firmware i tzw. "czarną serią" - choć nie musi to wcale oznaczać, że dysk nie może mieć podobnej usterki...

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=213891&Hilite=

Masz firmware, który poprawiał (w stosunku do poprzedniej wersji firmware'u) czas dostępu... zdaje się. Póki co, nic bym nie zmieniał. Ale na powyższej stronce możesz sprawdzić co sugeruje Seagate.

 

Na obu dyskach są bad sektory (atrybut #05) - choć dysk raportowany w dzienniku zdarzeń to zapewne ten, który raportuje 'Wartości Raw ' = 1 w atrybutach #C5 i #C6 (pierwszy załącznik s.m.a.r.t.). Gdybyś zrobił skan z MHDD to pewno potwierdziłoby to, że dysk ma wolne i problematyczne sektory. Widać też, że siadła na nim sprzętowa korekcja błędów (atrybut #BB) - wartości 'Bieżący' i 'Najgorszy' = 1, a 'Próg' = 0. To nie jest atrybut krytyczny, ale zaleca się backup danych. Nie trzymałbym też na nim ważniejszych danych. S.M.A.R.T. niczego w tym wypadku nie raporuje m.in. dlatego, że 'Próg' wynosi 0. Atrybut #BD też świadczy o tym, że coś jest nie tak...

 

Na tym dysku mógłbyś spróbować przeprowadzić remapowanie w MHDD. Chociaż mam wątpliwości, czy w tym wypadku się powinno to robić. Nie zerowanie!, bo to skasuje Ci dane na dysku. Wcześniej oczywiście backup, z uwagi na wcześniejsze sugestie. Potem jeszcze raz pokażesz S.M.A.R.T. Możesz to zrobić w MHDD (i najlepiej by było). Niestety, musisz zrobić fotki ekranu. Z drugiej strony, mógłbyś najpierw zrobić S.M.A.R.T. w MHDD - byłoby jakieś porównanie. Bywa, że S.M.A.R.T. na dyskach systemowych jest przekłamany.

Instrukcje do MHDD znajdziesz we wcześniejszych postach.

Odnośnik do komentarza

sorki że tak późno ale dopiero co przyszedłem z pracy no więc widzę że będę miał kłopoty z tym programem nie wiem co dalej zrobić on jak by tylko mi pokazywał jeden dysk jak dobrze widzę a ja mam ich jeszcze dwa, ale i tak wybrałem ten jeden co widać i F4 pojawiło się menu wiadomo opcje jak kazałeś ramp off erase off ale jak uruchomić to skanowanie enter spacja hmm nie działają:( pewno coś robię źle na 100%

post-2-0-43762200-1316629905_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Dysku 80GB nie pokazuje Ci bo najprawdopodobniej jest wpięty na slave (po środku szerokiej taśmy) - a na master jest nagrywarka cd/dvd. Jeśli chodzi o dyski IDE to MHDD pracuje tylko z dyskami ustawionymi na master. Natomiast który z dysków SATA Ci pokazuje (w sekcji PCI controllers) nie wiem, masz dwa takie same.

W instrucji przeoczyłeś jedno zdanie... " i ponownie wciskamy F4" (żadne enter, czy spacja). F8 to S.M.A.R.T.

 

Możesz zrobić najpierw S.M.A.R.T., porównać z fotkami z forum atrybuty #05 (5), #C5 (197) i #C6 (198). I na tej podstawie zdecydować czy robisz skan (ewentualnie remapowanie - wtedy Remap ustawiasz na ON). To może trochę długo potrwać. Skan raczej nie będzie Ci potrzebny bo to tylko potwierdzi, że coś jest nie tak z powierzchnią dysku. I niczego nie będzie naprawiać. Ale jeśli chcesz... Natomiast remapowanie to tylko na tym "felernym" dysku, na drugim nie ma potrzeby.

Ten drugi ("niewidoczny" w MHDD) dysk możesz tymczasowo wpiąć w ten port SATA na który wykrywany jest ten dysk co widać, a poprzedni wypiąć (wystarczy wypiąć taśmę SATA, oczywiście przy wyłączonym zasilaniu).

Odnośnik do komentarza

Zrobiłem, pozostałe dyski odłączyłem przełączyłem i pokazał się nasz pacjent F4 + włączenie ON funkcji ramp + ctr i enter i coś ruszyło latał jakby taki Matrix z jakimiś punktami trwało to 1,5h zrobiłem zdjęcia w trakcie i na koniec potem podłączyłem wszystkie dyski ponownie i włączyłem SMART aj nic się nie zrobiło szkoda:(

3.txt

post-2-0-21428000-1316769253_thumb.jpg

Edytowane przez picasso
Załączniki skorygowane. //picasso
Odnośnik do komentarza

Dałeś te same fotki, ale to nieistotne, finalna by wystarczyła. A z fotek wynika, że nie jest aż tak źle (głównie z uwagi na małą liczbę problematycznych sektorów, patrz opis poniżej - więcej znajdziesz w linku). Niestety ten problematyczny leży na pierwszej partycji dysku.

Interpretacja czasów sektorów dla dysku : 

<150ms - bloki z prędkością odczytu poniżej 150ms (zielone - nie świadczy to dobrze, ale to jeszcze nie błąd)

<500ms - bloki z prędkością odczytu poniżej 500ms (czerwone - niestabilny odczyt, opóźnienie - są problemy)

 

Interpretacja błędów przy skanowaniu dysków :

? TIME - przekroczenie czasu żądania (odczyt niemożliwy, dysk "zawiesza" się w tym miejscu), bardzo prawdopodobny "zgon" dysku

x UNC - uszkodzony sektor (bad)

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

 

Pokaż jeszcze raz S.M.A.R.T. obu dysków SATA.

Odnośnik do komentarza

Zła wiadomość może być taka, że to jednak nie ten dysk. Jesteś pewien, że zrobiłeś remap tego dysku z pierwszej fotki? Bo faktycznie nic się nie zmieniło.

Na spokojnie (nie musi być dziś czy jutro)... W CrystalDiskInfo wróć do wcześniejszych ustawień (Funkcje... itd.) - co pokaże Ci wartości w kolumnie RAW w systemie szestnastkowym. Przepnij jak poprzednio dysk, zrób S.M.A.R.T. pod MHDD (F8) i zapamiętaj atrybut #05 - a właściwie porównaj z tym z CrystalDiskInfo. I odpowiedz sobie na pytanie który dysk remapowałeś?

Odnośnik do komentarza

dziwne jestem pewien że prawidłowy dysk, zerknij proszę że problem występuje wedle wskazań CrystalDiscInfo na dysku z partycjami D i E to ciekawe bo sam się zastanawiałem jak je odróżnić i wpadłem na dwa pomysły, pierwszy numer seryjny oraz drugi pomysł skoro to dysk nie z partycjami C i D czyli po odłączeniu 2 pozostałych dysków system powinien startować albo nie i tak też zrobiłem, najpierw zostawiłem jeden podłączony i system wystartował więc to oznacza że to nie ten dysk to analogicznie go odłączyłem i podłączyłem 2 i system już się nie załadował nie wiem czy dobrze rozumuję ale tak sobie to wymyśliłem czy dobrze? hmm dziś już nie będę ponownie rozkręcać kompa ale jutro po pracy wieczorkiem znowu do ataku :)

Odnośnik do komentarza

Myślę, że dobrze to wymyśliłeś. Jeśli faktycznie zrobiłeś Remap to najwyraźniej nic się z tym nie da zrobić (tzn. atrybuty #C5 i #C6). Być może z uwagi na wcześniej wspomianą sprzętową korekcję błędów, która praktycznie "siadła". Nie spotkałem się jeszcze z takimi wartościami tego atrybutu.

Mógłbyś spróbować zerowania, ale to wykosi wszystko z dysku. Jak to najlepiej zrobić patrz w powyższym linku (post #11) pkt. 3. Dysk raczej na gwarancji już nie jest, więc reklamacja odpada.

Odnośnik do komentarza

No przykre to dość będę patrzeć jak dysk się wykańcza w sumie to długo nie popracował, w raporcie wyczytałem że 270 dni roboczych to chyba nie z a wiele. Piszę o nim już w czasie przeszłym bo rozumiem że bez tej korekcji błędów to będzie szybko coraz gorzej ale może pochodzi jeszcze troszkę i z taką wadą, jedna rzecz się zmieniła w dzienniku systemowym 0 raportu o błędzie disk i to jest pocieszające myślę:)

post-829-0-11382100-1316727285_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

5192 godziny pracy dysku rozkłada się, przykładowo, na 3.5 roku pracy po 4 godziny dziennie. To faktycznie nie dużo. Ale jeśli nie masz go dłużej niż 3 lata to możesz spróbować wymienić go na gwarancji - może nie tyle dostaniesz nowy, co sprawny (m.in. w sensie atrybutów S.M.A.R.T.). Chociaż z dyskami Seagate... https://www.fixitpc.pl/topic/1569-zaostrzone-restrykcje-na-reklamacje-hdd-seagate/

 

http://kb.acronis.com/content/9122

Although this parameter is not considered critical by the most hardware vendors, degradation of this parameter may indicate electromechanical problems of the disk. Regular backup is recommended.

If no other (critical) parameters report a problem, hardware replacement is recommended on mission critical systems only.

Na pewno powinieneś wykonać backup. I obserwuj co jakiś czas wskazania S.M.A.R.T.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...