Skocz do zawartości

Ustawienie obrotów wentyla cpu


Adriano2747

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

To znowu ja tym razem z małym pytankiem ostatnio podkręciłem sobie procesor co zmusiło mnie do zakupu chłodzenia artic cooling freezer 7

Otóż wentylator w nim chodzi dosyć szybko bo nawet 2000rpm choć sam radiator jest zimny.

Moje pytanie to czy idzie jakoś regulować te obroty Speedfanem już kombinowałem nie ma w nim mojej płyty ani tej wymaganej opcji przy wyborze wentyla cpu jednym słowem kicha bo można procenty zmieniać i na nic to nie wpływa. BIOS nie zauważyłem tam takiej opcji żeby sobie ustawić te obroty

Tak więc czy idzie to jakoś zrobić ?

Sprzęt jak w stopce wszystko oczywiście bez grama kurzu.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie wiem jak Speedfan, ale może nie tyle w BIOS-ie...

CPU Smart FAN Control

Enables or disables the CPU fan speed control function. Enabled allows the CPU fan to run at different speed according to the CPU temperature.

You can adjust the fan speed with EasyTune based on system requirements. If disabled, CPU fan runs at full speed. (Default: Enabled)

...co aplikacją EasyTune dałoby się regulować obroty - zakładając, że wentyl na schładzaczu ma 4-pinową wtyczkę.

Opcja CPU Smart FAN Control (menu PC Health Status) w BIOS-ie jest domyślnie włączona, ale to do sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza

Nie miałem nigdy styczności z Gigabyte'm. Proponuję wyguglować, czy przypadkiem wersja EasyTune którą używasz nie stwarza problemów z tą płytą. Lub popróbować inych opcji, niekoniecznie zmiany napięć. Może o to chodzi w sformułowaniu "based on system requirements". Artic Cooling Freezer 7 raczej wygląda na wybrednego, sądząc po opiniach. Sprawdziłbym, czy inny wentylator reaguje na zmiany napięć - bo wg manuala nieco "podobnej" płyty (w sensie oznaczenia) jest to nieco inaczej zorganizowane w BIOS-ie, patrz str. 46 (klik).

Obawiam się, że Twoja płyta może nie obsługiwać PWM, ale mogę się mylić. Sprawdź w BIOS-ie skrót CTRL+F1 (czasem są dostępne ukryte opcje Gigabyte).

Odnośnik do komentarza

Pasta była nałożona fabrycznie, wentylator jest zamontowany tak że prawie wygina płytę tak jest dociśnięty. Procesor przed podkręceniem gdy miał 2x 2,2Ghz miał 35 stopni teraz gdy ma 2x 2,7Ghz nie przekracza 48 stopni to duży wzrost ? poza tym procesor ten akurat może pracować do 75 stopni nie wiem do czego pijesz ? czytając inne fora wentylator ten nie powinien przekraczać 1000rpm tym bardziej że radiator jest zimny i elegancko ciepło jest odprowadzane przez wiatraki na obudowie

Odnośnik do komentarza
wentylator jest zamontowany tak że prawie wygina płytę tak jest dociśnięty.
którą płytę? Główną? laugh.gif to są standardowe "intelowskie" zapinki i nie są tak mocne jak piszesz, prędzej pęknie niźli wygnie płytę.
poza tym procesor ten akurat może pracować do 75 stopni nie wiem do czego pijesz ?
a co ma piernik do wiatraka? Po to się kupuje lepszy cooler aby było chłodniej, u ciebie zaś jest tak samo jak na oryginalnym boxowym chłodzeniu? Generalnie cóż to za OC aby trzeba było zmieniać chłodzenie, ludziska na stockowym robili po 3.4GHz, rzecz jasna na solidnych płytach.
Odnośnik do komentarza

Przeczytałem kilka recenzji i może rzeczywiście temperatury są nieco za wysokie ale najpierw powiedz jak mniej więcej wyglądają temperatury pomieszczenia (jakiś nawiew ciepłego powietrza na obudowę) jaką masz obudowę i ile wiatraków. Co do wyginania się płyty to chyba jest możliwe bo w sumie ten cooler to prawie pół kilo aluminium. Zresztą nie wiem czy pasta jest ok bo z tego co czytałem to jest to MX1 a testy robią pewnie na czymś w stylu Arctic Silver (ze dwa stopnie mniej). Co do samego tematu sprawy osobiście bym kupił coś takiego http://www.komputronik.pl/product/11512/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Zalman_Fan_Mate_2_regulator_obrotow_wentylatora.html i samemu dobrać odpowiednie obroty. Ewentualnie coś takiego żeby dało się zmieniać w trakcie pracy http://www.komputronik.pl/product/110041/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/AAB_Cooling_Fan_Speed_Controller_4_Black.html

Odnośnik do komentarza

Tak więc MarekW chyba logiczne że z tą płytą to była przenośnia mając podstawową wiedzę można stwerdzić że na wygiętej pracować się nie da bo ścieżki zrobione z cyny pękają :confused:

 

Co do zapinek montowałeś kiedyś ten wentylator mniemam że nie, akurat tu są tak mocne że ledwo ręką docisnąłem. :mellow:

 

Temperatura i twoje wyniki z forów: mam procesor osobiście i przy wiatrakach na obudowie(nawet bez obudowy), nowiutkiej paście, i sterylnej czystości w kompie na stockowym chłodzeniu po podniesieniu do 2,4 ghz temp w stresie wynosiła 65 stopni więc w 3,2 GHz to nie wieże napewno. a teraz na tym coolerze przy podkręceniu do 2,7 mam 47 w stresie 100% użycia (temp w pokoju ok. 25 stopni )

 

Trzecie sprawa czy temat dotyczył gorącego procka czy regulacji obrotów wiatraka hmm ? <_< zalecam kursy z polskiego na czytanie ze zrozumieniem i proszę tu o pomoc a nie o jakieś wychwalanie się informacjami znalezionymi na forum. w szczegulności MarekW jak ja nie mam konkretnych porad odnośnie tematu to się nie oddzywam chyba logiczne.

 

Tak więc pytam jeszcze raz czy da radę jakoś regulować te obroty ? nie temperaturę bo mnie ona nie interesuje tylko obroty programowo nie jakimiś urządzeniami.

Odnośnik do komentarza

Troche ponosi kolege, nie wiem tylko co? ambicja "oferclokera", czy nie wiedza techniczna ?

Po :

1.

To znowu ja tym razem z małym pytankiem ostatnio podkręciłem sobie procesor co zmusiło mnie do zakupu chłodzenia artic cooling freezer 7

Otóż wentylator w nim chodzi dosyć szybko bo nawet 2000rpm choć sam radiator jest zimny.

jesli rzeczywiscie radiator jest zimny , a wiatrak rzeczywiscie ma 2000 obr. to oznacza, ze albo jest zle zapiety, albo czapeczka CPU i/lub podstawka radiatora maja tzw menisk wklesly/wypukly lub pasta jest do du..y i do tego ZLE NALOZONA lub wszystkie te problemy razem. Innymi slowy chlodzi cos tam, cos tam chlodzi, ale nie tak jak powinien.

2.

Co do zapinek montowałeś kiedyś ten wentylator mniemam że nie, akurat tu są tak mocne że ledwo ręką docisnąłem.

Odpowiednio nacelowane zapinki tego i innych radiatorow na otwory w mobasie pozwalaja zapiac zapinke jednym i to malym palcem, (wczesniej nalezy cofnac odpowiednio trzpienie i recznie poustawiac plastikowe groty, aby przy zapinaniu nie musiec uzywac miesni bo to nie silownia - chyba , ze ktos sie uczy i nie ma o tym pojecia. Wystarczy zapytac podpowiemy (moge zrobic Ci zdjecia).

3.

Temperatura i twoje wyniki z forów: mam procesor osobiście i przy wiatrakach na obudowie(nawet bez obudowy), nowiutkiej paście, i sterylnej czystości w kompie na stockowym chłodzeniu po podniesieniu do 2,4 ghz temp w stresie wynosiła 65 stopni więc w 3,2 GHz to nie wieże napewno. a teraz na tym coolerze przy podkręceniu do 2,7 mam 47 w stresie 100% użycia (temp w pokoju ok. 25 stopni )

 

to popatrz na takie samo chlodzenie i OC na nim wlasnie http://benchit.pl/ranks_events/3679.jpg i jesli mozesz daj sobie spokuj z podrecaniem bo czytajac

Procesor przed podkręceniem gdy miał 2x 2,2Ghz miał 35 stopni teraz gdy ma 2x 2,7Ghz nie przekracza 48 stopni to duży wzrost

bo kazdy kto sie troche bawil w OC nie pisze 2 x 2.2 GHz itp. bzdur

 

Temat jest prosty. Jesli twoj mobas/programy zewnetrzne nie obsluguja tak jak sobie zyczysz tego wentyla to kup sobie potencjometr za 20 zl i odpusc takie teksty

Trzecie sprawa czy temat dotyczył gorącego procka czy regulacji obrotów wiatraka hmm ? zalecam kursy z polskiego na czytanie ze zrozumieniem i proszę tu o pomoc a nie o jakieś wychwalanie się informacjami znalezionymi na forum. w szczegulności MarekW jak ja nie mam konkretnych porad odnośnie tematu to się nie oddzywam chyba logiczne.

Mam do dzisiaj ten cooler, smiga dalej, jest glosny przy OC - przy OC powtarzam nie przy 2.7GHz i tak ma byc, a wiatrak rozebralem i nasmarowalem olejem silnikowym przepracowanym, bo wszyscy zaineresowani wiedza, ze wiatrak w tym malenstwie siada po roku, moze po 1.5 roku

Tak więc pytam jeszcze raz czy da radę jakoś regulować te obroty ? nie temperaturę bo mnie ona nie interesuje tylko obroty programowo nie jakimiś urządzeniami.

jest na to prosta odpowiedz. Sciagam wszystkie dostepne programy i testuje kazdy. Liczysz, ze ktos ma taki zestaw jak Ty?
Odnośnik do komentarza

Chodziło o sposób wygięcia nóżek w górę nie o same zatrzaski.... pasta nówka powierzchnie procka i styku są równe jak stół .... nie chce tu już nic mówić z teorii OC wisi mi twoje zdanie i czy uważasz że sie uczę bo tu się grubo mylisz. Pytanie było jasne sposób sterowania programowy wentylatorem może ktoś akurat zna bo już troche tego testowałem prócz speedfana. zresztą tam nie mam zamiaru tu tracić czasu pytasz o jedno gadają ci o drugim ..pfff

 

Dobra temat do zamknięcia bo nikt oprócz 300 tu chęci pomocy nie wykazuje konkretnej trudno nie mam zamiaru się kłócić z ludźmi których nie znam.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...