Skocz do zawartości

Multibootowalna DVD Windows - dodawanie Parted Magic


gacek

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Da się - bez problemu, jeżeli chcesz użyć niestandardowej struktury katalogów to można użyć wersji PXE.

Ja osobiście rozdzielam konfigi i z głównego menu wywołuję już właściwe podmenu dla konkretnej dystrybucji czyli w tym przypadku dla parted magic.

 

Typowe wywołanie dla menu graficznego:

 

label PMagic
kernel /Syslinux/vesamenu.c32
append /pmagic/syslinux.cfg

 

syslinux.cfg praktycznie bez zmian przerzucony z katalogu boot, minimalistycznie możemy sobie wstawić domyślny wpis jeżeli używamy zawsze jednej pozycji, np.:

 

LINUX /pmagic/bzImage
INITRD /pmagic/initramfs
APPEND edd=off noapic load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw vga=788 loglevel=0 max_loop=256 vmalloc=256MiB keymap=pl pl_PL

 

W przypadku płyty multiboot zwłaszcza jeżeli budujemy ją już jakiś czas musimy pamiętać, że syslinux troszeczkę zmienił strukturę konfigu, nie wszystkie wpisy dla wersji czwartej są zgodne z trójką, np. wywołania kernel <> linux nie są już tak elastycznie zamienne (w trójce można było praktycznie używać tylko komendy kernel).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Właśnie o to chodzi. Instrukcja picasso mówiła o wersji 2.2 a obecna to chyba 6.6. Czyli wywołanie wrzucić do pliku isolinux.cfg w katalogu X:\DVD\BOOT\isolinux. Co trzeba zrobić z tym drugim wywołaniem? Całe menu piszę w Syslinuxie 4.04

 

Próbuję właśnie dodać Parted Magic do menu. Instrukcjha ta jest trochę niejasna. W obrazie ISO nie ma pliku vesamenu.c32. Czy tu chodzi o plik główny Syslinuxa czy z obrazu? W poradniku picasso część plików Syslinuxa jest skopiowana do folderu \BOOT\isolinux. Czy da się tak przekierować ścieżki, żeby wszystko kierowało się do folderu \BOOT?

Odnośnik do komentarza

Obecna wersja stabilna to 4.04, są również wersje beta 4.05 oraz 4.10 rozwijane równolegle.

 

Próbuję właśnie dodać Parted Magic do menu. Instrukcjha ta jest trochę niejasna. W obrazie ISO nie ma pliku vesamenu.c32. Czy tu chodzi o plik główny Syslinuxa czy z obrazu? W poradniku picasso część plików Syslinuxa jest skopiowana do folderu \BOOT\isolinux. Czy da się tak przekierować ścieżki, żeby wszystko kierowało się do folderu \BOOT?

 

vesamenu.c32 jest graficznym menu syslinuxa obsługującym troszkę wyższe rozdzielczości oraz dającym możliwość używania podkładu graficznego, dlatego jest w tej chwili raczej domyślnym, oczywiście można też użyć uproszczonego menu.c32 które interpretuje ten sam konfig pomijając odwołania do "upiększaczy".

Syslinux w zasadzie nie narzuca sztywno ścieżek, można je ustawić poprzez edycję loadera (lub wręcz podczas instalacji jeżeli działamy z napędem USB) mamy tylko do czynienia ze ścieżkami domyślnymi przy czym w wersji obecnej memy większą elastyczność ich wyboru, kiedyś dla płyt używaliśmy isolinux a dla dysków (i usb) syslinux, w tej chwili możemy je stosować wymiennie a zaleceniem jest (ze względu na przenośność) używanie nazwy syslinux (oraz takiej ścieżki).

syslinux.cfg domyślnie powinien znajdować się w ścieżce /boot/syslinux, /syslinux lub w katalogu root płyty, konfigi wywoływane wewnętrznie mogą znajdować się w dowolnej ścieżce (ogranicza nas tu standard iso co do nazewnictwa i zagęszczenia ścieżek), ponieważ same dystrybucje live nakładają pewne ograniczenia (a i ich obchodzenie bywa kłopotliwe) więc jesteśmy troszkę ograniczeni w tej dowolności i np. partition magic szuka ścieżki /pmagic toteż i ten katalog (ze względu na zachowanie porządku) dobrze wybrać na plik konfiguracji i ewentualne pliki pomocnicze (np helpy itp.).

 

Należy pamiętać o prawidłowych ścieżkach zarówno do konfigów i wywoływanych plików jak i plików samego syslinuxa takich jak przytaczany vesamenu.c32 (często dodatkowo występują reboot.c32, chain.c32), syslinux interpretuje zarówno ścieżki względne jak i bezwzględne czyli następna rzecz o której trzeba pamiętać.

 

I ostatnia rzecz związana z samym leaderem isolinux który w wersji czwartej wymaga prawidłowego "Boot Information Table" co stanowi nie lada wyzwanie dla programów windowsowych, chyba tylko imgburn potrafi sobie z tym poradzić (i to przej jakieś sztuczki bodajże). Płyta przygotowana bez prawidłowej powyższej tablicy nie będzie się botować wywalając błąd.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Typowe wywołanie edytowałem na

LABEL pmagic
MENU LABEL ^Parted Magic 6.6
KERNEL /BOOT/SYSLINUX/VESAMENU.C32 - no i tu nie jestem pewien (w pliku SYSLINUX.CFG jest wymieniony plik menu.c32)
APPEND /BOOT/SYSLINUX/SYSLINUX.CFG

 

Nic nie zmieniałem w plikach Parted Magic. Całą dystrybucję wypakowałem do folderu BOOT.

 

Oto moja struktura folderu BOOT:

post-2816-0-56340900-1314701434_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Ponieważ /boot/syslinux/syslinux.cfg jest głównym konfigiem ładowanym przez loader więc ponowne odwołanie się do niego z niego jest klasyczną pętlą.

 

Generalnie struktura dla aktualnych wersji syslinuxa w przypadku dołączania kolejnych dystrybucji live może wyglądać następująco:

 

Na czerwono katalogi na niebiesko pliki:

 

/boot/syslinux/

-- syslinux.cfg

-- vesamenu.c32

-- tlo.jpg

 

/livenr1

-- live1.cfg

-- kernel

-- initrd

 

/livenr2

-- live2.cfg

-- kernel

-- initrd

 

/livenr3

-- live3.cfg

-- kernel

-- initrd

 

/livenrx

-- livex.cfg

-- kernel

-- linitrd

 

dla takiego układu przykładowe menu główne miało by postać:

default /BOOT/SYSLINUX/VESAMENU.C32 
MENU BACKGROUND /BOOT/SYSLINUX/tlo.jpg

LABEL Live1
KERNEL /BOOT/SYSLINUX/VESAMENU.C32 
APPEND /livenr1/live1.cfg

LABEL Live2
KERNEL /BOOT/SYSLINUX/VESAMENU.C32 
APPEND /livenr2/live2.cfg

LABEL Live3
KERNEL /BOOT/SYSLINUX/VESAMENU.C32 
APPEND /livenr3/live3.cfg

LABEL Livex
KERNEL /BOOT/SYSLINUX/VESAMENU.C32 
APPEND /livenrx/livex.cfg

 

I tak live1.cfg do livex.cfg mogą mieć dowolne inne nazwy zgodne z systemem plików, mogą to być domyślne syslinux.cfg które w tym przypadku nie kolidują z plikiem w katalogu boot.

Katalog boot dla syslinuxa nie wymaga innych "zawartości", mogą one być potrzebne jeżeli nasza płyta zawiera inne środowiska botujące (np dla instalatrorów windowsów, gruba itp).

nazwy kernela i initrd są zależne od konkretnego środowiska live i np dla PM są to: bzImage dla kernela i initramfs dla initrd.

 

przykładowy livex.cfg mógłby mieć zawartość:

 

LABEL pmagic
KERNEL /livenrx/kernel
APPEND  /livenrx/initrd

 

Oczywiście można poszczególne konfigi live linuxów trzymać na upartego wewnątrz katalogu boot czy nawet w samym głównym menu syslinux.cfg (choćby z użyciem zmiennej submenu) ale z doświadczenia wiem, że to się nie sprawdza. Bardzo utrudnia to wprowadzenie zmian związanych np z pojawieniem się nowej wersji danego środowiska.

Myślę, że w tym momencie jest to już dostatecznie przejrzyste.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

No i dalej dla mnie dodawanie najnowszego Parted Magic jest czarną magią :D. Planuję dodać tylko tego Parted Magic'a, który już mnie powoli zaczyna wkurzać. Te katalogi Live... to części tej dystrybucji? Chyba go wywalę z obrazu i spróbuję dodać GParted. Czy jego też się tak trudno dodaje? Możesz mi opisać, jak krok po kroku dodaje się Parted Magica, bo już nic z tego nie rozumiem. Pomieszało mi się to wszystko.

Odnośnik do komentarza

Hm - jeżeli nie jesteś w stanie przeskoczyć podstaw tak prostego środowiska jakim jest Syslinux to zastanawiam się do czego Ci potrzebna multipłyta a już w szczególności środowiska naprawczo diagnostyczne typu Parted Magic czy GParted Live. W ich przypadku brak wiedzy połączony z pewnego rodzaju ignorancją może mieć destrukcyjne następstwa dla systemu użytkownika.

Zastanów się czy są to zestawy dla Ciebie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...