Skocz do zawartości

Prośba o uzupełnienie zestawu


hypo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Nie mam za bardzo nadziei na uratowanie swojego dotychczasowego zestawu, więc czas pomyśleć o czymś nowszym - pomożecie dobrać sprzęt? Nie jestem na bieżąco.

 

Teraz mam coś takiego:

 

Płyta: MSI K9A2 CF-F 790X PCI-E s.AM2

Zasilacz: OCZ 500 SXS

Procesor: DualCore AMD Athlon 64 X2, 2200 MHz (11 x 200) 4200+

Pamięć: 2GB (DDR2-667 DDR2 SDRAM) (2 x 512 MB + 1 x 1GB)

Karta graficzna: Gigabyte Radeon HD 4850

Dysk twardy: WDC WD800AAJS-00PSA0 (80GB SATA II)

Napęd optyczny: Pioneer DVD

System: Microsoft Windows XP Home Edition 5.1.2600 SP3

 

Chciałbym zostawić pamięć, kartę graficzną, dysk, dvd. Czyli muszę kupić płytę, procesor, zasilacz, obudowę, chłodzenie. Da radę? Komputer potrzebny jest zasadniczo do poważniejszej roboty biurowej, czyli musi dać radę odpalić cięższe aplikacje i musi być przede wszystkim stabilny. Do tego filmy i internet, czyli pakiet standard. Wolałbym raczej wersję ekonomiczną.

 

Zakupy pewnie będę robił tutaj: arest.pl / proline.pl

 

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ile masz zamiar wydać na zestaw? Jakiej kwoty nie chciałbyś przekroczyć? Masz sentyment do AMD czy może być Intel?

 

Pamięcią RAM bym się nie ograniczał, tylko zainwestował w DDR3. Dla nowszych konfigów to standard, powiedziałbym. A i ceny nie wydają się straszne.

Natomiast odnośnie dysku mógłbyś dać do oceny skan + S.M.A.R.T. z MHDD (o ile to możliwe). Dysk można podpiąć do innego kompa...

https://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-podstawowa-instrukcja-obslugi/

Odnośnik do komentarza

Dzięki za pomoc. Masz rację, pamięć jest stosunkowo tania, przeskoczę na DDR3. Dysku nie mogę teraz sprawdzić, ale chciałbym go zostawić, był ok jak na moje potrzeby. Wolałbym AMD, bo chyba wyjdzie taniej, ale jeśli nie ma większych różnic cenowych, może być Intel. Cena - fajnie by było, gdyby zamknęło się w granicach 1400.

Odnośnik do komentarza

Zestaw bez obudowy, karty grafiki, dysku i napędu optycznego. > http://www.arest.pl/konfiguracja-530386

 

Obudowa... po części zależy to od wyboru sklepu. Jedna z propozycji: http://pclab.pl/art44695.html

 

Płyta główna z zestawu: http://pclab.pl/news46472.html

Można ewentualnie wziąć nieco droższą GA-990XA-UD3. Różnią się m.in. ilością portów PCI-E x16, z tym że pracują one w trybach odpowiednio:

GA-790A-UD3 x2 PCI-E (x16, x4)

GA-990XA-UD3 x3 PCi-E (x16, x8, x4)

Ewentualnie ASUS M5A97 PRO.

Gigabyte ma bardziej rozbudowaną sekcję zasilania (8+2), Asus (6+2).

 

Generalnie sugerowałem się podstawką AM3+, która ma wsparcie dla nadchodzących procesorów Bulldozer (premiera w drugiej połowie września). Poza tym w grę wchodziła rozbudowana sekcja zasilania, oraz radiator na niej. Co przekłada się także na cenę. Można wziąć tańsze płyty, ze standardową sekcją zasilania (4+1) bez radiatora - ale nie podkęcałbym na niej.

W grę wchodzą ewentualnie płyty z podstawką AM3. Niektóre z nich po aktualizacji BIOS-u ponoć mają także wspierać "spychacze". Ale temu się nie przyglądałem.

Lub jeśli wogóle pominiesz kwestię kompatybilności ze "spychaczami" = http://pclab.pl/art41680-5.html

 

A tak poza konkursem, nie chciałbyś zaczekać na premierę Bulldozer'a? W pierwszym rzucie mają ponoć wyjść 2 ośmio-, 1 sześcio- i 1 cztero- rdzeniowe. Mają one inną podstawkę i chociażby z tego punktu widzenia wydaje się to przyszłościowy wybór. Inna sprawa, że w zasadzie nie wiadomo na razie nic o cenach.

 

Intela nie rozpatrywałem, bo w założonym budżecie to byłoby raczej nierealne. Jedyna opcja to dwurdzeniowy Core i3-2100, ale jest on "niepodkręcalny". Więcej informacji możesz znaleźć w temacie.

https://www.fixitpc.pl/topic/5009-zakup-nowego-kompa-sprawdzenie-zestawu/page__view__findpost__p__37432

 

W proline.pl jest większy wybór obudów, ale stosunkowo taniej płyty głównej spełniającej wcześniej wymienione kryteria raczej nie znajdziesz. Przynajmniej na razie.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli nie zamierzasz zmieniać karty graficznej to zbalansowany zestaw który wyciągnie maksimum z tej karty nie marnując się przy tym jest na screenie poniżej (dysk wybrałem ze względu na 5 letnią gwarancję)

 

Co do Buldożera - to jest nowa platforma, na początku płyty główne będą z nową podstawką na starych chipsetach. Nie widzę sensu czekania na niego bo raczej rewolucja to nie będzie. Zresztą dla zestawu z tą kartą graficzną to i tak by nie pomogło bo tak naprawdę do niej wystarczył nawet twój stary procesor (może go lekko trzeba było podkręcić)

 

post-1006-0-00286600-1313527276_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Komputer potrzebny jest zasadniczo do poważniejszej roboty biurowej, czyli musi dać radę odpalić cięższe aplikacje i musi być przede wszystkim stabilny.

Nie wiem dlaczego, ale skojarzyło mi się to z aplikacjami CAD-owskimi. Zboczenie zawodowe. laugh.gif

 

Natomiast pchanie się w starą architekturę procków uważam za niezbyt sensowne, ale nie będę tego rozwijał. tongue.gif

Jak wspomniałem wcześniej płyty z podstawka AM3 ponoć po aktualizacji BIOS-u mają mieć możliwość obsługi Bulldozer'ów - ale póki co nie wszystkie i jest to palcem po wodzie pisane. Tym bardziej, że znając ASUSa za wiele tych BIOS-ów nie wypuści. Np. dla podstawki LGA1156 praktycznie już przestały wychodzić BIOS-y dla tych starszych płyt. Więc z innymi podstawkami jest pewno podobnie. IMHO, jeśli już, lepiej byłoby zainwestować w odświeżoną podstawkę tj. AM3+ która ma natywne wsparcie dla Bulldozer'a. To oczywiście jeśli chcemy zakupu dokonać już teraz, ale procek - niestety - starszej generacji.

 

Zakładając, że czekamy na Bulldozer'a lepiej byłoby zainwestować w podstawkę FM1. Takie płyty już są, ale głównie dla APU. Z drugiej strony, póki nie ma do nich procków zakup nic nie daje.

Edytowane przez picasso
12.12.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...