Skocz do zawartości

Jak sprawdzić jaki dysk twardy obsłuży moja płyta główna?


chrup

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w komputerze mam zamontowaną super nowoczesną płytę główną ( :lol: :lol: :lol: ) jaką jest Fujitsu Siemens D1607.

 

Chciałem sobie kupić nowy dysk twardy, jednak nie wiem w jaką pojemność mam celować, żeby się potem nie okazało, że nie obsłuży i zakup będzie się kurzył na półce i czekał kiedy tam się coś wymieni :) Jak to sprawdzić? Dostałem jedynie nędzną książeczkę przy zakupie i tam nie ma nic na ten temat.

 

Może ktoś wie i się ze mną podzieli ;)?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

No mozna sie usmiac po pachy, faktycznie i przez lzy wpisalem w Google to i tamto i okazalo sie ze:

- plytafujitsu.th.jpg

 

tutaj po tym jak juz wstalem z podlogi po napadzie smiechu znalazlem

http://pl.fujitsu.com/support/manuals.html

jakze przydatne informacje o tym, ze mozesz zamontowac dyski SATA I oraz PATA. Pojemnosc to juz twoj wybor szanowny kolego :lol: :o

 

Jesli kupisz dysk SATA II to bedzie pracowal bez problemow na Twoim SATA I , ale wolniej, a w przyszlosci jak zmienisz sprzet na nowszy to dysk zostanie uzyty ponownie z pelna szybkoscia tego interfejsu.

 

Jakies dodatkowe pytania wal smialo :thumbsup:

Odnośnik do komentarza

To że SATA I pójdzie to wiem, że SATA jest kompatybilne wstecz też wiem, tylko martwi mnie wybór pojemności - czy wtedy słyszeli o dyskach 500GB, albo lepiej - 1TB :D (bo jak już kupować to wolałbym szarpnąć się na coś dużego, żeby za chwilę znowu nie wymieniać, bo będzie za mało :)

 

Dobra, to mogę mieć pewność, że montuje coś takiego

http://www.ceneo.pl/397089

Albo szaleję i biore np. to

http://www.ceneo.pl/6473581

Albo już całkiem bije mi na głowę i biorę to

http://www.ceneo.pl/2322944

 

(modele pierwsze lepsze, dobór już dokładnego modelu by było potem)

 

To mogę mieć pewność, że bez problemu będę mógł jednego z nich używać? Żeby nie było, że wsadzę sobie do komputera, odpalę a ten nie będzie chciał go obsłużyć i będzie się kurzyć na półce do czasu, aż coś wymienię :D

 

 

Jeszcze jedno - jeśli np. kupiłbym zasilacz, to mogę potem użyć go w nowym zestawie? Oczywiście zakładając, że nic po drodze nie strzeli, oraz że moc będzie wystarczająca ;)

 

Kupiłbym, ale do tego szrotu co mam teraz (tak tak, reszta także jest również nowoczesna jak ta płytka, więc jak chcę coś wymienić, to wymieniam wszystko :lol: ) się nie opłaci, jak zasilacz będzie pewnie przewyższał wartość komputera :D

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
To mogę mieć pewność, że bez problemu będę mógł jednego z nich używać

Ograniczeniem dla XP jest dysk o pojemnosci wiekszej niz 2.19 TB przynajmniej wynika to z opisanych na madrych stronach tematow. Tak wiec mozesz sie szarpnac na kazdy z nich, ale jest jeszcze pytanie:

- jaki system operacyjny masz teraz ? jesli XP to z jakim SP ? od tego zalezy jak bedzie OS widzial dysk przy instalacji.

 

Jeszcze jedno - jeśli np. kupiłbym zasilacz, to mogę potem użyć go w nowym zestawie? Oczywiście zakładając, że nic po drodze nie strzeli, oraz że moc będzie wystarczająca

Z nowym zasilaczem do nowego zestawu nie bedzie problemu, ale nie napisales jaki teraz jest uklad podzespolow. Moze sie okazac , ze do tego wlasnie nowy nie bardzo pasuje.

 

Co tez pieknie tu ujales

Kupiłbym, ale do tego szrotu co mam teraz (tak tak, reszta także jest również nowoczesna jak ta płytka, więc jak chcę coś wymienić, to wymieniam wszystko ) się nie opłaci, jak zasilacz będzie pewnie przewyższał wartość komputera

Odnośnik do komentarza

System to Windows 7 Home Premium + SP1 (sam się dziwię, ale działa tak, że mogę go spokojnie i komfortowo używać tak, jak XP - jak to się dzieje to nie wiem, czy w miejscu gdzie stoi jest jakaś kosmiczna siła, no ale działa :P )

 

Oczywiście :

 

Procesor : AMD Sempron 3000+ (1,8GHz)

MOBO : poznaliśmy, Fujitsu Siemens D1607

Grafika : ATI Radeon 9550 (tyle, by się odpaliło Aero Glass ;) )

Napęd : Samsung (jeszcze na te szerokie białe taśmy, nagrywarka DVD)

Dysk : WD 80GB ATA

Zasilacz : podejrzewam że jakiś NO-NAME, nawet mocy nie znam :) Ale z tego co udało mi się gdzieś z papierów wygrzebać to 350W, ale wiadomo jak to jest z no-name :D

 

Jeśli coś istotnego przeoczyłem, to proszę pisać ;)

Odnośnik do komentarza

Nie powinienes miec problemow z dyskami w tych pojemnosciach 7-mka pociagnie i slonia, ale .....zawsze jest jakies ale

Poczytaj np. to http://www.samsung.com/global/business/hdd/faqView.do?b2b_bbs_msg_id=126&orderNum=2

Tyczy sie przypadku z dyskami Samsunga. Miejmy nadzieje, ze

jak to się dzieje to nie wiem, czy w miejscu gdzie stoi jest jakaś kosmiczna siła, no ale działa
owa sila doda Ci skrzydel.

Na powaznie powinno wszystko zaskoczyc. Zalezy jaki dysk jest Ci naprawde potrzebny. Nie przesadzal bym ponad prawdziwe wymagania bo naprawde szkoda kasy, a jak zdecydujesz sie na wymiane sprzetu to i na rynku beda juz nowe bajery.

 

Co do zasilacza to warto miec markowy. No name jest jak mina, czasem wybucha. Kazdy o mocy 350W w wersji pod twojego mobasa (wtyczki zasilajace - ogolnie wersja ATX bez PCI expres) bedzie dobry.

Odnośnik do komentarza

Mam zewnętrzne 320GB no i zostało jeszcze 100GB - ale po usuwaniu muszę ostrożnie dobierać to, co zostawię, tak idealnie jak ja bym chciał (chciałbym pozrzucać trochę danych z płytek) to nie jest, a na wewnętrzne 80GB liczyć nie mogę, bo z całej pojemności mi zostało ledwo 11.

 

Licząc tak no mocno panikując, z 340-360GB by się nazbierało. Do tego no jeszcze z 50GB na system, to by zostało no z 60-80GB, bo jeszcze trzeba odjąć to, co jest oszukane :) A wiadomo, 60GB w dzisiejszych czasach jest łatwo i szybko zapełnić :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Dobra, a co z tym zasilaczem :>? Temu jakoś nie ufam bo jakoś podejrzanie coś zaczyna brzęczeć, buczeć i mierząc uchem raczej dochodzi to z zasilacza, ale ręki obciąć za to nie dam.

 

Kupiłbym, pochodziłby te kilka miesięcy i potem sru do nowego zestawu - no chyba, że coś wyskoczy (czego bym nie chciał, ale nigdy nie wiadomo) - to wtedy trudno, no ale dysku stracić bym nie chciał - a szczególnie znajdujących się tam danych, niektóre są jeszcze z komputera, który miałem z 10 lat temu :D

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Przysłuchałem się i to nie zasilacz, z wiatrak na radiatorze - jest już bliżej końca ;)

 

Niestety, nie mam żadnego miernika przy sobie, żadnej osoby która go ma, a najbliższy serwis mam ~3,5km, pieszo no nieść nie za bardzo, a autem nawet jak nie ma, bo do pracy ojciec jeździ, jak wróci to znowu do swojej mamy jedzie - a sam nie pojadę, bo nie mam odpowiednich uprawnień ;)

 

Da się jakoś sprawdzić programem? Wiem, wiem, odchylenie może być duże od tego, co jest faktycznie, ale zawsze mocno orientacyjnie zobaczyć można :)

Odnośnik do komentarza

Tak jak napisales. Programy wszystkie beda przeklamywac wyniki. Jesli uruchomisz w kolejnosci kilka testow pod tym samym obciazeniem i porownasz wyniki to j a k o - t a k o bedziesz blizej prawdy. Tylko miernik niestety.

Z zasilaczy jesli juz to jakis 350 watt na teraz za okolo 80 zloty http://icomp.pl/produkty.php?n=MODECOM+LOGIC+350W+80MM+FAN&sid=zasilacze_atx-432 nie najlepszy, ale tani lub http://icomp.pl/produkty.php?n=MODECOM+FEEL+350W+120MM+FAN&sid=zasilacze_atx-340

, a gdyby myslec na przyszlosc o wymianie sprzetu na ciut lepszy to http://icomp.pl/produkty.php?sid=zasilacze_atx-352

cos takiego.

Odnośnik do komentarza

Dobra, tylko teraz mam takie pytanie, bo jednak jakoś to obecne co mam mnie nie zachwyca.

 

Kupić zasilacz najtańszy, ale jakieś normalnej firmy, czy dołożyć, kupić porządny i potem przełożyć do nowego? Z tym tutaj mam największy problem, bo zbytnio nie znam się na zasilaczach i nie wiem, no kurczę nie wiem ;)

Odnośnik do komentarza

To teraz powinnismy poprosic kogos, kto ogarnia temat zasilaczy bardziej w pytaniu - stara specyfikacja PC + nowy zasilacz. Twoja specyfikacja to chyba ATX 2.2 moze nawet 2.1. Nie jestem dokladnie pewien czy najnowsza specyfikacja nie narobi Ci problemu na mobasie. Chodzi w skrocie o napiecia i roznice w specyfikacjach.

 

Byloby chyba najrozsadniej sprzedac wszystko jesli chodzi sprawnie i poskladac nowy sprzet od podstaw.

Odnośnik do komentarza

Poczekaj chwile, ktos obeznany poczyta moze Ci wyjasni. Sprobuje pozniej znalesc cos konkretnego. Troche cierpliwosci. :)

 

Poczytalem troche o mieszaniu starszych plyt z nowymi zasilaczami. Problem rozbija sie o podawane napiecia wlasnie. Starsze standarty zasilania CPU kladly nacisk na 5 i 3.3 volta. Nie ma nigdzie jasno napisane, ze nowy standard zasilacza spali lub uszkodzi plyte, ale nie sa zalacane najnowsze PSU do starszych mobasow. Model 400 watt, ktory Ci podalem i podobne ATX 2.2 krzywdy nie zrobia co do nowszych nie pisze sie gwarantowac.

Odnośnik do komentarza

chrup

 

Nie dokładałbym do tego zestawu, bo chcąc go sprzedać to najprawdopodobniej nawet koszta jakie wyłożysz na zasilacz Ci się nie zwrócą. Nawet bym nie przesadzał z kupowaniem na zapas, bo może się zdarzyć że w nowym zestawie będziesz potrzebował np. więcej mocy, albo braknie Ci jakieś wtyczki. Ale jeśli musisz to unikaj dwóch pierwszych propozycji które padły, znajdziesz je na każdej z tzw. czarnych list. Co nieco o zasilaczach, w tym polecane marki (i oczywiście "czarna lista"), poniżej.

https://www.fixitpc.pl/topic/138-zasilacze-komputerowe-garsc-informacji/

Wybór zależy od tego ile max. chcesz/możesz wydać. Na allegro dostaniesz ponaprawowe/powystawowe i też będą śmigać - zerknij np. na aukcje haszyda (zasilacze Delta, Fortron).

Zdaje się, że manual płyty głównej podaje orientacyjne max. wartości amperażu dla poszczególnych linii (post #10), więc wystarczy je tylko porównać z wybranym modelem (jeśli będzie miały więcej to nie szkodzi, ważne by nie schodzić poniżej).

Standard ATX jest kompatybilny w dół...

 

Odnośnie dysku... Czasem warto kupić dwa mniejsze dyski np. 2x 1TB niż jeden większy np. 2TB - jeśli jeden będzie służył tylko za magazyn zmniejsza to ryzyko utraty cenniejszych danych.

BTW

Jedym z ograniczeń BIOS-u jest brak obsługi nośników danych o pojemności powyżej 2TB - dlatego w nowszych płytach głównych jest zastępowany poprzez Unified Extensible Firmware Interface (UEFI). Z tym związana jest również obsługa, przez system, standardu partycjonowania dysku tj. GPT zamiast tradycyjnego MBR (tutaj można się spotkać z limitem 2 TB).

http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/hardware/gg463525

Odnośnik do komentarza

Chcialbym uscislic:

- na kogos takiego wlasnie wtedy czekalismy :)

- polecilem dwa pierwsze jako nowe w cenie minimalnej

- modecom feel jest faktycznie slabym zasilaczem, ale bez przesady

- Allegro to chyba tylko Delta ( fortrony z allegro bardzo często sie psują; tak wynika z moich poszukiwan na sieci)

-

Nie dokładałbym do tego zestawu, bo chcąc go sprzedać to najprawdopodobniej nawet koszta jakie wyłożysz na zasilacz Ci się nie zwrócą.
to szczera prawda

-

Standard ATX jest kompatybilny w dół...

to prawda, ale jak napisalem , np. zasilki 600 watt w standardzie ATX 2.3 balbym sie zamontowac pod ta plyte. Sekcje zasilania byly oparte o inne standarty wlasnie.
Odnośnik do komentarza

OK, jeszcze poprzeglądałem na internecie - no i jak tak pomyślałem o tych wszystkich problemach, to aż się słabo robi :D

 

Pomyślałem, że skoro z zasilaczem nie jest pewne - to nie ma sensu przekładać, bo potem w nowym znowu może być jakiś problem, a to, że wrzuciłem w tego gniota więcej niż 10 zł no to chyba coś mnie trafi d:D

 

No a jako z tym dyskiem no też jakoś tak nie wiem, jak to będzie na tym starym zasilaczu - bo już raz mało co nie spaliłem, a strzelam, że taki 1TB będzie zżerał więcej prądu, niż obecny :)

 

Jeszcze dobiło to, że oglądałem propozycję zestawów za ~1100zł - bez obudowy i napędu niestety, ale jak coś to jakieś na jakiś czas mam (jak nie będzie coś pasować, to wiercimy :D) - no stwierdziłem, ze jakieś mocniejsze rzeczy potrzebne zbytnio mi nie są, a to nawet dałoby się wcześniej wygrzebać myślę ;) Myślałem że właśnie to, o czym myślałem (a myślałem w tych klimatach) będzie kosztować 1600 zł :D

 

Pozdrawiam, przepraszam za problem i no marnowanie czasu, ale mądrzejszy już jestem, bo np. nie wiedziałem, że nie mogę sobie wsadzić każdego zasilacza jaki mi się podoba :)

Odnośnik do komentarza

- to prawda, ale jak napisalem , np. zasilki 600 watt w standardzie ATX 2.3 balbym sie zamontowac pod ta plyte. Sekcje zasilania byly oparte o inne standarty wlasnie.

A rozumiesz wogóle o czym piszesz? Szczególnie w odniesieniu do obrazka, którego zapodałeś w poście #10.

 

chrup

 

Jeśli na tym zestawie masz zamiar popracować jeszcze kilka lat to zasilacz powinieneś wymienić o ile obecny masz z tzw. "czarnej listy" (zawsze możesz wrzucić fotkę jego tabliczki znamionowej). Tym bardziej w konterkście wymiany dysku, ale nie chodzi tutaj o jego prądożerność - raczej o stabilność napięć zasilacza. Przy wymianie konfigu zastanów się też nad obudową - dobrym pomysłem jest np. zasilacz ulokowany na dole obudowy.

https://www.fixitpc.pl/topic/203-cisza-i-chlod-czyli-to-co-powinien-wiedziec-kazdy-posiadacz-pc’ta/

 

A swoją drogą to wentylator na radiatorze pewno da się wymienić i to nie jest to jakiś horrendalny koszt. Do tego przedmuchaj radiator na procku (sprężonym powietrzem) o ile nie czyścisz kompa w miarę regularnie. Sprawdź temparatury co pozowoli Ci zweryfikować czy powinieneś podejmować jakieś akcje, np. HWiNFO32 zakładka Sensors Status.

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

Witaj!

 

zasilacz Modecom LOGIC to dno i tona piachu

 

Modecom Feel to dno

 

 

na dodatek oba są na czarnej liście , nie mają zabezpieczeń za dobrych albo nawet wcale no i jest szansa że komputer pewnego słonecznego dnia się nie uruchomi i zacznie się kopcić ...

 

 

Polecane zasilacze :

 

 

http://allegro.pl/zasilacz-delta-450-wat-dps-450pb-made-in-usa-f-vat-i1713775659.html - całkiem dobra nowa delta

 

http://allegro.pl/zasilacz-430w-be-quiet-bqt-l7-430w-120mm-jak-nowy-i1717953997.html - ten zasilacz jest lepszy od tej delty i najbardziej bym ci polecił kupić właśnie ten... co prawda używany ale plomba jest i to nie naruszona więc powinno być dobrze

Odnośnik do komentarza
A rozumiesz wogóle o czym piszesz? Szczególnie w odniesieniu do obrazka, którego zapodałeś w poście #10.

moze bys sprecyzowal o co ci chodzi - tak dokladniej

 

Na allegro dostaniesz ponaprawowe/powystawowe i też będą śmigać - zerknij np. na aukcje haszyda (zasilacze Delta, Fortron).

beda smigac albo nie i kasa wy.......w bloto

 

Jedym z ograniczeń BIOS-u jest brak obsługi nośników danych o pojemności powyżej 2TB
to dotyczy systemu plikow FAT16 i FAT32 oraz Win Xp i starszych. Dysk 3TB w Xp moze byc widziany jako cos kolo 990GB. Tu jest troche teori dla zainteresowanych http://srch.seagate.com/search?q=2.1+tb&site=default_collection&client=pl-pl_frontend&output=xml_no_dtd&proxystylesheet=pl-pl_frontend&sort=date%3AD%3AL%3Ad1&entqr=3&oe=UTF-8&ie=UTF-8&ud=1&getfields=*&lr=lang_pl&entsp=a&btnG.x=9&btnG.y=15

Trzeci odnosnik.

Kolego na teraz niezlym wyjsciem bedzie zakup zasilki o mocy okolo 400 450 - watt w specyfikacji ATX2.2 np. jaka Ci podalem w trzecim linku + dysk.

Jesli zmienisz zdanie i wymienisz bebechy taka zasilka pociagnie sprzet o srednich parametrach.

 

to jeden z najtańszych ale jak sprawny i nikt w nim nie grzebał ( a plomba gwarancyjna chyba nie ruszona ) no to chyba możesz brać

Nigdy bym nie kupil zasilacza na zasadzie - no to chyba mozesz brac-

 

co prawda używany ale plomba jest i to nie naruszona więc powinno być dobrze

powinno , a jak nie bedzie ko koles z allegro odda ci kase i odkupi komputer

 

Napisalem w poscie , ze nie grzebie w zasilaczach i moze dwa pierwsze z polecanych przezemnie to nie najlepsza okazja, ale allegro Ci nie polecam przy zakupie zasilaczy.

Odnośnik do komentarza

moze bys sprecyzowal o co ci chodzi - tak dokladniej

 

beda smigac albo nie i kasa wy.......w bloto

 

to dotyczy systemu plikow FAT16 i FAT32 oraz Win Xp i starszych. Dysk 3TB w Xp moze byc widziany jako cos kolo 990GB. Tu jest troche teori dla zainteresowanych http://srch.seagate.com/search?q=2.1+tb&site=default_collection&client=pl-pl_frontend&output=xml_no_dtd&proxystylesheet=pl-pl_frontend&sort=date%3AD%3AL%3Ad1&entqr=3&oe=UTF-8&ie=UTF-8&ud=1&getfields=*&lr=lang_pl&entsp=a&btnG.x=9&btnG.y=15

Trzeci odnosnik.

Kolego na teraz niezlym wyjsciem bedzie zakup zasilki o mocy okolo 400 450 - watt w specyfikacji ATX2.2 np. jaka Ci podalem w trzecim linku + dysk.

Jesli zmienisz zdanie i wymienisz bebechy taka zasilka pociagnie sprzet o srednich parametrach.

 

no dokładnie ten zasilacz z linku nr 3 jest niezły lecz jak by kupił feela lub co gorzej logica no to chyba za długo by komputer mu nie podziałał

 

ewentualnie może kupić tego BeQuiet! to jest w sumie podobna półka co ten twój a więc większej różnicy nie ma

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...