Skocz do zawartości

Czcionki, czcionki .... czcionki


Kowa1

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie to cały czas temat tabulazaraza.

Nic z tego nie kumam i absolutnie nie radze sobie.

 

Czcionki strony kodowe i wszelkie sprawy z tym związane są dla mnie zagadką na której temat nie znalazłem nigdzie wyczerpującego wyjaśnienia i opisu.

 

Niestety temt ten często mnie dotyczy i dotyka boleśnie poczynając od firmowego Autocada LT w którtm działanie, chciaż bardziej adekwatnym sformułowaniem jest raczej niedziałanie - zdarza się częściej, polskich czcionek jest niestabilne i zaskakujące - serwis dostawcy nie umie sobie z tym poradzić w sposób oststeczny = po interwencji czcionki są przez chwilę a później to już różnie.

 

Najbardziej istsone są dla mnie dwie zaskakujące właściwości najprawdopodobniej związane ze stronami kodowymi i czcionkami rozszerzonymi.

 

Jeśli ktoś potrafiłby we sposób poukładany i logiczny wyjaśnić zjawiska i zależności oraz zasady i tryb postępowania leczące sytuacje będę wdzięczny.

 

1) teksty w języku rosyjskim.

Mam zainstalowaną cyrylice i wszelkie ustrojstwa systemowe z tym związane jednak

 

Gdy skopiuje do schowka tekst w języku rosyjskim ze strony internetowej a potem wkleję go do notepad-a to w notepadzie ( plik tekstowy *.txt ) już nie mam tego co na stronie internetowej ( która w tym samym systemie wyświetla się poprawnie ) a tylko jakieś dziwne krzaki.

 

Jeszcze inaczej, prościej to opiszę: ściągam archiwum z Rosyjskiej trony i jest w nim plik txt ( oczywiście po rosyjsku ) otwieram go ( notepad, wyświetlacz tekstów Totalcommandera klawisz F3 lub wordpad ) i mam zamiast rosyjskiego tekstu "krzaki" - nawet jak ustawie jako czcionkę cyrylice !!!!!!!!

Taki plik txt z dziwnymi "krzakami": zapisany jako txt z wstawionym przez kopiowanie przez schowek z rosyjskiej strony internetowej rosyjskim tekstem lub oryginalny rosyjski plik txt ze ściągniętego z Rosji archiwum mam i:

 

a) otwieram go ( plik txt z rosyjską czcionką ) w edytorze "EditPad" firmy JGsoft ( Menu File->Open->wybieram plik txt z rosyjską czcionką ) otwira plik i na ekranie ( w oknie EditPadPro ) mam krzaki na ekranie okna programu EditPad wyświetlającego zwartość pliku z rosyjską czcionką.

Wybieram opcje z paska zadań "Convert -> Text encoding -> zaznaczona opcja "nterpret the original data as being encoded with another character set", z listy dostępnych kodowań ( "new encoding" ) wybieram "Windows 1251:Cyrlic" i mam na ekranie ( okno programu EditPadPro ) poprawnie wyświetlaną zawartość pliku w języku rosyjskim.

Zapisuje tą poprawnie wyświetlaną ( po rosyjsku ) zawartość w nowym pliku, otwieram ten zapisany plik w Editpad i znowu mam nieczytelne "krzaki" !!!!!!!!!!

Have mercie !!!!! Heeeeeellp !!!!!!!!

 

b ) otwieram go ( plik txt z rosyjską czcionką ) w Microsoft Word ( Menu plik->Otwórz->wybieram plik txt z rosyjską czcionką ) i pokazuje mi się okno "Konwersja pliku" w którym jest wybrana domyślnie opcja: "Wybierz kodowanie, jakie ma być urzyte przy ładowaniu tego pliku." zaznaczona opcja "Inne kodowanie:" i wybrana "Cyrylica(Windows)". Otwieram w wordzie plik txt z tą opcją i... mam prawidłowy tekst rosyjski !!!! huuuraaaa !!!

 

2) tekst w języku polskim - polska czcionka

Ściągnąłem darmową polską czcionkę o nazwie "dziewiąty finał" - fajnie!!!

Zainstalowałem w systemie - fajnie !!!

W wordpadzie działa !!!, w wordzie działa !!!, w powerpoint-cie działa !!!, w Corel-u ( Photo-paint i Corel-draw ) nie działa :-(

Prześledziłem ( w miarę mojego zrozumienia ) wszelkie ustawienia programy i nie znalazłem opcji która miała by wpływ ( leczyła by ) tą sytuacje.

 

 

Urwał !!! urwał !!! k-urwał !!!! nie rozumiem, nie nadążam za tą "techniką" a może ona ( ta technika ) nie dostaje ugruntowanej logice = ugruntowanej bo dobrze mi wpojonej przez "nadmiernie" rozbudowany system edukacyjny "okrutnej" komuny.

 

Proszę, bardzo proszę, o pomoc memu zagubionemu rozsądkowi.

 

Przykład - plik z rosyjskim tekstem w złączeniu - Przyklad.txt

Przyklad.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...