Skocz do zawartości

Powolna praca systemu XP, długie otwieranie/zamykanie folderów


Jolkas

Rekomendowane odpowiedzi

Mój problem polega na :

 

-wolnej pracy systemu

-powolnym ładowaniu/otwieraniu i zamykaniu folderów (ikonki pojawiają się leniwie i pojedynczo)

-długim czasem oczekiwania na włączenie się przeglądarki np Chrome, plików biurowych o multimediach nie wspominając już o odtwarzaczach.

-paskudnie długim czasie zamykania systemu

-ciągłym zawieszaniu się przeglądarek (chrome, firefox)i co kilka minut komunikaty strona przestała odpowiadać itd.

-częstym 100 % uzyciu procesora gdy włączone jest np tylko przeglądarka, google talk i antywirus

 

 

Co zostało zrobione:

Problem jest zauważalny przez wszytskich użytkowników komputera i trwał od kilku miesięcy,nie pomaga wyłączanie antywirusa. Miesiąc temu zrobiony został format, niestety nic nie zmienił (możliwe, że ja coś namieszałam)Od dwóch tygodni jeszcze bardziej się nasilił. Nie przypominam sobie, żeby cos większego było ostatnio instalowane.

-Logów w OTL zrobiłam kilka ze względu na niewiedzę, że pomimo Restartu logi się zapisują, wrzucam więc najnowszy

-Log Extras był tylko jeden i jego zamieszczam

-z Gmerem miałam problemy:

*za pierwszym razem zawisił system

*za drugim go zrestartował

*za tzrecim w awaryjmym zakończył prawidłowo z komunikatem , że nic nie znalazł, lecz po naciśnięciu kopiuj nic się w schowku nie pojawiało

 

* preskan wykazywał puste okno

Logi robione były przy inactywnej avirze, a programów emulujących nigdy nie uzywałam

-Autoruns po 2 sekundach się wykłada i chce wysyłać błędy, a to drugie Autonsc (tekstowe) nie zwraca żadnych informacji ani logów.

 

 

Podejrzewam, że to może byc poprostu problem z Systemem, a nie ewentualnym wirusem, jednakże chciałabym taka okoliczność wykluczyć, stąd publikuje posta tutaj, proszę o przeniesienie, jeśli będzie "czysto". Z góry dziękuję za ewentualne rady.

 

Jolka

 

 

 

Results of screen317's Security Check version 0.99.12

Windows XP Service Pack 3

Internet Explorer 8

``````````````````````````````

Antivirus/Firewall Check:

Avira AntiVir Personal - Free Antivirus

ESET Online Scanner v3

Antivirus up to date!

```````````````````````````````

Anti-malware/Other Utilities Check:

Java 6 Update 25

Adobe Flash Player 10.3.181.14

Mozilla Firefox (x86 pl..)

````````````````````````````````

Process Check:

objlist.exe by Laurent

Avira Antivir avgnt.exe

Avira Antivir avguard.exe

``````````End of Log````````````

 

RootRepeal 4 VI 2011

OTL 4 VI 2011

Extras 2 VI 2011

chyba podglądy zdarzen..4 VI 2011

 

 

aha przepraszam jeszcze, że OTL w innym serwisie wklejony, ale niestety na wklej.org za każdym razem przy otl wyskakiwał mi komunikat "Unhandled Exception

 

An unhandled exception was thrown by the application. "

Edytowane przez Jolkas
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Przy okazji pokaż też zrzut menedżera urządzeń o ile są jakieś problemy ze sterownikami lub urządzeniami (żółte znaki zapytania, zółte trójkąciki z wykrzyknikami itp.). Sterowniki chipsetu płyty głównej były instalowane? I może na początek, tak profilaktycznie, info o zasilaczu - producent, model (może być fotka jego tabliczki znamionowej).

Odnośnik do komentarza

Takie zachowanie może też być związane z problemem sprzętowym a ściślej z przegrzewaniem się któregoś z elementów takich jak cpu, chip graficzny czy nawet chipset które przechodzą w tryb pracy z niższym taktowaniem a w niektórych wypadkach powodują zawieszenia.

Pocieszyć powinno to, że dawniej elementy w takich sytuacjach po prostu ulegały awarii.

Proponuję sprawdzić czy wiatraki nie są zatarte, radiatory prawidłowo przylegają, nie są ekstremalnie zatkane kurzem.

Jeżeli już wyeliminujesz takie przyczyny to skupiłbym się na dysku twardym, masz dość ekstremalnie zapełnione partycje co powoduje dość duże latanie głowic jak sądzę, być może napęd został zamęczony, zaobserwuj czy w czasie tych przytkań dioda HDD nie świeci światłem ciągłym.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

@Landuss

 

W tym selekcyjnym trybie z wyłączonymi usługami, jeszcze wolniej niż normalnie, szczególnie zamykanie

Z kolei w awaryjnym jakoś jednak szybciej chodzi,sprawnie szybko się zamknął.

 

 

@300

 

27158662.th.jpg

 

- Żadnych chipsetów itp. nie instalowałam, szczytem umiejętności jest dla mnie sformatowanie xp i zainstalowanie antywirusa ;)

- Nie znalazłam informacji o zasilaczu w evereście, ale podejrzewam, że jest to Megabajt MGB- 350 S ATX <-- bo taki mam napis pod blacha komputera .

 

 

 

@Maggreg

 

-Wiatraki duże i małe po awarii tego od karty grafiki, już są na bieżąco odkurzane odmuchiwane i sprawdzane w zakresie stawiania oporu.

-Zwolnienie nie jest powodowane danymi, bo miałam ponad połowę obu partycji wolną i problem był taki sam.

 

zaobserwuj czy w czasie tych przytkań dioda HDD nie świeci światłem ciągłym.

- hm może to dziwne ale po wstępnym przeglądzie wnętrza komputera nie zauważyłam żadnej diody.. czy to możliwe, że jej nie ma?

 

 

Jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie, proszę o wybaczenie jeśli coś opacznie zrozumiałam

Jolka

Odnośnik do komentarza

Chodzi o diode widoczna z zewnatrz .W zaleznosci od pracy dysku moze swiecic ciage lub mrugac.

 

Czy nie wystapily aby jakies bledy przy instacji systemu.?

Czy system xp instalowany na komputerze to nie jest czasem okrojona wersja z intenetu?

Po reinstalacji zostaly wykonane wszelkie aktualizacje z nizszej wersji do SP3 czy system na plycie jest z SP3?

Ile ramu ma karta pamieci (przydalby sie jakis raport o sprzecie i pozespolach) KLIK

Odnośnik do komentarza

-Jeśli chodzi o to światełko z przodu (pod powerem) to u mnie ma to kształt zygzatowatej świetlnej listwy. Świeci się światełkiem stałym - nie mruga . Natomiast czasami świeci tylko w swoim środku a czasami cała listwa.

 

-Błędów przy instalacji sobie nie przypominam

 

-wersje xp pro, mam tę samą od jakiś 6-7 lat, wzbogacana jedynie o nowe SP-aki, które też są osobno manualnie ściągnięte i instalowane po reinstalacjach systemu. poprzez aktualizacje automatyczne instaluję tylko poprawki, i narzędzia do zwalczania robaków.

 

-Ramu mam 512+ 256

 

20628472.th.jpg

 

83803786.th.jpg

Odnośnik do komentarza

Załóżmy, że nie mylisz się co do zasilacza = jest z tzw. "czarnej listy" i powinno się go wymienić. Jednak najlepiej byłoby na początek pożyczyć inny, byle markowy, i sprawdzić jak będzie zachowywał się komp. Z zakupem zasilacza będzie trzeba nieco uważać, ale na razie tego nie rozwijajmy.

https://www.fixitpc.pl/topic/138-zasilacze-komputerowe-garsc-informacji/

 

Powinnaś zainstalować sterowniki chipsetu płyty głównej. Spróbuj poniższych (obsługuje m.in. chipset VIA KT600 - taki widać na screenach PC Wizard'a).

http://pliki.onet.pl/plik656_VIA.Hyperion.Pro.5.24A.html

Lub bezpośrednio ze stronki VIA w kilku krokach (Microsoft Windows, Windows XP, Hyperion Pro (4in1) chipset drivers).

http://www.via.com.tw/en/support/drivers.jsp

 

Potem sprawdź w jakim trybie pracuje pomocniczy i główny kanał IDE, wg:

https://www.fixitpc.pl/topic/46-optymalizacja-i-odchudzanie-windows-xp/page__st__20__p__180#entry180

 

Przydałby się też skan + s.m.a.r.t. dysków - najlepiej byłoby z MHDD (cyknij fotki), ale na początek mogą być dowolne ze wskazanych w linku (np. crystaldiskinfo, hddscan - można je pobrać w wersji portable tj. bezinstalacyjnej).

https://www.fixitpc.pl/topic/155-zakladanie-tematu-jakie-informacje-podawac/page__p__844#entry844

Odnośnik do komentarza

Niestety jestem w posiadaniu wyłącznie laptopów, więc nie jestem wstanie podmienić zasilacza, najwyżej wymienię, może faktycznie tu jest pies pogrzebany. Mam go od 2004 r, nikt przy komputerze nie grzebał, więc podejrzewam, że to ten sam

 

mała fotencja

 

p1060177.th.jpg

 

sterowniki zainstalowane

 

kanał Ide ustawiony we wszytskich czterech przypadkach na DMA jeśli dostepne

 

skreeny mam nadzieję, że o to chodziło

 

smartrp.th.jpg

 

smart2t.th.jpg

 

Jeszcze raz dzięki, mam nadzieje, ze usterka sie znajdzie ;)

pozdrawiam

Jolka

Odnośnik do komentarza

A "rubryka" bieżący tryb transferu na co wskazuje? Ultra DMA (tryb 4, jak sądzę) czy Tryb PIO?

Jeśli Tryb PIO to wykonaj... PPM na danym kanale w menedżerze urządzeń > Odinstaluj. Zrestartuj kompa i sprawdź czy coś to zmieniło. Możesz odinstalować oba kanały (główny i pomocniczy) i wtedy zrestartuj kompa dopiero po odinstalowaniu drugiego kanału.

 

S.M.A.R.T. wygląda OK, przynajmniej dla 120 GB dysku. W przypadku 8 GB przydałby się jeszcze jego skan (opis znajdziesz w lekturce o MHDD). Tym "czerwonym" atrybutem bym się nie przejmował bo on i tak określa wartości... statystyczne, powiedziałbym bym. Niemniej jednak dziwna to wartość.

 

Z tego co widzę, to ten dysk 8 GB (Fujitsu) nie jest dyskiem systemowym, więc wogóle bym go wypiął. Zastąpić go może jakiś pendrive (tylko ostrożnie ze składowaniem tam super ważnych danych). Wspomniany dysk to 5400 obr/min i transfer ATA-66, co pewno ogranicza drugi nieco szybszy dysk - zakładam, że oba są wpięte na jednej taśmie. BTW jak teraz prezentuje się kwerstia sterowników w MU?

 

Myślę, że problemem jest (był) tu tryb transferu... Niemniej jednak powinno się również przyjrzeć zasilaczowi, tym bardziej iż jest z tzw. "czarnej listy". Najlepiej byłoby wypożyczyć zasiłkę od znajomych. Uniknie się ewentualnych zbędnych wydatków. Z zasilaczem jest jednak mały problem bo najlepiej, gdyby był w starszym standardzie gdzie bardziej były obciążane linie +3.3V i +5V. Na załączonym przez Ciebie obrazku widać, że jego obciążenie prądowe to odpowiednio 28A i 30A. Niestety nie mówi to wiele o łącznym dopuszczalnym obciążeniu obu linii. Zasiłka w nowszym standardzie może się nie sprawdzić i komp będzie się np. resetował pod obiążeniem. To tak dmuchając na zimne...

Ewentualne propozycje poniżej. Oba używane, ale możesz brać bez obaw. Z komentarzy w necie wynika, że nie ma problemów z wymianą w razie stwierdzenia uszkodzonego egzemplarza.

http://allegro.pl/fortron-fsp400-60pfn-od-ss-wroclaw-i1620323526.html = Nie przełożysz do innego, zwłaszcza nowszego zestawu, chociażby z uwagi na brak 24-pin wtyczki zasilania, mankamentem może być brak wtyczek SATA (i PCI-E). Ale ma dopuszczalne obciążenie wspomnianych linii 235W (widać na fotkach).

http://allegro.pl/zasilacz-fortron-400w-hln-wroclaw-i1650916130.html = wydaje się być bardziej uniwersalny, ale to tylko (a może aż?) 152W na wspomnianych liniach - o ile dobrze widzę.

 

Profilaktycznie sprawdź jak wyglądają kondensatory na płycie głównej, czy nie są wylane bądź napuchnięte. Jak nie powinny wyglądać znajdziesz w podanym wcześniej temacie o zasilaczch. To samo dobrze byłoby zrobić w przypadku zasilacza.

 

Tak na amen, musisz też wziąć pod uwagę iż może okazać się, że to "pada" płyta główna. Musiałabyś wtedy oddać ją do diagnozy, do serwisu. Niemniej jednak zasilacz to pierwsza rzecz, którą trzeba byłoby wyeliminować. A swoją drogą nie dokładałbym do tego zestawu (dotyczy to też zasilacza) tylko dałbym mu odejść. :)

Odnośnik do komentarza

W podstawowym bieżący tryb transferu główny wskazywał PIO, po odinstalowaniu i 2-krotnym resecie jest Ultra DMA tryb5, w podrzędnym ultra DMA tryb4.

A w pomocniczym głównym Ultra DMA tryb2 i w podrzędnym Ultra DMA tryb2. Mam dziwne wrażenie, że odrobine lepiej jest, ale to pewnie efekt Placebo...

 

Racja wyrzucę tego małego Fujitsu, służył głównie do testów z SUSE, a później został jako dodatkowy magazyn.

 

 

Wzięłam pod uwagę ostatnią poradę i myślę, że rzeczywiście jest to czas pomyśleć nad zmianą, nie bardzo mam ochotę doczekać nagłego zgonu, wraz z nerwami i utratą danych.. a i dokładać do złomu średni interes.

 

i w związku z tym już rozpoczęliśmy poszukiwanie, nie powinno być chyba trudno, bo wygórowanych wymagań nie mamy, ma być w miarę możliwości cichy, niezbyt duży, a z ambitniejszych gier to ma obsługiwać pasjansa i farmville :P Mamy trzy typy na razie, więc prosze o ewentualną opinię

1, 2 i 3

Odnośnik do komentarza

To raczej nie efekt Placebo. Powinno być znacznie lepiej. Może u Ciebie nakładają się na to jakieś inne czynniki... Natomiast jedną z przyczyn degradacji transferu mógł być zasilacz, ale nie jest to reguła. S.M.A.R.T. nie wskazuje na problemy z taśmą (inaczej, połączenie płyta główna <==> dysk). Nie jest powiedziane, że komp Ci długo nie pociągnie - ale na pewno ryzyko jest większe przy obecnym zasilaczu.

 

Odnośnie wyboru zestawu to najlepiej jeśli założysz temat w dziale Hardware, bo z omawianym problemem nie ma to wiele wspólnego.

Z proponowanych przez Ciebie zestawów pierwszy zestaw to głównie oszczędność enegii, kosztem wydajności. Drugi to dość stary choć zasłużony chipset, ale słaba grafa - omijałbym z uwagi na brak perspektyw. Wybrałbym 3-ci. Aczkolwiek wolałbym dołożyć (ewentualnie pewną kwotę wziąć na raty) i poskładać na coś mocniejszego - ale przede wszystkim, żeby mieć wpływ na wybór wszystkich podezspołów. W zestawie na czymś musieli oszczędzać, a najczęściej odbywa się to kosztem m.in. zasilacza (nie chodzi o ilość Watów).

 

Do pasjansa wiele nie potrzeba, ale mając na uwadze, że komp jest na najbliższych kilka lat może warto dołożyć do mocniejszego procka (i z większą liczbą rdzeni) - tym bardziej, że nie będzie on wymieniany - a nuż kiedyś się przyda. Do 2000 PLN (no może lekko ponad, uwzgledniając np. koszta wysyłki) możesz złożyć zestaw z fajnym prockiem czterordzeniowym z bonusem w postaci dość fajnej zintegrowanej grafy. Ewentualnie możesz zaczekać na premierę "spychacza" AMD. Ma mieć wydajniejszą zintegrowaną grafikę, procek zdaje się że już niekoniecznie. Cenowo platforma może być korzystniejsza.

Edytowane przez picasso
12.12.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...