Skocz do zawartości

PCI-E działa w trybie x8 zamiast x16


NoVVy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym się dowiedzieć co może być powodem wyświetlania w programach CPU-Z i HWiNFO32 informacji - PCI-E x16 @ x8. W jaki sposób mógłbym uruchomić tryb x16 na PCI-E? Karta graficzna działa w tej chwili w trybie x8. Sterowniki i bios do płyty głównej i do karty graficznej są aktualne.

 

Płyta główna na stronie producenta

 

Karta graficzna na stronie producenta

 

Screen z HWiNfo32

 

hwinfo32.jpg

 

Screen z CPU-Z 64

 

cpuz64.jpg

 

Cpu: Phenom II x4 955 3,2GHz

Mobo: MSI 870A-G54

Gfx: Gainward Geforce GTX 460 768MB 192bit

Ram: 2x2Gb Geil 9-9-9-24 1333MHz

Dźwięk: X-Fi Platinum

Dysk: Samsung 500Gb Sata II

DVD-RW: SH-S223C Sata

Psu: Chieftec APS-550S

System: Windows 7 64

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Było małe zamieszanie ze specyfikacją dostępnych slotów PCI-E x16 dla tej płyty. Można natrafić na info

Expansion slots include two PCI-Express 2.0 x16 (electrical x8 when both are populated)
Ostatecznie stanęło na x16 (pierwszy) i x4 (drugi). Niemniej jednak może masz zajęty drugi slot PCI-E x16? i wtedy... :rolleyes:
Odnośnik do komentarza

Z tym x4 w drugim slocie to czytałem już wcześniej ale nawet nie zamierzałem z niego korzystać. W kompie mam tylko jedną kartę na PCI-E i jedną kartę (dźwiękową) na PCI. Sam nie wiem co może być przyczyną. Sprawdzałem czy po wyjęciu grafy i przedmuchaniu slotu coś się zmieni ale niestety.

Odnośnik do komentarza

Wyciągnij kartę, przedmuchaj slot, zresetuj bios, sprawdź ustawienia w biosie w sekcji "Primary Graphic’s Adapter" czy jest ustawione "PCI-E", wyciągnij kartę muzyczną i sprawdź czy pomaga, jeśli nie używasz też urządzeń na USB 3.0 to w biosie wyłącz ten kontroler. Genarlnie różnica pomiędzy pci-e 16x a 8x jest gołym okiem niezauważalna.

Odnośnik do komentarza

Działa!!! PCI-E działa w trybie x16!

 

Czynności które teraz wykonałem:

1. Wyciągnąłem kartę, solidnie (odkurzaczem) przeczyściłem slot i porządnie przetarłem styki na karcie.

2. Clear Cmos

3. Wsadziłem kartę i dla pewności porządnie ją docisnąłem.

4. Uruchomiłem komputer i poustawiałem w biosie wszystko tak jak trzeba.

 

Właściwie to robiłem już wszystko oprócz przecierania styków i Clear Cmos ale nie mogę potwierdzić czy to na pewno dzięki temu zadziałało. Miewałem już takie sytuacje w przeszłości, że karty graficzne działały po dziesiątej próbie instalacji w slocie a więc to właśnie może być to - właściwe obsadzenie karty w slocie.

 

Bardzo dziękuję za pomoc!

 

 

Korzystając z okazji chciałem zapytać w jaki sposób można sprawdzić czy NCQ jest włączone. Przeważnie programy typu Aida 64 czy HWiNFO32 podają czy jest supported a nie ma informacji czy jest aktywne. Dysk jest na SATA II (AHCI włączone).

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...