Skocz do zawartości

Konfiguracja RAMu w Biosie


wigus

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

KONFIGURACJA:

Windows Vista Home 64 bit (service pack 2 + updates)

płyta główna Asus P5N32-E SLI

Zasilacz Chieftec 500W

Intel Quad Core Q6600 @ 2.4GHZ

RAM 4 GB

Grafika:NVIDIA GeForce 8800 GTX

 

PROBLEM:

mam 4 gb ramu

2 sloty 2* 1 GB Elixir i na 3 slocie 1*2GB Kingston - wszystkie @ 800

niestety po zmianie płyty głównej sprawa wygląda tak:

http://img15.imageshack.us/f/ramha.jpg/

 

z tego co się orientuję, muszę zmienić konfigurację w BIOSie, jednakże nie wiem co i jak zmienić. Mam w konf. ramu:

 

FSB - Memory Clock Mode [ auto / linked / unlinked ]

 

FSB - Memory Ratio [ auto / 1:1 / 5:4 / 3:2 / sync mode ]

 

FSB (QDR) Mhz [ 1066 - mozna wpisać wartość ]

 

Actual FSB (QDR), Mhz [ ]

 

x Mem (DDR), Mhz [ ]

 

Actual Mem, Mhz [ ]

 

 

pomoże ktoś? obecnie w teście wydajności Visty ocena ramu spadla z 5,5 do 4,4

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

wielkie dzięki!

teraz jest dobrze ? http://img408.imageshack.us/i/ram2.jpg/

 

PS. Czy one muszą pracować w trybie single ? nie mogą w duallu ?

ASUS P5N32-E SLI

Wg instrukcji płyty przy konfiguracji dual-channel łączny rozmiar modułu pamięci zainstalowanych w każdym z kanałów musi być taki sam (DIMM_A1 + DIMM_A2 = DIMM_B1 + DIMM_B2) i tak wlaśnie u mnie jest - 1 gb + 1 gb (800) = 2 gb (800)

2gb = 2gb czy źle rozumuję? Tam nic nie ma o ilości kości

Odnośnik do komentarza

Na screnie który ostatni wrzuciłeś jest potwierdzenie, zobacz co jest napisane w okienku "channels" obecnie jest "single", wyciągnij jedną (tę w slocie B1 chyba że masz w B3) i pobaw się timingami, znaczy chodzi o to aby je trochę "zaostrzyć", teraz są zbyt luźne. Zapewne trzeba będzie nieco podciągnąć Vmem.

 

ale mowisz, zeby wyjac 1 kosc (2 gb) i ogolnie pracowac na duallu 2 * 1 ? czy jak? Niestety timingami chetnie bym się pobawił, tylko że nie wiem jak i gdzie, nie chcialbym też czegos spaprac. Jak chce Ci się wytłumaczyć co-jak-gdzie, będę wdzięczny, jak nie to szkoda:(

Odnośnik do komentarza
ale mowisz, zeby wyjac 1 kosc (2 gb) i ogolnie pracowac na duallu 2 * 1 ? czy jak?
Tak właśnie o to mi chodzi, timingi są w menu:

"overclocking" -> "memory timing setting" i tu:

tCL -ustawiasz 5

tRCD - 5

tRAS- 5

Command per clock - 15

 

potem wchodzisz do menu: "over voltage" i wybierasz - memory voltage, tu ustawiasz 1.900V zapamiętujesz ustawienia i wychodzisz z biosa.

Możliwe że komp nie wstanie wtedy musisz zresetować bios, tak więc sam zdecyduj czy potrafisz się tym bawić.

Odnośnik do komentarza

Tak właśnie o to mi chodzi, timingi są w menu:

"overclocking" -> "memory timing setting" i tu:

tCL -ustawiasz 5

tRCD - 5

tRAS- 5

Command per clock - 15

 

potem wchodzisz do menu: "over voltage" i wybierasz - memory voltage, tu ustawiasz 1.900V zapamiętujesz ustawienia i wychodzisz z biosa.

Możliwe że komp nie wstanie wtedy musisz zresetować bios, tak więc sam zdecyduj czy potrafisz się tym bawić.

 

wyjalem 2 gb kingstona, zostało 2x1gb w duallu - tak to wyglada http://img411.imageshack.us/i/2gbdual.jpg/

chce sie tym zabawić, wyglada niezle, tylko ze u mnie jest w biosie inaczej:

http://img215.imageshack.us/i/img0328ow.jpg/

zamiast: tCL i tRCD i tRAS sa tCL tRCD tRAS i tRP(?), tam moge dac wartosc od 1-7, i do tego dochodzi opcja command per clock - i tam nie moge wybrać cyfry, tylko auto/1clock/2clock (?) jak myslisz ?

Odnośnik do komentarza

No tak pomyliłem się nieco, ale tryb auto sam ustawił pierwsze trzy pozycje od góry na 5, tak czy siak te trzy pozycje zamiast "auto" możesz ustawić ręcznie na "5", a tRAS - "15", Command per clock zostaw "auto".

Pozostałych poniżej nie ruszaj.

po wszystkich rzeczach, o których mówiłeś sprawa wygląda tak: http://img444.imageshack.us/i/dual2.jpg/ (komp włączył się normalnie)

wydajność mierzona "indeksem wydajności systemu windows" wzrosła z 4.4 do 5.0

 

Wnioskuję, że do czasu zakupienia kolejnej kości 2gb, tej starej kingstone'a mam nie wkładać ? bo paradoksalnie 4 gb na 3 kościach daja gorsze osiagi niz 2x1gb w dualu ! ?

nie rozumiem tego :) - http://img9.imageshack.us/i/d3mark.jpg/ tu test robiony na 4gb i 2gb 3dmarkiem

Odnośnik do komentarza

Teoretycznie możesz dokupić drugi taki sam moduł Kingston'a 2GB ale czy będzie możliwośc obniżenia timingów przy napięciu zapisanym w SPD nie wiadomo, spróbować możesz ale tak jak pisze powinna być taka sama. Wkładając wszystkie będziesz miał 6GB ramu w trybie dual. Nawet gdyby płyta miała problem jakiś i nie chciała się podnieść, to zawsze możesz zostawić wtedy 4GB, a dwie pozostałe mniejsze sprzedać. Nie wiem czy teraz podnosiłeś Vmem ,jeśli nie to dobrze, natomiast gdyby był problem z kinstonami to w biosie podnosisz napięcie i ustawiasz timingi jak pisałem wcześniej i powinno ruszyć.

nie rozumiem tego...................... tu test robiony na 4gb i 2gb 3dmarkiem
Proste nie ilość, a "jakość" się liczy. Poprzez tryb dual i zaostrzenie timingów zwiększyła się przepustowość ramu co przekłada się na ogólne zwiększenie wydajności podsystemu pamięci, tyle.
Odnośnik do komentarza

Teoretycznie możesz dokupić drugi taki sam moduł Kingston'a 2GB ale czy będzie możliwośc obniżenia timingów przy napięciu zapisanym w SPD nie wiadomo, spróbować możesz ale tak jak pisze powinna być taka sama. Wkładając wszystkie będziesz miał 6GB ramu w trybie dual. Nawet gdyby płyta miała problem jakiś i nie chciała się podnieść, to zawsze możesz zostawić wtedy 4GB, a dwie pozostałe mniejsze sprzedać. Nie wiem czy teraz podnosiłeś Vmem ,jeśli nie to dobrze, natomiast gdyby był problem z kinstonami to w biosie podnosisz napięcie i ustawiasz timingi jak pisałem wcześniej i powinno ruszyć.

Proste nie ilość, a "jakość" się liczy. Poprzez tryb dual i zaostrzenie timingów zwiększyła się przepustowość ramu co przekłada się na ogólne zwiększenie wydajności podsystemu pamięci, tyle.

Vmem nie podnosiłem - nie wiem nawet co to jest.

w takim razie serdeczne podziękowania za pomoc i rady.

będę polował na 2 kingstona i liczył na 6gb duala :)

Odnośnik do komentarza

To jeszcze nie jest OC, po prostu ustawiłeś je teraz na nominalne zapisane w SPD taktowanie, gdybyś im zapodał jakieś 1000MHz i komp wstał wtedy byśmy mówili, że to jest OC, teraz jeszcze nie. :P

zabijacz człowiecze fantazje. 3 dni temu spalił mi się komputer (Grafika, p.główna,zasilacz) wole nie ryzykowac ponownym ogniskiem - szkoda kasy :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...