Skocz do zawartości

Losowe zawieszanie się systemu


cadawer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Mam następujący problem - komputer podczas bezczynności zawiesza się losowo, tzn. nieraz pięć razy na dzień, a czasem raz na pięć dni.

Do połączenia z internetem używam iPlusa. System wiesza się z nim i bez niego. Nie pojawiają się żadne komunikaty. Klawiatura ani mysz nie działają.

Usterka występuje od wymiany płyty głównej. Nie zauważyłem zbieżności występowania usterki z uruchomionym oprogramowaniem.

Problem zaczął występować zaraz po zainstalowaniu systemu i oprogramowania.

Podczas próby uzyskania raportu z DDS po próbie dostępu do pliku MBR.dat zawieszał się DDS i system.

Załączam logi z OTL

Extras.Txt

OTL.Txt

 

Logi z GMER:

GMER_log.txt

 

Log z SecurityCheck:

Cytuję:

Results of screen317's Security Check version 0.99.7

Windows XP Service Pack 2

Out of date service pack!!

Internet Explorer 8

``````````````````````````````

Antivirus/Firewall Check:

Windows Security Center service is not running! This report may not be accurate!

ESET NOD32 Antivirus

Agnitum Outpost Security Suite Pro

Antivirus up to date!

```````````````````````````````

Anti-malware/Other Utilities Check:

xp-AntiSpy 3.97-3

Secunia PSI

CCleaner

Adobe Flash Player 10.2.152.32

Mozilla Firefox (x86 pl..) Firefox Out of Date!

````````````````````````````````

Process Check:

objlist.exe by Laurent

``````````End of Log````````````

Koniec cytatu.

 

Na koniec dołączam pliki podglądu zdarzeń:

Niestety: Błąd Nie masz uprawnień by wgrywać ten rodzaj pliku.

 

Proszę o pomoc i dalsze wskazówki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

w jakim zakresie jest ta wymiana, wymieniona płyta jest takim samym modelem jak poprzednia?

 

Nie. Poprzednio była P4XFB z Celeronem 1.8GHz.

Teraz jest IBM 8189UKG z Pentium 4 3GHz.

Wymieniłem płytę ponieważ Celeron była zbyt wolny, a nie mogłem zainstalować Pentium 4 2.4GHz,

mimo, iż dokumentacja przewidywała taki procesor.

 

Odnośnik do komentarza

Tak czy siak po zmianie płyty głównej powinno się postawić system od nowa, ale spróbuj jednak odinstalować kontrolery dysków i zrestartuj komputer, powinien sobie z sieci pobrać aktualne/odpowiednie drivery kontrolera.

 

ehh errata:

Problem zaczął występować zaraz po zainstalowaniu systemu i oprogramowania.
jak rozumiem system jednak był postawiony na nowo? Może w takim razie trzeba przetestować ram memtestem z bootowalnej cd.
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Z rzeczy sprzętowych - proszę podać jaki jest zasilacz i jeżeli to możliwe miernikiem zmierzyć napięcia (na zenfist.pl jest poradnik), wyczyścić komputer i sprawdzić jakie są temperatury procesora i innych komponentów (np HWMonitor umie to określić), proszę sprawdzić dysk MHDD i dostarczyć dane SMART https://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-podstawowa-instrukcja-obslugi/ Jeżeli będzie więcej czasu można zostawić MemTesta na dłużej (np na całą noc)

Co do software-u na początek spróbowałbym zainstalować SP3. Możesz też dostarczyć logi z Kaspersky TDSSKiller oraz MBR Check ale to tak bardziej tylko dla spokoju sumienia.

Odnośnik do komentarza

Zasilacz: "Take me 400", napięcia zmierzę i podam niebawem.

Komputer utrzymuję w czystości, ale trzy dni temu oczyściłem wewnątrz, mało kurzu było.

Zdjąłem radiator i zmieniłem pastę (sprawdziłem ciągłość powłoki).

Sprawdzałem temperaturę procesora (RealTemp - nie czyta tego procesora, HWMonitor pokazuje 67o C bez zmian, nawet podczas testu Orthos'em (1,5 godz bez błędów)).

HWMonitor pokazuje temperaturę IBM-THM0 - 67o C - ciągle i niezmiennie, oraz dwa z trzech dysków twardych. SpeedFan pokazuje temperatury: GPU-55 C, HD0 - 36 C, HD2 - 31 C, Temp1 - 76 C i tyle.

W BIOS'ie nie mam podglądu temperatur.

Resztę poleceń wykonam i zamelduję.

Na razie dziękuję.

Odnośnik do komentarza

Zasilacz: "Take me 400", napięcia zmierzę i podam niebawem.

Na 99% ten zasilacz jest przyczyną problemów. Trzeba go wymienić na np ten (70 zł z przesyłką) Jeżeli możesz sprawdź sobie najpierw komputer z innym zasilaczem aby się upewnić. Kiedy wymienisz zasilacz sprawdź wszystkie dyski bo często jest tak że są w złej kondycji przez taki kiepski zasilacz.

Odnośnik do komentarza

Zresetuj bios zworką na płycie, jeśli jej brak to przez wyciągnięcie baterii cmos (procedura to odłączenie całkowicie kompa od sieci przez wyciągnięcie wtyczki i wyciągnięcie bateryjki na 0.5h), spróbuj też przełożenia ramu do innych banków.

Tak czy siak zasilacz jest i tak do wymiany nawet gdyby podawał dobre napięcia.

Odnośnik do komentarza

Panowie, za szybko przekazujecie mi instrukcje. Nie nadążam. Komputer, o którym rzecz, mam dostępny w pracy od 8 do 16 i jeszcze pracuję.

Ale do rzeczy. Znalazłem na stronie Lenovo program PC-Goctor Lenovo ThinkVantage Toolbox dedykowany dla mojej płyty.

Po przeskanowaniu nim zasobów komputera wypunktował mi błędy dla dysku WDC WD400BB-08JHC0:

1. Test odczytu docelowego - kod błędu WHD20-TE7

2. krótki autotest SMART - kod błędu WHD16-PCA

Co by to nie znaczyło, sprawdziłem dyski MHDD, i:

1. dysk ST320413A

<3 ms: 1051

<10 ms: 152284

<50 ms: 8

2. dysk WDC WD400BB-08JHC0

<3 ms: 226599

<10 ms: 79879

<50 ms: 11

UNC: 6

AMNF: 1

Error:

77957063

78101230

78102423

78102977

78103530

78104083

3. dysk ST34311A

<10 ms: 19709

<50 ms: 13436

Error:

7196756

Następnie programem Victoria powtórzyłem skanowanie, wyniki takie same.

Remapowałem dyski z błędami.

Po ponownej kontroli nie było żadnych błędów.

Dziś komputer się nie zawiesił, ale na razie się nie cieszę.

Napięcia postaram się zmierzyć jutro.

2 lub 3 tygodnie temu uaktualniłem BIOS. Resetować go?

 

proszę o uwagi

Odnośnik do komentarza

Remapowałem dyski z błędami.

Po ponownej kontroli nie było żadnych błędów.

Tak bywa.

 

Napięcia postaram się zmierzyć jutro.

2 lub 3 tygodnie temu uaktualniłem BIOS. Resetować go?

Pomiar napięć tego zasilacza bym sobie odpuścił, tylko od razu go wymienił. Poniżej znajdziesz małą dyskusję na ten temat.

https://www.fixitpc.pl/topic/1914-problem-z-uruchamianiem-czarny-ekran-i-widocznoscia-napedu-dvd/page__view__findpost__p__15497

A BIOS bym zresetował.

Odnośnik do komentarza

Zmierzyłem właśnie napięcia na zasilaczu Take Me:

+3,3V - +3,33-3,34V

+5V - +5,07V

+12V - +12,06-12,07V

+5Vsb - +5,18V

-5V - -4,94-4,95V

-12V - -11,72-11,73V

 

BIOS zresetowałem, potem ustawiłem jak poprzednio i po godzinie zawiesił się, a wczoraj cały dzień nie.

Przełożę jeszcze RAM w inne gniazda. Potestuję kilka dni.

Jeśli nie pomoże, zamontuję inny zasilacz, zmierzę napięcia i znów poobserwuję go.

Zamelduję.

Odnośnik do komentarza

Zmierzyłem napięcia po godzinie pod OCCT, nic ciekawego, napięcia na wszystkich liniach w normie. Większośc takie same jak w idle.

Wiesza się z iPlusem i bez niego. Wiesza się w okresach bezczynności i w trakcie pracy.

Dziś zauważyłem, że tuż przed oadem zaczął głośno pracować jeden z dysków i w momencie zwisu zamilkł.

Był to dysk w FAT32. Przeformatowałem go na NTFS.

Testy trwają.

Odnośnik do komentarza

Komputer ciągle zawiesza się.

Odłączyłem zewnętrzna kartę graficzną i przełączyłem na zintegrowaną Intela z aktualnym sterownikiem.

Zawieszał się.

Odłączyłem problematyczny HD (przemapowany).

Zawieszał się.

Testuję teraz z pustymi gniazdami USB (prócz iPlusa).

Odpiąłem też naprawiany napęd FDD.

Obserwuję, ale nie mam więcej nowych pomysłów.

Jeśli się znowu zacznie zawieszać poproszę o dalszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Witam znowu. Przepraszam ale byłem trochę "nieczasowy".

Wracając do tematu.

Markowego zasilacza nie mam, niestety, od kogo pożyczyć.

Kupować nie warto. Obawiam się, że będzie się nadal zawieszał. Na obu posiadanych przeze mnie zasilaczach,

poprzednia płyta chodziła bez zawieszania. Żeby wyeliminować kolejne przyczyny będę musiał wymienić, kolejno,

pamięć, dysk systemowy, procesor itp.

Myślę, że winna jest płyta.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Wiele się przy tej okazji nauczyłem.

Proszę o zamknięcie tematu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Najprościej... oddaj kompa do jakiegoś porządnego serwisu, ale bez zasilacza - niech Ci sprawdzą sygnały na płycie głównej. IMHO bez wymiany zasilacza nie ma sensu sprawdzanie na niej kolejnych podzespołów. A fakt, że poprzednia płyta chodziła wcale nie znaczy że chodziłaby ponownie. Sprawdź sobie profilaktycznie kondensatory zasilacza - czy nie są napuchnięte bądź wylane.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...