Skocz do zawartości

GA-p55A-UD3 niestabilna


y00r

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szanowne grono forumowiczów. Jak widać jest to mój debiutancki post tutaj, mam nadzieję, że współpraca owocnie rozwinie się po obu stronach :) Zostałem tutaj przekierowany dzięki uprzejmości moderatora z "sąsiedniego" forum, które chyba zaczyna obumierać. Nie będę się o sobie rozpisywał tylko przejdę od razu do pracy:P (jeśli komuś będzie zależało to sam zapyta)

 

oto moja historia:

 

Problem ogólnie nietypowy/nielogiczny.

Mianowicie płyta jak w temacie i dzieje się z nią coś dziwnego. czasem może cały dzień działać bez zarzutu a czasem np w przypadku ponownego uruchomienia albo zwykłego załączenia komputera - następuje jej rozruch 15 sec wszystko kręci i wyłącza się następnie znów wszystko się uruchamia na 15 sec i cykl się powtarza. czasem zawiesi się podczas uruchamiania systemu, a czasem nie. Ponadto jeżeli dysk jest wpięty do kontrolera sata3 (chip marvel 9128) to płyta odpala z "dwójki" tj. naciskam power wszystko kręci przez 5 sec i zatrzymuje się i po sekundzie znów wszystko odpala ale już ruszy do końca (no chyba że się zawiesi).

Zmieniałem kontrolery sata, nawet dyski bo moje podejrzenie padło na dysk lub kontroler ponieważ bez dysków odpaliła większość razy bez zarzutu - aż tu nagle bez dysków także zawiodła. Bios przywracałem do domyślnych, ustawiałem optymalne, nawet zaktualizowałem bios i teoretycznie wydawało by się jakby była jakaś poprawa ale też płyta często głupieje.

Ponadto jeżeli jest dysk podpięty pod sata3 (GSATA) to victoria (z Hirens boot cd) pokazuje status BAD na SMART. Jeżeli ten sam dysk wepne pod SATA2 to wartości parametrów są takie same ale status SMART jest OK. wymieniłem też kabel sata bo wcześniejszy był uszczerbiony.

 

Dodatkowo dziwne zachowanie płyty zauważyłem po przestawieniu trybu sata z IDE na AHCI co nie powinno mieć wpływu przy takim sprzęcie. Wręcz wskazane jest AHCI. Dysk oczywiście wspiera sata3 jest to sigejt ST3500413AS. nie wiem dokładnie czy przed zmianą na AHCI tak się działo, w każdym razie po powrocie w tryb IDE dalej są problemy. Sam się zamotałem w tym co tu działa dobrze a co nie:) Brakło mi pomysłów na diagnostykę brakło mi pomysłów czego się mogę jeszcze uczepić.

 

Na innym forum poproszono mnie o screeny z victori i opis poszczególnych rezultatów z programów:

 

Inne programy:

hdd scan - class not registeret bład

hd tune pod win 7 zachowuje sie niestabilnie podaje różne odczyty które dodatkowo zmiejają się w czasie, ostatecznie program kończy działanie z błędem

hd tune pod hirens boot cd mówi że status OK - jest sporo nieznanych atrybutów

próbowałem jeszcze jeden soft pod win7 nie pamiętam nazwy ale też się wywalił

mhdd - nie widzi dysku (tylko dyski ata obsługiwane ? v. 4.6)

 

prawdopodobna przyczyna - problem softu ze współpracą sata3 że takie błędy w programach?

 

W każdym razie udało się uruchomić narzędzie diagnostyczne sea tools marki sigejt i po włączeniu ahci program wykrył dysk (tylko że dwa razy ?! ) i po uruchomieniu testu smart pokazał rezultat passed jednak bez żadnych szczegółów. Czyli można by założyć że hdd i współpraca z kontrolerem powinna być ok.

 

Wydawałoby się iż należy odczepić się już od rzeczy związanych z hdd ponieważ bez dodatkowej karty grafiki i wifi d linka wszystko gra. Tak by można przypuszczać, może trochę za mało czasu by stwierdzić że jest ok - tylko 3 h prób. Stwierdziłem konflikt dźwięku zewnętrznego z zintegrowanym - w biosie wyłączyłem zintegrowany sound na rzecz dedykowanego razem z uruchomieniem ahci i zaczęły się problemy.

Jednak przypadek taki powtórzył się tylko z zainstalowaną kartą d link. Po wyjęciu i włożeniu aktualnie działa 2 godziny. Czego się przyczepić? Tym bardziej że wcześniej takie "jaja" nie miały miejsca bez względu na konfig sprzętowy.

 

podaję konfiguracje sprzętową:

płyta: GA-p55a-UD3 bios v.F11

ram: Kingston 2x 2GB 1600 MHZ khx1600c9ad3b1k2/4g

wifi: D - Link DWL - G520

video: gainward gtx 560ti gs1024m gddr5 256b

dźwięk: sb0792

zasiłka:be quiet! bqt e8-600W

HDD: 500 GB ST3500413AS

 

aha bios jest oczywiście aktualny v.F11

 

Każda koncepcja jest mile widziana.

Jeżeli trzeba będzie jakiś informacji dodatkowych także piszcie dostarczę wszelkich potrzebnych. Pozdrawiam

 

edit:

właśnie podszedłem do kompa i wisi

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Co problemów przy starcie mogą one być związane z nierozpoznawaniem dysku przez kontroler - dysk trzeba sprawdzić MHDD. Żeby to zrobić trzeba wyłączyć tryb AHCI Instrukcja obsługi MHDD Drugim źródłem problemów może być zasilacz - nawet takie fajne jak twój moga mieć problemy więc miernik w dłoń i sprawdzić :) Instrukcja Trzecim źródłem jest RAM - do jego testów posłuży MemTest. Sugerowałbym go zostawić na dłużej - nawet na całą noc, to przy okazji sprawdzi w pewnym stopniu zasilacz. Kartę muzyczną możesz wyjąć i zobaczyć czy coś się zmieni. Możesz też dać pliki dzienników Windowsa - tutaj informacje jak to zrobić. Możesz też sprawdzić bootsector programem MBR Check i Kaspersky TDS Killer https://www.fixitpc.pl/topic/8-dezynfekcja-zbior-narzedzi-usuwajacych/page__p__6557entry6557 (tak na wszelki wypadek) W sumie logi z OTL i GMER-a też możesz dać :) Pełny przegląd w pakiecie :)

Odnośnik do komentarza

Zasilanie wygląda na właściwie podpięte

- do grafiki 2x 6 pin (vga1+vga1)

- zasilanie procesora 8pin

- oraz płyta 24 pin

raczej nie da się tego pomylić :)

 

Bios był oczywiście resetowany i przez zworkę i przez load default (optymalny też był) - żadnych dźwięków i innych zauważalnych oprócz opisanego problemu

 

p.s. zaraz odrobię zadanie od kolegi MatiK

-logi windows (motywy z uruchomieniem systemu bez uprzedniego zamknięcia są także powiązane z opisywanym problemem)

logi windows

 

jakby był pass to:fimepekirili

 

mbr check, kaspersky tds killer:

mbr

pass:fecohoxozila

tdskiller

pass:lazometiguga

 

otl:

otl

extrass

 

 

pass:tisaraxahili

 

gmer może za chwile tak jak i mhdd trzeba przebootować kompa. W tym czasie też wpadłem na to aby p[rzeczyścić wszystkie styki.

be right back:)

pozdrawiam

 

edit: mhdd nie widzi dysku - jest w trybie IDE

Odnośnik do komentarza

Komp musiał wrócić do użytkownika. Jeśli coś będzie się działo to oczywiście się dowiem. Aktualnie działał stabilnie bo zamianie miejscami kart PCI wifi/sound z wyjściową konfiguracją biosu. Przeczyściłem także wszystkie styki kart rozszerzeń. następie testowałem na wszelkie sposoby. Jeśli coś będzie nie tak pewnie jutro będę miał telefon :)

 

Temat pozostaje otwarty pozdrawiam

Edytowane przez picasso
12.07.2011 - 3 miesiące upłynęły, brak dodatkowych wieści, zamykam. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...