Skocz do zawartości

Zamrażanie/zawieszanie ekranu po wznowieniu pracy ekranu


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Mam nadzieję, że nie wyjdzie masło maślane, ale postaram się wytłumaczyć o co chodzi. Na wstępie napiszę, że takie coś występuje tylko w Windows 11.

 

System świeżo zainstalowany na laptopie HP Elitebook, dość wiekowym bo to 2-ga generacja Intela, używanym tylko do pracy, ale świetnie sobie radzącym. Głównie korzystam z 10-tki, ale z konieczności musiałem zainstalować 11-tke na drugim dysku (dyski zmieniane), co prawda używa się tego raz na ruski rok, ale problem jest nieco frustrujący.

 

Otóż, w "Opcjach zasilania", przy ustawieniu wyłączenia ekranu na jakąkolwiek wartość, dla tej chwili powiedzmy 1 min., ekran gaśnie po ustawionej minucie po czym wzbudzam go aby się zapalił, myszą, touchpadem, klawiaturą, nieważne, ekran zapala się, wskaźnik myszy się porusza, ale nic nie można kliknąć, wszystko inne, otwarte okna, przeglądarka, pulpit, co tam mam otwarte akurat, itd jest zamrożone/zawieszone. Pomaga dopiero kombinacja klawiszy CTRL+ALT+DEL, wybranie "Anuluj" i wszystko wraca do normy, odmraża się, odwiesza, zwał jak zwał. Owszem zawsze mogę w "Opcjach zasilania" ustawić wyłączenie ekranu na: "brak" i to rozwiąże problem, ale wolałbym znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

 

Dodam, że próbowałem różnych opcji, ustawień opcji zasilania, wyłączenie wyłączania dysku, wyłączenie hibernacji, moment przejścia w tryb uśpienia, działanie przy zamknięciu pokrywy, w menedżerze urządzeń, przy kartach sieciowych wyłączenie zezwolenia na wyłączenie komputera urządzeniu, nie wiem co tam jeszcze, już nie pamiętam za bardzo. Testowane na różnych sterownikach, tych od Microsoft, od HP i pobranych z sieci. Za każdym razem to samo.

 

Pytanie jest proste, spotkał się ktoś z takim problemem? Może ktoś zna przyczynę takiego stanu? Coś podpowie itd. Może ja nie umiem tego nazwać dokładnie i źle wpisuję w wyszukiwarce, nawet po angielsku. Tak jak wspomniałem, to nie jest rażący problem, ale troszkę frustrujący, dlatego temat założony bardziej z ciekawości.

 

Dzięki z góry za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dzięki za odpowiedź. Tylko na Windows 11, na 10 takiego problemu nie ma. Tak jak pisałem, wszystko jest zrobione, pierwsze sterowniki od Microsoft poprzez sterowniki od HP i również nowsze znalezione w sieci. Testowane na każdych. Mam czas, 11 używana jest tylko do pracy od czasu do czasu, więc się mogę bawić. Aktualizacje i łatki również zainstalowane wszystkie. Testowane przed aktualizacjami jak i po. Ja podejrzewam grafikę. której to za bardzo nie testowałem. Jakieś ustawienia od nVidii czy coś, coś trzeba wyłączyć lub włączyć może. Natomiast sama grafika to Nvidia Quadro 2000M i również sprawdzane na sterownikach tych od Microsoft jak i pobranych "najnowszych" ze strony nVidii. Żadne inne problemy nie występują, wszystko śmiga elegancko jak na komp do pracy oczywiście, tylko to zamrażanie i sposób CTRLL+ALT+DEL na odmrożenie. Ostatecznie oczywiście tak jak pisałem mogę wydłużyć czas wygaszenia ekranu, ale szkoda baterii :D

Odnośnik do komentarza

Ciekawy przypadek, z czymś takim się nie spotkałem jeszcze i ciężko mi tu coś doradzić. Spróbować może że stara wersja sterownika grafiki, o ile to ten trop. Zobaczyć na działa bez sterownika. Spróbować system odpalić w czystym rozruchu, i zobaczyć czy problem nadal występuje.

Odnośnik do komentarza

Ja trochę poszukałem w sieci i znalazłem kilka przypadków takich, ale nie było nigdzie podane konkretne rozwiązanie. No chyba, że gdzieś na stronach niepolskojęzycznych, ale tak jak pisałem, nie potrafię tego przypadku określić dokładnie, więc wyszukiwania są marne. Spróbuję natomiast tak jak piszesz sprawdzić to z grafiką i czysty rozruch.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...