Skocz do zawartości

Czy potrzeba instalować sterowniki do monitorów?


Rekomendowane odpowiedzi

Czy wyświetlaniem obrazu zajmują się tylko i wyłącznie sterowniki karty graficznej czy zalecane jest też szukanie sterowników do monitora. W praktyce jest tak że wystarczy zainstalować sterowniki do karty graficznej i już dostępne są wszystkie rozdzielczości i częstotliwości odświeżania monitora (Hz). Sterownikiem do monitora jest przeważnie plik o rozszerzeniu inf. Używam monitora Hewlett-Packard LA2205 HWP2847. Czy jest jakaś różnica z zainstalowanym sterownikiem z rozszerzeniem inf do monitora i bez tego sterownika?

Czy gdy mam połączony monitor z komputerem kablem VGA ale mam w monitorze i karcie graficznej dostępne inne rodzaje złącz to czy to znaczy że marnuję potencjał monitora i czy przez to obraz gorzej wygląda?

Często jest opcja do wymuszania wyższych rozdzielczości na przykład 1920x1080 której nie obsługuje monitor. Czy wtedy się od tego psuje monitor?

Czy da się wymusić wyższą częstotliwość odświeżania w monitorze niż 60Hz. Czy 60 Hz w monitorze oznacza limit do 60 FPS wyświetlania w grach?

Mam kilka niepotrzebnych monitorów kineskopowych CRT. Czy za takie monitory da się sprzedać czy gdybym chciał się ich pozbyć do tylko dać komuś za darmo? Czy to prawda że 30 letnie gry lepiej się wyświetlają na monitorach CRT niż LCD albo LED?

Dużo jest w Google artykułów że stare monitory CRT są teraz dużo warte dlatego że się ich teraz nie produkuje i że mają jakieś metale wartościowe to czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie, w zasadzie nie musisz instalować sterownika do monitora, ale możesz, nie zaszkodzi, o ile jest on dostępny na twój system. Sterowniki do monitora dają czasami  jakieś dodatkowe profile kolorów, czy  też opcje wyboru innej rozdzielczości. Co daje sterownik poszukaj ewentualnie w opisie jego na stronie producenta monitora i zdecyduj czy chcesz instalować, jest ci do czegoś potrzebny.

Można czasami wymusić inne niestandardowe odświeżanie czy rodzielczość. Nie mniej może to powodować problemy, więc nie zalecam. Korzystaj z oferowanych standardowych opcji.

Monitory CRT są chwalone głównie przez grafików. Nie warto w to wchodzić, bo małe przekątne ekranu na dzisiejsze standardy no i zajmują sporo miejsca. Kolejna sprawa to cena, za dobry monitor CRT zapłacisz teraz sporo. No jeszcze monitory CRT w  przypadku grafik o niskiej rozdzielczości, których w starych grach nie brakowało, monitory CRT sprawdzają się o wiele lepiej. W odróżnieniu od ekranów LCD generują one nie pojedyncze piksele obrazu, a całe linie.

Odnośnik do komentarza

Gdy się wprowadza ustawienia w monitor to jak są ustawienia zapisywane że po odłączeniu monitora z prądu się te ustawienia nie resetują gdy monitor nie ma żadnej baterii żeby podtrzymywać ustawienia. Gdy w płycie głównej komputera brakuje baterii to po każdym wyłączeniu komputera z gniazdka ustawienia BIOSu się resetują.

Czy mój monitor Hewlett-Packard LA2205 HWP2847 obsługuje FreeSync albo G-Sync?

Czy jest możliwe stworzenie cienkiego monitora ze wszystkimi zaletami monitorów CRT?

Odnośnik do komentarza
Cytat

Czy jest możliwe stworzenie cienkiego monitora ze wszystkimi zaletami monitorów CRT?

Ciekawe pytanie, tylko kto by miał tworzyć i po co taki monitor...Monitory LCD mają inne zalety i są obecnie lepsze, mają wbrew pozorów więcej zalet niż monitory CRT.

Myślę, że kupno dobrego nowego monitora to o niebo lepiej niż stary CRT. Przynajmniej dla przeciętnego użytkownika.

Cytat

Czy mój monitor Hewlett-Packard LA2205 HWP2847 obsługuje FreeSync albo G-Sync?

Zadajesz naprawdę dziwne pytania.... odpowiedzi na nie znajdziesz w Google bez problemu. Ale odpowiem, nie, twój monitor nie obsługuje tych technologii.

Cytat

Gdy się wprowadza ustawienia w monitor to jak są ustawienia zapisywane że po odłączeniu monitora z prądu się te ustawienia nie resetują gdy monitor nie ma żadnej baterii żeby podtrzymywać ustawienia. Gdy w płycie głównej komputera brakuje baterii to po każdym wyłączeniu komputera z gniazdka ustawienia BIOSu się resetują.

Sprawdź, zmień ustawienia, wyłącz monitor na jakiś czas i zobacz czy ustawienia się zresetują. Nie powinny.

Odnośnik do komentarza

Jak można w grach wymusić w grach 3D ustawić w monitorze Samsung LS19MYAKBB/EDC odświeżanie 75Hz?

Odświeżanie 75Hz da się normalnie w ustawieniach grafiki z panelu starowania ustawić ale gdy się włączy jakąś grę 3D obojętnie w jakiej rozdzielczości to odświeżanie jest 60Hz. W ustawieniach grafiki gier w niektórych grach jest opcja ustawiania odświeżania Hz ale nie we wszystkich grach.

Odnośnik do komentarza

Jeśli monitor nie obsługuje takowego, to raczej się nie da pomimo ustawienia, może też to powodować problemy, nie jest zalecane. Czasami opcja ta jest zablokowana w systemie i nie zmienisz jej, czyli nie ustawisz odświeżania niezalecanego. Można jeszcze próbować w sterowniku. Ale nie zalecam, bo czasami dzieją się różne rzeczy, jak zniknięcie obrazu na monitorze. Zobacz jeszcze ten film:

 

 

Zrzut ekranu 2024-04-29 023723.png
Odnośnik do komentarza
W dniu 29.04.2024 o 02:40, Illidan napisał(a):

Jeśli monitor nie obsługuje takowego, to raczej się nie da pomimo ustawienia, może też to powodować problemy, nie jest zalecane.

W pytaniu zakładam że ten monitor Samsung LS19MYAKBB/EDC obsługuje odświeżanie 75Hz dlatego że oficjalnie jest napisane że ten monitor obsługuje takie odświeżanie i na pulpicie w każdym systemie obsługuje tylko w Grach 3D nie zawsze jest opcja żeby ustawić odświeżanie na 75Hz.

https://chat.openai.com ChatGPT

Cytat

Aby wymusić odświeżanie 75Hz w grach 3D na monitorze Samsung LS19MYAKBB/EDC, możesz spróbować kilku różnych metod:

 1. Ustawienia sterowników karty graficznej: Upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki do karty graficznej. Następnie przejdź do ustawień karty graficznej w systemie operacyjnym (np. Nvidia Control Panel dla kart Nvidia lub AMD Radeon Settings dla kart AMD) i sprawdź, czy można tam ustawić odświeżanie na 75Hz jako domyślną wartość dla wszystkich aplikacji.

 2. Ustawienia gry: W niektórych grach istnieje opcja bezpośredniego ustawienia odświeżania. Jeśli taka opcja jest dostępna, spróbuj znaleźć ją w menu ustawień gry.

 3. Plik konfiguracyjny gry: Niektóre gry mogą przechowywać ustawienia konfiguracyjne w plikach tekstowych. Sprawdź, czy istnieje możliwość ręcznej edycji pliku konfiguracyjnego gry, aby ustawić odświeżanie na 75Hz.

 4. Narzędzia zewnętrzne: Istnieją także narzędzia zewnętrzne, które pozwalają na wymuszenie określonych ustawień graficznych, takich jak odświeżanie. Jednym z takich narzędzi jest na przykład Custom Resolution Utility (CRU).

 5. Monitor OSD: Sprawdź ustawienia OSD (On-Screen Display) monitora. Czasami istnieje opcja zmiany odświeżania bezpośrednio na poziomie monitora.

Jeśli żadna z powyższych metod nie działa, może to być ograniczenie wynikające z samej gry lub jej silnika graficznego. W takim przypadku niestety nie będzie możliwe wymuszenie odświeżania 75Hz bez dostępu do źródeł gry lub zmian w samej grze przez deweloperów.

W monitorach CRT częstotliwość odświeżania Hz wpływa na miganie ekranu i zmęczenie oczu. Im wyższe odświeżanie tym obraz mniej miga i oczy mniej się męczą. Czy w Cienkich monitorach też częstotliwość odświeżania Hz ma wpływ na zmęczenie oczu?

https://chat.openai.com ChatGPT

Cytat

Tak, częstotliwość odświeżania w cienkich monitorach (LCD, LED, OLED) również może mieć wpływ na zmęczenie oczu. Chociaż mechanizm jest nieco inny niż w przypadku monitorów CRT, istnieje nadal związek między odświeżaniem a komfortem oglądania.

W przypadku monitorów CRT, migotanie ekranu jest zauważalne przy niższych częstotliwościach odświeżania, co może prowadzić do większego zmęczenia oczu i dyskomfortu.

W monitorach cienkich (LCD, LED, OLED), migotanie ekranu nie jest tak wyraźnie widoczne, ponieważ te technologie nie korzystają z elektronowego strumienia jak monitory CRT. Niemniej jednak, wyższe odświeżanie może nadal wpłynąć na komfort oglądania:

 1. Redukcja efektu ghostingu: Wysokie odświeżanie może zmniejszyć efekt ghostingu (poślizgi pikseli) i rozmycia ruchu, co może sprawić, że obraz wydaje się bardziej płynny i mniej męczący dla oczu.

 2. Mniejsze widoczne artefakty: Niższe odświeżanie może prowadzić do widocznych artefaktów ruchu, takich jak rozmycie, które mogą być drażniące dla oczu.

 3. Redukcja zmęczenia oczu: Chociaż nie ma bezpośredniego migotania ekranu, wyższe odświeżanie może nadal przyczynić się do zmniejszenia zmęczenia oczu poprzez zapewnienie bardziej stabilnego i płynnego obrazu.

Dlatego wyższe odświeżanie w monitorach cienkich może przyczynić się do ogólnego komfortu oglądania i zmniejszenia zmęczenia oczu, szczególnie przy dłuższych sesjach pracy lub grania. Jednakże, indywidualne preferencje i czynniki zdrowotne mogą mieć również znaczenie, więc zawsze warto dostosować ustawienia monitora do własnych potrzeb i wygody.

 

Odnośnik do komentarza

 

Cytat

 

W pytaniu zakładam że ten monitor Samsung LS19MYAKBB/EDC obsługuje odświeżanie 75Hz dlatego że oficjalnie jest napisane że ten monitor obsługuje takie odświeżanie i na pulpicie w każdym systemie obsługuje tylko w Grach 3D nie zawsze jest opcja żeby ustawić odświeżanie na 75Hz.

https://chat.openai.com ChatGPT

 

W instrukcji monitora też powinny być zawarte wszelkie informacje na ten temat. Nie masz, popróbuj pobrać z internetu.

 

 

Cytat

 

W monitorach CRT częstotliwość odświeżania Hz wpływa na miganie ekranu i zmęczenie oczu. Im wyższe odświeżanie tym obraz mniej miga i oczy mniej się męczą. Czy w Cienkich monitorach też częstotliwość odświeżania Hz ma wpływ na zmęczenie oczu?

https://chat.openai.com ChatGPT

 

Tak to prawda jeśli chodzi o monitory CRT. Jeśli chodzi o nowe monitory LCD, to nie ma już to takiego znaczenia i już oczy się nie męczą jak przy CRT, to też piszę z własnego doświadczenia, bo w życiu pracowałem na monitorach CRT i LCD.  Wyższe odświeżanie może zapewnia płynniejsze i bardziej płynne obrazy, co jest szczególnie przydatne podczas gier lub oglądania filmów. Jednak nie każdy  i nie zawsze zauważy różnicę między odświeżaniem 60Hz a 144Hz, więc warto zastanowić się, czy jest to akurat aż tak istotne  dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...