Skocz do zawartości

Windows 10 bluescreeny lub czarny ekran przy starcie.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od kilku lat mam problemy z bluescreenami w Windows 10 (komp stacjonarny).
Dzieje się to przy starcie tuż przed pojawieniem się pulpitu. Problem występuje co kilka dni. Raz jest bluescreen (MEMORY_MANAGEMENT, KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR, SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION, KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR i inne) a raz czarny ekran gdzie muszę ręcznie uruchomić explorer.exe - wtedy pulpit startuje.
Sprawdzałem programem bluescreenView i zawsze podświetlone jest na czerwono: ntoskrnl.exe lub win32kfull.sys lub oba
Po wymuszonym resecie wszystko wstaje poprawnie.
Bardzo rzadko potrafi pojawić się bluescreen w trakcie gry w battlefield 2042 (ale gram tylko w ta grę więc o innych się nie wypowiem). Ostatnio właśnie się pojawił z opisem MEMORY_MANAGEMENT

Trwa to od dawna i poniekąd wykluczyłem hardware ponieważ w między czasie zdążyłem wymienić wszystkie podzespoły komputera (upgrade był średnio co kilkanaście miesięcy). Ale zawsze jest to płyta Asusa m-itx z prockiem Ryzen, grafika nvidia RTX
Za każdym razem przy istotnym upgradzie (płyta główna, procesor, dyski) instalowany był świeży Windows 10 i po instalacji przez kilkanaście dni system pracował normalnie. 
Zawsze po instalacji systemu instaluję najnowsze sterowniki do wszystkiego, grafika sama woła ostatnio o nowe sterowniki mniej więcej co 2-3 miesiące czasem częściej więc na bieżąco są instalowane -czysta instalacja.

Nie mogę sobie z tym poradzić choć przez te lata nie raz próbowałem zasięgać rozwiązań z różnych stron i forów.
link do mojego dysku na którym są ostatnie zrzuty pamięci z bluescreenów: https://drive.google.com/drive/folders/1jbF3KRNNvMdPQeXC10RH_i9rwBK9dpw4?usp=sharing

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Przede wszystkim podaj pełną`a specyfikację komputera, włącznie z zasilaczem, jaki posiadasz. Mówisz, że wymieniłeś wszystkie podzespoły i że problem twa od dawna? To dość dziwne, bo po wymianie wszystkiego masz w zasadzie nowy komputer. Więc raczej coś musiało zostać? RAM? Dysk twardy?

Kolejna sprawa, bardzo dobrze, że aktualizujesz sterowniki. Uaktualniasz je. Ja zapytam jeszcze w takim razie a co z BIOS?

Jakie masz temperatury w komputerze? Podczas normalnej pracy i podczas grania?

Co do samych błędów, nie jest to jeden powtarzalny błąd, tylko kilka różnych. Co sugeruje od razu na problem z RAM... Używasz profilu XMP dla RAM?

Przejdźmy do samych błędów....

0x0000007A

KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR - Błąd w pliku wymiany, nie można wczytać danych do pamięci. Może być to spowodowane niezgodnością dysku, sterowników kontrolera, firmware'u, a nawet sprzętu.

 

Rozwiązanie:

-Wykonaj naprawę plików systemowych na dysku komendą " chkdsk /f /r " w Wierszu Poleceń.

-Sprawdź stan dysku twardego,pobierz program "CrystalDiskinfo" i pokaż jego S.M.A.R.T.,czyli zrób screen okna programu po uruchomieniu i pokaz na forum.

-Uaktualnij sterowniki do chipsetu płyty głównej lub kontrolera dysków,zobacz program "Snappy Driver instaler".

 

0x0000003B 
SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION - Oznacza to, iż wyjątek wystąpił podczas wykonywania procedury, która odpowiada za przejście z kodu nieuprzywilejowanego do kodu uprzywilejowanego.

Błąd ten ma związek z nadmiernym wykorzystaniem puli pamięci stronicowanej i może on wystąpić w przypadku przekazania błędnych danych przez sterownik graficzny działający w trybie  użytkownika do kodu jądra.

 

Rozwiązanie:

-Zastosuj poprawkę Microsoft dostępną tutaj:

KLIKNIJ

-Uaktualnić system.

-Uaktualnij sterowniki w systemie,zobacz program "Snappy Driver instaler".

 

0x0000001A
MEMORY_MANAGEMENT - Błąd sprzętowy zarządzania pamięcią.

 

Rozwiązanie:

-Sprawdź pamięć RAM odpowiednim programem diagnostycznym. Zobacz pomocny temat jak dokonywać analizy pamięci RAM.

 

Reszta błędów się duplikuje. Więc tak, po dwóch pierwszych błędach nasuwa mi się pytanie, jakie masz dyski w komputerze? Pokaż mi ich S.M.A.R.T. W tym celu pobierz darmowy CrystalDiskInfo i pokaż mi screen z danymi każdego dysku twardego.

Co z testowaniem pamięci RAM w Memtest? Robiłeś taki test w ogóle?

Zobacz ten temat.

Odnośnik do komentarza

CPU Ryzen 5600G (chłodzony BeQuiet PURE LOOP 2 FX)
MB Asus Strix B550-i Gaming
RAM 32GB(2x16) DDR4 G.SKILL 3200 (F4-3200C16D-32GTZR)
Dyski 2x ADATA m.2 SX8200PNP 512GB; 1x Samsung SSD 860 EVO 1TB; 1x Crucial SSD CT250MX200SSD1 250GB
GPU RTX 3060ti Asus TUF
PWR  Corsair SF600

Wszystkie podzespoły zostały wymienione w ostatnich kilku latach

Bios jest najnowszy 3402 (listopad 23)

Temperatury normalna praca: CPU 35-45; Chipset 60-65; dyski 30-45; GPU 40-45
Temperatury w grze: CPU 57-65; Chipset 67-70; dyski 35-55; GPU 64-68

Używam profilu XMP dla RAM na 3200MHz i 1,35V

Link do poprawki nie działa. System jest aktualizowany na bieżąco.

Memtest robiłem kilka razy przy różnych kościach pamięci (zawsze po zakupie nowych jak i używanych). Dzisiaj również odpaliłem memtest86 z USB i 0 błędów.

C systemowy.jpg D.jpg E.jpg F.jpg
Odnośnik do komentarza

Przyjrzę dane jak będę na komputerze, a ty zrób taki test jeszcze, wyłącz profil XMP dla RAM i zobacz co się dzieje. Czy problem nadal występuje. Są znane przypadki, że te ustawienia nie zawsze działają prawidłowo i czasem powodują problemy.

Jeśli to nic nie da, nadal będą BSoD to zobacz jak jest z jedną kością RAM.

Odnośnik do komentarza

Po wyłączeniu profilu XMP problem chyba rozwiązany.
Komputer zaczął w pewnych momentach reagować szybciej niz poprzednio. Bluecsreenów na razie brak.
W battlefield 2042 przestały wystepowac minimalne przycinki obrazu, które zdarzały się wcześniej - a podejrzewałem o nie zbyt słabą kartę kartę grafiki ponieważ gram w rozdzielczości 4k.

Obecnie posiadam model pamięci RAM który nie jest wymieniony na liście kompatybilności z płyta główną - dopiero teraz się zorientowałem, że zamówiłem model kompatybilny ale sklep wysłał pamięci z inną jedną literką na końcu kodu modelowego.
Wszystkie poprzednie płyty główne pracowały u mnie z pamięciami w pełni kompatybilnymi i przy włączonym profilu XPM bluescreeny występowały przy każdej konfiguracji. Dlatego byłem przekonany, że XMP nie jest przyczyną problemu tylko ewidentnie jakieś oprogramowanie lub sterowniki.
Widać listy kompatybilności napisane przez producenta płyty niczego nie gwarantują.

Odnośnik do komentarza

Na takie problemy pomaga czasem tez i aktualizacja BIOS.  Nie zawsze te profile XMP są Ok, nie zawsze też przy każdej konfiguracji one zadziałają i będzie wszytko OK.  Ja miałem kiedyś, jeszcze za czasów DDR3 i problem taki, że na DUAL RAM w ustawieniach domyślnych miałem na płycie głównej Gigabyta BSoD. Okazało się, że trzeba było ręcznie korygować parametry RAM z napięciem, aby to zadziałało, bo na ustawieniach domyślnych była lipa. Po czasie to rozwiązała aktualizacja BIOS, ustawienia domyśle były już potem prawidłowe. Także nigdy nie ma gwarancji, że coś będzie zawsze na jakiś ustaleniach działać dobrze i ty masz właśnie taki przypadek. Może faktycznie, inne kości zadziałałyby dobrze u Ciebie, ale masz akurat takie, a nie inne i jest problem. Mnie od razu dało to do myślenia, że masz różne błędy BSoD, a tak zazwyczaj dzieje się przy problemach z RAM, sypią się różne losowe błędy. Bo przeważnie jak coś się uwali poza RAM, to masz konkretny błąd, który się powtarza. Poczytaj sobie jeszcze:

https://ithardware.pl/poradniki/profil_xmp_w_pamieci_ram_nie_dziala_rozwiazanie_jest_proste-26485.html

https://techview.pl/profil-xmp-w-pamieci-ram-nie-dziala-jak-naprawic/

Dyski twarde masz OK. Temperatury OK.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...