Skocz do zawartości

Problem z HDD - powolne działanie, zanikanie, zacinanie filmów


Jeling

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z jednym z HDD. Mam w komputerze 2: na jednym jest partycja, na drugim, gry, programy, filmy itd... I z tym drugim jest problem, wszystko, co na nim jest wolno się otwiera, w ogóle czasem po uruchomieniu komputera Windows go nie widzi (BIOS już tak). Kiedy oglądam zapisany na tym dysku, zacina się on. Kiedy przeniosłem go na dysk z partycją nie było z oglądaniem żadnych problemów.

 

Dane:

Problemowy dysk: Seagate Baracuda ST325041 250 GB

 

Link do specyfikacji komputera z SIW: http://www.speedyshare.com/files/27360178/SIW_FREEWARE_KRZYSIEK_20110312_220617.html

 

EID z MHDD:

ST3250410AS LBA: 488,397,168 BIOS: 81H SN: 9RY2RTAE

FW: 3.AAF CACHE:16384 KB Supports: LBA48 HPA DLMC LBA MS16 DMA (UDMA6,MWDMA2)

SMART: Disabled SelfTest: Supported ErrorLog: Supported Security: high, OFF. Size = 238475MB

 

Victoria: post-1733-0-10320100-1299971260_thumb.png

 

Skanowanie z MHDD:

<3 ms: 1838763

<10 ms: 71454

<50 ms: 5060

<150 ms: 5

<500 ms: 1

>500 ms: 1

Warning: 0

Warning: 154061565

 

SMART: post-2-0-06834900-1304469199_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Pod względem mechanicznym ten dysk nie jest w najlepszej kondycji ma zadatki na "padnięcie", kto wie co jest przyczyną, zasilacz jeśli jest z czarnej serii mógł mu pomóc. Ważny danych bym na nim nie trzymał. Możesz użyć w MHDD funkcji "remap" lub potraktować go bardziej radykalnie i wyzerować. Trzeba pamiętać, że funkcja "zerowania" czyści dane na dysku.

Odnośnik do komentarza

Pod względem mechanicznym ten dysk nie jest w najlepszej kondycji ma zadatki na "padnięcie", kto wie co jest przyczyną, zasilacz jeśli jest z czarnej serii mógł mu pomóc. Ważny danych bym na nim nie trzymał. Możesz użyć w MHDD funkcji "remap" lub potraktować go bardziej radykalnie i wyzerować. Trzeba pamiętać, że funkcja "zerowania" czyści dane na dysku.

 

Czyli co, czeka mnie wymiana dysku? I pewnie zasilacza, bo ten obecny jest marnej jakości... Ale mam jeszcze jeden problem: kompter włącza się bardzo długo, a konkretnie w momencie kiedy wyświetla się napis "Trwa uruchamianie systemu" czy jakoś tak. Nieraz trwa to kilka ładnych minut. A system mam na drugim dysku... Czy to możliwe, że i ten drugi się psuje?

 

Może to rzeczywiście wina zasilacza. Nie tak dawno instalowałem kartę graficzną (wcześniej miałem tylko zintegrowaną z płytą główną). Może to obciążyło zasilacz i stąd problemy?

Nie powinna to być żadna infekcja (miałem to już tu sprawdzane)...

Odnośnik do komentarza

Mógłbyś zrobić zdjęcie tabliczki znamionowej zasilacza i je tu wrzucić, wtedy powiemy coś więcej, najlepiej gdybyś sprawdził napięcia miernikiem http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczu-news-40.html Możliwe że zasilacz nie wyrobił przy nowej karcie graficznej. Co do drugiego dysku - żeby coś o nim powiedzieć również przydały by się jego skany. Problem związany z ładowaniem windowsa może mieć różne przyczyny - od problemów z dyskiem poprzez złe sterowniki skończywszy na przeładowanym autostarcie.

Odnośnik do komentarza

Sprawdź profilaktycznie czy wszystko w porządku ze sterownikami w Menedżerze Urządzeń. W szczególności w jakim trybie pracuje dysk.

https://www.fixitpc.pl/topic/46-archiwalny-optymalizacja-i-odchudzanie-xp/page__st__20__p__180#entry180

Możesz spróbować odinstalować antywira i firewall, o ile używasz. Samo ich wyłącznie z autostartu raczej nic nie da - mogą być aktywne w procesach.

Odnośnik do komentarza

@marekW: wyzerowłem ten dysk (po zrobieniu kopii najwazniejszych rzeczy na płytach), ale nadal często windows go nie widzi (gdzieś 1/4-5 startów kompa).

 

@MatiK: Dane drugiego dysku:

 

EID z MHDD:

ST3802110A LBA: 156,299,375 BIOS: 80H SN: 5LR364W6

FW: 2AAA CACHE:2048 KB Supports: LBA48 HPA DLMC LBA MS16 DMA (UDMA6,MWDMA2)

SMART: Disabled SelfTest: Supported ErrorLog: Supported Security: high, OFF. Size = 76318MB

 

Victoria: post-1733-0-53315500-1300138598_thumb.png

 

Skanowanie z MHDD:

<3 ms: 515933

<10 ms: 96974

<50 ms: 32

<150 ms:

<500 ms:

>500 ms:

 

SMART: post-2-0-35566300-1304469236_thumb.jpg

 

A zasilacz mam HuntKey (teoretycznie 300 W). Czy moim jedynym wyjściem jest teraz kupno nowego (dobrego) zasilacza i dysku? Jeśli tak, to jaki zasilacz polecacie? Nie musi być nie wiadomo jak mocny, nie mam potrzeby składania supermocnego komputera...

Odnośnik do komentarza

Nie koniecznie, akurat huntkey to dobre zasiłki i on tu raczej problemem niebędzie, o problemach pisałem gdyby był to zasilacz innej marki powszechnie zaliczanej do czarnej listy. Ten jeśli jest tym nawet zwykłym CP 300 to sobie z zestawem da redę. Co do dysku ot po prostu może najnormalniej mieć już dość współpracy.

 

Czyli nastawiam się na kupno dysku i liczę, że nowy nie zepsuje się za szybko?

Odnośnik do komentarza

Możliwa jest tez sytuacja że zasilacz mimo że jest dobrej firmy to i tak się psuje więc jeżeli chcesz być pewny czy zasilacz jest dobry musiałbyś sobie załatwić miernik i zmierzyć napięcia. Jak to zrobić jest opisane tu

Drugi dysk wygląda wporzo, a padnięcie pierwszego mogło sie stać z winy samego dysku ale tak jak napisałem wyżej najlepiej jest sprawdzić zasilacz.

Edytowane przez picasso
12.07.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...