Skocz do zawartości

Laptop Acer Aspire VX15 - Dziwna praca dysku HDD (nagłe przycięcia)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem posiadaczem nowego laptopa Acer Aspire VX15 od 1 lutego 2017 roku. Od początku zakupu laptopa zdarzały się i zdarzają się nadal delikatne zacięcia/przycięcia dysku HDD (tak podejrzewam, że chodzi o dysk) - myślałem, że zjawisko te samo przejdzie jednak problem utrzymuje się już 4 miesiące więc postanowiłem o tym napisać.

 

Skąd wiem że problem dotyczy dysku HDD? Otóż gdy korzystam z programu GIMP który zainstalowany jest na dysku HDD to czasami muszę kliknąć 3 razy w opcję programu bądź program się zacina na 1-2 sekundy tak jakby dysk HDD "zasnął" na chwilę. Podczas odcięcia - słychać sygnał, że talerz dysku się rozkręca i działa normalnie przez 5 minut i znowu zacięcie. I tak cały czas. Podobnie sytuacja wygląda gdy wejdę w dowolny folder na dysku HDD który zawiera bardzo dużo zdjęć czy innych folderów - to muszę poczekać z 6 sekund zanim cały katalog odświeży i pokaże wszystko w kolejności jakiej sobie wcześniej poukładałem. Na dysku SSD nie zaobserwowałem tego problemu.

Natomiast gdy korzystam z aplikacji zainstalowanych na dysku SSD, nie mam takich problemów. Dlaczego tak się dzieje? Co jest problemem?

Nie wiem co mam dostarczyć do postu, jeśli potrzebujecie Państwo jakichś wyników, proszę mi napisać jakich programów użyć i co mam zrobić - to dla mnie bardzo ważne, przez to nie mogę pracować na programach zainstalowanych na dysku HDD.

Czekam na odpowiedzi od Państwa,

 

Pozdrawiam,

Mateusz

 

 

obvU1oP.png

 

cABGPFY.png

 

eudV3pX.png

CrystalDiskInfo.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Skoro problem zdiagnozowałeś jako ten związany z dyskiem hdd, to dlaczego zamieściłeś smart ssd? Co prawda hdd jest w pliku, ale gorzej sie na to patrzy.

 

Pierwsze czego bym szukał to ustawień opcji zasilania dot. dysku. Czy domyślny jest pełna wydajność + niewyłączanie się dysku? 

 

Możesz użyć też programu https://sites.google.com/site/quiethdd/

Widziałem niedawno coś nowszego, ale jak na złośc nie pamiętam nazwy.

 

Mozesz jeszcze zerknac na część pakietu CristalDisk:

https://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/manual-en/AamApm.html

Odnośnik do komentarza

Groszexxx dalej jest cały czas ta sama sytuacja. Dysk tak jakby przestaje pracować. Gdy uruchomię coś na dysku HDD, poczekam chwilę np. w programie GIMP który jest zainstalowany na dysku HDD i po 1 minucie ponownie chcę wykonać jakąś czynność to jest zacinka na 1 sekundę i słychać takie BZZZ jakby talerz się rozpędzał.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Odnośnik do komentarza

Pisalem, ze to prawdopodobnie zwiazane z AAM. I przyczyn mozna sie doszukiwac w samym dysku, ale też w płycie, dlatego w takim przypadku zalecana jest profilaktyczna aktualizacja biosu i przede wszystkich sprawdzenia czy sa najnowsze stery do chipsetu. Z racji tego, ze masz chipset intela to zalecam sprobowanie ich narzedzia do aktualizacji. Jesli to nie pomoze to mozna sprobowac ustawic ustawienia AAM bezposrednio w HDD za pomoca HDAT2. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...