Skocz do zawartości

ASUS GTX970. freeze, artefakty, odrzucona gwarancja


Ciameq

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim!


 


W sierpniu 2016 kupione 2 grafiki gtx970 do dwóch komputerów obok siebie. Po jakichś 2 miesiącach na jednym co około 2 tygodnie tylko w windowsie, nigdy nie w grze, zatrzymuje się obraz cały w artefaktach. Zatrzymuje się również dźwięk i brzęczy. Winamp raz dźwięk odtwarzał dalej. Próbowałem softy do obciążenia grafiki celem wywołania tego efektu ale się nie udało. Sprawa ciężka przez sporadyczność występowania ale jednak występuje. 


 


Jestem przekonany, że to właśnie grafika gdyż po zamianie egzemplarzy w komputerach i odczekaniu jakichś 2 tygodni stała się identyczna rzecz na tym drugim PC z tą właśnie trefną grafiką. W lutym oddałem grafikę na gwarację, ASUS odrzucił, obecnie czekam na jej zwrot.


 


Czy coś mogę z tym zrobić? Czy na przykład istnieje jakiś log który rejestruje takie zachowania?


 


Może to jednak inna przyczyna? Chociaż cieżko mi w to uwierzyć, jeśli drugi PC z tą grafą zachował się tak samo.


Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zrób pełną diagnozę hardware, sprawdź różne wersje sterowników - jeśli ASUS nie wykrył w diagnostyce błędów, to znaczy, że nie mogli ich reprodukować u siebie typowym softem diagnostycznym z dwóch powodów - albo karta jest w porządku (wątpię) albo faktycznie pada, ale nadal jest względnie 'sprawna'.

 

Jeśli uda ci się reprodukować błąd w np. furmarku, po ewentualnym podłączeniu do innego PC, to wtedy możesz mieć stuprocentową pewność, że to grafika, w innym wypadku to może być cokolwiek, od ramu po uszkodzony plik sterownika na dysku. Jeśli jest tak jak piszesz, to ciężko. Możesz najwyżej spróbować ją wysłać za jakiś czas, jak już będziesz mógł łatwo odtworzyć błędy i będą występować częściej, niż sporadycznie.

 

Miałem identyczną sytuację z 780 GIGABYTE'a, tylko że przyjęli mi gwarancję bez problemu - może dlatego, że odesłałem kartę, dopiero jak była faktycznie strzelona (nie dawała obrazu, BIOS ją widział ale Windows nie), a nie dopiero jak problemy zaczęły się pojawiać. Po powrocie z gwarancji pochodziła jeszcze rok i znowu ją odesłałem, tym razem zaoferowali mi darmową wymianę na 970 z trzyletnią gwarancją, którą ochoczo przyjąłem :)

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź!

 

Jestem pewny, że to grafa, bo błąd pojawił się na drugim kompie z nią w środku. Problem w tym, że błędu nie potrafię wywołać. Próbowałem furmarka, próbowałem Video Card Stability Test. Grane było dużo i wtedy nigdy nie było problemu. Zawsze w Windowsie, bez obciążenia. Na forum nvidii gość poradził, by podnieść mV karty o oczko i sprawdzić, że to może być związek z wahaniem prądu, a nowe karty są na to czułe. Ewentualnie dokupić "AC line filter". Rozumiem, że może być to np UPS?

 

Narazie zostaje mi chyba logowanie dat występowanie błędów samemu, fotografowanie tego jak wygląda ekran i czekanie aż strzeli bardziej.

Odnośnik do komentarza

A właśnie, jak researchowałem swój problem to jeszcze się natknąłem na inną rzecz - spotkałem się ze stwierdzeniem, że niektóre karty zbyt nisko ustawiają zegar procesora w spoczynku, przez co może dojść do błędów w Windowsie.

Spróbuj w dowolnym sofcie do OC podkręcić sobie minimalny zegar karty (nie w trybie boost, tylko spoczynku) i zobacz czy to pomoże. Logowanie możesz w HWinfo przeprowadzić do momentu awarii.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...