Skocz do zawartości

Karta graficzna przegrzewa się (nagłe wzrosty temperatur nawet do 96 stopni w bezczynności!)


ShadyYo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem ze swoim komputerem stacjonarnym. Otóż niedawno zawiozłem go do serwisu gdzie mieli mi założyć zakupione chłodzenie do karty graficznej (Accelero Twin Turbo II) i dysk SSD. Części doradzał mi brat, bo ja jestem zupełnie zielony w tych klimatach... Po powrocie i próbie zrobienia testów (FurMarkiem), oczywiście przy zachowaniu maksymalnej ostrożności, musieliśmy wyłączyć test już po kilku sekundach po temperatura migiem osiągnęła 100 stopni... brat od razu stwierdził, że musieli coś nie tak w tym serwisie zrobić...

 

Co najbardziej mnie przeraża, to temperatura CPU. Nawet w bezczynności co kilka minut bardzo szybko wzrasta. Jeszcze jakiś tydzień temu osiągała najmniej jakieś 45-50 stopni, by po kilku minutach (niezależnie od tego, co na komputerze robię - może to być nawet przeglądarka z włączoną jedną kartą, nieważne), temperatura niepokojąco rośnie - nawet do 70-75 stopni. Ale to pryszcz. Co prawda teraz temperatura ustabilizowała się na poziomie 50 stopni od kilku minut, ale jeszcze kilkanaście minut temu osiągała najmniej (!) 55-60 stopni, a potrafiła wzrosnąć do 96 stopni i to tak naprawdę w bezczynności!

 

Temperaturę odczytuję programem GPU-Z. Oczywiście wraz z takim wzrostem temperatur, wiatrak zaczyna działać na maxa - fan speed osiąga 100%.

 

Druga sprawa jest taka, że ja mam ten komputer w takiej ciasnej i naprawdę mało przewiewnej dziurze w biurku... obudowa jest zamknięta, może powinienem odkręcić bok? Przed zawiezieniem do serwisu, tak właśnie miałem. Nie mam pojęcia na temat hardware'u, ale jeśli jest coś, co mogę zrobić samodzielnie, a potrafilibyście mi to w miarę przystępnie wyjaśnić, to postaram się to zrobić (kwestia przeczyszczenia, pasty termoprzewodzącej, itp.)

 

Zamieszczam oczywiście System Summary (zgodnie z poradnikiem, na co warto zwrócić uwagę - w 1 okienku "Features" VMX jest zaznaczone kolorem czerwonym! - co to oznacza?). W załączniku dodałem też Menedżer Urządzeń, a także dwa screeny z programu GPU-Z - raz przy najniższej temperaturze - 50 stopni - a później, gdy nagle zaczęła rosnąć - 82 stopni.

post-2066-0-35110000-1466246597_thumb.png

post-2066-0-72350000-1466246608_thumb.png

post-2066-0-98990000-1466246617_thumb.png

post-2066-0-24710000-1466246623_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

w 1 okienku "Features" VMX jest zaznaczone kolorem czerwonym! - co to oznacza?).

 

Oznacza to że procesor wspiera technologię wirtualizacji (oznaczaną też jako VT-x np. w cpu-z) ale jest ona wyłączona w biosie płyty głównej. W zależności od płyty głównej opcja odpowiedzialna za wirtualizację jest najczęściej pod nazwą Vanderpool Technology lub Intel Virtualization Technology. Opcję można zmienić przy pierwszym uruchomieniu systemu Windows (nie będzie aktywna przy restarcie systemu). Te wysokie temperatury GPU i CPU wynikają zapewne ze słabej wentylacji wnętrza obudowy (gdy jest zamknięta). Są jakieś wentylatory do wentylacji wnętrza obudowy? Do tego nakłada się wysoka temperatura otoczenia i postawienie komputera w ciasnej wnęce. Jeśli przed oddaniem do serwisu temperatury były mniejsze, dobrze by było też sprawdzić czy prawidłowo zostało zainstalowane chłodzenie  i nałożona odpowiednia ilość pasty na GPU i CPU. Jest też możliwość że w systemie jest infekcja powodująca duże użycie zasobów CPU i/lub GPU w spoczynku czyli np. na pulpicie. Żeby to sprawdzić  potrzeba dostarczyć wymagane logi (w Dziale pomocy doraźnej).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...