Skocz do zawartości

Sprawdzanie napięć, temperatury i takie tam ;)


bpm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

padła karta grafiki tzn bardzo się grzeje, pojawiły się artefakty. Po zdjęciu radiatora z pasty termoprzewodzącej został jedynie twardy skwarek. Mam polecenie kupna nowej, ale przed tym chciałbym posprawdzać napięcia, temperatury i takie tam :rolleyes: stąd ten temat. A zaczęło się od karty sieciowej:

 

https://www.fixitpc.pl/topic/2863-polaczenie-ktorego-nie-ma/ jak ktoś chce może zerknąć.

 

Ok teraz info:

 

Płyta główna - ASUS P5KC

Karta graficzna - Radeon HD4850 Sonic DDR3 512MB/256Bit (nie kręcona)

Monitor - stary LG Flatron ez T710BH

Zasilacz - SEASONIC 600W Model: SS-600HT Active PFC F3

Procesor - INTEL Pentium Dual Core E5200

RAM - DDR2 2x2GB A-DATA Vitesta Extreme Edition 1066+

System - Windows XP SP3

 

No nie wiem to chyba wszystko, proszę o info czego brakuje. Podaję szczegółowy raport z SIW, ponieważ podmieniłem kartę na starszy model X1950Pro sterowniki zainstalowane są właśnie od niej. Bardzo proszę o porady, jak posprawdzać napięcia, temperatury sprawdzałem Everest'em. Czy wystarczy do tego CPU-Z, GPU-Z, Everest? Dodam iż miernika nie posiadam.

 

http://www.speedyshare.com/files/26636958/SIW_FREEWARE_PC_20110202_130618.html

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Do temperatur wystarczy to co używałeś, chociaż dla procka może być też : core temp lub real temp. I to tyle co możesz zbadać wbudowanymi czujnikami, napięcia podawane są raczej z grubsza, rzadko kiedy mają wspólny mianownik ze stanem faktycznym. Tak czy siak z dużym prawdopodobieństwem można patrząc czym komputer zasilasz założyć, że wszystko jest w porządku, a sprawdzić mimo wszystko miernikiem tak dla potwierdzenia i własnego dobrego samopoczucia. Sam mam Seasonica (ponadto kilkanaście już zamontowałem) i wiem, że wskazania programowe w stosunku do zasilaczy innych producentów są dość mocno zaniżone, z czego to wynika przyznam, że nie wiem.U mnie czujnik na linii 12V podaje 11.83V podczas gdy faktycznie mierzone miernikiem jest 12.12V, na linii 3.3V mam wskazanie 3.13V mierzone miernikiem jest 3.34V, jedynie linia 5V wskazania programowe i faktyczne to różnica rzędu 0.05V.

Odnośnik do komentarza

Głównie chodzi mi o to, żeby nowa karta znów nie padła. Moim zdaniem, przyczyną było to, że miała za gorąco. Gorąco w domu, zamknięta obudowa (stara niestety jeszcze z roku 2002), nie odkurzana w ogóle, ostatnio "3 kilo" kurzu z niej wyjąłem, a moje sugestie dotyczące tego, żeby obudowa była ciągle otwarta nie docierały. Po prostu chcę się upewnić, że to nie wina sprzętu tylko użytkowników. Co do miernika, tak jak pisałem nie posiadam.

Odnośnik do komentarza
Co do miernika, tak jak pisałem nie posiadam.
Tak, dostrzegłem to zdanie, stąd troszkę szerszy opis zachowań wskazań programowych vs rzeczywiste w przypadku tego, tej konkretnej marki zasilacza, wnioski więc możesz sobie jakieś wyciągnąć.

Co do innych kwestii, to jeśli wszystkie wentylatory są sprawne i pracują, wnętrze jest w miarę systematycznie odkurzane to nie powinieneś mieć żadnych obaw o temperatury, sprzęt nie jest kręcony, de facto pracuje w większości na "biegu jałowym" więc co może się grzać? Poprzedniczka padła bo była pewnie całkowicie zabita kurzem, lub po prostu czysty przypadek, że akurat zbiegło się to z innymi awariami, taką niespodziewaną awarię może właśnie sugerować brak podwyższonych wskazań temperatur przez everest'a.

Odnośnik do komentarza

bpm - zawsze możesz iść do serwisu po pomiar napięć, zapłacisz jakieś 30 zł za diagnozę, a teraz popatrz, to masz za darmo: http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczu-news-40.html a to za kilkanaście zł: http://allegro.pl/uniwersalny-miernik-dt-830b-2-5-5-2a-i1429417478.html zapewniam, że skuteczność pomiaru tego miernika jest zupełnie wystarczająca, i będziesz miał na zaś.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuję za poradę. Właśnie zastanawiałem się nad kupnem miernika. Musze im jakoś wytłumaczyć, że najpierw kupię miernik, a dopiero kartę. Przy okazji jedno pytanko, może i głupie ale wolę mieć pewność... Czy grafika może "paść" (objawy takie jak opisałem) z winy płyty głównej? Powiem szczerze, że od początku ta płyta za bardzo mi nie przypadła do gustu <_<

Odnośnik do komentarza
Czy grafika może "paść" (objawy takie jak opisałem) z winy płyty głównej?
Teoretycznie tak, ale w takim wypadku nie działałyby następna, kiedyś czytałem o czymś podobnym, ale to chyba dotyczyło innej sytuacji do końca nie potwierdzonym, nie chcę kręcić bo nie pamiętam dokładnie, tak czy owak bardzo ale to bardzo mało prawdopodobne, częstszą przyczyna spalenia się karty bywa zasilacz, czy to możliwe w tym przypadku sam sprawdzisz. Sama płyta jest dość dobra do domowego użytku, poza dość marna sekcją zasilania procesora, nie nadaje nie raczej do OC quadów, ale DC i C2D nawet jakoś to wytrzymuje, oczywiście w ramach "domowego" OC.
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...