Skocz do zawartości

Diskpart clean/przywrócenie partycji


l3cho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wczoraj przez przypadek użyłem polecenia diskpart clean i usunołem wszystkie partycje z dysku! Na szczęście udało mi się odtworzyć partycję z danymi za pomocą testdiska (a przynajmniej mam taką nadzieję).

 

Niestety system nie chce wystartować.

 

Po naprawie testdiskiem system wyrzucał błąd:

 

Windows 8/10 boot error 0xc0000225 winload.efi

 

wykonałem polecenia wszystkie polecenia boot

boot /fixmbr itd... ale to spowodowało komunikat:

 

No bootable device - insert boot disk and press any key.

 

Niestety próba naprawy za pomocą plyty instalacyjnej windowsa też nie przynosi skutku.

 

Próba instalacji nowego windowsa też nie skutkuje, wykrywa partycję ale nie da się na nich zainstalować (GPT zamiast MBR).

 

 

Proszę o pomoc, nie mam już pomysłu.

 

Ok udało się naprawić za pomocą tego poradnika -> https://neosmart.net/wiki/fix-mbr/#Fix_the_MBR_in_Windows_8_or_81

Edytowane przez l3cho
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Masz system zainstalowany w trybie efi więc fixmbr nic nie zdziała, teraz kwestia co przywróciłeś testdiskiem partycje z jednoczesną konwersją na dysk mbr czy wolumeny gpt, w pierwszym przypadku ustawiona wcześniej sekwencja startowa jest nieprawidłowa, po pierwsze nie znajdzie odpowiedniego uuid po drugie nie wystartuje loadera .efi startując w trybie legacy.

 

Proponuję z poziomu winpe wykonać polecenie:

bcdboot c:\windows /s e:\ /f all

 

gdzie c: jest literą przypisaną partycji z windowsem a e: litera przypisaną partycji z konfiguracją startową.

Podanie "/f all" spowoduje utworzenie nowych sekwencji startowych zarówno dla trybu legacy jak i uefi.

 

Jeżeli używasz standardowego instalatora windowsa to ważne jest w jakim trybie wystartowałeś płytę/pena (uefi czy legacy), instalator wykona instalację tylko w trybie w którym został odpalony. Dysk miedzy gpt a mnr można łatwo konwertować z poziomu diskparta (oczywiście jest to równoznaczne z ponownym wykonaniem komendy clean).

Ograniczenia windowsowego instalatora można obejść przywracając system własnoręcznie z pomocą dism/imagex w tandemie z bcdboot - jak, szukaj na forum, parę razy to opisywałem.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...