Skocz do zawartości

Otoczenie sieciowe... jeden z komputerów żąda hasła ...dlaczego?


zdms

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie
Mam problem z działaniem sieci wewnętrznej  Mam  sieć w domu...trzy komputery, jeden stacjonarny+ dwa laptopy .Na wszystkich (xp pro) Problem  zauważyłem, gdy zainstalowałem drukarkę do stacjonarnego i chciałem ją udostępnić dla laptopów.. Gdy to mi się nie udało.... sprawdziłem, czy mogę przegladać komputery w sieci i udostępnone dokumenty .

Mozna przeglądać wszystkie zasoby na laptopach (ściąganie i wysyłanie działa prawidłowo) ale gdy chcę wejść do tego stacjonarnego stacjonarnego ... nie ma dostępu  !!!

Wyskakuje prośba o podanie użytkownika i hasła !!! ( jakiego ? nie ma założonych haseł do dwóch kont na tym komputerze !!!)

 

Wszystko zrobione  zgodnie ze "sztuką" Grupy robocze, udostępnienia etc.

wszystkie porady i instrukcje  poniżej wymienione zastosowane :

http://www.mechanikryki.pl/renata/pliki_pdf/powtorka_z_winXP_mmc.pdf

http://banita.pl/konf/smbuprwinxp.html

http://fileth.w.interia.pl/przegladaniexp.html

i wszystko inne co można w google znaleźć !!!!!!!!

Brakuję mi już pomysłów .... może jakaś  zasada, usługa została włączona ..KTÓRA ???

Poradzicie Coś ???

Dziękuję i Pozdrawiam
 

post-15624-0-08600000-1430775754_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Włącz "proste" udostępnianie plików na problematycznym komputerze. Wtedy będziesz logować się na konto "gość" bez hasła. W innym przypadku logowanie sieciowe windows wymaga konta z hasłe

Już to przerabiałem ... efekt:

1.Po włączeniu konta "Gość" i "Prostego..." komunikat o braku dostępu itd.

2.Po wyłączeniu konta "Gość" i pozostawieniu "Prostego...." Ekran logowania o takim wyglądzie jak poniżej.

Pzdr.

post-15624-0-13920000-1431023890_thumb.jpg

post-15624-0-13760000-1431023891_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Ad 2) Proste udostępnianie plików korzysta z wbudowanego konta "Gość" więc jeśli je wyłączysz, to jest oczywiste, że ten sposób nie będzie działać.

Ad 1) Komunikat o braku dostępu może być wynikiem działania zapory systemu windows. Testowo wyłącz na komputerze udostępniającym zasoby i sprawdź, czy pomogło. Zakładam, że w ogóle masz tam coś udostępnionego (drukarki, foldery).

 

Osobiście najchętniej korzystam z "nieprostego" udostępniania plików (dodatkowa korzyść to zakładka "Zabezpieczenia" we właściwościach plików i folderów). Wymaga to posiadania na komputerze udostępniającym konta z hasłem. Może to być wbudowane konto administratora lub dedykowane konto dla udostępniania drukarki np. o nazwie druk lub print.

Odnośnik do komentarza

Ad 2) Proste udostępnianie plików korzysta z wbudowanego konta "Gość" więc jeśli je wyłączysz, to jest oczywiste, że ten sposób nie będzie działać.

Ad 1) Komunikat o braku dostępu może być wynikiem działania zapory systemu windows. Testowo wyłącz na komputerze udostępniającym zasoby i sprawdź, czy pomogło. Zakładam, że w ogóle masz tam coś udostępnionego (drukarki, foldery).

 

Osobiście najchętniej korzystam z "nieprostego" udostępniania plików (dodatkowa korzyść to zakładka "Zabezpieczenia" we właściwościach plików i folderów). Wymaga to posiadania na komputerze udostępniającym konta z hasłem. Może to być wbudowane konto administratora lub dedykowane konto dla udostępniania drukarki np. o nazwie druk lub print.

Uwierz mi.. wszystko  to przerabiałem . Konfigurowałem już wiele takich sieci na maszynach z XP i tylko mam tu taki jedyny "Zonk" . Postawiłbym system ( jest uszkodzony na 99%), ale akurat nie można w tym przypadku tego uczynić. Obsługuje on wiele certyfikatów, których odnowienie byłoby bardzo kłopotliwe. Dlatego szukam rozwiązania w wyłaczeniu tego zabezpieczenia z  zaawansowanego poziomu(edycja Rejestru, Zasad itp)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Uwierz mi.. wszystko  to przerabiałem .

Wszystko czyli co? Konto administratora z hasłem? Z twoich wcześnieszych wpisów to nie wynikało. Jeśli oczekujesz pomocy, to zrób jedną konkretną rzecz i opisz dokładnie wynik. Bo na razie to jakieś ogólniki w rodzaju "robiłem już wszystko. Nic nie działa!" W ten sposób niczego nie osiągniesz.

Odnośnik do komentarza

Wszystko czyli co? Konto administratora z hasłem? Z twoich wcześnieszych wpisów to nie wynikało. Jeśli oczekujesz pomocy, to zrób jedną konkretną rzecz i opisz dokładnie wynik. Bo na razie to jakieś ogólniki w rodzaju "robiłem już wszystko. Nic nie działa!" W ten sposób niczego nie osiągniesz.

Dzięki za cierpliwość i przepraszam za niedomówienia.

Problem    : brak możliwości udostępnienia zasobów komputera w sieci (tylko w jego stronę)

Testowane ustawienia :

1. Konto Administratora  z Hasłem- po jego wpisaniu ponowene żądanie danych do zalogowania

2..Konto Administratora  bez Hasła- efekt identyczny

3. Konto z ograniczeniami z Hasłem lub bez- efekt identyczny

4. Nazwy Użytkownika wpisywane na różne sposoby: Nazwa komputera\ Konto   i same Konto - efekt identyczny (Slave pojawia sie po próbie nieudanego logowania  do konta Gościa)

5 .Grupa robocza utworzona. Dyski i dokumenty, drukarka.... udostępnione

6. Porady  z linków w pierwszym poście - zastosowane

7. Próby zmian Nazwy komputera i Nazw Kont - efekt identyczny

8. Dodawanie nowego konta z uprawnienia administracyjnymi lub z ograniczeniem z Hasłem i bez- - efekt identyczny

9. Wyłączanie Firewalla , Antywirusa - efekt identyczny

10.Właczone Konto Gościa z ustawionym "Prostym udostępnianiem ...lub bez tej opcji"  -Komputer zalogowany jako Adm. lub Gość  - Efekt : Błąd .. Brak dostępu do \\Komputera  i oczywiscie nie pojawia się ekran logowania

   Wydaje mi się , że to właśnie jest "WSZYSTKO" ....ale może coś pominąłem  :wacko:  ?

Dziękuję i Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Masz klika ustawień, które się wzajemnie wykluczają. W opcjach zabezpieczeń:

  • Stan konta Gościa - wyłączony
  • Dostęp sieciowy: udostępnianie i model zabezpieczeń dla kont lokalnych - Tylko Gość.

W przypisywanie praw użytkownika

  • Odmowa dostępu do tego komputera z sieci - m. in. Gość

Te ustawienia mają priorytet nad np. włączeniem konta Gość za pomocą panelu sterowania.

Tyle teorii, teraz moje propozycje rozwiązań.

  1. Odznaczasz "proste udostępnianie plików"
  2. Ustawiasz hasło dla konta Administrator (dla testów proponuje jakieś proste typu 123)
  3. Wyłączasz zaporę sieciową systemu Windows.
  4. Zmieniasz ustawienie Dostęp sieciowy: udostępnianie i model zabezpieczeń dla kont lokalnych na Klasyczny
  5. Z laptopa mapujesz udział administracyjny na dysk sieciowy najlepiej przez adres IP nie przez nazwę (\\192.168.1.100\C$ - tu wpisujesz właściwe IP twojego komputera) podając nazwę i hasło konta administratora. Zwróć uwagę na symbol $ po literze dysku twardego. Oznacza on właśnie udział administracyjny dostępny z sieci dla konta lokalnego administratora - nie musisz go specjalnie udostępniać.
  6. Sprawdzasz, czy dysk C:\ jest dostępny - stwórz na nim nowy folder lub dokument tekstowy, później usuń go. Jeśli się powiodło, masz problem rozwiązany. Pozostanie poprawienie bezpieczeństwa - włączenie zapory, dodanie wyjątków, zmiana hasła na bezpieczne itp. Jeśli nie będzie dostępu daj znać, będziemy szukać dalej.
Odnośnik do komentarza

Dzięki za cierpliwość.

Wykonałem wszystkie Twoje wskazówki i efekt  identyczny (powtarzający się ekran logowania i brak dostępu do C:\ )

Co ciekawe, gdy próbuję zmapować w drugą stronę  przez IP to jest to samo. Jeśli jednak użyję okna "Przeglądaj" to mam dostęp poprzez grupę roboczą i mogę podłączyć dysk.

Zależy mi tylko na Drukarce lokalnie podłączonej do problematycznego komputera ( ale to się przecież wiąże ..brak dostępu i tyle)

Zacząłem też tu szukać odpowiedzi :

http://banita.pl/konf/smbmapwinxp.html

Dzięki i PZDR

Odnośnik do komentarza

Prawdę powiedziawszy nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji, żeby przeglądanie sieci po IP nie działało, podczas gdy działa po nazwach netbios. W końcu i tak nazwy są tłumaczone na IP i to właśnie po adresach IP odbywa się komunikacja sieciowa. Często za to zdarza się sytuacja odwrotna, kiedy komputer nie potrafi przetłumaczyć nazwy na prawidłowe IP.

No właściwie potrafię sobie wyobrazić jedną taką sytuację - użycie błędnego IP, ale wtedy byłby komunikat "nie odnaleziono ścieżki sieciowej", nie zaś brak dostępu.

To taka dygresja, a teraz wracamy do zasadniczego problemu. W tym celu wykonaj następujące czynności na komputerze udostępniającym drukarkę:

  1. Opcje zabezpieczeń - stan konta Gość włączony
  2. Dostęp sieciowy: udostępnianie i model zabezpieczeń dla kont lokalnych - Tylko Gość
  3. Usuń konto Gość z Odmowa dostępu do tego komputera z sieci w przypisywaniu praw użytkownika
  4. Upewnij się, że konto Gość jest włączone w lusrmgr.msc
  5. Włącz proste udostępnianie plików
  6. Udostępnij drukarkę nadając jej jakąś prostą nazwę np. HP, Canon itp (bez spacji i znaków specjalnych)
  7. Wyłącz zaporę systemu windows
  8. Nie jestem pewien, czy to konieczne, ale na wszelki wypadek restart

Na komputerze, na którym chcesz zainstalować udostępnioną drukarkę:

  1. Uruchom kreator dodawania drukarki
  2. Wybierz drukarka sieciowa lub podłączona do innego komputera
  3. W kolejnym oknie wybierz opcję 2 (Podłącz do tej drukarki...) Wpisując jej nazwę w postaci \\komputer\drukarka (nazwa, którą nadałeś w kroku 6 powyżej)
  4. Jeśli wszystko przebiegło poprawnie powinien pojawić się monit o instalację sterowników.

Gdyby nie zadziałało, to mam jeszcze bardziej hardcorowe pomysły, ale o tym następnym razem :)

Odnośnik do komentarza

Dzięki Kolego- PEŁNY SUKCES !!! Próbowałem wcześniej dodawać drukarkę w ten sposób \\komputer\drukarka ale nie zmieniałem tych zasad co Wskazałeś.

Mam też po tym zabiegu dostęp do dysku i udostępnionych  na nim zasobów. Włączyłem zaporę systemu i jest O.K !

Problem rozwiązany - jeszcze raz DZIĘKI !

P.S.

Ciekawe , która zmiana miała zasadniczy wpływ na rozwiązanie problemu ?

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

OK ŚWIETNIE.

Ale bardzo proszę - poprowadźcie mnie jak znaleźć miejsca ustawień tych wszystkich punktów w windows 7 professional:

 

  1. Opcje zabezpieczeń - stan konta Gość włączony
  2. Dostęp sieciowy: udostępnianie i model zabezpieczeń dla kont lokalnych - Tylko Gość
  3. Usuń konto Gość z Odmowa dostępu do tego komputera z sieci w przypisywaniu praw użytkownika
  4. Upewnij się, że konto Gość jest włączone w lusrmgr.msc
  5. Włącz proste udostępnianie plików
  6. Udostępnij drukarkę nadając jej jakąś prostą nazwę np. HP, Canon itp (bez spacji i znaków specjalnych)
  7. Wyłącz zaporę systemu windows
  8. Nie jestem pewien, czy to konieczne, ale na wszelki wypadek restart

 

Za cholerę nie mogę znaleźć gdzie zmieniać poszczególne z tych ustawień. 

Jedyne co mi się udało to że faktycznie zniknąło mi okno loogowania - czyli proszenia o hasło którego nie ma po tym gdy w "Network" próbówałem wejść na porządany drugi komputer w sieci domowej. 

Pierwszy komputer go widzi ale najpierw żądał hasła, 

Po tym jak wszedłem w:
Panel sterowania - Siec i Internet - Grupa domowa - zamien zaawansowane ustawienia udostepniania 

i tutaj zmieniłem odznaczenia z "Włącz" na "Wyłącz" Udostępnianie chronione hasłem.

 

Ok - pierwszy krok jest - zniknęło okno logowania. 


Ale co z tego jak po wejsciu w komputer 2 widzę wszystkie foldery jakie udostpenilem ale do zadnego nie moge wejść.

 

Network error

detail:

error code 0x80070005

Access is deenied

 

Nie mam pojecia co mogę zrobić dalej

 

Proszę pomuszcie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...