Skocz do zawartości

Win 7 - problem przegrzewania i ustawień widoków folderów (software i/lub hardware)


quentin

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu pod Win7-64 na Lenovo w530 - objawy:

1. Ekstemalne przegrzewanie przy Firefox+Chrome grożące uszkodzeniem - przy kolorowej szachownicy na ekranie błyskawicznie odciąłem zasilanie dla ochrony komputera (już w500 tak straciłem 3 lata temu, spalona grafika z kosztami znacznie powyżej wartości w500), a nie wiem czy teraz udało się uniknąć uszkodzenia ? - podjęte działania: AdwCleaner (scan+delete); reset Firefox (Chrome v.27- brak opcji Zresetuj ustawienia) - poprawa - spadek temperatury z gorącej (prawie parzącej) do normalnej (ciepłej) - ale pkt 2 ?

2. BlueScreeny Driver_Power_State_Failure po 5-6 minutach oczekiwania na zamknięcie systemu po 2 zawiechach GMER (uszkodzona grafika ?):
- stop: 0x00000009F (0x0000000000000004, 0x0000000000000258, 0xFFFFFA8018E4F040, 0xFFFFF8000B02F3D0)
- stop: 0x00000009F (0x0000000000000004, 0x0000000000000258, 0xFFFFFA8018E86040, 0xFFFFF80000B9A3D0)
MS sugeruje: Stop 0x0000009F - when you put a computer running Windows 7 into hibernation, or when you restart the computer: "0x9F", but... could be security programs (ZA), drivers, p.ex. video driver (Intel HD Graphocs 4000 + NVidia Quadro K2000M) or BIOS as well, etc. :unsure:

3. Nie zapamiętuje ponownie widoków folderów od kilku miesięcy (już to mieliśmy w 2012), nierozwiązany po nieskutecznych próbach naprawy z KB813711, więc też sygnalizuję, bo nie wiem, czy to problem softu, czy sprzętu, czy obydwu ?
+ od ok. 2 miesięcy "program przestał działać" np. Windows Update brak możliwości wyboru aktualizacji do zainstalowania, a część programów (np. Photoshop-64) sygnalizuje opóźnione uruchamianie - na pasku chwilowe info "brak odpowiedzi" - daje się wytrzymać, lecz to też może mieć związek z w/w;

podjęte działania:
poza w/w AdwCleaner (scan+delete), odinstalowanie PowerISO i MagicISO, SPTDinst-v187-x64 - ok, brak sterownika SPTD, FRST (załączniki), GMER (różne rezultaty prescan jak niżej i "program przestał działać" przy próbach pełnego scanu, także w trybie awaryjnym, fullscan dopiero za 3-cim razem w trybie Diagnostic Start), ale brak dostępu po przywróceniu Uruchamianie normalne (kod 0xc000225 utrata BCD), dostęp do Win7 z Rescue CD (brak XP i WinRE) + ponowna budowa BCD z EasyBCD; sfc /scannow - brak naruszeń integralności;

---- Processes - GMER 2.1 prescan_1 ----
Process  \\?\C:\Windows\system32\wbem\WMIADAP.EXE (*** suspicious ***) @ \\?\C:\Windows\system32\wbem\WMIADAP.EXE [6876] (WMI Reverse Performance Adapter Maintenance Utility/Microsoft Corporation)(2012-12-13 05:26:29)  000000013fd40000
---- Processes - GMER 2.1 prescan_2 ----
Thread  C:\Program Files\Windows Media Player\wmpnetwk.exe [8348:8444]  000007fefa872bf8
Thread  C:\Program Files\Windows Media Player\wmpnetwk.exe [8348:8452]  000007fee0ddcf60
Thread  C:\Program Files\Windows Media Player\wmpnetwk.exe [8348:8784]  000007fef94f5124
---- Processes - GMER 2.1 prescan_3 w trybie Diagnostic Start ----
Thread  C:\Windows\SysWOW64\ntdll.dll [2680:2684]  0000000061ff5b52
 

(dodatkowe raporty niezałączone do tego postu - AdwCleaner, E-Peek, OTL, shexview-x64, Raport kondycji systemu)

FRST.txt

Addition.txt

Shortcut.txt

GMER_fullscan_in_Diagnostic_mode.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jedynym sposobem na poziomie software'u na obniżenie temperatury to zmniejszenie prędkości taktowania procka. Nie musze mówić, że to równoznaczne z obniżeniem wydajności procka. 

 

Dużo lepsze efekty da przeczyszczenie wiatraka, który odprowadza ciepłe powietrze. No i upewnienie się czy na pewno się kręci. Wymiana pasty i termopadów jest w 99% przereklamowana.

 

Po czyszczeniu możesz wykonać test w programie OCCT na domyślnych ustawieniach i wrzucić tutaj screeny.  

Odnośnik do komentarza

...zmniejszenie prędkości taktowania procka. Nie musze mówić, że to równoznaczne z obniżeniem wydajności procka...

 

...przeczyszczenie wiatraka...

 

Groszexxx dzięki za info, zmniejszenie wydajności procka nawet o 1/3 to wcale by mi nie przeszkadzało, bo w530 z SSD i tak hula wyjątkowo zadowalająco nawet z obrazami 2 GB pod Photoshopem, albo sporymi video, lecz jego procesor i tak cały czas chodzi na poziomie wykorzystania mniejszym niż 10% i bardzo rzadko robi sobie sporaczyczne skoki do kilkunastu procent wykorzystania, przy wykorzystaniu od 10 do 30% pamięci, rzadko do 50%, więc to niekoniecznie jest problem wydajności - niestety nie bardzo wiem, jak jednoznacznie bez ryzyka błędu można złapać takiego winowajcę (proces i program), odpowiedzialnego za takie chwilowe, ekstemalne przegrzewanie maszyny, stąd tylko podejrzewam, że to coś spod Firefox, może sama Firefox, albo jakaś wtyczka - bo nie mam takich objawów nawet przy najbardziej pamięcio- i procesożernych programach graficznych, CAO, GIS, CAD - tylko z czegoś innego, niepozornego to musi wynikać, raczej związanego z obsługą połączeń internetowych, tylko z czego ?  :unsure: moja wiedza w tej materii jest niestety już za krótka ;)

 

na w530 zauważyłem jeszcze jedną sytuację, przy której występuje czasem niepokojący skok temperatury - przy dłuższej zabawie z ustawieniami BCD przy pomocy środowiska odzyskiwania (Windows Recovery) z dysku twardego, albo z CD - ale w takim przypadku to nie może wynikać z systemu Win7, lecz albo z samego BIOSu, albo z procesów uruchamianych przez konsolę odzykiwania - ale ten przypadek jednak pomińmy tutaj, bo sytucja korzystania z konsoli odzyskiwania zdarza się dopiero jak cały system zaczyna się rozjeżdżać (jak wyżej), a więc jednak zbyt rzadko, by głowę tym zawracać osobom trzecim :D

 

w drugiej kwestii, jaką doradzasz, czyli "przeczyszczenia wiatraka" - jak najbardziej warto, ale jednak samemu nie możesz tego zrobić, bo stracisz gwarancję, choć samo czyszczenie jako takie gwarancją nie jest objęte, więc wygląda na to, że to furtka pozostawiona przez producenta na dodatkowe pieniądze na maszynach objętych jeszcze gwarancją fabryczną, a jego przedstawiciel tutaj, to na sam początek na telefon za takie czyszczenie krzyknął mi już ponad tysiąc, którego na razie nie mam, więc pozostaje mi sprężone powietrze i/lub odkurzacz :)

 

a w międzyczasie próbuję ustalić czy przyczyna nie tkwi też w czymś innym - bo może to być już coś poważniejszego jak wada sprzętu, wirus, ale może być także nawet jakiś banalny problem samej konfiguracji systemu - niestety stopień złożonowści i skomplikowania nowych systemów właściwie wyklucza już rozwiązywanie podobnych problemów przez laików, jak to miało miejsce jeszcze przy XP (z którego oczywiście nadal korzystam na odrębnej partycji z powodu całej palety legalnych licencji, a także by nikomu nie zawracać niepotrzebnie głowy problemami, które na XP sam mogę rozwiązać z powodzeniem w razie potrzeby, tylko internet tam już odłączyłem dla bezpieczeństwa :D)

Odnośnik do komentarza

Wysypuje sie explorer na bibliotece duser.dll

 

Error: (04/11/2015 03:51:12 AM) (Source: Application Error) (EventID: 1000) (User: )
Description: Nazwa aplikacji powodującej błąd: explorer.exe, wersja: 6.1.7601.17567, sygnatura czasowa: 0x4d672ee4
Nazwa modułu powodującego błąd: DUser.dll, wersja: 6.1.7600.16385, sygnatura czasowa: 0x4a5bdf26
Kod wyjątku: 0xc0000005
Przesunięcie błędu: 0x0000000000001856
Identyfikator procesu powodującego błąd: 0x3cd0
Godzina uruchomienia aplikacji powodującej błąd: 0xexplorer.exe0
Ścieżka aplikacji powodującej błąd: explorer.exe1
Ścieżka modułu powodującego błąd: explorer.exe2
Identyfikator raportu: explorer.exe3

 

cos mi sie wydaje że masz rozwalone pliki systemowe

 

Uruchom wiersz polecenia jako administrator i wklej komendę

 

sfc /scanfile=C:\Windows\system32\duser.dll

 

klik enter i podaj końcowy komunikat

Odnośnik do komentarza

Wysypuje sie explorer na bibliotece duser.dll...

...Uruchom wiersz polecenia jako administrator i wklej komendę sfc /scanfile=C:\Windows\system32\duser.dll klik enter i podaj końcowy komunikat

Zappa - dzięki Franku :D nie ma to jak ktoś, kto potrafi z logów coś wyczytać - wynik w/w komendy wprawdzie nie wskazał naruszeń (jak na załączonym obrazku),

 

post-2991-0-66150000-1428935032_thumb.png

ale coś musi być bardzo blisko - bo w międzyczasie (choć nie wiem czy to akurat dobry pomysł ?) zainstalowałem Core Temp 1.0.RC6 x64 z ustawieniem ochrony przed przegrzaniem na 90° C, podglądem taskmgr.exe i wyłączaniem systemu po 240s od alertu, no i właśnie jeden alert przekroczenia 90° pojawił się dość szybko z explorer.exe przy przeszukiwaniu dysku USB (Przeszukaj), które obciążyło procesor wprawdzie tylko na 13% (ale poszczególne rdzenie już do 50%), a drugi przy ocenie wydajności systemu w fazie testu CPU - a po zamknięciu obydwu temperatura wszystkich rdzeni szybko spadła do poziomu pracy w granicach 50°- 60°

 

niestety nie wiem, w którym z dodatkowych raportów coś więcej na ten temat może być widać, ale może już przynajmniej wiemy gdzie szukać winowajcy tych temperaturowych ekstrawagancji :) 

Odnośnik do komentarza

Z logów mozna więcej wyczytać.

 

 

 

Error: (04/11/2015 02:04:19 AM) (Source: Service Control Manager) (EventID: 7031) (User: )
Description: Usługa DisplayLinkManager niespodziewanie zakończyła pracę. Wystąpiło to razy: 1. W przeciągu 1920 milisekund zostanie podjęta następująca czynność korekcyjna: Uruchom usługę ponownie.

Error: (04/11/2015 02:04:19 AM) (Source: Service Control Manager) (EventID: 7031) (User: )
Description: Usługa Intel® Capability Licensing Service Interface niespodziewanie zakończyła pracę. Wystąpiło to razy: 1. W przeciągu 0 milisekund zostanie podjęta następująca czynność korekcyjna: Uruchom usługę ponownie.

Error: (04/11/2015 02:04:17 AM) (Source: Service Control Manager) (EventID: 7034) (User: )
Description: Usługa Power Manager Service niespodziewanie zakończyła pracę. Wystąpiło to razy: 1.

 

 

dodatkowo problemy z usługą

 

Error: (04/11/2015 02:04:44 AM) (Source: Microsoft-Windows-WLAN-AutoConfig) (EventID: 10003) (User: ZARZĄDZANIE NT)
Description: Nastąpiło nieoczekiwane zatrzymanie modułu rozszerzalności sieci WLAN.

 

Proponuje odinstalować DisplayLink Core Software i gruntownie wyczyścić lapka. Czyszczenie obowiązkowe biorąc pod uwagę

 

 

zainstalowałem Core Temp 1.0.RC6 x64 z ustawieniem ochrony przed przegrzaniem na 90° C, podglądem taskmgr.exe i wyłączaniem systemu po 240s od alertu, no i właśnie jeden alert przekroczenia 90° pojawił się dość szybko z explorer.exe przy przeszukiwaniu dysku USB (Przeszukaj), które obciążyło procesor wprawdzie tylko na 13% (ale poszczególne rdzenie już do 50%), a drugi przy ocenie wydajności systemu w fazie testu CPU - a po zamknięciu obydwu temperatura wszystkich rdzeni szybko spadła poziomu pracy w granicach 50°- 60°

Odnośnik do komentarza

Skoro masz gwarancje to go na nią oddaj. 

 

Na dokładkę piszesz nic nie wnoszące do tematu śmieci. Pisz krótko i konkretnie. 

 

W logach z FRST widać całą masę procesów. W tym chrome ze sporą ilością otwartych zakładek i/lub rozszerzeń. Jak on ma się nie grzać? Każda nowoczesna przeglądarka pożera bardzo dużą ilość mocy obliczeniowej. Softu do zmiany częstotliwości taktowania, mnożnika, jest sporo. Nie używam go, dlatego pytaj google. Dla ułatwienia szukania jedna z nazw: Cpucool

 

Jedną z metod usuwania syfu z miejsca, gdzie odprowadzane jest ciepłe powietrze - jest posłużenie się odkurzaczem. Jest ryzyko uszkodzenia sprzętu, to nie jest bezpieczna metoda. Ważne, aby trzymać dyszę odkurzacza na takiej odległości, aby wiatrak nie rozkręcił się maksymalnie. Nawet przed osiągnięciem maksymalnej prędkości wydaje głośne dźwięki. 

Odnośnik do komentarza

Z logów mozna więcej wyczytać.

Proponuje odinstalować DisplayLink Core Software i gruntownie wyczyścić lapka. Czyszczenie obowiązkowe biorąc pod uwagę

 

na razie z odinstalowywaniem DisplayLink Core Software to jednak się powstrzymam, bo to sterowniki zainstalowane przez Lenovo fabrycznie, no chyba, że wyjdzie nam, że to jednoznaczny winowajca, lecz błędy, jakie wyżej wymieniłeś, to zaistniały już po tym feralnym przegrzewaniu, gdy już próbowałem uruchamiać GMER i wystąpiły te 2 w/w bluescreeny, więc te błędy mogły wyniknąć już wskutek zawieszenia systemu z innych powodów,

 

za to jakie czyszczenie masz na myśli i z czego je wnioskujesz, to jednak pojęcia już nie mam - bo piszesz skrótami myślowym jasnymi zapewne dla Ciebie, z których jednak nie sposób wywnioskować jednoznacznie co masz na myśli - czyszczenie systemu ? a jeśli tak, to jakim narzędziem ? i co konkretnie tak Cię zaniepokoiło w tym cytacie ? czy też mechaniczne czyszczenie wentylatora ? bo z tego cytatu akurat chyba nie wynika, że z chłodzeniem jest jakiś problem, czy też się mylę ? - chłodzenie szybko mi schłodziło procesor po zamknięciu procesów, przy których ten wzrost temperatury wystąpił - sądzisz, że to oznaka braku chłodzenia ? skoro przy bardziej zasobożernych aplikacjach, które wykorzystują ponad 50% procesora i 90% RAMu jednak aż takich skoków temperatury dotąd nie odnotowałem, co skłania do wniosku, że tu chłodzenie jednak działa - a dochodzi do przegrzewania jak widać, przy zupełnie zwykłych aplikacjach systemowych jak np. explorer.exe (np. tym razem przy przeszukiwaniu dysku C:\ z jednoczesnym otwieraniem notatnikiem dużego loga ZA, to miałem skok nawet aż do 102° !!!) - co też jeszcze nie oznacza, że to explorer jest winowajcą, bo przecież pod Win7 wszystko jest już tak powiązane, że jakiś inny proces, mniej lub bardziej ukryty, też może mieć taki wpływ na explorer.exe - tak mi się przynajmniej na razie wydaje, więc wyjaśnij, jeśli możesz, jakie gruntowne czyszczenie masz na myśli ? i czym ?

Odnośnik do komentarza

Skoro masz gwarancje to go na nią oddaj. - a z jaką awarią lub uszkodzeniem do naprawy ? z czyszczeniem wentylatora, czy z rozjechanym systemem, których gwarancja fabryczna i tak nie obejmuje ??? i mam pozbawić się maszyny na 2 tygodnie z dodatkowym jeszcze ryzykiem, że skasują mnie za "analizę problemów", których gwarancja nie dotyczy ? wiesz co tu piszesz i doradzasz ?

 

Na dokładkę piszesz nic nie wnoszące do tematu śmieci. Pisz krótko i konkretnie.- a na jaki temat ? może tu napisz bo ja nie wiem, więc opisuje te objawy, które mogą mieć znaczenie dla tych, którzy bardziej orientują się ode mnie - a uprzejmie odpisałem Ci obszerniej, byś nie traktował wszystkich jak dyletantów i sam też pisał trochę uprzejmiej ;) a skoro nie lubisz czytać, co inni piszą i tego nie czytasz jak widać, to co chcesz im doradzać ?

 

W logach z FRST widać całą masę procesów. W tym chrome ze sporą ilością otwartych zakładek i/lub rozszerzeń. Jak on ma się nie grzać? Każda nowoczesna przeglądarka pożera bardzo dużą ilość mocy obliczeniowej. - Groszexxx, kolego, no tu chyba bijesz rekordy jakiejś indolencji, bo te logi FRST, to zawierają nie więcej niż 1/10 procesów Firefox i Chrome (oprócz jeszcze kilkudziesięciu innych), które na co dzień mam otwarte na bieżąco i żadne przegrzewanie nie występuje - bo co ma piernik do wiatraka, jak sobie otworzysz nawet i 1000 kart lub procesów, to przecież ze wszystkich jednocześnie nie korzystasz, a te w stanie bezczynności nic nie mają prawa Ci przegrzewać...,

 

Softu do zmiany częstotliwości taktowania, mnożnika, jest sporo. Nie używam go, dlatego pytaj google. Dla ułatwienia szukania jedna z nazw: Cpucool - jak nie masz doświadczenia, gdyż nawet sam tych narzędzi nie używasz, to nikomu tu nie doradzaj, bo zrobisz innym na tym forum więcej krzywdy niż pożytku !

 

Jedną z metod usuwania syfu z miejsca, gdzie odprowadzane jest ciepłe powietrze - jest posłużenie się odkurzaczem. Jest ryzyko uszkodzenia sprzętu, to nie jest bezpieczna metoda. Ważne, aby trzymać dyszę odkurzacza na takiej odległości, aby wiatrak nie rozkręcił się maksymalnie. Nawet przed osiągnięciem maksymalnej prędkości wydaje głośne dźwięki. - to już zostawię bez komentarza, bo jak zaczynałem w 1985 na moim pierwszym ibeemie PC1, to chyba jednak Cię jeszcze na świecie nie było, jak można wnioskować z Twoich postów ;)

 

Groszexxx, proszę powstrzymaj się, może i innym możesz pomóc (z dużą dozą ostrożności), ale zapewne nie mnie ;)

Odnośnik do komentarza

Zadaniem chłodzenie jest niedopuszczenie do powstania temperatury powyżej 75-80 stopni. To, że temperatura spada z 95 do 60 w szybkim okresie wcale nie jest kwestią "sprawnego" chłodzenia. Kolega może chodził kiedyś po piasku na plaży - piasek nagrzewa się od Słońca stosunkowo szybko, równie szybko stygnie. A dodam, że kwarc nie jest metalem, który przewodzi ciepło jeszcze lepiej. Zwłaszcza, że chłodzenie jest i pasywne i aktywne.

W układach elektronicznych jest sporo zabezpieczeń - w tym także przed przegrzaniem. Procesor przy krytycznej temperaturze automatycznie zmniejsza sobie taktowanie. Mniejsze taktowanie = mniejsze wydzielanie ciepła. Wówczas naturalnym jest, że temperatura spada. 

Nie mam pojęcia skąd założyłeś taką zabawną tezę, że chłodzenie działa dobrze, bo szybko temp. spada. To, że równie szybko rośnie jak widać - jest dla Ciebie bez znaczenia. Wykorzystujesz jakieś prymitywne metody pomiaru - czyli menadżer zadań w połączeniu z programem do mierzenia temperatury. Co ile informacje odświeża menadżer zadań? Co pół sekundy? 0,4s? I Ty na takich wskazaniach wyciagasz wnioski o tym ile procesor ma pracy? To jakieś kompletne nieporozumienie. To tak jakbyś jechał samochodem z kilkukrotną prędkością dźwięku i na drogę patrzył co pół sekundy, po czym stwierdzał, że "droga wolna".  

 

Pisałem o OCCT. Program jest banalnie prosty w użyciu. Na forum jest nawet filmik prezentujący jego uruchomienie. Zrób w nim krótki skan. Program i tak po przekroczeniu 85 stopni wyłączy skan i zanotuje error. Po skanowaniu od razu uruchomi się folder z zapisanymi screenami. Wrzuć je. Typowy objaw grzania to charakterystyczne skoki na wykresie "Frequency" i "Temperature".

Odnośnik do komentarza
Nie mam pojęcia skąd założyłeś taką zabawną tezę, że chłodzenie działa dobrze, bo szybko temp. spada.

 

Groszexxx - dzięki za dodatkowe info, takie przynajmniej rozumiem, o czyszczeniu wentylatora, a przynajmniej przedmuchaniu lub odkurzeniu, to na samym początku już napisałem, że to kwestia oczywista - bo nawet w sterylnych warunkach coś zawsze się kurzy, a w sterylnych to nikt nie pracuje i po blisko 3 latach pracy ma prawo zakurzyć się nie mało, co może mieć istotny wpływ na wydajność chłodzenia i o tym tu nawet nie dyskutuję...,

 

a wniosku, że to opisane na wstępie przegrzewanie nie wydaje się wynikać z chłodzenia, nie wysuwam z faktu, że temperatura szybko spada po zamknięciu procesów, które jej wzrost spowodowały jak się zdaje - tak opisałem moje obserwacje, lecz z faktu, że takiego przegrzewania nie odnotowałem dotąd przy programach znacznie bardziej obciążających procesor i wydajność maszyny, niż sam explorer czy notatnik razem wzięte - dla przykładu choćby Photoshop-64 z obrazem 2GB i kopiami na warstwach tworzy mi pliki 6-8 GB, a operacje na takich plikach zżerają 28-30 GB RAMu i ponad 50% wydajności procesora, ale grzeją mi procesor między 70°-80° i nie przegrzewają powyżej 90° jak ten explorer przy 13% wykorzystania procesora, a z notatnikiem do 102°, podejrzewałem też Firefox (albo Chrome), bo przy facebooku na Firefoxie też sporadycznie mocno mi się grzał, choć na ogół jest normalnie nawet przy 300-400 kartach otwartych - to jak mam to rozumieć ? no po prostu nie wiem - stąd ani uszkodzenia sprzętowego na tym etapie nie mogę wykluczyć, bo nawet nie bardzo wiem, od której strony do tego się zabrać, ani rozjeżdżającego się systemu w coraz większym stopniu, co akurat graniczy z pewnością, bo to już tradycja od lat we wszystkich systemach MS - na macu tego nie mam, ale na maca nie ma GISu i CADa, które czasem są mi potrzebne;

 

a jestem zwykłym użytkownikiem Win7, więc wymądrzać się tu nie chcę i w eksperta nie mam zamiaru tu się bawić, ani nikomu głowy nie zawracać sprawami błahymi, z którymi przeciętny użytkownik sam może sobie poradzić, jeśli nie jest zbyt leniwy, by samemu pomyśleć, ale tu mam już kumulację kilku problemów jednocześnie - i groźnego przegrzewania w dziwnych sytuacjach i najprawdopodobniej bałagan w systemie i zarazem rozjazd uprawnień na koncie, na co wiele symptomów już wskazuje, a z tym to też przeciętny użytkownik już sam sobie nie poradzi pod Win7-64 ;) - stąd szukam pomocy w trafnej diagnozie i zidentyfikowaniu przyczyn, by znaleźć właściwe rozwiązanie - jak większość tu na forum, więc za dodatkowe informacje dzięki, bo może akurat się przydadzą ;)

Odnośnik do komentarza

Groszexxx - no widzisz, ta temperatura wcale nie zależy wprost od użycia procesora, jakie pokazuje pod Win 7 np. task manager, co jednak jest bardzo mylące dla przeciętnego użytkownika, takiego jak ja, lecz od taktowania procesora, którego chyba żadne narzędzie systemowe jednak nie pokazuje, ani żaden systemowy raport - ciekawe dlaczego MS dotąd czegoś takiego nie zrobił, przecież komputery nie istnieją od wczoraj ?

 

a Ty to zmyliłeś mnie (a przy okazji też wkurzyłeś) tym, że doradzasz na forum coś, czego jak sam napisałeś "nie używasz" ;) lecz jak później opisałeś wystarczająco jak działa OCCT 4.4.1, to go zainstalowałem i pokazał mi, że zamiast na fabrycznych 2700 MHz, u mnie procesor zawala na 3500 MHz, jakby był podkręcony aż na 130%, gdyż od zakupu w 2012 wszystkie opcje wydajności w ustawieniach zasilania ustawiłem na 100% i nigdy już tam nie zaglądałem, bo nie było potrzeby, więc nic dziwnego, że jak kurz się pojawił, bo już musiał się pojawić po prawie 3 latach pracy i to nie mały, to już musi mieć wpływ również na wydajność chłodzenia takiego procka harującego non-stop na 130% - aż dziwne, że dopiero teraz :D - i wystarczyło zejść na te fabryczne 2700 MHz obniżając jego wykorzystanie do rozsądnych 80%, aby wszystko wróciło do normy,

 

wciąż zagadką bardzo mylącą jest to, dlaczego explorer przy 13% obciążenia procesora (co potwierdził OCCT) powoduje takie przegrzewanie, a Photoshop z tak wielkim plikami, jak opisałem wyżej i użyciem procesora do ponad 85% nie powodował ? - tu widocznie nie użycie lecz czas ma znaczenie, bo z tych 2 pierwszych testów OCCT wynikło, że procesor potrzebował 2-3 min. pod stałym obciążeniem na 100%, aby dojść do 90°, więc pod Photoshopem nie miał raczej szans, bo operacje transformacji obrazów 2 GB zajmują od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, a przeszukiwanie dysku 1TB explorerem pochłania jednak więcej niż 3 minuty + otwieranie notatnikiem ZAlog.txt (30 MB) też trochę trwa :D

 

wygląda na to, że problem z przegrzewaniem dzięki Tobie mamy rozwiązany, oznak uszkodzenia karty graficznej na razie nie stwierdziłem empirycznie, a jak na 2700 MHz dojadę do końca gwarancji za 5 miesięcy, to wtedy sam go otworzę i wentylator przeczyszczę jak należy ;) - a więc za to dziękuję :thumbsup:

 

pozostaje mi jeszcze uporządkowanie bałaganu w systemie i naprawa uprawnień odpowiedzialnych za ustawienia widoków folderów, a do tego to już parę różnych logów i sukcesywnych weryfikacji zapewne będzie potrzebnych.

Odnośnik do komentarza
a jak na 2700 MHz dojadę do końca gwarancji za 5 miesięcy, to wtedy sam go otworzę i wentylator przeczyszczę jak należy

 

Nie bądź ignorantem tylko wyczyść lapka od razu. Może nie doczekać tych 5 miesięcy.

 

I drobna uwaga. Jak ktoś ci proponuje deinstalację programu to raczej ja wykonaj.

 

Posiadam na stanie 4 lapki róznych firm. Lenovo także i zasadniczo nie korzystam z zadnego softu od producentów. Na pytanie dlaczego nie korzystam, odpowiedź jest prosta. Bo to szmelc jest i tylko komplikuje działanie systemu.

Odnośnik do komentarza

Nie bądź ignorantem tylko wyczyść lapka od razu. Może nie doczekać tych 5 miesięcy.

Zappa - dzięki, ale już to wyjaśniłem wyżej, że gwarancji poświęcać nie będę, bo może się jeszcze przydać do spraw ważniejszych niż samo czyszczenie, a ponad 1000 zł. za czyszczenie w serwisie gwarancyjnym, jak mi zapowiedziano, to teraz płacić niestety nie mogę, ani pozbywać się sprzętu na 1 do 2 tygodni - a skoro już znamy tego bezpośrednią przyczynę (a to już co najmniej 15 mój komputer od 1985), więc spokojnie powinienem sobie poradzić przez te 5 miesięcy przy pomocy sprężonego powietrza,

 

natomiast w drugiej kwestii "jak ktoś ci proponuje...", to jednak nie zgodzę się z Tobą - nie twierdzę, że nie masz racji, bo może masz, tylko na demontaż instalacji fabrycznej potrzebne mi są jednak konkretne argumenty, których na razie ja nie mam - a po drodze sprawdziłem gdzie mam DisplayLink Core Software, że był zainstalowany przed wyjściem z fabryki i żaden z jego składników nie był aktualizowany, ani zmodyfikowany dotąd w inny sposób, więc póki mam tylko w/w komunikat o jednej z ok. 50 usług, które o tej samej godzinie nie mogły się załadować przy próbach testów po tym ocięciu zasilania przy przegrzaniu i bez potwierdzenia, że jest przyczyną konkretnego błędu, to dla mnie jednak za mało, abym miał usuwać fragmenty fabrycznej konfiguracji, więc z czystej ostrożności, a nie z braku szacunku dla czasu, jaki mi poświęciłeś, na razie je zostawiam - i taką ostrożność tu jak sądzę powinieneś rozumieć.

Odnośnik do komentarza
a ponad 1000 zł.

 

Czyszczenie lapka kosztuje nie więcej niz 50zł. Sam to mozesz wykonać kupując spręzone powietrze za bodaj 15zł.

 

to jednak nie zgodzę się z Tobą - nie twierdzę, że nie masz racji, bo może masz, tylko na demontaż instalacji fabrycznej potrzebne mi są jednak konkretne argumenty,

 

Konkretne argumenty są w dzienniku zdarzeń. A tu przykład z lapków asusa

 

https://www.fixitpc.pl/topic/6145-blad-eksplorator-windows-przestal-dzialac-podczas-otwierania-folderow/

https://www.fixitpc.pl/topic/11709-przy-bezczynnosci-systemu-65-wykorzystanie-ram-u/

 

Z tego tematu widzę że przyszedłeś na forum pogadać a nie stosować sie do porad. Szkoda mojego czasu. EOT.

Odnośnik do komentarza

no cóż Zappa - trudno się mówi, za poświęcony czas dziękuję - a problem z duser.dll wobec braku niezbędnych wyjaśnień pozostaje nierozwiązany - no nie zakładałem tematu na forum picasso, aby w każdej odpowiedzi otrzymywać jedynie porady nie na temat, że mam układ chłodzenia sobie przeczyścić, bo to akurat pierwsza rzecz, jaką sam zrobiłem w taki sposób, jak sugerujesz, więc na to szkoda czasu, a związku tych dwóch linków, jakie podałeś z duser.dll niestety ja nie widzę, choć starałem się uważnie przestudiować je od deski do deski.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...