Skocz do zawartości

Zawieszanie się systemu


Aveo

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu wymieniłem płytę główna w PC. Nowa płyta to Gigabyte GA-965P-DS4. Niestety odkąd płytę tą zainstalowałem mam problemy z zawieszaniem się systemu. Dyski są stosunkowo nowe - niecałe półtora roku. Zero realokowanych sektorów i sektorów niestabilnych. Od czasu gdy działam na nowej płycie na dysku systemowym ilość błędów CRC z 0 wzrosła do 1 a na dysku z danymi (i plikiem stronicowania) wzrosła do 9 i wzrasta przy każdym zawieszeniu o 1. 

Zawieszenia objawiają się tak ze najpierw jakaś aplikacja nie odpowiada lub się crashuje a następnie lawinowo cała reszta aplikacji ma status brak odpowiedzi aż w końcu system się freezuje. Czasem jedynie myszka się nie zamraża. Raz się zdarzyło że wszystkie ekrany wyświetliły zniekształcony obraz. Po zawieszeniu zostaje tylko reset i wszystko wraca do normy na krótszy czy dłuższy czas. Zawieszenia zdarzają się jedynie podczas silnego obciążania kontrolera - np. podczas ładowania gry, instalowania gry czy benchmarku.

Gdy następuje "odłączenie" HDD od kontrolera a system jeszcze działa zauważyłem że nie ma dostępu nie tylko do plików a np HD Tune nie ma również dostępu do SMART przy odświeżaniu.

Mam nadzieję że to nie wina uszkodzonego mostka ICH8R a np. tylko sterownik AHCI (płytę wymieniłem bez reinstalacji systemu. Załadowałem sterownik AHCI dla systemu Windows Vista 64bit ze strony Gigabyte do odpowiedniej rewizji płyty (dla Windows 7 był niedostępny na stronie). Sterownik załadowałem komendą "dism /Image:C:\ /Add-Driver /Driver:F:\ /recurse" z płyty Recovery).

System jaki posiadam to Windows 7 Professional 64 bit.

 

Jeśli macie jakieś pomysły to chętnie wysłucham. Ja jeszcze sprawdzę może jutro pewien mój pomysł - uruchomię system typu livecd i obciążę kontroler jak tylko się da i jeśli znów dyski się "odłączą" to jednoznacznie wskaże na most południowy.

 

Dodam jeszcze że zanim płytę włożyłem do swojego PC, testowałem ją na stole instalując system Windows 7 i Windows XP. Z Windowsem 7 był taki problem że po instalacji system działał ale Eksplorator Windows prawie cały czas był niemożliwy do użycia - okna się zawieszały, pasek zadań ciągle się ładował. Oraz podczas instalacji często instalator tracił dostęp do płyty z instalacją (podczas kopiowania plików na HDD).

z Windowsem XP było tak, że podczas próby instalacji często działo się tak, że albo nie mógł zapisać na HDD pliku drivers.cab albo dostawał BSOD'a. Podczas pracy samego systemu już nie było żadnych problemów. 

Dodam że w obu przypadkach napęd DVD był podłączony do kontrolera SATA ICH8R a HDD do kontrolera Gigabyte SATA2 na kontrolerze ATA (jakiś JMicron) a później już napęd i dyski były podłączone pod kontroler ATA (Gigabyte SATA2 - JMIcron) na jednej taśmie. Na początku było włączone AHCI na kontrolerach a później już tryb IDE (myślałem że błędy Windowsa 7 były spowodowane brakiem sterowników JMicron i próbowałem zwiększyć kompatybilność).

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Przepiąłem dyski do 2 pierwszych portów oraz zainstalowałem Intel Matrix Storage. Zrobiłem wstępne testy - wszystkie benchmarki w HD Tune oraz testowo uruchomiłem kilka gier. Jak na razie na dysku z danymi liczba błędów CRC wzrosła z 9 do 12 jednakże podczas testów i ładowania gry i samego grania żadna aplikacja ani system się nie wycrashowała ani nie zawiesiła. 

Zobaczę jak sytuacja będzie wyglądać na dłuższą metę...

Odnośnik do komentarza

Z tematu w W7

Mam zainstalowany sterownik ze strony producenta płyty do chipsetu jednak to nic nie dało. Jest jakiś sposób (poza reinstalacją systemu) by usunąć niepotrzebne pliki sterowników AHCI i pozostawić te prawidłowe?

Kontroler SATA ustawiony w tryb AHCI w BIOS.

 

W7 na razie zostaw i zrób porządek w Hardware.

1. Pokaż aktualny obrazek z Menadżera Urządzeń.

2. Pokaż obrazek z System Summary z HWInfo oraz dopisz info o Rev. płyty głównej (lewy dolny róg).

3. Obejrzyj dokładnie stan kondensatorów na płycie pod kątem wybrzuszeń i wycieków.

4. Pokaż obrazek z Sensors (HWInfo) ale taki gdzie zawarte jest info po np. 15 min pracy (uruchamiasz, minimalizujesz, obciążasz system) przywracasz obrazek i wklejasz go do postu.

 

Reszta później w zależności od wyników i informacji.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...