Skocz do zawartości

Problem z dyskiem


sok73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam dysk 1TB Toshiba z laptopa HP. System zaczął zgłaszać problemy z dyskiem więc włączyłem mu pełne skanowanie w HDTune Pro 4.5 ale nie znalazł żadnych bad sektorów.

Następnie skanowanie Victoria i na początku dysku jest kilka warningów, a później już jest ok. Nie mam pełnego loga ze skanowania, więc na szybko zrobiłem tylko do momentu ostatniego warninga.

 

Niestety gwarancji już nie mam.

Może się ktoś wypowiedzieć na temat tego dysku? Wymiana, czy jeszcze popracuje?

 

Dodam jeszcze, że HDTune nie pokazuje jego temperatury.

vlog.txt

post-2377-0-38670000-1424871019_thumb.jpg

post-2377-0-23870000-1424871326_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Słabo to wygląda. Wartości progowe mówiące ile zostało już wykorzystywanych sektorów z puli zapasowej opadł bardzo nisko, do poniżej 10%. Problemy na pewno będą się nasilać. 

 

Dysk nie pracuje długo, wręcz przeciwnie. Ile go już masz? Ile pracujesz na nim osobiście?

 

Przeskanuj ten dysk w Victorii 4.47, ale z systemu, który nie znajduje się na tym dysku.Możesz wykorzystać pendrive'a i z niego się zbootować. Następnie odmontuj wszystkie partycje przez zarządzanie dyskami > zmień literę dysku lub ścieżki > usuń literę. I wtedy dopiero zeskanuj. Dorzuć i loga i screena z programu. 

Druga rzecz to zakładka Error Log z programu GsmartControl - zobacz czy będzie zawierala jakies informacji - jesli tak - to umiesc je tutaj. 

Odnośnik do komentarza

Laptop ma niewiele ponad 2 lata.

Skany były robione w Victorii 4.46b (co zresztą widać w logu) i dysk w tym czasie był podłączony pod komputer stacjonarny. Także nie wiem czy jest sens robić skan jeszcze raz.

Logi z GsmartControl wrzucę niebawem.

Myślisz, że stan dysku będzie się pogarszał?

Odnośnik do komentarza

Kolego, co znaczy nie wiem czy robić jeszcze raz skan? 

Skoro Ci piszę, że dysk jest podłączony i używany - to na jakiej podstawie chcesz stwierdzić wiarygodność tych wyników? Warningi oznaczają odczyt powyżej 200 ms. Odczyt jest zniekształcony przy skanowaniu dysku, który jest aktualnie używany. Skoro wszystko wiesz - to po co pytasz?  

Podpowiem, że podobne wyniki może dać każdy surowy odczyt sektorów, w tym samym czasie co skan, mało tego - sporo zalezy też od trybu pracy dysku, jego kontrolera (to akurat nie jest az tak wazne) czy jego parametrów. Włącz skanowanie antywirusem i wtedy odpal skan - zobaczysz, że czasy się wydłużą, co prawda w normalnych warunkach nie aż do 200 ms, niemniej żeby precyzyjnie móc coś doradzić to muszę mieć precyzyjne dane. 

Na dzień dzisiejszy stan dysku jest zły. Skończy się całkiem pula sektorów zapasowych to problemy będą bardziej uciążliwe. Jeżeli to tylko jeden obszar dysku - to może pomoże wyłączenie tego obszaru z użytku, ale wielkich nadziei bym nie robił. 

Odnośnik do komentarza

Może nie dość jasno się wyraziłem.

Dysk był podłączony jako drugi i nie był używany podczas skanowania. System był uruchomiony z innego dysku.

Skanowanie robiłem jeden raz pełne i drugie tylko do 10% co i tak było dużym zapasem bo wszystkie ostrzeżenia były w pierwszych 5% skanowania . Nie mam logu z pełnego skanowania  bo zapomniałem go zapisać. Liczba ostrzeżeń w obu skanowaniach była taka sama i w żadnym przypadku czasy nie przekraczały 400ms, a większość to wartości 200-300ms. 

Na tej podstawie zakładam, że wyniki skanowania są wiarygodne.

 

Mam pewne wątpliwości co do elektroniki dysku. Odczyt temperatury w różnych programach różnił się. HDTune nie pokazał nic, w CrystalDiskInfo następowały nagłe skoki +/- 5 stopni, w HWiNFO również duże skoki. Jedynie Victoria pokazała najbardziej prawdopodobną temperaturę bez gwałtownych skoków.

 

Możesz mi wytłumaczyć parametr BF i jego wartość 10192. Jak dla mnie to duża wartość? Czy to oznacza, że aż tyle wstrząsów doznał dysk?

Odnośnik do komentarza

Zatem dlaczego na screenie w CDI masz info, że litery są przypisane - C, E, H, I....  

C to najczesciej systemowy...

Czujniki przyspieszenia są bardzo wrażliwe, dlatego często wartości nie są zerowe, chociaż takie wlasnie być powinny. Elektroniki w to nie mieszaj. CDI pokazuje 31. 

 

Możesz ten dysk wyzerować, ale akurat w tego typu sytuacji nie sądzę, żeby to pomogło, wręcz przeciwnie - zostaną wykorzystane kolejne sektory. To samo się będzie oczywiście działo, w naturalnych warunkach... Możesz sprobowac zmienić układ partycji tak, żeby pierwsza zaczynała się od 4 GB (z tym, że pamiętaj, że tutaj 1 GB ma tutaj  1024 × 1024 × 1024B, a nie dziesiętnie 1000*1000*1000. Przynajmniej te wyliczenia oparłem na wynikach skanowania. I nie mam pojęcia czy to na pewno w tym miejscu występują problemy

. No i miałeś dać info z GsmartControl, zakładka error log. Najprościej partycję założyć w diskpart. Miejsce, z którego ma zaczynać się partycja to oczywiście przesunięcie (offset), który masz wyliczony w (1024*1024*1024*1B*4/512=4294967296B/512=8388608B, dodac tez musisz wielkosc partycji. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...