Skocz do zawartości

Uszkodzony dysk twardy - Laptop Vaio PCG-71211M


Wacha951

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Powiem Ci, że sprawa nad wyraz dziwna. 

 

Wejdź w BIOS i podaj aktualną wersję biosu i machine name. Wydaje mi się, że to drugie to: VPCEB1Z1E, ale muszę się upewnić.

 

I taki głupi strzał, rozumiem, że jak klikniesz enter to nie rozwinie się submenu? Chociaż wtedy była by taka strzałeczka z boku. 

Upewnij się tez, że masz External Drive Boot w sekcji Advanced na Enable. 

W user guide do serii VPCEG1_EH1_EJ1_EL1 jest informacja o tym, żeby pulsacyjnie wciskać F11, to powinno spowodować rozruch z USB. Sprawdź i napisz czy pomogło...

Odnośnik do komentarza

No więc tak:

BIOS Version: R1140Y8

Machine name: VPCEB3Z1E (czyli trochę inaczej niż napisałeś) 

 

Nie ma żadnego submenu. W sekcji Advanced jest tylko "Intel Virtualization Technology" oraz "CPU C3/C6 Support". 

W sekcji boot jest zakładka "External Device Boot" i ustawiłem to na Enable. 

F11 niestety nic nie daje. 

Odnośnik do komentarza

https://www.youtube.com/watch?v=hbcWAGMB2wY

 

Obawiam się, że nie uzyskasz info z MHDD bo kontroler może być w trybie AHCI.

Wydaje mi się, że producenci lapków stosują specjalne kombinacje klawiszy aby wejść do rozszerzonego BIOS.

Bo musi być taka możliwość np. dla serwisu.

 

Poza F11 na filmiku widać kombinację F2 a dopiero potem przycisk zasilania :o

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Kurde, nic nie pomaga. Już wcześniej robiłem wszystko tak jak na tym filmiku, ale to nic nie daje. 

Nie mam do wyboru floppy drive. 

Nawet po wciśnięciu ASSIST wyskakuje a disc read error occurred  <_< 

 

EDIT: A no i właśnie chciałem przełączyć na tryb IDE, ale nigdzie nie ma takiej opcji. 

 

Dobra, więc próbuje dostać się na ten dysk poprzez PC. Tutaj jednak też pojawia się problem. Po podłączeniu tego uszkodzonego dysku komputer nie chcę się uruchomić. Zatrzymuje się na ikonce Windows 7 i koniec. Ma ktoś pomysł co z tym zrobić? 

Odnośnik do komentarza

A wyciągałeś ten dysk czy nie? 

 

W ogóle nie masz napędu cd? Możesz wypalić na płytę PLOPa i wtedy zbootować się z pena. Oryginalna strona nie działa, a dziwne, bo jeszcze przedwczoraj na niej buszowałem. Albo odpal kopię z google albo szukaj poradników w necie, pełno tego jest. 

 

Ten laptop jest na bazie stosunkowo starej MBX-224. A modeli na samej płycie jest kilka, może kilkanaście. Już nie wspomnę o oznaczeniach.

Ew. zabawa z programowaniem biosu z innych lakpów na tej płycie... Ja całą sytuacją jestem bardzo negatywnie zaskoczony! Ponad godzinę dłubałem w necie i nic specjalnego nie znalazłem.

 

Podłącz ten dysk po załadowaniu windowsa, potem w menadżerze urządzeń > skanuj w poszukiwaniu nowego sprzętu > i zobacz czy dysk będzie wykryty w stacje dysków. 

 

Powiedz mi - zależy Ci na danych czy Ty chcesz dysk przywrocic do zycia? Bo to roznica....

Odnośnik do komentarza

Po podłączeniu tego uszkodzonego dysku komputer nie chcę się uruchomić. Zatrzymuje się na ikonce Windows 7 i koniec. Ma ktoś pomysł co z tym zrobić?

 

Jeżeli wyjąłeś dysk z lapka i podłączyłeś do stacjonarnego to posłuchaj czy on w ogóle chodzi (szumi).

Bo objaw i skutek braku startu systemu na stacjonarnym może świadczyć o tym, że on w ogóle stoi.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Wyciągałem dysk i po prostu wyskakuje błąd, że system nie został znaleziony. Dalej laptop nie uruchamia się z pendrive. 

Napęd mam, ale płyty brak, więc dopiero jutro mógłbym to zrobić. 

 

Tak, po podłączeniu do stacjonarnego dysk normalnie chodzi, tylko jak już pisałem, wtedy komputer nie chcę się włączyć. 

Odnośnik do komentarza

No to zrób tak jak Ci mówiłem! 

To, że dysk się zatrzymuje na logo to norma w przypadku, gdy dysk ma problemy. Po prostu system i tak czyta drugi dysk, żeby zamontować partycje. Jako, że nie ma odpowiedzi - to ponawia zapytanie, czeka i tak w kółko, dopiero po upływie jakiegoś czasu się załaduje. 

 

Gdyby bios go nie widział - to windows by go nie mielił ;-). 

 

Powtórzę - podłącz go wtedy, gdy będzie już załadowany system. Najpierw zasilanie, potem sygnał. Trzymaj dysk z boku obudowy, broń boże nie naciskaj go na środku. Delikatnie się z nim obchodź.  

Potem menadżer urządzeń - skanuj w poszukiwaniu zmiany sprzętu - i zobacz czy pojawi się w sekcji - stajce dysków

Odnośnik do komentarza

A czy bios wyświetla prawidłowo jego nazwę? Tak jak jest na nim napisane? Może Ci wyświetla co inngo, a Ty nawet dokładnie nie sprawdziłeś czy napis pokrywa się z rzeczywistością? W takim przypadku to klasyczne uszkodzenia SA, chociaż wątpię w taki przebieg sytuacji....

 

I pojawił Ci się komunikat, że nie może znaleźć sterownika czy cały czas próbował? 

 

I odpisz mi na privie. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...