Skocz do zawartości

Problem z dyskiem ST9500325AS.


roznelf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Podczas wykonywania kopii danych z dysku twardego natrafiłem na problem podczas kopiowania jednego, większego pliku ("zmrożenie systemu, niestabilna praca wszystkich aplikacji i problem z normalnym wyłączeniem).

Próbowałem wspomniany skopiować wykorzystując bartpe i linuksa. Nestety bez skutku.

Wykonałem skan całego dysku aplikacją HDDScan-3.3 i według pierwszego testu dysk zawiera jeden bad sektor... jednak po powtórzeniu testu, lub wykonaniu testu dla przedziału sektorów zawierających wspomniany bad sektor, program nie wykrył go ponownie... lub wykrył w innym miejscu.

 

Proszę o pomoc w interpretacji wyników.

Załączam zrzut z CrystalDisk, Hwinfo oraz dane z HddScan.

http://refd.tk/dane_z_HDDScan.zip

 

post-14546-0-19820000-1417440959_thumb.jpg

post-14546-0-22140000-1417441237_thumb.jpg

 

Oczywiście na tę chwilę, wykonałem kopię wszelkich istotnych danych na zewnętrznych nośnikach. Liczę się również z koniecznością wymiany dysku.

Proszę o pomoc w kwestii postępowania z tym dyskiem, oraz w przypadku gdy jego los jest już przesądzony o polecenie, dobrego, nośnika do zastąpienia obecnego.

Zważając że dysk o którym mowa jest używany w laptopie kilkuletnim o przeciętnych parametrach... poszukuję dysku od 0.5-1TB do ok 300zł sshd lub hd o dobrej reputacji.

 

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc i sugestie w opisywanej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dysk nie wygląda rewelacyjnie, ale praca na nim powinna być stabilna, przynajmniej jeszcze przez jakiś czas. Wyzeruj ten blok, w którym jest ten sektor np. w MHDD (o ile nie sprawia Ci problemu przełączenie trybu pracy kontrolera w biosie na IDE i zweryfikowanie czy dysk jest na MASTER). 

http://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD/

 

Po uruchomieniu programu i wyborze dysku, F4, opcja erase delays na ON i jeszcze raz F4.

Zrób potem zdjecie i wrzuc tutaj. Podobnie ze SMART (klawisz F8)

HDDScan to bardzo kapryśny program, osobiście uważam go za kiepski soft.  

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź i pomoc, wykonałem pełny skan.
Załączam zdjęcia:
post-14546-0-31970000-1417506913_thumb.jpgpost-14546-0-32890000-1417506917_thumb.jpgpost-14546-0-19770000-1417506921_thumb.jpg
Rozumiem że jeżeli dwa bloki zostały wyczyszczone, to bady logiczne zostały usunięte? Czy uszkodzone sektory zostały relokowane?
Może liepiej wykorzystam ten dysk do kopii zapasowych, żeby nie eksploatować go dalej i wydłużyć jego agonię...
 
edit:
Co do HDDScan, polecił mi go gość z serwisu komputerowego... ale sam fakt wykorzystania go na dysku systemowym :D nie był najlepszym pomysłem(zwłaszcza że uruchomiony był z niego system).

 

 

Czy gdybym miał zamiar nabyć nowy dysk, to warto inwestować w sshd 5200 rpm czy lepiej nabyć nośnik 7200rpm?

Odnośnik do komentarza

Nie mogłem wcześniej odpisać, byłem zajęty. 

 

Tak jak mówiłem - stan dysku z tego co widze, nie jest na tyle zły, żeby go ograniczać. Problemy zostały usunięte. Standardowym zaleceniem jest po prostu co jakiś czas sprawdzanie czy wartość Worst w parametrze pierwszy nie spadnie poniżej 90, czy wzrosnie wartość RAW parametru 5, 197. Tak w telegraficznym skrócie. Do tego dbanie o to, żeby mieć kopię najważniejszych danych. 

 

Powiedz jak teraz wygląda praca? Czy skopiowałeś na próbę jakiś duży plik i problemy dalej występują?

Dwa sektory zostały zostały zastąpione z puli zapasowej. 

 

A co do pytania, który dysk lepiej kupić to.... no to nie jest to pytanie stricte do mnie. Wszystko rozbija się o to jakie masz oczekiwania i jaką dysponujesz kwotą ;)

Odnośnik do komentarza

Na wstępie, bardzo dziękuję za pomoc.

Dysk na tę chwilę działa całkiem przyzwoicie. Partycję na której występowały problemy sformatowalem i zapełniłem iso różnych dystrybucji, później sprawdziłem sumy i było ok.

Odczyt i zapis nie stanowi problemu, system się nie "przycina".

 

Dysk już wybrałem, sshd segate 5200rpm. Jeszcze nie korzystałem z tej technologii, więc może się do niej nie zrażę.

 

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...