Skocz do zawartości

Nadpisywanie danych - potrzebna porada.


rassi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam zamiar sprzedać stary dysk twardy ponieważ kończy mi się na nim miejsce. Ponadto dysk jest wolny i dość głośny. Znalazłem już potencjalnego kupca. Nie jest on moim znajomym i nie znam jego wiedzy informatycznej. Postanowiłem więc skutecznie pozbyć się danych. Zainteresowałem się nadpisaniem dysku. Zależy mi na tym żeby zrobić to jakimś darmowym programem, który poradzi sobie także z nadpisaniem dysku systemowego. Mój wybór padł na Darik's Boot and Nuke.

 

Jako, że robię to pierwszy raz chciałbym zadać kilka pytań:

 

1. Czy Darik's Boot and Nuke to dobry wybór? Jeśli tak to która wersja? 2.2.8?

2. Z jakiej metody skorzystać? Domyślnie program działa w oparciu o uproszczoną formę DoD 5220.22-M, metody zatwierdzonej i wykorzystywanej przez Departament Stanów Zjednoczonych (da się też ustawić jej nieuproszczoną, normalną wersję). Można również wybrać RCMP TSSIT OPS-II, którą zaleca m.in. Rząd Kanadyjski i która przeznaczona jest głównie do usuwania poufnych informacji. Mamy też sprawdzającą się przede wszystkim w przypadku starszych dysków metodę Gutmanna, polegającą na nadpisywaniu danych liczbami pseudolosowymi metodę strumieniowania PRNG, a także metodę szybkiego usuwania (Quick Erase).

3. Mój dysk ma pojemność 750 Gb, SATA 2, 32MB cache, NCQ, jestem w stanie poświęcić 10-12 h jednorazowo na taką operację. Która metoda da najlepszy stosunek skuteczność/czas?

4. Ile cykli?

5. Jeśli zrobię na przykład x cykli za jednym podejściem to czy będę mógł to powtórzyć kilka dni później? Oczywiście nie mieszając metod.

6. Czy dysk na pewno będzie nadawał się do ponownego użytku?

 

To chyba wszystko.

 

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Pozdrawiam,

rassi

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Sprawa prosta jak budowa cepa. 

Jednokrotne nadpisanie data user area (czyli od zerowego do ostatniego sektora) dowolnym ciągiem znaków JEDEN RAZ powoduje, że dane są nie do odzyskania. Wiele programów oferuje tego typu operacje. Grunt, żeby były załadowane spod systemu znajdujacym sie na innym nośniku niz nadpisywany dysk. 

 

Niemal wszystkie linuxy mają program dd, można użyć programów dosowych - np. DMDE, który jest i na linuxa i na windowsa. Opcja: narzędzia > wypełnij sektory - domyślnie jest 00, potem zaznaczasz tylko poczatkowy i ostatni sektor. Kazdy sektor zostanie nadpisany 00.

 

Metoda Gutmanna ma zastosowanie TYLKO do dysków, których pozycjonowanie oparte jest na innej metodzie niz servo marks. To najstarsze dyski, jeszcze z silnikiem krokowym,  nieoferujące nawet trzycyfrowej liczby megabajtów... czyli nie licząc paru wyjątków - poniżej 100 MB.  

Odnośnik do komentarza

Dobra. Wiem teraz tyle, że wystarczy 1 cykl.

 

Grunt, żeby były załadowane spod systemu znajdujacym sie na innym nośniku niz nadpisywany dysk. 

 

Czyli na przykład z bootowalnego pena z obrazem iso Darik's Boot and Nuke.

 

Sprawa prosta jak budowa cepa. Opłacało się taki długi post pisać?

 

Cieszę się, że masz wiedzę i się nią dzielisz. Ja nigdy tego nie robiłem.

 

Proszę Cię jeszcze o wybranie metody jeśli możesz. Nie musi być najszybsza. Musi być pewna.

 

EDIT

No dobra. Wyzeruje ten dysk jeden raz. Tylko, że ten program DMDE nie pozwala tego zrobić z dyskiem systemowym. Chyba, że tak jak już mówiłeś zrobić to można na drugim komputerze. Czy jest jakiś program z możliwością bootowania z pena, który wyzeruje też systemowy na jednej maszynie? 

 

EDIT 2 

Dobra znalazłem http://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD/

Odnośnik do komentarza

Ale czemu Ty w to jeszcze system mieszasz? Tryb pracy kontrolera przestawiasz w BIOSie. Gdy to zrobisz to przy procedurze POST (to co widzisz na ekranie zaraz po włączeniu komputera) jest też informacja czy dysk jest jako Master czy Slave. Jeśli ten drugi - to musisz zmienić port sata w płycie. Mhdd masz na pendrive'a czy płycie? Czy masz zamiar uruchomić go z dysku do pamięci i następnie dysk wyzerować? 

Możesz go albo dodać automatycznie np. programem EasyBCD... ale jeśli nie wiesz jak przestawić tryb pracy kontrolera to po prostu olej MHDD. 

Wpisz w google "zerowanie dysku" - bo tak ten proces się nazywa. Oprogramowania jest cała masa - jak juz wspomnialem wczesniej. 

Czemu Ty zadajesz masę pytań zamiast robić? Sam podawałeś nazwę: Darik's Boot and Nuke. 

Po prostu zacznij robić. Forum doskonale przyda się wtedy gdy natrafisz na problemy. Chętnie pomogę Ci je rozwiązać. Jeśli nie wiesz jak przełączyć tryb pracy kontrolera to podaj jaki masz model płyty głównej. 

Odnośnik do komentarza

Dlaczego tak łatwo zrezygnowałeś z DBAN'a? TU masz poradnik - http://traxter-online.net/dban-wymazywanie-dysku
Pobierasz DBAN 2.2.8 - http://www.dban.org/downloadi masz gotowy obraz ISO do wypalenia na pendrive (bo tak chcesz).

Pobierasz YUMI - http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator
Patrz na obrazek: w kroku 2 wybierasz System Tools --> DBAN (Hard Drive Nuker), a w kroku 3 wskazujesz pobrany obraz .iso. Dajesz 'Create' i pen jest wypalany.
Bootujesz kompa z pendriva i wybraną metodą czyścisz HDD.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...