Skocz do zawartości

Dwa różne opisowo wyniki SMART - jak rozumieć?


covo

Rekomendowane odpowiedzi

SMART:

z HD Tune  http://i.imgur.com/MWv8b4D.png

z GSmartControl  http://i.imgur.com/u46uCTl.png

 

zastanawia mnie dlaczego 3-y podkreslone fioletowo pozycje maja z GSmart lekko niepokojaca uwage pre-failure (rozumiec jako ostrzezenie...?), natomiast z hdtune - że jest ok?

 

(btw: co do pozycji z zoltym kolorem z hdtune - wyczytalem i rozumiem, ze jest bezpiecznie)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1.

wyczytalem to przed laty paru w sieci, miejsce MUSIALO byc wiarygodne, bo specjalnie odlozylem plik z taka informacja-opisem-wyjasnieniem. Oraz: podwyzszony poziom CRC bardzo czesto jest i na prawie nowych hdd. Ergo: (raczej) nie przejmowac sie. A z czasem i tak bedzie sie powiekszac.

Ale: oczywiscie chetnie przeczytam tutaj merytoryczna opinie, ze to nie jest prawdą + dlaczego nie jest. Zeby nie bylo tylko slowo przeciw slowu.

2.

ja sie nie pytam co to znaczy (pre) failure, bo ja to rozumiem na poziomie lingwistycznym, ja sie pytam, dlaczego jest jednoczesnie i ok, i ostrzegawczo, i ktora detekcja jest w takiej sytuacji ważna/wiążąca oraz dlaczego.

3.

co do miejsca zadania pytania -> wolny wybor.

Odnośnik do komentarza

Błędy kalibracji to błędy krytyczne. Jedne z mniej przyjemnych i bardzo rzadko zdarzają się w nowych dyskach - czy to pod względem wieku czy technologii. Mało tego. Te błędy rzadko rosną systematycznie, właściwie jakakolwiek zależność w przypadku tego błędu będzie oznaczał bardzo szybki zgon dysku. Jeżeli jest błąd w kalibracji - to oznacza, że, któryś z markerów servo marks nie został odczytany. Dysk przed rozpocząciem pracy musi przeprowadzić test kalibracji. Łatwo sobie wyobrazić co by się mogło stać, gdyby odczytał czy zapisał nie ten sektor, który potrzeba. 

Odnośnie dysków narosło bardzo wiele mitów i niedomówień, także nie radzę się tym sugerować. 

Kolega nie rozumie, bo nie czytał. Pre-failure oznacza rodzaj atrybutu. Są atrybuty pre-failure - oznaczaja one, ze aberracja od wartosci progowych moze spowodowac potencjalna usterke. Old age to parametry, które się zwiększają w ramach normalnej pracy - czyli na przykladzie Twojego smartu to wymieniony parametr 2, 4... ale tez np. 9. 

 

Na tym forum jest bardzo liberalne podejście, ale starzy użytkownicy czy to roznych forów czy usenetu znają netykietę i pewne niepisane zwyczaje. Jak wchodzisz w gości - to też zazwyczaj zdejmujesz buty. Dlatego zwróciłem Ci uwagę żebyś troszkę wysiłku włożył w zakresie samodzielnego dotarcia do odpowiedzi. O ile wyszły tutaj na jaw kwestie, do ktorych faktycznie moglbys nie dotrzeć, o tyle same pojecia, o ktore pytales - sa wyjasnione jasno i klarownie. I proszę nie odbierać tego jako złośliwości.

Odnośnik do komentarza

I proszę nie odbierać tego jako złośliwości.

i odebralem tak :) ale mam wagon dystansu to rozmow o tym, do czego są fora, jak sie maja do zasobow calego internetu, etc, etc;

Oraz: tak sie sklada, ze w sieci na moje pytanie odpowiedzi nie ma. Bo ja nie pytam - POWTARZAM -  jak rozumiec pre-failure, co to znaczy failure, co to znaczy pre-, co to znaczy pre- i failure razem; ja sie pytam: jak rozumiec ten ocenny rozjazd w opinii dwoch softow i ktory wynik uwazac za wazne ostrzezenie. Bowiem tylko GSmart pokazuje prefailure tych 3-ech parametrow, natomiast inne softy - ze jest ok.  

 

Natomiast co do CRC - parametr zolty w hdtune... Po Twojej opinii mam zagwozdke, bowiem oto mam rozbieznosc opinii z dwoch miejsc. Oba sieciowe :)

(faktycznie: crc nie rosnie systematycznie, ale skokowo i z b. malym skokiem, tyle zauwazylem przez 2 lata z okladem)

Odnośnik do komentarza

CRC to Cyclic Redundancy Check, nie powinno się w tym kontekście stosować jakiś skrótowców. Zawsze możesz podać nazwę parametru albo jego numer.

 

Przede wszystkim HdTune to soft stary, akurat tu nie było problemów, ale sporo parametrów odczytuje jako 32 bitowe czy sumarycznie jako 48, podczas, gdy mają złożenia - a więc 3x po 16 bitowe. 

 

Ja mam wrażenie, że nie do końca mnie zrozumiałeś - Pre-failure nie oznacza, że jest nie ok. Nie oznacza też, że jest ok. Określa po prostu naturę parametru. To wszystko. Czyli, że nie powinien "sam z siebie rosnąc" - co oczywiście jest odniesieniem czy to ilości włączeń czy długości pracy czy warunków eksploatacji. To nie ma nic wspólnego z błędem.  

 

A jeżeli dla kogoś błąd zaczyna się dopiero wtedy, gdy zakreśli to program... no to cóż. Z drugiej strony też nie ma co przesadzać - o ile ma się kopie zapasowe.

Odnośnik do komentarza

Z drugiej strony też nie ma co przesadzać

ano wlasnie, bo zdaje mi sie, ze ten dysk ma sie calkiem niezle: http://i.imgur.com/jGD0jjc.png

 

A jeżeli dla kogoś błąd zaczyna się dopiero wtedy, gdy zakreśli to program..

alez oczywiscie, ze zaczyna sie dokladnie od tego. A od czego ma sie zaczac? od stukotu dysku? od bledow w softach?od utraty danych? od czego ma sie zaczac blad w sofcie detekcyjnym? od podania golutkiej cyferki? OK. I co wowczas z ta cyferka zrobisz? Zinterpretujesz. Na podstawie czego zinterpretujesz? Na podstawie wiedzy. Skad wzietej? z wlasnych badan (robisz takie?). Albo z lektur. Jakich/ktorych? Roznych, byle zaufanych. No to teraz jakis rozsadny czlowiek zbiera te wiedze lekturowa, a musi to byc wiedza ok, skoro jest z zaufanych/wiarygodnych zrodel, zbiera te wiedze i na panelu programu maluje krechy pokazujace poziom detekcji, a w jednym miejscu domalowuje czerwone kolko. Najnormalniejsza rzecz na swiecie, klasyka. Dlaczego to robi? Dlatego, zeby jutro mogl juz z mniejszym wysilkiem umyslowym gapic sie w czerwona kropke, a nie wertowac opracowania.

Dokladnie tak jest - jedyne sluszne i ergonomiczne ustawienie tych spraw polega na tym, ze blad zaczyna sie od zakreslenia go przez program.

Natomiast:

klasa tej sytuacji polega na tym, ze czerwona kropka ma sie pojawic nie w chwili padu na przyklad dysku, bo to zadna sztuka, ale..... wczesniej. Ot i cala tajemnica softow detekcyjno-diagnostycznych.

 

tak btw: powyzszy (na przyklad) soft uchodzi za ok dla badania np SMART?

 

a mhdd? a Crystal? a hddscan? Sentinel? Victoria? - co o nich wiadomo fachowcom?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...