Skocz do zawartości

Drugi system (Win7) podczas instalacji zmienił literki dysków


mhym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam taki problem. Na komputerze miałem system Win XP x86 postawiony na jednym dysku podzielonym na dwie partycje. System na C: i Dane na D: i CD-ROM na E:

Postanowiłem zainstalować jako drugi system Windows 7 x64...

W tym celu do komputera włożyłem drugi dysk. Tym razem już SSD... Włożyłem do kieszonki dysk instalacyjny Windows 7. Uruchomiłem komputer z dysku instalacyjnego i pojawiły mi się dyski do wyboru gdzie ma się zainstalować system. Oczywiście wskazałem dysk SSD, sformatowałem go i tam zainstalowałem system. Zdziwiło mnie czemu nie zapytał jaką literkę ma przypisać dyskowi ale niech mu będzie... on wie lepiej.

I ZONK... Windows 7 się zainstalował, ale nowy dysk ma teraz literkę C: a "stare" przesunęły się jeden wyżej... Mi się marzyło, że będę miał bootloader, a mam kupę... nie wiem jak teraz uruchomić windowsa xp... Czy mam za każdym razem odłączać dysk SSD jak chcę wejść do windowsa xp? Proszę o pomoc jak to okiełznać... Mogę wejść instalatorem Windows 7 i sformatować dysk SSD... albo go odpiąć... Nie mam pomysłu... Pomóżcie! Chcę wrócić do WindowsaXP na dysku c: (ale bez reinstalacji) mieć dane na dysku D (ale bez kopiowania - Program Files) i zainstalować Win7 x64 na E: 

 

 

EDIT.  Znalazłem rozwiązanie połowiczne - w BIOSie znalazłem ustawienie dysku z którego ma być startowany system w pierwszej kolejności. Ponieważ Win 7 postawiłem na innym dysku niż był XP daje to możliwość poprawnego uruchomienia Windowsa XP - ale tylko po ustawieniu w BIOSie... Wolałbym jednak bootloader.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • 2 tygodnie później...

To dlatego, że dysk C (a właściwie volumin c:) jest pewną abstrakcją, jest tylko przypisaniem do konkretnej fizycznej jednostki podziału dysku np. "\\?\GLOBALROOT\device\harddisk1\partition1".

Windows przypisuje literę c domyślnie bo taka jest konstrukcja systemu, w czasach xp można było podczas instalacji wymusić inny "punk montowania" ale prędzej czy później zawsze znalazł się program który głupiał w takiej sytuacji.

Jeżeli chcesz dopisać stary system do menu botowania to w przypadku konfiguracji z dwoma dyskami należy ścieżkę wskazać właśnie w formie bezwzglednej:

"partition=\device\harddisk1\partition1"

przy czym dyski liczymy od zera a partycje od jedynki.

 

np:

bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP"
bcdedit /set {ntldr} device partition=\device\harddisk1\partition1
bcdedit /set {ntldr} path \ntldr
bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...